Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kumeļu gads

Vēl pirms gada bija pamatotas šaubas, vai I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs Latvija bobslejā maz tiks pārstāvēta. Šajā sporta veidā pat 25 gadus veci vīri tiek uzskatīti par junioriem un starptautiskās sacīkstēs uz starta drīkst stāties tikai pēc astoņpadsmitās dzimšanas dienas. Jaunatnes spēlēm par godu bobslejs tika neparasti atjaunināts, Insbrukā ļaujot cīnīties 16—19 gadus veciem puišiem. Mūsu nometnē tobrīd tik jaunu bobslejistu vienkārši nebija.

Šoziem, kad atlases cīņās bija jānosaka tās sešas labākās Eiropas divnieku ekipāžas, kuras no mūsu kontinenta būs tiesīgas startēt Insbrukā, Latvijas puiši kvalificējās kā otrie labākie, seriālu beidzot ar uzvaru un otro vietu.

ČALĪT, CIK TAD VAR?!

Mūsu jaunākās bobsleja ekipāžas pilots ir Oskars Ķibermanis, kurš pērnā gada vasarā vēl cīnījās stadionā un kļuva par Latvijas čempionu desmitcīņā. Rencēnu puisim pirmā doma par bobsleju esot ienākusi galvā jau 2010. gada vasarā, to uzšķīlis novadnieks Oskars Melbārdis, kurš tāpat kā daudzi bobslejisti savas ziemas sporta gaitas sācis… desmitcīņā. Ķibermanis piedalījies atlases testos, pavasarī izbaudījis pirmos kritienus Siguldas trasē, taču Murjāņi savu perspektīvo daudzcīņnieku vēl nav bijuši gatavi atdot citam sporta veidam.

Tikai pērn desmitcīņnieku treneris Andrejs Iecelnieks, gandrīz vai valstisku interešu vadīts, piekritis rakstīt brīvlaišanas vēstuli. Bobsleja federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis vien atzinīgi norūcis, ka sen bijis laiks.

Vasara beigu daļa Oskaram jau pagāja zem bobsleja zīmes, lai gan fiziskie treniņi no vieglatlētikā piedzīvotā daudz neatšķīrās, ja nu vienīgi desmitcīņnieki stadionā nestūma 100 kg smago bobsleja kamanu trenažieri. Rudenī trasē jau vajadzēja likt pamatus daudz smalkākai — pilotēšanas mākai. Reiz Ķibermanis kritis piecas reizes pēc kārtas, un tikai Sanda Prūša uzsauciens — ei, čalīt, cik tad var! — ļāvis sāpīgās emocijas sakārtot un pamazām apgūt stabilitāti virāžās arī bez ledus garšas mutē.

JAUNI ZIRGI ATGĀDĀTI!

Stūmēja funkcijas pilda ElvisKamšs, puisis no Beļavas puses. Arī šī vieta Latvijas bobslejā ir zināma, jo beļavietis ir olimpietis Edgars Maskalāns. Tieši viņš arī kādās novada sporta spēlēs ievēroja spēcīgo puisi. Mūsu bobslejistu gaitasElvim nebija svešas, jo tēvs, būdams liels šā sporta veida fans, pie TV ekrāna dēlu vienmēr sēdinājis sev blakus.

Pirmo reizi smago boba trenažieri Kamšspamēģināja iestumt Maskalāna vadībā, tālu no izlases treneru acīm. Iesācējam vedās tīri labi, un pieredzējušais pilots iedvesmoja novadnieku piedalīties atlases sacensībās.

Elvis joprojām atceras, kā Edgars viņu stādījis priekšā izlases galvenajam trenerim Sandim Prūsim: „Jauni zirgi atgādāti!” Testu rezultāti bija gana labi, lai treneri sāktu puisi gatavot jaunatnes olimpiskajām spēlēm.

Pirmais brauciens Kamšambija kopā ar Ķibermani, un tas palicis atmiņā kā viena nebeidzamu zibšņu buķete. Galvā dullums, viss griežas, pēc finiša tikko varējis ķiveri attaisīt. Otrajā braucienā jau pamanījis, ka ik pa brīdim ir arī virāžas, ka kamanas prasa ievērot līdzsvaru. Trešajā, kad licies, ka pirmā skola jau būs rokā, — apgāzušies. Deguma smakas pavadīti, aizslīdējuši līdz finišam, un Elvim galvā iešāvusies doma: „Varbūt nevajag?!” Taču spīts bijis stiprāks. Ledus, dzelžu un paša varēšana pamazām ievirzīta kontrolētākā gultnē. Elvis atzīst, ka viņa loma pagaidām beidzas pēc iestumšanas un ielēkšanas kamanās, jo ar savu mazo pieredzi trasē neko lāgā vairs darīt nespēj. Kad iemaņas nostiprināsies, tad viņš braucienā varēs piedalīties aktīvāk.

KĻŪDIŅAS, NE KĻŪDAS…

Tagad jaunā ekipāža būs veikusi aptuveni piecdesmit braucienus, un abiem radusies bobsleja izjūtu garša. To sevišķi veicināja pirmās atlases sacensības, kurās latvieši finišēja piektie, lai gan krievu, austriešu un vācu konkurenti trasēs braši vizinās jau otro ziemu. Tālāk gāja vēl labāk — otrie, pēc tam pat uzvara un pēdējos atlases mačos atkal otrā vieta. Izlases treneris Jānis Ozols atzīst, ka puiši pārsteiguši pat trenerus.

Ikdienā ar debitantiem visvairāk strādā Olafs Kļaviņš,kurš viņus vadīs arī Insbrukas cīņās. Treneris vispirms uzsver, ka abi jaunie bobslejisti strādā ar lielu atbildības sajūtu un neviens no viņiem treniņos īpaši nav jābiksta. Kļaviņš atzīst, ka parasti tik prasmīgi braucot pēc četru, piecu gadu treniņiem, nevis pirmajā sezonā. Sevišķi spēcīgi mūsējie ir startā, latvieši bijuši ātrākie visos maču starta ieskrējienos.

Tomēr treneris atsakās prognozēt mūsējo rezultātus Insbrukā, jo jauniešiem ar tik mazu pieredzi visu var izjaukt viena parupja kļūda. Kļaviņš uzskata, ka Insbrukā sīkākas kļūdas pieļaus visi, un uzvarēs tā ekipāža, kura nekļūdīsies vismaz divas reizes pēc kārtas. Pirms pašām Jaunatnes olimpiskajām spēlēm vairākas dienas no vietas Siguldā debitantiem starta ieskrējiena un pilotēšanas nianšu paraugstundas sniedza mūsu Bobsleja federācijas viceprezidents Zintis Ekmanis.

Speciālisti ir pārliecināti, ka neatkarīgi no Insbrukas rezultātiem abiem ir vērts turpināt treniņus bobslejā, jo viņos mīt lauku puišu pamatīgums (rīdzinieku bobslejā praktiski nav) un vieglatlētu rūdījums. Bobslejā īstena meistarība nāk ar gadiem, un abiem šajā ziņā vēl ir bezgalīgas iespējas.

 

Oskars ĶIBERMANIS

Bobslejists, ģimnāzists

Dzimis: 1993. gada 4. aprīlī Valmierā

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzijas 12. klases audzēknis, mācījies Rencēnu pamatskolā un Valmieras Viestura vidusskolā

Sporta gaitas: trīs gadus trenējies peldēšanā, septiņus — vieglatlētikā, bobslejā kopš 2011. gada vasaras

Lielākie sasniegumisportā: Latvijas čempions desmitcīņā junioriem (2011. g.), piedalījies Eiropas Jaunatnes olimpiādē Tamperē 110 m barjerskrējienā (2009. g.), izcīnījis tiesības startēt I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs bobsleja divniekā

Hobiji: medības, sportings (stenda šaušanas paveids)

 

Elvis KAMŠS

Bobslejists, vidusskolnieks

Dzimis: 1993. gada 25. maijā Gulbenē

Izglītība: Gulbenes 2. vidusskolas 12. klases skolnieks, mācījies Ozolkalna pamatskolā

Sporta gaitas: trenējies vieglatlētikā (sprints, tāllēkšana), kopš 2011. gada vasaras — bobslejā

Lielākie panākumi sportā: vieglatlētikā uzvarējis rajona sacensībās, izcīnījis tiesības startēt I Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs bobsleja divniekā

Hobiji: vieglatlētika, fitness, slēpošana