Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ernests Gulbis un citi Arēnā Rīga

Deivisa kausa izcīņas mačs tenisā starp Latvijas un Somijas izlasēm septembra vidū risināsies Arēnā Rīga. Abu valstsvienību sastāvā ir pa vienam pasaules klases tenisistam, raisot papildu interesi par gaidāmajām spēlēm. Likme ir augsta — uzvarētāji nākamgad varēs spēlēt Eiropas—Āfrikas pirmajā līgā, kur ir ļoti spēcīgas komandas, Krieviju un Lielbritāniju ieskaitot.

Mūsējie kā saimnieki izvēlējušies spēlēt uz cietā jeb hard seguma laukuma, un to uzlikt arēnā nav daudz piņķerīgāk, kā uzklāt basketbola grīdu. Cita lieta, ja spēlētu māla seguma laukumā un būtu jāsaved tonnām smilšu, kuras vēl pienācīgi jānoblietē. Visiem Latvijas izlasē patīk aktīva spēka spēle un cietie segumi, tādēļ izvēle spēlēt uz hard ir loģiska. Tieši uz cietā seguma Latvija jau spēlējusi 2010. gadā olimpiskajā centrā Rīga pret Poliju un pērn Liepājā — pret Ukrainu. Toreiz gan piedzīvoti zaudējumi ar 2:3, bet šoreiz mūsējo izredzes uzvarēt ir nedaudz lielākas.

„Spēles Arēnā Rīga tenisam nāks tikai par labu,” uzskata Latvijas izlases kapteinis Kārlis Lejnieks. „Esmu pārliecināts, ka viss būs labi noorganizēts un sagaidīsim lielāku skatītāju atbalstu. Komandai tas būtu pluss, un, labi spēlējot, atmosfēra varētu būt laba. Līdzjutējiem būs lieliska iespēja klātienē redzēt Ernestu Gulbi, tāpēc arī spēles, domājot par skatītājiem, sāksies nedaudz vēlāk — pēcpusdienā.”

Ar Somiju Latvija jau spēlējusi un 2007. gadā Tamperē uzvarējusi — 3:2. Somu sastāvā arī toreiz bija viņu līderis Jarko Nieminens, taču trešajā spēļu dienā viņš pret Ernestu Gulbi laukumā nedevās — potītes savainojums. Toreiz visu būtībā izšķīra dubultspēle, kurā Gulbis ar Denisu Pavlovu trijos setos pieveica Nieminenu un Tomasu Ketolu.

LATVIJAS IZVĒLE IZDARĪTA

Galīgie sastāvi komandām jāpaziņo desmit dienas pirms cīņas, taču par Latvijas sastāvu viss bija skaidrs jau augusta vidū. Kapteinis Kārlis Lejnieks komandā iekļāvis Ernestu Gulbi, Andi Jušku, Miķeli Lībieti un Mārtiņu Podžu, pirmos četrus labākos Latvijas tenisistus ATP reitinga vienspēlēs. Par Gulbi šogad vairāk ir labu atsauksmju nekā nopēluma. Tam ir savs pamats — no pasaules otrā simtnieka 2012. gada beigās reitingā viņš atgriezies labāko četrdesmitniekā un gada nogalē ir labas iespējas šo pozīciju vēl uzlabot.

Pozitīva bilance vienspēlēs, Delrejbīčas ATP turnīra čempiona tituls, Masters turnīra ceturtdaļfināls, uzvara pret Endiju Mareju utt. Tiesa, Gulbim nupat neveiksmīgs bija US Open turnīrs, kurā viņš pats bija izlikto spēlētāju vidū, bet jau pirmajā kārtā zaudēja pretiniekam, kas reitingā atrodas zemāk un šogad neko īpašu nav sasniedzis. Jācer, ka vismaz būs sportiskais niknums sezonas beigām, jo Ņujorkā bija iespēja ar labu spēli tikt tālu, bet… Pirmajā spēlē piecos setos nācās atzīt austrieša Andreasa Haidera-Maurera pārākumu.

US Openturnīrs beidzies jau pirmajā dienā, bet dzīve un karjera ar to nav apstājusies. Sportists pēc mača amerikāņu presei (New York Times) atzina, ka sajūta pēc zaudējuma ir slikta: „Ļoti slikts mačs, zaudējums, te nav ko vairāk teikt.” Gulbis atzina, ka šim turnīram esot nopietni gatavojies, bijis labā formā, treniņos viss izdevies, bet spēles dienas rītā juties pārlieku nervozs un tas ietekmējis arī maču. „Biju par daudz nervozs, uzvilcies, nespēju relaksēties. Kad esat tik saspringts, jūs laukumā zaudējat ļoti daudz enerģijas. Jau pēc diviem setiem es jutos pilnīgi iztukšots, kaut fiziskā forma bija izcila.” Tāds ir teniss, kur laba spēle kādā turnīrā iepriekš vēl negarantē panākumus arī turpmāk. Ik turnīrā viss sākas no jauna. Ņujorkā pirmajā kārtā potenciāli vājākiem pretiniekiem zaudēja vēl vairāki tenisisti, kuri reitingā ir pat augstāk par Gulbi, — Jerži Janovičs, Kei Nišikori, Nikolass Almagro.

GALVA STRĀDĀ, PROGRESS ARĪ LAUKUMĀ

Šoreiz izlasē nav neviena debitanta, Miķelis Lībietis komandā gan bijis tikai vienreiz — cīņā pret Grieķiju, turklāt vairāk kā rezervists. Tagad laiki mainījušies — pēc divu gadu studijām Tenesijas universitātē ASV Lībietis krietni uzlabojis savu sniegumu. Pavasarī viņš pat bija pirmais ASV studentu reitingā gan vienspēlēs, gan dubultspēlēs, un tas jau ir augsts rādītājs. Pats sportists uzskata, ka labāko studentu spēles līmenis ir augstāks nekā zemākā ranga Future profesionālajosturnīros. To pierāda arī viņa starts šovasar četros Future turnīros Latvijā un kaimiņvalstīs, Miķelis regulāri tika labāko vidū un Igaunijā, Kuresārē, kļuva par čempionu vienspēlēs, bet Tallinā dubultspēlēs uzvarēja kopā ar igauni Markusu Kerneru.

Savulaik pēc studiju beigšanas profesionālajā apritē ielauzās amerikāņi Džeimss Bleiks (beidzis Hārvardu!) un Džons Isners, tāpat Kevins Andersons no Dienvidāfrikas Republikas.

Studiju laikā gan daudz profesionālo punktu nesapelnīsi, jāmācās, jātrenējas, jāaizstāv augstskolas gods NCAA čempionātā, faktiski tikai vasarā var piedalīties profesionāļu turnīros. „Naudas balvas NCAA turnīros nevar ņemt, var nosegt tikai izdevumus — ceļu, dzīvošanu, pārējais jāatstāj organizatoriem, citādi zaudē iespēju augstskolā mācīties bez maksas. Manā universitātē tā ir 34 tūkstoši dolāru gadā, un tas ir daudz,” tā skaidro Miķelis Lībietis. Viņš studē socioloģiju, taču paralēli studijām rit smags treniņu darbs. Jāceļas jau sešos, tad treniņš, mācības, atkal treniņš, dažkārt vēl svaru zāle un citi specifiski vingrinājumi. Ir dienas, kad iznākot pat četri dažādi treniņi, tik vien spēka, kā vēl pamācīties un tad — gulēt. Nav viegli, bet tiek gūts pamatīgs rūdījums, arī garīgā pasaule krietni paplašinās — to sekmē mācības un pati studiju vide. Tik labā fiziskā formā Lībietis neesot bijis nekad.

Pēc zaudējuma pusfinālā Lielupes Future vienspēlēs Miķelis gan atzina, ka nu ir par daudz noguris: „Turnīros spēlēju jau četras nedēļas pēc kārtas, visu laiku arī dubultspēles… Nupat gandrīz trīs stundu ilgs mačs, un beigās vairs īsti nejutu kājas.” Aptuveni pusotru stundu atpūtas, un Miķelis kopā ar Oskaru Vaski triumfēja dubultspēļu finālā — smagais darbs tomēr sāk atmaksāties.

KAPTEIŅA IESPĒJAS

Grūti pareģot, visu noteiks sportiskā forma tieši Deivisa kausa sacensību laikā, taču ļoti iespējams, ka dubultspēlē kopā ar Ernestu Gulbi komandas kapteinis laukumā sūtīs Miķeli Lībieti. Viņam ir laba un spēcīga serve, turklāt Miķelis droši darbojas pie tīkla, agrāk tieši dubultspēles bija viņa stihija. „Ar viņu noteikti rēķinos dubultspēlē, bet mums vēl būs iespēja izvēlēties un variēt sastāvu, tikpat labi Miķeli varam arī redzēt vienspēlē jau pirmajā dienā,” izlases kapteinis Kārlis Lejnieks vēl neatklāj visus nodomus līdz galam. Tas arī nav vajadzīgs, jo pirmie divi tenisisti vienspēlēs jānosauc dienu pirms mača — ceturtdienas izlozē. Deivisa kausā rit arī kapteiņu taktiskā cīņa, nav vajadzības atklāt visas kārtis pārāk agri.

Andis Juška šogad spēlējis maz un samērā neveiksmīgi. Gada sakumā vēl bija panākumi Future līmenī, tad mēģinājums spēlēt pakāpi augstāk — Challenger turnīros, taču par kvalifikācijas pārvarēšanu vairāk nekas nav izdevies. Pēdējā laikā pa vienam, maksimāli — diviem turnīriem mēnesī. Jūrmalā Juška izstājās savainojuma dēļ. Kas ar viņu notiek, par to daudzi nesaprašanā rausta plecus. Kapteinis teic, ka Juška pēdējā laikā spēlē pārāk maz. „Protams, es gribētu, lai viņš spēlē vairāk, bet es nesastādu viņa turnīru kalendāru.” Jāņem gan vērā, ka Deivisa kausa izcīņā Juškam no mūsējiem ir vislielākā pieredze.

Mārtiņš Podžus savstarpējā reitingā pašlaik ir ceturtais. Progress nav tik straujš kā agrāk, taču Mārtiņam vēl visas iespējas priekšā, puisim vēl deviņpadsmit gadu. Future līmenī viņš nespēlē slikti, bet Lielupē savstarpējā spēlē tomēr zaudēja Lībietim.

SOMU VECMEISTARA OTRĀ JAUNĪBA

Arī Somijai ir viens izteikts līderis — Jarko Nieminens, kuram jau 32 gadi, bet tieši šogad viņš atkal spēlē ļoti veiksmīgi. Gulbim pret Nieminenu savstarpējās spēlēs ir izteikti pozitīva bilance — piecas uzvaras un neviena zaudējuma, nav zaudēts pat neviens sets, šogad trīs panākumi pret somu. Tas gan vēl uzreiz negarantē sesto uzvaru pēc kārtas, jo Deivisa kausā jāspēlē tāpat kā Grand Slam — līdz trim uzvarētiem setiem ik cīņā. Visi līdzšinējie Gulbja un Nieminena savstarpējie mači bijuši parastos turnīros līdz diviem uzvarētiem setiem.

Grūti pateikt, kas somiem būs otrais numurs. „Harijs Helioranta šogad spēlējis pavisam maz, praktiski tikai Deivisa kausa izcīņā, bet tajā gan visai veiksmīgi. Savulaik bijis 194. reitingā, bet par viņa sportisko formu tagad ir grūti spriest,” saka Kāris Lejnieks. „Vēl somiem ir brāļi Kontineni, vecākais Henrijs noteikti aizvadīs dubultspēli, ļoti talantīgs spēlētājs, bet savainojumi lieguši viņam sasniegt ko vairāk. Jaunākais Mike arī ir talantīgs, bet reitingā augstāk par 602. vietu nav ticis. Kāpēc — nemācēšu atbildēt.”

Likme šim mačam augsta, uzvarētāji nākamgad varēs spēlēt pirmajā līgā, taču vai spēs tur noturēties? Abām izlasēm ir viena nelaime — izteikts līderis, bet pārējie tenisisti vēl ne tuvu tik meistarīgi. Kopējai uzvarai ik mačā vajadzīgi trīs panākumi, un pat līderis viens tos nevar gūt — ir tikai divas vienspēles katram. Izšķiroša nozīme var būt dubultspēlei vai otro numuru savstarpējai cīņai.

Jebkurā gadījumā iekļūšana augstākā grupā ir laba iespēja izaugsmei sacensību apstākļos jaunajiem tenisistiem. Otrkārt, tā uz Latviju atvestu vēl kādu izcilu pasaules klases tenisistu. Tikpat labi izloze var savest kopā ar Lielbritāniju, un viņiem taču ir Endijs Marejs! Tiesa, viņš ne vienmēr palīdzējis savai izlasei, bet dažkārt tomēr tā darījis.

 

LATVIJA — SOMIJA

Deivisa kausa izcīņas Eiropas—Āfrikas II grupas 3. kārtas mačs

13.—15. septembrīArēnā Rīga

Spēļu sākums 13. septembrī plkst. 16., 14. un 15. septembrī plkst. 15.

LATVIJAS IZLASES SASTĀVS

Ernests Gulbis(25 gadi), 33. v. ATP reitingā vienspēlēs, 782. dubultspēlē

Andis Juška(28), 473. vienspēlēs, 469. dubultspēlē

Miķelis Lībietis(21), 682. vienspēlēs, 785. dubultspēlē

Mārtiņš Podžus(19), 756. vienspēlēs, 1627. dubultspēlē

Kapteinis — Kārlis Lejnieks

 

Somijas izlases sastāvs

Jarko Nieminens(32 gadi), 41. vienspēlēs, 124. dubultspēlēs

Mike Kontinens(20) 602. vienspēlēs, 635. dubultspēlēs

Henrijs Kontinens(23) 1669. vienspēlēs, 220. dubultspēlēs

Harijs Heliovara(24) 2058. vienspēlēs, 901. dubultspēlēs

Kapteinis — Kims Tilikainens