Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Uzbrucējs ar vārtsarga uzvārdu

Latvija Insbrukā tiks pārstāvēta arī hokejā, bet par mūsu valsti cīnīsies tikai viens vīrs — Augusts Valdis Vasiļonoks —, kurš tūlīt pēc līdzdalības unikālā hokejistu individuālo prasmju turnīrā svinēs savu sešpadsmito dzimšanas dienu. Cerams, draugi viņu varēs sveikt ne tikai jubilejā vien. Eiropas un Āzijas zonas kvalifikācijas turnīrā Somijā, kurā piedalījās 29 valstu pārstāvji, no desmit vingrinājumiem latvietis bija labākais sešos, pārējos izcīnot vietu pirmajā trijniekā un kopvērtējumā gūstot pārliecinošu uzvaru.

Angliski šīs sacensības sauc par Skills Challenge, un gluži absolūts jaunums hokejā tas nav. Ar sacensībām individuālajā meistarībā bieži tiek papildinātas zvaigžņu spēles. Un hokeja simtgades svinībās Kanādā jauniešu vārtsargu individuālo prasmju turnīrā uzvarēja rīdzinieks Rihards Cimermanis.

Būtībā tā ir dažādu vingrinājumu veikšana ar un bez ripas. Piemēram, slidošana uz priekšu un atmuguriski, čūska, dažādu citu hokeja elementu demonstrēšana, kur svarīgs ir ātrums un precizitāte, arī mestās ripas lidojuma ātrums (Augustam Valdim tas ir iespaidīgs — 140 km/h!). Turklāt Insbrukā sacensība risināsies pa pāriem, lai skatītājiem būtu interesantāk.

„Jābūt daudzpusīgam,” saka treneris Ģirts Ūdris, kas Augustu Valdi gatavo startam Insbrukā. Par daudzpusības trūkumu jaunais hokejists nevar sūdzēties. „Divu gadu vecumā puika saķēra laringītu, ārsts ieteica iet paslidot,” atceras tēvs. „Aizvedām uz daiļslidošanu Sporta pilī pie Agitas Ābeles.” Vēl pēc gada mamma dēlu pārvilinājusi uz hokeju.

Sākoties skolas gaitām, pieci gadi pavadīti Jūrmalas mūzikas skolā. „Ritms attīsta smadzenes,” negaidītu aspektu atklāj pats Augusts Valdis. „Dēla skolotājs bija Ģirts Timma — nopietns, liels vīrs, kas prata savaldīt kustīgo hokejistu,” turpina tēvs. „Sitamie instrumenti — tā ir arī fiziska slodze. Katru dienu četras stundas.”

Šajā brīdī dēls mazliet bēdīgi nopūšas: „Desmit gadu vecumā sapratu — ja gribu ko sasniegt hokejā, jātrenējas nopietnāk. Mūzikā jau es vēl varēšu atgriezties, bet hokejam man atvēlēts tikai šis laiks.” Vēl viena pārsteidzoši prātīga piecpadsmitgadīga puiša atziņa.

Augusts Valdis hokeja gudrības apguvis pie vairākiem treneriem. Pats pirmais bijis Sergejs Ņekrasovs, hokeja koncepciju izprast palīdzējis Gunārs Krastiņš. Normunds Sējējs līdzējis attīstīt nūjas vadīšanas un slidošanas tehniku.

2010. gada sezonu Vasiļonoks pavadījis Maskavas jauniešu klubā Russ Moskva, nākamajā — spēlējis Prizma Pārdaugava pie Gunta Bāliņa. Tad arī noticis būtisks pavērsiens. Jaunais labās malas uzbrucējs iekļauts Latvijas U-16 izlasē startam Red Bull turnīrā Zalcburgā. Cīņā par trešo vietu uzvarēti Kanādas vienaudži, bet Augustam Valdim ciešāk atmiņā palikusi zaudētā spēle ar Krieviju — tieši viņš apmānījis pretinieku vārtsargu un panācis 2:1 Latvijas labā. Tiesa, vēl pēc mirkļa latvietim sadursmē pārsista piere un līdz spēles beigām tā lāpīta ar adatu un diegu. „Man jutīga āda,” smej hokejists. „Pirmo reizi pieri pārsitu ar cirvi, kad palīdzēju tētim māju būvēt.”

Pēc šā turnīra sākās sarunas, kas beidzās ar to, ka šosezon Vasiļonoks trenējas Red Bull hokeja skolā Zalcburgā un skolas komandā spēlē Čehijas U-18 ekstralīgā. Tāpēc Insbrukā viņš jutīsies gandrīz kā mājās.

„Tas gan ļoti atšķiras no klasiskā hokeja,” individuālo prasmju turnīru vērtē Ģirts Ūdris. „Sporta spēļniekam jāpārorientējas uz individuālā sporta veida psiholoģiju. Hokejā pierodi cerēt, ka tavu kļūdu kāds izlabos. Te kļūdies, un… viss!”

Starp citu, jūrmalnieku Sanitas un Oļega Vasiļonoku ģimenē visiem trim bērniem ir divi vārdi. Jaunākais brālis Jānis Kristaps trenējas peldēšanā, bet pastarīte Anastasija Jekaterina spēlē klavieres un tenisu. Tēvs jau pieradis, ka, runājot par Augustu Valdi, neizbēgams ir jautājums, vai esat bijušā Rīgas Dinamo vārtsarga Mihaila Vasiļonoka radinieki?

„Radi neesam, bet labi paziņas gan,” atbild Oļegs. „Ja Augusts stāvētu vārtos, es divas reizes nedēļā no Liepājas brauktu viņu patrenēt,” solījies pagaidām hokejā pazīstamākais Vasiļonoks.