Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar atgriešanos, Ernest! Sveiks, Kārli!

Marta sākumā visā pasaulē notiks Deivisa kausa izcīņas spēles tenisā dažādos līmeņos. 24 labākās komandas savstarpējos dueļos noskaidros 12 finālistes Madrides turnīrā novembrī. Vēl I grupā 12 mači, — to uzvarētāji nākamgad varēs play-off pretendēt uz lielo finālu, bet zaudētāji jau septembrī spēlēs pret kādu no tām 12 komandām, kuras cīnās II grupā, kurā pašlaik ir arī Latvija. Mūsējiem jāspēlē 6. un 7. martā Jūrmalā pret Ēģipti.

Jaunā sistēma nav tik pārskatāma kā agrāk, taču būtība ir skaidra — uzvarot var tikt kādu pakāpi augstāk, un tā līdz pat lielajam finālam. Zaudētājiem II grupā jau ir grūtāk, jo pēc tam jācīnās Eiropas/Āfrikas III zonā ar kopēju sabraukumu, turklāt norises grafiks vairs netiek īpaši pakārtots lielo profesionālo turnīru norisei… Pamatprincips — lielajām izlasēm iznāk mazāk spēļu visa gada garumā, toties ir viens visai noslogots turnīrs novembra nogalē Madridē. Tajā spēlē 18 pasaules labākās komandas — tās 12, kuras marta sākumā uzvarēs play-off, un vēl četras no pērnā gada Madrides pusfināla (Kanāda, Lielbritānija, Krievija un Spānija). Papildus ir vēl divas vietas īpaši uzaicinātām vienībām, šogad tās ir Francija un Serbija.

Deivisa kausa izcīņā šogad startē 142 vīriešu izlases, un tas tiešām ir iespaidīgs skaitlis, jo šis turnīrs notiek katru gadu, nevis kā futbolā vai regbijā, kur ir četru gadu cikls.

Latvijai pašlaik galvenais ir aizvadīt veiksmīgu maču savu skatītāju priekšā martā pret Ēģipti, kas risināsies rekonstruētajā Lielupes tenisa centrā. Spēles notiks uz cietā jeb hard seguma laukuma. Viegli nebūs — Ēģipte pašlaik pasaules reitingā ir 56. pozīcijā, kamēr Latvija tikai 79. Pēdējās sezonās Latvijas tenisisti spēlējuši zemākā līmenī nekā senāk, tāpēc arī pozīcijas mazliet zaudētas.

Latvija ar Ēģipti savā starpā jau reizi tikušās, kad 2012. gada februārī izbraukumā māla seguma laukumos mūsējie uzvarēja ar 3:2. Toreiz Latvijas komandā cīnījās Ernests Gulbis, Andis Juška, Deniss Pavlovs un Mārtiņš Podžus. Pirmajā dienā mūsējie panāca 2:0, turklāt Juška četros setos uzvarēja Ēģiptes līderi Mohamedu Safvatu. Vēlāk gan Juška ar Pavlovu piekapās dubultspēlē, bet izšķirošo uzvaru guva Gulbis, pārliecinoši pārspējot Safvatu ar 6:3 6:4 un 6:3. Pēdējai spēlei ar Podžus piedalīšanos bija tikai simboliska nozīme.

LĪDERIS ATGŪSTAS UN ATGRIEŽAS

Pēc astoņiem gadiem pretinieki tie paši. Latvijai atkal būs Gulbis un Podžus, ēģiptiešiem — Safvats. Gulbis gan izlasei nav palīdzējis kopš cīņas 2014. gadā pret Austriju, Savfats savas valsts izlasē spēlējis vai katru maču jau kopš 2009. gada. Podžus tāpat aktīvi visu laiku palīdzējis izlasei, viņa debija bija 2011. gadā izbraukuma spēle pret Dāniju. Mārtiņam jau 35 spēles izlasē, bilance — 19 uzvaras un 16 zaudējumi, vienspēlēs pagaidām līdzsvars — 12 pret 12. Viņš ir viens no izlases tenisistiem, kurš pēdējos septiņos gados izlasē spēlējis visvairāk.

Safvatam Deivisa kausa spēlēs 25 panākumi un 16 zaudējumi. Salīdzinoši izteikts līderis gan ir Gulbis, kuram kopā 31 uzvara un 11 zaudējumi, turklāt vienspēlēs bilance vēl iespaidīgāka — 22 pret 5. Gulbis piekritis atkal atgriezties izlasē, kuras kapteinis ir viņa kādreizējais komandas biedrs un dubultspēļu partneris Deniss Pavlovs. Gulbis par atgriešanos paziņoja pagājušajā rudenī. Pagaidām viss liecina, ka viņš ne tikai spēlēs, bet arī būs visai labā formā.

Jau līdz februāra vidum Ernestam bija vairāk uzvaru profesionālo turnīru spēlēs nekā visā pērnajā gadā kopā. Sācis ar iesildīšanos Jaunkaledonijas salā Noumeā Challenger turnīrā, Gulbis pēc tam lieliski spēlēja Melburnā gada pirmajā Grand Slam Austrālijā. Droši pārvarēta kvalifikācija (trīs uzvaras), pēc tam pārspēts kanādietis Fēlikss Ožērs-Aliasims, kas pasaules reitingā tobrīd bija 22. vietā, otrajā kārtā sagrauts slovēnis Aljažs Bedene (55.). Tikai pēc tam zaudējums francūzim Geilam Monfīsam, kurš pasaules rangā ir TOP10.

Ja Gulbis ir formā un vesels, par viņa sniegumu nevajadzētu uztraukties — šajā līmenī viņš ir stabils līderis, kaut arī šobrīd reitingā atrodas zemu — trešā simtnieka sākumā. Ernests jau kādu laiku ir ģimenes galva, kopš pērnā gada nogales nu jau divu bērnu tēvs, kļuvis nosvērtāks laukumā un ārpus tā. “Tagad, ja ko daru, es daru par visiem 100 procentiem, man nav laika vairs mētāties apkārt,” — tā vienā no preses konferencēm Austrālijā ārvalstu žurnālistiem izteicās Gulbis. Viņš atzina, ka ceļš atpakaļ elitē nav viegls. Challenger tūrē neviens ceļu negriež un visi sitas tikai un vienīgi par uzvaru. Jāsakož zobi un jāspēlē, karjera nebūs bezgalīga, un šis ir pēdējais laiks atgriezties visaugstākajā līmenī. “Katrā Challenger turnīrā domāju par to, cik ļoti nevēlos tādos vairs piedalīties. Šie turnīri man nepatīk vairāku iemeslu dēļ. Piemēram, spēles tiesneši nav tik augstā līmenī, sadzīve arī pavisam cita,” sacīja Gulbis.

Podžus ir stabila vērtība izlasē, turklāt bieži vien šādās spēlēs parādījis savu sezonas labāko sniegumu. Viņam ir tikai 25 gadi, bet tieši šādās spēlēs izlasē gūta gana liela pieredze, Mārtiņš ir stabils un vienmēr cīnītājs laukumā.

Divi citi tenisisti, kuri iekļauti izlasē, ir jauni un perspektīvi, viens no viņiem tieši šoreiz varētu piedzīvot debiju Deivisa kausa izcīņā — 17 gadus vecais Kārlis Ozoliņš. Tas pats Ozoliņš, kurš tik patīkami pārsteidza daudzus nupat Australian Open junioru turnīrā. Vienspēlēs mūsu jaunais talants aizkļuva līdz pusfinālam, dubultspēlēs kopā ar poli Nolanu spēlēja pat finālā.

Otrs mūsu jaunais izlases dalībnieks ir Vācijas pilsonis, bet ar Latvijas tenisa piederību, — Roberts Štrombahs, kuram 20 gadi. Roberts dzīvo un trenējas Vācijā. Savulaik viens no mūsu izlases balstiem bija viņa tēvs, tagadējais treneris Armands Štrombahs. Roberts pasaules pieaugušo reitingā pašlaik ir septītajā simtniekā. Debiju Deivisa kausā piedzīvojis jau pērn grupu turnīrā Atēnās. Vēl viena vieta paliek vakanta, un piekto spēlētāju izlases kapteinis Deniss Pavlovs solīja nosaukt pēdējā brīdī. Lai kurš tas arī būtu, cīņas iznākumu šī izvēle būtiski neietekmēs.

VARENAIS DEBITANTS

Īpašs stāsts pirms gaidāmā mača ir par debitantu Kārli Ozoliņu, kurš sasniedzis savu karjeras rekordu pasaules junioru reitingā līdz 18 gadu vecumam, nu viņš ir sestais labākais. Šogad viņam vēl iespējami pēdējie turnīri junioru līmenī, un Kārlis koncentrēsies trim vislielākajiem — French Open Parīzē, Vimbldonai Londonas pievārtē un US Open Ņujorkā. Pārējā laikā Ozoliņš jau sāks spēlēt pieaugušo profesionālajos, protams, vispirms zemākās raudzes turnīros, jo jāsāk krāt ATP reitinga punkti — nākamgad vairs junioru līmenī spēlēt nevar, un pāreja uz pieaugušo tenisu nekad nav viegla. Pretinieki fiziski spēcīgāki, izturīgāki, ar stabilāku psiholoģisko sagatavotību.

Labākajiem junioriem savu vienaudžu konkurencē daudz uzvaru — tur viņi ir arī garā vareni, bet pieaugušo turnīros parasti laukumā ir vairāk pērienu nekā panākumu. Psiholoģiski tam pāri tikt nav viegli, un daudzi to tā arī nekad nav spējuši. Pasaulē ir ļoti daudz piemēru par ārkārtīgi talantīgiem un meistarīgiem junioriem, kuri pēc tam pieaugušo konkurencē nekur tālu nav tikuši, un pat labāko simtnieks reitingā palicis nesasniegts. Jāstrādā pamatīgi, lai ar laiku izlauztos arī profesionālajā tūrē.

Ozoliņš pēdējos gados diezgan bieži patrenējies kopā ar Gulbi, un tā notika arī nesen Austrālijā, tāpat arī pagājušajos Ziemassvētkos Latvijā, piedaloties arī brāļiem Podžiem, vien Štrombahs tolaik ārstējis ceļgala savainojumu. Ja abu ceļi krustojušies, Gulbis ar Ozoliņu aizvadījuši savstarpējus treniņus arī citur. Kā saka VL Tenisa skolas viens no dibinātajiem un treneriem Jānis Viņķis: “Jūs nemaz no malas tā īsti nepateiksiet, kurā vietā katrs ir pasaules reitingā — abi sit stipri, notur spēles ritmu un faktiski ir labi sparinga partneri viens otram. Tās nianses parādās vēlāk — oficiālos mačos, kur klāt nāk pieredze, psiholoģiskā puse, bet treniņos nezinātājs nekādu lielo starpību spēles līmenī nemanīs.” Augumā slaidais Ozoliņš — 197 cm — jau tagad spēj rādīt agresīvu vīriešu tenisa spēli, ar jaudīgām servēm un arī iespaidīgu sitienu no labās puses jeb forehendu. Viņkis ar Kārli strādā aptuveni septiņus gadus un ir viņa galvenais padomdevējs Latvijā. Jau kopš 2018. gada Ozoliņš arī pilnveidojas Aleksandra Vaskes tenisa akadēmijā Ofenbahā Vācijā, netālu no Frankfurtes pie Mainas. Proporcija esot apmēram tāda, ka trešdaļu laika Ozoliņš trenējas Vācijā, trešdaļu — Latvijā un atlikušajā periodā spēlē dažādos turnīros.

“Pēc Austrālijas arī viņš atbrauca mājās uz Latviju, pusotru nedēļu te, tad pusotru — Vācijā un vēlāk atkal mēģinās spēlēt turnīros, šoreiz pieaugušo profesionāļu konkurencē. Kārlis ir ļoti jaudīgs tenisists, neapšaubāms talants, taču arī darbarūķis,” uzsver treneris Viņķis. “Viņa trumpis ir ļoti spēcīga serve un arī sitiens no labās puses. Protams, vēl arī tehniski jāpilnveidojas, jābūt arī pacietīgākam garākās izspēlēs, jāiegūst vēl lielāka ticība sev. Ir jau kādreiz gadījies arī otrādi — junioru līmenī pretinieku nenovērtē, galvā uzvar jau pirms spēles, pēc tam laukumā nekas neizdodas… Pieaugušo turnīros tas laikam nedraud, būs jācīnās par katru bumbu un jācīnās līdz beigām, pēdējam punktam. Dažkārt ir bijis tā, ka Kārlis labi nocīnās pirmajā setā, bet pēc tam kaut kā nenotic sev un atmet ar roku,” treneris raksturo savu audzēkni. Vēl smagi jāstrādā, lai gūtu stabilitāti.

Ozoliņš nesen bija nedaudz sasirdzis, bet jācer, ka aizvadīs paredzēto profesionālo turnīru pieaugušajiem februāra pašā nogalē Slovākijā. Tiks vai netiks Ozoliņš laukumā Jūrmalā — tas jau būs jālemj kapteinim Pavlovam. Fiziski nevajadzētu būt problēmām, jo jaunajā nolikumā ik spēle ir līdz diviem uzvarētiem setiem, nevis trim, kā bija agrāk. Ja rezultāts setā ir neizšķirts 6:6, jāspēlē tie-break, tā ka ļoti garām spēlēm uz cietā seguma nevajadzētu būt. Iespējams, reālāk ir pat redzēt Kārli dubultspēlē — to Ozoliņš arī labi pieprot, un viņam jau tagad ir tik vajadzīgā jauda un spēcīga serve.

Australian Open Kārļa rekords pirmās serves lidojumam bija 224 kilometri stundā. Tas tiešām ir iespaidīgi — šāds rādītājs būtu viens no labākajiem pat vīriešu pamatturnīrā, kur kopā ir 128 dalībnieki. Šogad visātrāk servē bumbiņa lidoja Spānijas tenisistam Munaram — 232 km/h, otrajā vietā ar 230 km/h Hačanovs (Krievija) un Kirjoss (Austrālija), ceturtais ar 229 km/h kanādietis Rēničs. Ozoliņš ar itālieti Beretīni un amerikāni Fricu ar 224 km/h ieņem dalītu piekto/septīto vietu. Vareni!

Vēl jau tiek izskaitļots vidējais pirmais serves lidojuma ātrums, un tas Kārlim Melburnā bieži bija 190—192 km/h, kas ir labāks rādītājs nekā slavenajiem Novākam Džokovičam, Rodžeram Federeram vai Dominikam Tīmam. Otrā serve Ozoliņam vidēji bija aptuveni 170 km/h, kas tāpat ir izcils rādītājs — arī būtu vīriešu turnīra TOP10.

Ozoliņam piemīt arī laba spēles izpratne. Svarīgi to turpināt izkopt, izvēloties pareizo turnīru stratēģiju. Kārļa trumpis būs spēles cietā seguma laukumos, pie zāles (kā Vimbldonā) vēl būs jāpierod, savukārt māla laukumos klāsies visgrūtāk, tur vajadzīga ļoti liela pacietība, veiklas kājas un arī viegls ķermenis. Uz turnīriem kopā ar Ozoliņu tagad brauc vācu treneris no Vaskes akadēmijas, pašam sportistam ir arī līgums ar ITF jauno tenisistu fondu, kas sedz lielāko daļu izmaksu, savu artavu dod arī Latvijas Tenisa savienība un jaunais talants vienmēr laipni gaidīts mūsu tenisa bāzēs. Starp citu, reizēm Ozoliņš Vācijas akadēmijā trenējies kopā ar otru labāko ēģiptieti Karimu Muhamedu Mamonu (ATP 389.), viņa spēles stils nepavisam nav svešs. Ja pašam nav jāspēlē, tad kolēģiem var dot labus padomus.

CERĪBAS NĀKOTNEI IR

Oficiālie treniņi mūsu izlasei Lielupē (tāpat arī pretiniekiem) notiek sacensību nedēļā — no 2. marta. Tiesa, daži būs ieradušies agrāk, un kapteinim Denisam Pavlovam būs laba iespēja izvērtēt katra spējas. Jāredz arī pretinieki, jāveido labs mikroklimats komandā — komandu mačiem tenisā ir sava specifika. Reitingam te mazāka nozīme nekā individuālajos profesionālajos turnīros — nav aklas izlozes.

Katru dienu jāspēlē divas vienspēles, otrajā dienā vēl dubultspēle. Kopējai uzvarai jāgūst trīs panākumi. Sākumā pirmais pieteiktais tenisists ar augstāko reitingu spēlē pret pretinieku otro numuru, un otrādi — pretinieku līderis pret mūsu otru labāko. Otrajā dienā viss reversā kārtībā, bet iespējamas arī vairākas izmaiņas, kapteinis otrajai dienai tikpat labi var nominēt divus citus spēlētājus vai arī izdarīt vienu maiņu. Jāskatās pēc apstākļiem un rezultāta attīstības, arī pašu sportistu snieguma un vispārējās fiziskās formas.

Būsim reālisti — Ēģiptei ir gana labs sastāvs, un pēc reitinga viņi pat ir favorīti. Safvats (ATP 132.) ir augstāk par Gulbi. Janvāra sākumā Noumeā turnīra otrajā kārtā Ernests gan uzvarēja savstarpējā spēlē — 6:4 un 6:4). Afrikāņiem profesionālo tenisistu ATP reitinga punktus pašlaik guvuši desmit spēlētāji, kamēr mums tikai pieci ar Latvijas pasi kabatā (Gulbis, brāļi Mārtiņš un Jānis Podžus, Artūrs Lazdiņš, Mārtiņš Rocēns), plus vēl Vācijas pilsonis Roberts Štrombahs, kurš tenisā var pārstāvēt savu etnisko dzimteni. Un tomēr Latvija spēlēs savās mājās, turklāt Gulbja reitings šobrīd neatbilst viņa iespējām, tāpēc līdzjutēji pamatoti cer uz mūsējo uzvaru.

Kopumā Latvijas izlases sastāvs perspektīvā izskatās cerīgs. Gulbim ir pieredze un arī meistarība, lai šādā līmenī spētu uzvarēt ikvienu un arī vēlāk konkurētu ar jau spēcīgāku pretinieku līderiem. Mārtiņš Podžus ir stabils spēlētājs, labākajos tenisista gados, ar lielu pieredzi šādos mačos. No abiem perspektīvajiem jaunajiem — Kārļa Ozoliņa un Roberta Štrombaha — turpmākajos gados reāli būs atkarīgs, cik augstu Latvija tiks.

Lai uzvarētu, komandai ir jābūt stabilai un monolītai, viens līderis vien neko nedos. To lieliski atspoguļo arī Grieķijas un Bulgārijas piemērs, ar vienu izcilnieku komandā (Stefanoss Cicips un Grigors Dimitrovs) nevar uzvarēt cienījamu pretinieku. Abas šīs izlases ir tieši tādā pašā līmenī kā Latvija un marta sākumā aizvadīs analogas spēles pret saviem pretiniekiem. Viens tenisists var izcīnīt tikai divas uzvaras vienspēlēs, uzvarai visā mačā vēl nepieciešams panākums dubultspēlē, un slodze šajās divās spēļu dienās ir ļoti liela.

Latvijas sieviešu izlase nesen izbraukumā Federācijas kausa izcīņā godam cīnījās pret izcilo ASV komandu, no vīriešu izlases mūsu līdzjutēji gaida uzvaru savās mājās pret Ēģipti un atgriešanos jau tuvākajā nākotnē pasaules I grupā, kas pēc jaunās sistēmas dod arī reālas iespējas pretendēt uz labāko 18 komandu finālu. Neiespējami tas nav.

 

LATVIJAS IZLASES PROVIZORISKAIS SASTĀVS UN REITINGS FEBRUĀRA NOGALĒ

1. Ernests Gulbis ATP 220., dz. 1988. g. 30. augustā

2. Mārtiņš Podžus: ATP 425., dz. 1994. g. 29. jūnijā

3. Roberts Štrombahs: ATP 666., dz. 1999. gada 15. septembrī

4. Kārlis Ozoliņš: ITF pasaules junioru reitingā 6., dz. 2002. gada 15. jūnijā

Māris Rīmenis
Māris Rīmenis
LTV Sports reportieris