Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Divreiz gadā Vimbldona

2012. gads būs īpašs arī tenisā — papildus gadskārtējiem turnīriem vēl Londonas olimpiskās spēles, turklāt slavenajā Vimbldonas tenisa kompleksā. Mūsu līderiem jācer kvalificēties olimpiskajam turnīram, nacionālajām un jaunatnes izlasēm veiksmīgi jāaizvada komandu mači. Vēl bezgala daudz dažādu līmeņa individuālo turnīru — katram pēc paša spējām, rocības un pozīcijas reitingā.

Londonas olimpiskajās spēlēs tenisisti sacentīsies pasaulē senākā turnīra mājvietā. 8. jūlijā Vimbldonā būs beidzies ikgadējais Grand Slam sērijas turnīrs. Jau pēc 20 dienām sāksies olimpiskās sacensības, bet līdz šim Vimbldonas zālienā teniss spēlēts tikai un vienīgi divas nedēļas gadā, bez izņēmumiem. Vimbldonā zālīte tiek stādīta ar rokām un īpaši kopta augu gadu, pēc divu nedēļu spēlēm laukumos pie gala līnijas jau ir vairāk smilšu nekā zāles. Organizatori sola, ka līdz olimpiskajām spēlēm laukumi atkal būšot kārtībā. Tiesa, olimpiskajā turnīrā ir mazāk spēļu — vienspēlēs cīnīsies 64 tenisisti, dubultspēlēs — 32 dueti, jauktajās dubultspēlēs — 16. Turklāt arī vīrieši spēlēs tikai līdz diviem uzvarētiem setiem (finālā gan čempionam jāuzvar trijos setos).

Visas biļetes uz tenisa turnīru jau izpārdotas, un arī britu premjerministrs Deivids Kamerūns paziņojis, ka spēlēs viņa prioritāte būšot tenisa turnīra apmeklējums.

Tajā spēlēs visi labākie, un tādas tenisa leģendas kā Rodžers Federers un Rafaels Nadals pavēstījuši, ka viņu mērķis ir cīņa par olimpisko zeltu. Nadalam, lai aizstāvētu Pekinas čempiona titulu, Federeram — lai pēdējo reizi reāli pacenstos to iegūt (dubultspēlēs gan Federers kopā ar Staņislasu Vavrinku uzvarēja Pekinā).

LATVIJAS IESPĒJAS

Latvijas tenisistiem vispirms galvenais ir kvalificēties spēlēm. Vienspēlēm pēc reitinga kvalificēsies 56 labākie. Vēl ir divi speciālie ielūgumi, sešus noskaidros papildu kvalifikācijas turnīrā pirms spēlēm. Vērā tiks ņemts 11. jūnija reitings, t. i., uzreiz pēc French Open Parīzē. Piebilde — vienspēļu turnīrā katru valsti var pārstāvēt ne vairāk kā četri dalībnieki.

Ernesta Gulbja izredzes ir visai labas. Gada sākumā Gulbis ATP reitingā bija 61. vietā, toties viņam priekšā atradās desmit Spānijas, seši Francijas un pieci ASV tenisisti. Tas nozīmē, ka olimpiskajā reitingā Gulbis pagaidām ir 52. pozīcijā. Pērnā gada pirmā puse Gulbim nebija nekāda dižā, un daudz punktu nenāksies aizstāvēt, tāpēc reālāks ir kāpums, nevis kritums. Cita lieta vasarā, jo jūlijā Gulbis uzvarēja Losandželosas ATP turnīrā, taču šie punkti līdz olimpiskās atlases beigām nedzēsīsies.

Ne tik laba pozīcija ir Anastasijai Sevastovai. Pērn janvārī Australian Open viņa tika labāko 32 skaitā, nopelnīja daudz punktu, tagad tie jāaizstāv. Gada sākumā liepājniece ir tikai 98. vietā, turklāt rudenī mocījās ar slimībām un traumām. Tiesa, ir vēl divi speciālie ielūgumi, bet uz šo dāvanu tikpat labi pretendē arī citas sportistes. Ja Sevastova spēlētu Londonā, Latvijai vēl būtu cerība piedalīties jauktajā dubultspēlē, kaut arī pašreizējais reitings to negarantē. Dubultspēlēs pasaules reitingā augstu ir Līga Dekmeijere, taču olimpiskajām spēlēm ir cits nolikums. Dubultspēlēs tiks vispirms tie, kas kvalificējušies vienspēļu turnīram, bet Dekmeijerei šādu izredžu nav.

PAŠI UN PAR SAVU VALSTI

Pirmais sezonas lielākais pārbaudījums profesionāļiem — Australian Open Melburnā — sāksies 16. janvārī. Sevastovai jācenšas aizstāvēt iegūtos punktus, Gulbim — pārvarēt kaut pirmo kārtu. Ernests pārtraucis sadarbību ar Giljermo Kanjasu un atgriezies pie iepriekšējā trenera — arī argentīnieša — Ernāna Gumī. Sportists uzskata, ka tieši Gumī ir viņam vispiemērotākais padomdevējs.

Dubultspēļu turnīrā spēlēs Līga Dekmeijere, taču viņai tik bieži mainās partneres, ka runāt par prognozēm pagrūti, ikviena uzvara būs panākums. Pirmo reizi Austrālijas jaunatnes turnīrā cer spēlēt 14 gadus vecā Aļona Ostapenko. ITF reitingā līdz 18 gadiem viņa jau ir labāko simtniekā un no sava vecuma tenisistēm ir otra labākā aiz kanādietes Fransuā Abandas. Ostapenko pērn uzvarēja Eiropas jaunatnes olimpiādē Turcijā, viņai daudz panākumu ne tikai pret savām vienaudzēm, bet arī gados vecākām pretiniecēm. Tiesa, Austrālijā būs visas labākās, turklāt vairums pretinieču ir trīs četrus gadus vecākas. Rīdziniecei galvenais ir gūt lielo sacensību pieredzi, lai gan tikpat labi viņa var pārvarēt dažas kārtas.

Sportistes māte un trenere Jeļena Jakovļeva: „Aļona šāgada sākumā pasaules reitingā līdz 18 gadiem jau ir 77. pozīcijā, jācenšas tikt vēl augstāk. Šogad viņa drīkst spēlēt 14 ITF turnīros un arī četros profesionālā sieviešu tenisa WTA turnīros, to nosaka reglaments jaunajām spēlētājām. WTA bez īpašā uzaicinājuma gan vēl netiekam klāt, jāsavāc punkti, jāsāk no kvalifikācijas. Šajā vecumā Aļona izteikti aug un nedrīkst arī pārforsēt ar spēlēšanu.”

Pirms Australian Open Ostapenko vēl ir kāds mazāks turnīrs zaļajā kontinentā, pēcāk junioru Grand Slam. Viss atkarīgs no izlozes un sportistes spējām adaptēties Austrālijas vasarā, kur bieži ir liels karstums. Pagaidām Aļona gan ir trešā aiz strīpas, taču parasti visas tenisistes neaizbrauc uz Austrāliju, tāpēc cerības tikt pamatturnīrā ir pamatotas.

Nacionālajām izlasēm divi lieli turnīri — Federācijas kausa izcīņa sievietēm un Deivisa kauss vīriešiem. Abas izlases spēlē Eiropas—Āfrikas zonas II zonā, būtībā tā ir trešā spēcīgākā līga pasaulē. Sievietēm turnīrs risināsies aprīlī Ēģiptē — astoņas izlases sadalītas divās grupās, divas vājākās komandas atvadīsies no šīs līgas. Grupu izloze vēl nav notikusi, bet pretiniecēs var būt Dānija, Somija, Gruzija, Melnkalne, DĀR, Turcija un Ēģipte. Pirmās trīs komandas noteikti ir spēcīgākas, ar pārējām var cīnīties. Viss atkarīgs no dalībnieču sastāva katrā izlasē — Dānija ar un bez Karolīnas Vozņiacki ir gandrīz kā divas dažādas komandas.

Latvijai jācer uz Anastasiju Sevastovu un Diānu Marcinkeviču vienspēlēs, dubultspēlēs var palīdzēt Līga Dekmeijere. Izlases kapteine Daiga Juška: „Ja abas vienspēļu reitingā augstākās meitenes piedalās un ir veselas, mums vajadzētu noturēties grupā. Sevastova jau iepriekš solīja, ka izlasē spēlēs, viņa nekad nav atteikusi, jācer, ka federācija vienosies ar Marcinkeviču — pēdējā laikā viņa spēlē tīri labi.”

Vīriešiem atšķirīga izspēles formula, pirmais mačs februārī izbraukumā pret Ēģipti. Nākamajā kārtā aprīlī uzvarētāji cīnās pret Ungārijas/Īrijas mača veiksminiekiem, zaudētāji — savā starpā. Ja pārvar divas kārtas, tad septembrī var pacīnīties par iekļūšanu pirmajā līgā. Zaudējums divos mačos pēc kārtas nozīmē izkrišanu uz zemāku līgu. Ernests Gulbis apstiprinājis, ka februārī palīdzēs izlasei. Ēģiptieši reitingā ir vājāki, taču viņi spēlēs savās mājās, māla seguma laukumos, un tas spēku samērus izlīdzina. Andis Juška gada beigās slimojis, pēcāk savainojis ceļgalu, taču pamazām atkopjas un ar savu pieredzi būs ļoti noderīgs, tāpat Deniss Pavlovs sāk atgūties pēc hroniskajām traumām. Vēl izlasē iekļauts jaunais Mārtiņš Podžus. ”Ja nekas negaidīts nenotiks, plānoju mūsu komandas uzvaru šajā mačā,” saka izlases kapteinis Ģirts Dzelde. ”Grūti gan spriest par laukumu kvalitāti Mansūrā, bet ceru, ka ēģiptieši nebūs speciāli izvēlējušies pašu sliktāko klubu…”

NEPAZUST TENISA DŽUNGĻOS

Jaunatnes līmenī Latvijas Tenisa savienība galveno vērību pievērsīs U-12 un U-14 izlasēm. Jāspēlē Eiropas Ziemas kausa izcīņā, pēcāk vasaras komandu čempionātos, visur gan jāsāk ar kvalifikāciju. Pērn vislabākie panākumi bija U-14 meitenēm, taču šogad šīm tenisistēm paliks 15 gadi (pamatsastāvā Aļona Ostapenko un Dārta Elizabete Emuliņa) un būtu jāspēlē U-16, taču šajā vecuma grupā ziemas turnīrā Latvijas komanda nav pieteikta. Tas nekas, meitenes mēģinās ielauzties profesionālā tenisa apritē un spēlēs ITF turnīros līdz 18 gadu vecumam, tāpat dažos zemākā līmeņa sieviešu profesionālajos mačos. Vēl mācības skolā un, ja vēl spēlētu U-16, slodze būtu par lielu. Bez komandas līderēm pārējām būtu grūti ko sasniegt.

Pērnā gada nogalē vairāki Latvijas jaunie tenisisti spēlēja lielākajā pasaules jaunatnes tenisa forumā Orange Bowl čempionātā ASV, Floridā. Bez izciliem panākumiem, taču iegūta vērtīga pieredze, turklāt šādi tiek pagarināta sezona atklātajos laukumos.

Vairums jauno mēģinās paši izlauzties cauri pasaules tenisa džungļiem. Turnīru daudz visās pasaules malās, atrodi tikai līdzekļus ceļot un piemērotāko klimatu, segumu, dalībnieku sastāvu. Profesionālā tenisa reitinga punktus jau ieguvuši 17 gadus vecie dvīņubrāļi Mārtiņš un Jānis Podžus. Abi dzīvo un trenējas Vācijā un cer uz tālāku progresu. 19 gadus vecais Miķelis Lībietis nu studē ASV un spēlē turienes augstskolu mačos, mācību laikā profesionālo turnīru skaits ir strikti ierobežots, citādi sportists zaudē tiesības studēt bez maksas. Liela nākotne tenisā varētu būt Aļonai Ostapenko, cerīgi ir Arkādijs Slobodkins, Artūrs Lazdiņš, Teodors Pukše… Bet viņu nākotni profesionālajā tenisā prognozēt vēl pāragri. Viss būs atkarīgs no iespējām, veiksmes un pašu padarītā darba.