Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jaunākais…

Pēc uzvaras pirmajā braucienā Mārupes BMX trases malā ar smadzeņu satricinājumu palika Helvijs Babris. Ceturtajā un izšķirošajā reizē trīs elites vīri aiz starta barjeras stājās ar vienādu punktu skaitu. Divkārtējam olimpietim Edžum Treimanim, cenšoties sākt diktēt noteikumus, no pedāļa izklipsējās kurpe, un līdera lomu nekavējoties uzņēmās Kristens Krīgers. Bet nežēlīga pakaļdzīšanās turpinājās, līdz pēdējā taisnē lielisku braukšanas tehniku un jaudīga sprintera īpašības demonstrēja Mikus Dāvids Strazdiņš, skaistā cīņā pašā finišā kļūstot par Latvijas čempionu.

Šis jau esot kāds ceturtais vai piektais Latvijas čempiona tituls, bet visdārgākais, jo pirmo reizi izcīnīts elites konkurencē. “Grūti bija, bet es gāju uz visu banku,” atzīst Mikus. “Mani konkurenti tajā dienā jau bija guvuši pa uzvarai, un es nolēmu, ka pēdējā braucienā būs mana kārta.” Rādās, ka jaunais čempions spēj ne tikai plānus sastādīt, bet prot arī tos realizēt. “Viss ir galvā,” viņš norāda un tūlīt atzīst, ka lielākām uzvarām pagaidām mazliet pietrūkstot tieši psiholoģiskās sagatavotības. Spēka jau pietiekot. Latvijas čempionātā no elites kvarteta varējis uzvarēt jebkurš. Šoreiz tas izdevies Mikum. Bet šādas izdošanās Strazdiņam kļūst arvien biežākas.

LIELO PUIŠU BARJERA

Mikus ir no tiem Valmieras puikām, kas BMX garām paiet nevarēja. “Mans pirmais un pēdējais sporta veids,” savos deviņpadsmit gados viņš atļaujas kategorisku apgalvojumu, kuram galā gan piemet vieglu smaidu. Uz Tālavas kluba trasi Valmieras Avotos viņu jau četru gadu vecumā aizvedis Štromberga treniņu biedrs — vecākais brālis Māris, kuru savukārt uz BMX divriteņa uzlicis tēvs. Lai gan brālis jau labu laiciņu pie starta barjeras nestājas, kopēja kalpošana BMX turpinās, piemēram, Valmiermuižā kādā angārā iekārtojot savu ģimenes indoriņu, kā šajā sportā dēvē nelielas ziemas trases telpās.

Jau savā pirmajā Pasaules kausa izcīņas posmā superkrosā, sešpadsmit gados būdams pats jaunākais dalībnieks, Strazdiņš spēja tikt tālāk par priekšbraucienu pirmo kārtu. Pērn pasaules junioru čempionātā Mikus tāpat kā Vineta Pētersone izcīnīja bronzas medaļu — vienīgās godalgas Latvijai. Viņam tīkot abu veidu trases. “Mazajās vajag vairāk spēka, superkrosā — vairāk drosmes,” paskaidro Mikus, kam netrūkst abu īpašību. Bet tādu vīru pasaules elitē nav maz. “Lielos puišus pie barjeras viņš vēl respektē,” norāda Mikus treneris Olafs Lakučs. “Bet tas ir tikai laika jautājums. Lēnām un uzmanīgi augam.” Kāpēc uzmanīgi? “Jāsaprot, ka elite — tas ir pavisam cits līmenis, pirmais gads tajā jāpārdzīvo,” treneris pamato, kāpēc tajā iet kā pa viļņiem. “Viens brauciens gandrīz ideāls, nākamais — ar milzu kļūdām.”

ASTOŅI VĪRI UN VIENA DĀMA

Elites konkurencē Strazdiņš debitēja marta beigās Eiropas kausa izcīņā Veronā. Pirmajā kārtā Mikus krita un izmežģīja potīti, bet nākamajā dienā jau iebrauca pusfinālā, kur bija jaunākais dalībnieks un kopvērtējumā izcīnīja 14. vietu. Nākamās divas kārtas Zolderā nebija veiksmīgas, bet jau Kampenas trasē Holandē Strazdiņš pirmo reizi iekļuva finālistu astoņniekā, bet nākamajā dienā kāpa uz pjedestāla pēc bronzas godalgas. Protams, atkal viņš bija jaunākais finālists. Priekšpēdējā posmā mazajā trasē Beļģijā Mikus izcīnīja sudraba godalgu un astoņu posmu kopvērtējumā guva dalītu astoto devīto vietu — augstāko Latvijai. Plāns pārsniegts, jo iepriekš cerēts uz vietu labāko sešpadsmitniekā.

“Vēl reizēm bail iet cīņā un grūstīties ar elkoņiem,” atzīst Mikus. “Bet Eiropas čempī iešu par simts procentiem!” Strazdiņš jau divas nedēļas iepriekš sevi noskaņo nākamajai cīņai Glāzgovā, kur mērķis viens — jātiek finālā. Bet BMX trasē dodas astoņi vīri un viena dāma — Nejaušība. “Viss var notikt, tas jau dod to adrenalīnu!” iesaucas Mikus. “Tādēļ prieks braukt.”

OLIMPISKĀ NEŽĒLĪBA

“Šogad esam daudz pielikuši startā,” stāsta Olafs Lakučs. “Agrāk katrs otrais starts nesanāca, tagad no 10 reizēm 7—8 ir pieklājīgā līmenī. “ Kā zināms, precīzs un jaudīgs starts kopā ar spēju pirmajā taisnē izvirzīties vadībā ir 90 procenti no uzvaras. To mums visiem uzskatāmi demonstrējis divkārtējais olimpiskais čempions Māris Štrombergs. Ko no viņa mācījies Mikus Strazdiņš? “Izvēlēties astoto celiņu,” atbilde nedaudz pārsteidz, jo no tā uzvarēt grūtāk. “Bet startā pa labi neviena nav un kreisajā pusē vājāks konkurents. Ja vari no astotā celiņa aizbraukt ātrāk par visiem, tas dod pārliecību,” pamato Mikus.

Starts BMX ir ļoti būtisks. Lai arī mirkli, kurā kritīs barjera, izvēlas dators, sportists to nedrīkst nedz nokavēt, nedz arī sākt minienu par ātru, uzkaroties uz starta stieņa. “Nesagāzt riteni, instinktīvi vairoties no konkurenta,” kļūdu uzskaitījumu turpina treneris. “Tad jātaisno divritenis, bet tas atņem jaudu kustībai uz priekšu. Mikum ir labs ātrums trasē, ko turpinām palielināt. Viņš, eleganti veicot visus tehniskos elementus, spēj taisnēs apdzīt, ko pierādīja arī Latvijas čempionātā.”

Ar 1. septembri sākas kvalifikācijas punktu krāšana Tokijas olimpiskajām spēlēm. Šis process beigsies 2020. gada 1. jūlijā un būs ļoti nežēlīgs. Tikai divas spēcīgākās nācijas iegūs tiesības startēt ar trim sportistiem, vēl trīs — ar diviem. Pārējām jācer uz vienu vietu. Dalībnieku skaits vīriešiem samazināts līdz 24, toties dāmām tas līdz šādam skaitlim palielināts. Īpaši vērtīgi būs panākumi pasaules čempionātos un Pasaules kausa izcīņas posmos, kuru pirmie ieskaites punkti tiks sadalīti septembra beigās Argentīnā. Latvijas izlase piedalīsies.

 

Mikus Dāvids STRAZDIŅŠ

BMX braucējs (Valmieras Tālava, AKSSC), LSPA reflektants

Dzimis: 1999. gada 26. aprīlī Valmierā

Augums, svars: 178 cm, 80 kg

Izglītība: Valmieras Pārgaujas ģimnāzija

Sportā: no četru gadu vecuma trenējas BMX

Treneri: pirmais treneris Raimonds Ciesnieks, tagad — Olafs Lakučs

Lielākie sasniegumi: Eiropas U-15 čempions, 3. vieta pasaules junioru čempionātā (2017. g.), 2. un 3. vieta 2018. gada Eiropas kausa izcīņas posmos elitē, 8./9. vieta kopvērtējumā, 2018. gada Latvijas čempions elitē

Hobiji: basketbols, volejbols