Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar raksturu uz atdzimšanu

Latvijas vīriešu tenisa izlase atdzimst — tāds secinājums ir pēc uzvaras Deivisa kausa izcīņas mačā pret itin spēcīgo Ēģipti Lielupē. Pasaules II grupā Latvija pārspēja savu sāncensi itin pārliecinoši — ar rezultātu 4:1, reitingā pakāpjoties uz 66. vietu. Galvenais — Latvijas izlasei tagad paveras cerīgs skats nākotnē!

Pēc piecu gadu pārtraukuma izlasē atgriezies Latvijas ilggadējais līderis Ernests Gulbis, ļoti cerīga debija bija 17 gadus vecajam Kārlim Ozoliņam. Jauns un perspektīvs ir arī Roberts Štrombahs, un pat negaidītais Mārtiņa Podžus demaršs nemazināja cerības par iespējamiem panākumiem jau tuvākajā nākotnē. Latvija pavisam reāli var atgriezties pasaules pirmajā grupā, un no tās ir tikai viens solis līdz lielajam 18 labāko komandu finālam.

REKORDISTS GULBIS

Latvija Lielupes jaunajā tenisa hallē pelnīti uzvarēja ēģiptiešus. Daudz skatītāju, lieliska atmosfēra un galvenokārt tāpēc, ka izlasē atgriezās Ernests Gulbis. Šogad vien viņam divos mēnešos individuālajos turnīros vairāk uzvaru nekā visā iepriekšējā sezonā kopā. Nupat arī čempiona tituls respektablā Challenger turnīrā Francijas pilsētā Po, spēlēs svinot sešas uzvaras pēc kārtas.

Reitingā Gulbis vēl otrajā simtniekā pasaulē, tomēr visi saprot, ka reāli viņš ir daudz augstākas raudzes spēlētājs, un to Ernests pierādīja arī Lielupē. Divas uzvaras vienspēlēs, viena dubultspēlē kopā ar jauno Kārli Ozoliņu, Gulbis bija īsts komandas līderis, nezaudējot nevienā setā. Tagad tieši Gulbis kļuvis par visu laiku labāko spēlētāju vienspēlēs Latvijas Deivisa kausa izlasē, viņam šo gadu gaitā tikai pieci zaudējumi, bet uzvaru — jau piecreiz vairāk.

NOTURĒTIES UZ ZEMES

Kārlis Ozoliņš publiski Lielupē atzina, ka publika jau vispirms nāk skatīties Gulbi, tieši tāpat viņš pats darījis bērnībā. Kompliments arī mūsu jaunajam talantam, viņš izturēja spriedzi, nenobijās un parādīja gana nobriedušu tenisu. Ozoliņa personā Latvijas teniss ir ieguvis lielisku spēlētāju, kurš ar laiku var augstu kāpt profesionālajā tenisā. Sestā vieta pasaules junioru reitingā ir labi, taču vēl būtiskāk, ka Ozoliņš jau sāk iejusties pieaugušo profesionālajā tenisā.

Nedēļu pirms Deivisa kausa mačiem viņš aizkļuva līdz ITF zemākās raudzes pieaugušo profesionālā turnīra finālam, guva savus pirmos profesionālā tenisa reitinga punktus, teicami sevi parādīja arī Lielupē. Varena serve, ļoti agresīvs sitiens no labās puses jeb forhends, solīds bekhends jeb sitiens no neērtās puses, kopumā laba bumbas izjūta, nu parādās arī pacietība laukumā, turklāt Ozoliņš nebaidās, visu laiku mēģina piekopt savu spēles stilu. Ja pretinieks ir krietni pieredzējušāks un 131. vietā ATP pasaules reitingā, tas nemaz nav tik viegli ne fiziski, ne psiholoģiski, taču Kārlis pamanījās pat uzvarēt vairākās garās izspēlēs, turklāt tika līdz divām setbumbām spēles pirmajā pusē.

KAD SATIEKAS PROFESIONĀĻI…

Jaunais talants nesalūza arī dubultspēlē, bija laukumā drošs, tā darīt viņu mudināja arī pieredzējušais partneris. Pirmā dubultspēle mūžā kopā ar Ernestu Gulbi un uzreiz tik svarīga uzvara, kas tobrīd mačā deva rezultātu 2:1 un nosvēra svaru kausus par labu Latvijai.

“Biju gatavs, jo ļoti gribēju spēlēt arī dubultspēli un, ja nepieciešams, vēlāk arī vienspēli. Nebija nekādas sagatavošanās vai treniņu kopā dubultspēlē, taču mums ļoti labi sanāca. Ernests noteikti ir labākais pārinieks, ar ko kopā esmu spēlējis. Ļoti agresīvi sākām un izmantojām savas iespējas, aizvadot labu maču,” pēc panākuma sacīja Ozoliņš. Savu partneri slavēja arī Gulbis un reizēm pat atcerējās sevi šādā vecumā, neliedzot padomu. Ja kāds pats ir pieredzējis strauju izlaušanos reitingā agrā jaunībā, tam ir, ko noderīgu pateikt arī kolēģim, — pēc kāda laika viss labāk redzams.

“Ernests un arī kapteinis Deniss Pavlovs teica, lai esmu gatavs spēlei pie tīkla. Biju sagatavojies, un pretinieki pat negaidīja no manis tik labu sniegumu. Pateicoties Ernestam, bija vienkāršas bumbas, kas lika izskatīties, ka labi spēlēju no gaisa. Spēlē pie tīkla pamazām progresēju, taču nejutos tur tik droši, cik gribētu,” vēl nedaudz paškritisks bija pats Ozoliņš. Ne viņu samulsināja skaļais skatītāju atbalsts, ne lielais atbildības slogs. Jaunais sportists pārbaudījumu izturēja, un tas patiesībā jau bija redzams pirmā vakara vienspēlē pret Ēģiptes līderi. Ja vajadzētu — Ozoliņš nenobītos arī pirms izšķirošās spēles pret viesu otro numuru, taču visu līdz tam nokārtoja Gulbis.

KĀPINA UN SLAVĒ

Otrajā dienā pret Mohammedu Safvatu Ernestam vēl pārliecinošāks sniegums un pelnīta uzvara divos setos. Pats Gulbis to raksturoja tā: “Palīdzēja dubultspēle pirms tam. Biju daudz vairāk atbrīvojies, mačs bija daudz kvalitatīvāks nekā pirmajā dienā. No labās puses spēlēju labāk un agresīvāk. Kārlis izcili servēja — man šķiet, ka ar viņa servi ņēmām vieglāk punktus nekā ar manējo. Cepuri nost viņa priekšā, Kārlis labi izturēja nebūt ne vieglu pārbaudījumu. Viņam roka nenotrīcēja, un viņš ļoti labi sevi parādīja.”

Kompliments jaunajam, vārdi īstajā vietā un laikā. Komanda ir jācementē gluži kā jaunas ēkas pamati, un šis darbs jau ir sācies. Pieredze un meistarība, savienota ar kādu jauno talantu, var dot augļus nākotnē. “Nav daudz maču, pēc kuriem asaras saskrien acīs un ir kamols rīklē. Šodien bija tāds mačs. Pirmajā brīdī īsti neapjēdzu, cik daudz tas nozīmē vai cik daudz esmu noguris. Šie ir mirkļi, kuru dēļ spēlēju tenisu,” pēc izšķirošās otrās vienspēles sacīja Gulbis.

Palīgs noteikti nākotnē būs arī Roberts Štrombahs, sportists ar Vācijas pasi kabatā, bet Latvijas tenisa pilsonību. Viņam šī nebija debija Deivisa kausā, taču pēdējos mēnešos Roberts dziedēja kājas savainojumu, un bija grūti spriest, kādā viņš patlaban ir formā, taču ēģiptiešu rezervists tika uzvarēts divos setos.

TRIECIENS KOMANDAI

Mārtiņa Podžus demaršs no izlases bija kaut kas negaidīts, šādi apvainoties par izlases kapteiņa lēmumu un Ozoliņa nominēšanu pirmajai vienspēlei nevajadzēja. Vai tas kādam nāca par labu? Izlasei kopumā noteikti ne, pašam sportistam arīdzan, vienīgais ieguvējs faktiski bija jaunais Kārlis Ozoliņš, kas pārbaudījumu izturēja. Gluži kā savulaik mūsu vēlāk slavenais hokeja vārtsargs Artūrs Irbe, kas arī izturēja šādu pārbaudījumu un izkonkurēja Dinamo rindās Vitāliju Samoilovu, vēlāk kas līdzīgs viņam izdevās toreizējā PSRS izlasē un tad profesionālajā hokejā — NHL. Labs piemērs, kuru var attiecināt uz tenisistu Ozoliņu, — vieta nepaliek tukša un šīs spēles var nostrādāt kā jauns atspēriena punkts Kārlim. Noticēšana sev, partneru un treneru uzticēšanās, bet intrigas lai paliek tiem, kas meklē zemtekstus un attaisnojumus.

Tagad jācer uz vēl kāda jaunā tenisista progresu, jo Mārtiņu Podžu pēc piedzīvotā skandāla diezin vai kāds aicinās spēlēt izlasē. Atmetot ambīcijas, žēl, jo Mārtiņš noderētu, viņam jau tagad diezgan liela pieredze, labākie gadi tenisā, bet…

KAPTEIŅA SKAIDROJUMS

Dienu pirms turnīra Mārtiņš Podžus vēl trenējās kopā ar komandu, taču spēles dienā jau bija pazudis. Lēmums par sastāvu pirmajām divām spēlēm paziņots visiem vienlaikus dienu pirms mača, tad nekādu pretenziju nebija. Mārtiņš neieradās arī uz atklāšanas ceremoniju, kas ir obligāts pasākums izlases dalībniekiem. Uz izlases kapteiņa telefona zvaniem pats neatbildēja, līdz to izdarīja viņa tēvs, un Denisam Pavlovam nācās noklausīties nepublicējamu liriku. Kas vainīgs? Sportists vai viņa tēvs? Vēl kādi blakusapstākļi?

“Man bija saruna ar spēlētājiem, runāju ar Ernestu. Kad redzēju visus plusus un mīnusus, pieņēmu lēmumu, lai pirmajā dienā spēlē Kārlis. Izskaidroju Mārtiņam, ka viņam būs ļoti svarīga loma otrajā dienā, ka viņš var kļūt par varoni, viss tika izrunāts. Jā, Mārtiņš teica, ka gribētu spēlēt vienspēli arī pirmajā dienā, bet piebilda, ja es pieņemu šādu lēmumu, viņš spēlēs otrajā dienā,” notikumus atcerējās Deniss Pavlovs. Līdzīgās domās bija arī izlases līderis Ernests Gulbis: “Armijā to sauc par dezertēšanu. Situācija ir ļoti slikta… Pašā būtiskākajā brīdī pazūd bez paskaidrojuma. Uzskatu, ka Deniss viņam iepriekš visu izskaidroja. Arī es pilnībā atbalstu kapteiņa lēmumu, jo tas tika pieņemts, izsverot sportistu fiziskās un tehniskās spējas dotajā brīdī.”

PRET TURKIEM

Nākamā spēle Latvijai Deivisa kausa izcīņā būs 18. un 19. septembrī, un uzvara ļaus atgriezties pasaules I grupā, kurā savulaik spēlēts. Tagad gan formāts ir citādāks, spēles līdz diviem uzvarētiem setiem. Tādām komandām kā Latvija tas ir pat labāk, nav tik lielu spēlētāju izvēles iespēju kā tenisa lielvalstīm.

To atzina arī Gulbis — viņaprāt, šāds formāts ir parocīgāks arī skatītājiem, nav tik garu maču. Gandarījumu par cīņu pret Ēģipti pauda arī bijušais izlases spēlētājs un tagad Latvijas Tenisa savienības ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks: “Ernests atgādināja par to, kas viņš ir.”

Savukārt Kārlis ļoti labi sevi pierādīja atbildīgā brīdī. Viss kopumā parādīja, ka nākotnē varam būt ļoti konkurētspējīgi. Mums ir Ernests, Kārlis, Roberts, Artūrs Lazdiņš. Ja nākamajā reizē būs vajadzīgs piektais spēlētājs, varam rēķināties ar Robertu Grīnvaldu un Mārtiņu Rocēnu, kurš pašlaik ir Ziemeļamerikas koledžā.

Tāpat Miķelis Lībietis ir sacījis, ka grib atgriezties izlasē. Viņš atlabst pēc savainojuma. Lejnieks atzina, ka ar pašiem spēlētājiem nekādas parakstītas vienošanās nav, viss balstās uz savstarpējām attiecībām, vismaz līdz šim norunātais un solītais arī pildīts.

CEROT UZ LĪDERIEM

“Ernests ir mūsu augstākā līmeņa spēlētājs, bet Kārlis ir parādījis to, ka varam ar viņu rēķināties nākotnē. Mūsu nākotne ar izlasi ir ļoti perspektīva,” atzina Lejnieks, norādot pilno tribīņu virzienā. Pasaules reitingā Latvijai pēc marta spēlēm 13 pozīciju kāpums, un nu mūsējie ir 66. vietā, tomēr arī tas ir pats zemākais reitings no visām komandām, kas 18./19. septembrī cīnīsies par vietu pasaules I grupā. Jau pirms izlozes bija zināms, ka Latvija tiksies ar kādu no izsētajām komandām, un šoreiz pretiniekos ielozēja Turciju, kas nav tas sliktākais variants, turki izlikti ar devīto numuru, un viņu līderis ir otrā simtnieka beigās ATP reitingā, pārējie — vēl krietni zemāk. Vienīgais, turkiem būs sava laukuma priekšrocības, un tas izlīdzinās spēku samēru (ja vien Latvija būs labākajā sastāvā ar Ernestu Gulbi).

Patiesībā bija maza iespēja tikties ar kādu no Eiropas komandām. No iespējamiem 12 pretiniekiem mūsu kontinentu pārstāvēja tikai piecas. Daudz kas ir atkarīgs arī no komandu sastāva konkrētajai spēlei, šajā līmenī tagad kopā ar Latviju spēlē arī Šveice, kurai ir Rodžers Federers un Stans Vavrinka… Šveicieši ir spēcīgākajā sastāvā, ieguvuši arī Deivisa kausu, taču bez saviem diviem līderiem, kuri būtībā ir vecmeistari, tā ir pavisam cita izlase.

ARĪ DĀMĀM PAVEICAS

Latvijas sieviešu izlase Federācijas kausa izcīņā nupat uzzināja savas pretinieces play-off kārtā, un tās ir Indijas tenisistes. Noteikti pats labākais variants, jo Latvijai varēja trāpīties viena no divām Āzijas turnīra labākajām komandām, katrā ziņā uzvarētāja Ķīna sieviešu tenisā ir daudz spēcīgāka par Indiju.

Play-off pret Indiju bija jāaizvada savā laukumā 17./18. aprīlī, uzvarētājas jau gūtu iespēju pēc tam spēlēt vēl vienu maču un panākuma gadījumā kvalificēties lielajam finālam nākamgad, kurā piedalās 12 pasaules labākās komandas.

COVID-19 KOREKCIJAS

Korona vīrusa draudu dēļ Starptautiskā Tenisa federācija ITF 11. martā visas šīs aprīlī plānotās spēles atcēla… Kad tās notiks, tiks paziņots vēlāk. ITF prezidents Deivids Hagertijs: “Mēs esam ļoti apbēdināti par šo situāciju, par šo lēmumu. Bet negribam riskēt ar mūsu spēlētāju, kapteiņu, apkalpojošā personāla un skatītāju veselību. Nebija viegli pieņemt šādu lēmumu, taču  situācija ar Covid-19 ir ļoti nopietna un arī no mums prasīja pieņemt šādu cilvēciski saprotamu lēmumu, šie draudi ir kas vairāk par sportu.” Vismaz uz sešām nedēļām atceltas arī individuālās profesionālās sacensības ATP un WTA tūrēs. Tas nozīmē, ka piespiedu atpūta no turnīriem ir visiem tenisistiem, un jācer uz situācijas uzlabošanos.

Ja runā par sportisko pusi, tad jāiet soli pa solim, bet katrā ziņā Latvija labākajā sastāvā ir reāla favorīte mačā pret Indiju, kam nav pasaules Top 100 spēlētāju vienspēlēs. Viņu līdere Ankita Raina ir otrā simtnieka vidū reitingā, pārējās — labākās ceturtajā un piektajā simtniekā. Agrāk visai meistarīgā Sanja Mirza — jau veterānes statusā, un arī viņa reitingā tagad vien trešajā simtā, lai gan indietes varētu būt visai spēcīgas dubultspēlē. Mūsdienu nemierīgajā situācijā, korona vīrusa draudu ēnā, gan neko droši prognozēt nevar, ja spēles nenotiks vēlāk arī pārceltajos termiņos, ITF var mainīt nākamo izspēļu sistēmu.

Arvien vairāk tenisa sacensību tiek atcelts. Jāskatās, kā vīrusa izplatība attīstīsies (vai rimsies) visā pasaulē, kāda situācija būs Latvijā. Sieviešu komanda februārī bija vienas uzvaras attālumā no lielā fināla, bet šoreiz tas neizdevās, jo spraigā izbraukuma spēlē zaudējums pret ļoti spēcīgo ASV, kas bija gluži vai sapņu sastāvā — ar Serēnu Viljamsu un Australian Open jauno čempioni Sofiju Keninu ierindā.

 

DEIVISA KAUSA IZCĪŅA TENISĀ II PASAULES GRUPĀ. LATVIJA — ĒĢIPTE 4:1

Kārlis Ozoliņš — Mohammeds Safvats 6:7 (9) 5:7

Ernests Gulbis — Karims Mohammeds Mamouns 6:4 6:3

Gulbis/Ozoliņš — Safvats/Mamouns 6:3 6:4

Ernests Gulbis — Mohameds Safvats 6:2 6:4

Roberts Štrombahs — Emrs Ahmeds Muhammeds 6:3 7:6 (3)

Māris Rīmenis
Māris Rīmenis
LTV Sports reportieris