Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jaunākais profesionālis

Profesionālajā šosejas riteņbraukšanā vīriešiem ir trīs līmeņi — pasaules tūres, profesionālais kontinentālais un kontinentālais. Latviju divos no augstākajiem pārstāv četri sportisti — Toms Skujiņš, Gatis Smukulis, Aleksejs Saramotins un Krists Neilands. Savos 22 gados kuldīdznieks Neilands ir jaunākais no šīs četrotnes. Šopavasar viņš guva savu pirmo profesionāļa uzvaru, finišējot pirmais Tour de Azerbaidjan piektajā posmā.

Pēc sezonas ASV kontinentālajā vienībā Axeon Hagens Berman Krists Neilands spēris soli uz priekšu, noslēdzot divu gadu līgumu ar Izraēlā reģistrēto profesionālo kontinentālo vienību Israel Cycling academy. Jaunās komandas sastāvā Kristam ir iespēja startēt daudzos prestižos velobraucienos, kuros viņš var sevi pilnveidot, cīnoties plecu pie pleca ar pasaules lielākajām riteņbraukšanas zvaigznēm.

LEĢIONĀRA GAITĀS ASV

Krists Neilands nav bijis starp talantīgākajiem jaunajiem sportistiem, tomēr darbs treniņos, mācības un sporta gaitas Murjāņu sporta ģimnāzijā nesis augļus. Iepriekšējos gados sportists bija Latvijas U-23 izlases līderis, izcīnot arī piekto vietu Nāciju kausa izcīņas posma sacensībās — Flandrijas velobraucienā, kā arī gūstot otro vietu Latvijas čempionātā grupas braucienā absolūtajā vērtējumā.

Rezultāti nepalika nepamanīti, un Trakais, kā Kristu dēvē Latvijas riteņbraukšanas sabiedrībā, 2016. gada sezonu pavadīja vienā no pasaules labākajām kontinentālajām komandām Axeon Hagens Berman, kas bāzēta ASV. Kuldīdznieks guva lielisku pieredzi leģionāra statusā, sekojot Andža Flakša un Toma Skujiņa piemēram, kuri ASV komandās startējuši, sākot no 2012. gada. Gūti kārtējie Latvijas čempiona tituli U-23 grupā, izcīnīta 13. vieta Eiropas U-23 čempionātā, kā arī samēroti spēki ar pasaules labākajiem riteņbraucējiem HC kategorijas velobraucienos Ziemeļamerikā.

MERKSA PALĪDZĪBA

Axeon Hagens Bermanskomandu Kristam bija iespēja pārstāvēt tikai vienu sezonu. Komandas stratēģija paredzēja sastāvā iekļaut tikai U-23 vecuma sportistus, bet latvietis šāgada augustā šo limitu pārsniegs. Komandas vadība, leģendārā Edija Merksa dēlu Akselu ieskaitot, palīdzēja Kristam jaunas komandas meklējumos.

“Veicām pārrunas ar dažādām komandām, tostarp vairākām pasaules tūres vienībām,” stāsta Krists. “Man bija labs piedāvājums no citas profesionālās kontinentālās komandas, tomēr tā ļoti kavējās ar līguma sagatavošanu. Nekas cits neatlika, kā skatīties tālāk. Tā nonācām pie Israel Cycling academy.” Tika noslēgts divu gadu līgums, kas, pēc Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības noteikumiem, ir minimālais termiņš sportistiem līdz 25 gadu vecumam.

Israel Cycling academyizveidota 2014. gadā. Šī sezona Izraēlā reģistrētajai, bet Spānijā bāzētajai vienībai ir pirmā profesionālās kontinentālās komandas statusā. Tajā pulcēti talantīgi sportisti no 12 valstīm. Komandā ir divi izteikti sprinteri. Viens no tiem — Igaunijas čempions Mihkels Raims, kurš sevi pierādīja pagājušā sezonā, izcīnot vairākas uzvaras, otrs — austrālietis Džeisons Laundss, kurš pasaules U-23 čempionātā Katarā ieguva sesto vietu. Sastāvā ir viens izteikts kalnā braucējs — spānis Hosē Manuels Diazs, kurš varētu kļūt par nākamo Kontadoru.

Pārējie vairāk ir klasiku speciālisti, kas spēj turēt augstu tempu un doties sekmīgos atrāvienos. Neilands pirmos koptreniņus jaunās komandas sastāvā aizvadīja 2016. gada beigās Izraēlā: “Nometne bija domāta komandas saliedēšanai. Bija tādas aktivitātes kā gulēšana tuksnesī, jāšana ar kamieļiem, kalnā kāpšana, dažādi citi saliedēšanas uzdevumi!”

GŪT IESPĒJU CĪNĪTIES

Krists jau paguvis piedalīties vairākos prestižos pavasara velobraucienos. Pirmās daudzdienu sacensības kuldīdznieks aizvadīja Spānijā, startējot Andalūzijas velobraucienā. Kopvērtējumā tieši Neilands sasniedza labāko rezultātu no savas komandas sportistiem, finišējot 51. vietā starp 195 dalībniekiem. Šis sniegums lika mainīt komandas vadības domas par Krista iekļaušanu komandā prestižajās Beļģijas klasikās, kurās latvieša dalība sākotnēji netika paredzēta.

“Andalūzijas velobrauciens parādīja, ka smagajos kalnu posmos no līderu grupas atpaliku tikai tad, kad tajā bija palikuši kādi 25 sportisti,” stāsta Krists Neilands. “Priekšā palika tādi vīri kā Alberto Kontadors un Alehandro Valverde. Pēc Andalūzijas velobrauciena komanda redzēja, ka varu cīnīties, un deva man iespēju to darīt!”

Beļģijas velobraucienos Krists gan strādāja uz komandas sprinteri Raimu, gan cīnījās pats. Nozīmīgākais bija gūtā pieredze, kas nākamajos gados dos labāku iespēju cīnīties par visaugstākajām vietām. Neilands atzīst, lai klasikās cīnītos ar labākajiem, svarīgākais ir cīņa par pozīciju visas distances laikā.

“Esmu daudz domājis, kā arī runājis ar treneri Tomu Flaksi par to, kādēļ vienā dienā es varu parādīt ļoti labu sniegumu, bet nākamajā — ne,” Neilands spriež par savām vājajām pusēm. “Mēdz būt arī otrādi. Ja izdosies kļūt stabilākam, īpaši daudzdienu velobraucienos, būs lielākas cerības gūt labākus rezultātus. Tas ir mans šīs sezonas uzdevums.”

AR MURJĀŅU RŪDĪJUMU DŽIRONĀ

Krists par savām otrajām mājām sauc Spānijas pilsētu Žironu, kur viņš uzturas pirms sezonas un laikā starp sacensībām. Šajā Liepājas apmēru pilsētā, kas atrodas netālu no Barselonas, atrodas Israel Cycling academy komandas bāze. Tajā pieejami ārsti, masieri un mehāniķi. “Man ir savs dzīvoklis. Pats gatavoju ēst, pats kārtoju māju un pats plānoju treniņus. Patstāvību esmu iemācījies kopš Murjāņu sporta ģimnāzijas laikiem!”

Pateicīgo treniņu apstākļu dēļ Žironu par savu mājvietu izvēlējušies vairāk nekā 150 profesionāļu, tostarp tādas zvaigznes kā Vācijas sprinta leģenda Marsels Kitels un Igaunijas labākais riteņbraucējs Tanels Kangerts. Otro gadu Žironā dzīvo arī Toms Skujiņš. Kopīgi treniņi gan netiek aizvadīti bieži. “Treniņu plāni mums atšķiras,” skaidro Krists. “Biežāk satiekamies tāpat. Toms dzīvo pilsētas centrā, es vairāk ārpus tā. Man līdz viņam ir 20 minūšu gājiens.”

Krista Neilanda treneris jau vairākus gadus ir mērķtiecīgais Toms Flaksis, un abi soli pa solim virzās uz priekšu. Kuldīdznieka mērķis, protams, ir iekļūt kādā pasaules tūres komandā, kas dotu iespēju sekmīgi startēt visslavenākajos velobraucienos. Viņš allaž ir pagodināts par iespēju pārstāvēt Latviju pasaules un Eiropas čempionātos: “Ja jaunais izlases galvenais treneris Romāns Vainšteins mani uzaicinās, nedomājot piekritīšu!”

 

Krists NEILANDS

Profesionāls Israel Cycling academy riteņbraucējs

Dzimis: 1994. gada 18. augustā Kuldīgā

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija

Pirmais treneris: Agris Kimbors; treneri Ernests Pūce, Jānis Veide, Vitālijs Smirnovs, Toms Flaksis

Lielākie sasniegumi: 1. vieta UCI kategorijas velobrauciena Tour de Azerbaidjan posmā, 1. vieta UCI kategorijas junioru velobraucienā Tour de Lodz (2012), 1. vieta Latvijas U-23 čempionātā grupas braucienā (2015, 2016), 2. vieta Latvijas čempionātā grupas braucienā (2015), 1. vieta Latvijas U-23 čempionātā individuālajā braucienā (2014, 2015, 2016), 5. vieta Tour of Hainan (2 HC kategorija) kopvērtējumā (2015), 2. vieta Podlasie Tour velobrauciena (2.2 kategorija) 2. posmā. 15. vieta Eiropas U-23 čempionāta grupas braucienā (2015), 5. vieta Nāciju kausa izcīņas posmā — Flandrijas velobraucienā (2016), 3. vieta Karpatu velobrauciena (2.2 kategorija) 3. posmā (2016), 13. vieta Eiropas U-23 čempionātā grupas braucienā (2016)

Citi sporta veidi: futbols, vieglatlētika, basketbols

Ģimenes stāvoklis: neprecējies, ir draudzene

Vaļasprieks: makšķerēšana

Autori: Toms Markss