Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jūrmalas tramplīns

Jūlija nogalē Lielupē tika aizvadīts pirmais profesionālais tenisa turnīrs mūsu valsts vēsturē — WTA (Women's Tennis Association) 250 tūkstošu ASV dolāru turnīrs sievietēm. Par Baltic Open pirmo čempioni vienspēlēs kļuva mūsu Anastasija Sevastova, līdz dubultspēļu finālam kopā ar Kazahstānas tenisisti Gaļinu Voskobojevu aizkļuva Aļona Ostapenko. Līdzjutējiem ir, ko atcerēties, bet tūlīt jau sāksies US Open Ņujorkā.

“Paldies, Jūrmala! Uz tikšanos nākamgad,” tie bija turnīra direktora Aleksandra Ostrovska vārdi apbalvošanas ceremonijā pēc vienspēļu fināla. Tribīnes tobrīd vēlreiz pāršalca vētraini aplausi, gluži kā pēc Anastasijas Sevastovas uzvaras. Tas nozīmē augstas raudzes sieviešu tenisu arī nākamgad. Patiesībā Baltic Open rīko Krievijas tenisa aprindas, taču turnīrs notiek pie mums, tas ir pieejams vietējiem tenisa līdzjutējiem, un Latvija šajā gadījumā ir tikai ieguvēja.

Nav noslēpums, ka 250 tūkstošu ASV dolāru balvu fonds tenisistēm veido daudz mazāk nekā pusi no kopējām turnīra izmaksām. Tās varētu būt arī ap miljonu ASV dolāru, un Latvijas tenisam tā būtu pārāk nereāla summa. Jā, Latvijas Tenisa savienība sadarbojās ar turnīra rīkotājiem no Krievijas, piedalījās ikdienas darbā, bija arī zaudējumi Lielupes centram par nesaņemto naudu no laukuma īres ikdienā, taču vislielākās rūpes (un garantijas) tomēr bija jāuzņemas rīkotājiem.

Savulaik deviņus gadus pēc kārtas šis sieviešu turnīrs jūlijā notika Zviedrijā, un tā nosaukums bija Ericsson Open. Lielajam elektronisko ierīču gigantam vairs neklājas tik labi, un tiesības uz šo turnīru nopirka Krievija. Pērn tas notika Maskavā, šogad — Jūrmalā, un rīkotājiem ir tiesības to organizēt vēl trīs gadus. Vismaz nākamgad to atkal sola sarīkot pie mums, jo tenisa bāze Lielupē tiešām ir ļoti laba un daudzas izmaksas Jūrmalā ir mazākas nekā Maskavā.

AR KOMPLIMENTIEM, BET… NĀKAMGAD BEZ OLIMPIETĒM

Jā, dažkārt varēja dzirdēt runas, ka biļetes ir pārāk dārgas. To cena bija atkarīga no spēļu stadijas un vietas tenisa stadiona tribīnēs. Uz pusfināliem un fināliem lētāk par 60—80 eiro biļetes pie tenisa centra dabūt nevarēja. Tad tās vajadzēja iegādāties krietni agrāk internetā, bet kurš varēja prognozēt finālistes un mūsu sportistu veikumu turnīrā?

Uz šādu turnīru rīkošanu pastāv spraiga konkurence, nauda ir liela un kaut kā jāatpelna, lai projekts atmaksātos. Pelna pamatā ar TV tiesību pārdošanu, sponsoru piesaisti un arī ar biļetēm. Lieliski laikapstākļi visas nedēļas garumā (ar nenozīmīgu lietutiņu vien pamatturnīra pirmajā dienā), izcila atmosfēra un mājīgs tenisa stadions priežu mežā netālu no jūras — tiešām izcili apstākļi sacensībām. Pašas sportistes, viņu treneri un oficiālie WTA pārstāvji visi kā viens slavēja atmosfēru un lielisko uzņemšanu, tāpat arī tenisa laukumus. “Domāju, ka šie laukumi pat ir labāki, nekā Roland Garros kompleksā Parīzē,” reiz preses konferencē teica francūziete Kloe Pakē un viņai piebalsojušas arī vairākas citas spēlētājas.

Svarīgi, ka Lielupes tenisa centrs parādījis sevi kā lielisku tenisa sacensību arēnu. Jau rudenī beigsies arī jaunās halles celtniecības darbi un komplekss tenisa sabiedrībai kļūs vēl pievilcīgāks. Ja ne augtākās raudzes profesionāļu turnīrus, tad vismaz prestižus jaunatnes starptautiskos mačus te var rīkot pavisam droši. Atzinības vārdus tenisa kompleksam veltīja arī oficiālā WTA novērotāja Kristīna Romero Kontla.

Pēc turnīra direktora publiskā solījuma šim WTA turnīram Jūrmalā jānotiek arī nākamgad, bet… Nākamais ir olimpiskais gads, Baltic Open jānotiek nedēļā no 20. jūlija, taču jau sestdien, 25. jūlijā, Tokijā sākas olimpiskais tenisa turnīrs. Tas nozīmē, ka tik augstas klases tenisistes kā Sevastovu, Garsiju, Potapovu, Ostapenko laikam gan Lielupē nākamvasar neredzēsim. Spēlēt uz māla seguma Jūrmalā un tās pašas nedēļas nogalē hard laukumos olimpiskajā Tokijā nav iespējams, vēl jau garais pārlidojums un aklimatizācija. Tas pats nākamgad attiecas uz vēl vienu sieviešu turnīru — Palermo — un trīs ATP turnīriem vīriešiem — Umagā, Gštadē un Loskabosā. Nākamgad tā būs vēl labāka iespēja izsisties tenisa saulītē tām tenisistēm, kuras reitingā atrodas zemāk — pirmā simta beigās vai otrajā simtniekā. Daļēji dažām tas jau izdevās šogad, nākamvasar olimpisko spēļu kontekstā tas būs vēl reālāk izdarāms, un šo iespēju vajadzētu izmantot arī kādai mūsu jaunajai tenisistei.

KAM DUŠA, KAM KARSTAS UZVARAS

Jūlija karstākajās dienās Jūrmalā auksta duša bija labs atvēsinājums ikvienai šā teiciena tiešajā izpratnē, pārnestā nozīmē to negribēja izbaudīt neviena, bet nācās… No piecām reitingā visaugstāk esošajām (un izliktajām) tenisistēm četras izstājās jau pirmajās divās kārtās, vienīgi Anastasija Sevastova uzvarēja visās spēlēs un kļuva par čempioni. Pēc reitinga tā arī pienācās, bet viegli šī ceturtā WTA turnīru uzvara karjerā Nastjai nenāca. Emocionāli spēlēt savā dzimtenē ir patīkami, bet tas uzliek arī papildu atbildības nastu.

Pirmais mačs pret krievieti Varvaru Flinku ar izteiktu Nastjas pārsvaru, un uzvara bez grūtībām nepilnas stundas laikā. Toties jau otrajā kārtā pret slovēnieti Dalilu Jakupoviču gāja smagi — 6:7, 6:2 un 6:4. Pirmajā setā no 1:4 iegūts pārsvars 5:4, tad pazaudētas trīs setbumbas pie savas serves un galotnē arī zaudējums visā setā. Otrajā setā veicās daudz labāk, trešajā setā jau bija 4:3 Jakupovičai un slovēnietes serve. Pieredze savu lomu nospēlēja pašā galotnē, un Sevastova uzvarēja.

Trešajā spēlē pret rumānieti Irinu Baru ļoti smags un garš pirmais sets (7:6), toties otrajā jau 6:2. Pusfinālā pret vēl vienu no turnīra favorītēm — jauno un talantīgo krievieti Annu Potapovu — izcils sniegums, šķiet, labākā spēle turnīrā, un uzvara ar 6:4 un 6:2! Finālu daudzi prognozēja vieglāku, bet kas to deva! Poliete Kataržina Kava bija aizspēlējusies līdz izšķirošajai spēlei no kvalifikācijas turnīra (sešas uzvaras pēc kārtas), pusfinālā negaidīti viegli pārspējot amerikānieti Bernardu Peru. Starpība reitingā ar Sevastovu gana liela (tobrīd 11. pozīcija pret 194. pasaulē), taču reitings pats par sevi nespēlē, laukumā ir dzīvi cilvēki. Kava nenodrebēja un jau mača sākumā bija pārliecinoša laukumā — gan izturīga garās izspēlēs, gan reizēm agresīva, turklāt ar tikpat bīstamu ieroci kā Sevastovai — lieliski saīsinātiem sitieniem. Sets uzvarēts, otrajā — jau sākumā 2:0 par labu polietei, pie 5:4 tikai trīs izspēles viņu šķīra no uzvaras mačā un visā turnīrā… Sevastova pamazām iespēlējās. Gāja smagi, bet mūsu tenisiste galotnē pretinieci tomēr salauza un trešajā setā jau faktiski visu laiku pati bija vadībā.

Emocionāls atvieglojums pēc uzvaras turnīrā. Ceturtais WTA tituls karjerā vienspēlēs, reitingā Nastja pietuvojās desmitajai pozīcijai pasaulē, atpaliekot no baltkrievietes Arinas Sabaļenkas tobrīd tikai par nieka deviņiem punktiem, patiesībā vienu uzvaras tiesu pirmajās kārtās kādā no tuvākajiem turnīriem. “Šī balva man ir dārga, un glabāšu to īpašā vietā,” pēc finālmača teica Anastasija. Viņai tuvākajā nākotnē galvenais būs labi nospēlēt pēdējā gada Grand Slam turnīrā US Open Ņujorkā. Pērn tajā iekļūts pusfinālā un jāaizstāv ļoti daudz punktu.

REITINGS UN NEVEIKSMJU ĪPATNĪBAS

No pārējām Latvijas tenisistēm vienspēlēs visaugstāk tika Diāna Marcinkeviča, kurai turnīrā bija rīkotāju speciālais ielūgums jeb wild card, ar savu reitingu pamatturnīram Diāna nekvalificētos. Pirmajā kārtā uzvara pret krievieti Kamilu Rahimovu, otrajā — visai cienījamā spēlē trijos setos zaudēts citai Krievijas tenisistei — Annai Potapovai. Diāna vienspēļu reitingā pakāpās uz 207. vietu.

Aļona Ostapenko Jūrmalā savu pozīciju reitingā neuzlaboja un palika 83. pozīcijā. Pagaidām tik neveiksmīga sezona vienspēlēs. Jau pirmajā kārtā Lielupē zaudējums horvātu izcelsmes amerikānietei Bernardai Perai ar 2:6 un 1:6. Jā, Perai tā bija veiksmīga diena, sitieni ļoti precīzi, taču tāda plāna B šajā mačā Aļonai nebija, visu izšķīra daudz lielākais pašas kļūdu skaits. Divas jaunās Latvijas tenisistes Kamilla Bartone un Daniela Vismane bija saņēmušas speciālo ielūgumu kvalifikācijas turnīram, bet abas zaudēja jau pirmajā kārtā.

Dubultspēlēs Aļona kopā ar Kazahstānas sportisti Gaļinu Voskobojevu bija izliktas ar pirmo numuru, līdz finālam abas aizkļuva pārliecinoši. Izšķirošajā mačā pirmais sets 6:2, otrais — jau 3:1, taču tad šis duets sāka daudz kļūdīties, bet tīkla otrā pusē kanādiete Fišmane un serbiete Stojanoviča iespēlējās un otrā seta taibreikā jau uzvarēja pārliecinoši — 7:1. Trakākais, ka lūzums Ostapenko/Voskobojevas spēlē bija tik pamatīgs, ka trešā seta supertaibreikā šis duets ātri vien nonāca zaudētājos ar 1:8 . Ieskaitot otrā seta galotni, tas nozīmēja, ka pretinieces bija uzvarējušas 15 izspēlēs, bet Ostapenko duets tikai divās… Kaut kas tāds var notikt tikai sieviešu tenisā, un beigās likumsakarīgs zaudējums ar 6:10 un neveiksme visā mačā.

Atmiņā palicis ar otro numuru izliktās francūzietes Karolīnas Garsijas zaudējums jau otrajā kārtā savai tautietei Kloe Pakē. Diezgan dīvaina mača izskaņa, šķita, ka Garsija gluži vai tīši bumbiņas triec autā. Pirmajā kārtā gan Garsija bija smagā trīs stundu spēlē uzveikusi Kristīnu Pliškovu no Čehijas, talantīgās Karolīnas dvīņumāsu. Savukārt ar trešo numuru izliktā Čehijas tenisiste Katerīna Siņjakova pamanījās jau pirmajā kārtā zaudēt ukrainietei Anhelinai Kaļiņinai. Varbūt traucēja lietus dēļ pārtrauktais mačs — pēc uzvarēta pirmā seta tobrīd bija 4:3 un sava serve otrajā setā. Nākamajā dienā Siņjakova bija pagalam nevarīga un visas viņas emocijas aizgāja diskusijās ar sevi un tiesnešiem.

Pirmajā kārtā zaudēja arī ar ceturto numuru izliktā baltkrieviete Aleksandra Sasnoviča — pret serbieti Ninu Stojanoviču, kas pirms tam bija pārvarējusi kvalifikāciju. Izšķirošajā setā 3:0 par labu Sasnovičai, bet beigās 4:6, kas no malas izskatījās dīvaini, taču tenisā tā notiek. Kāda tobrīd nav ideālā formā, toties reitingā zemāk esošās spēlētājas ir gatavas gluži vai ēst zemi, lai tikai uzvarētu un tiktu pie vērtīgiem punktiem (un lielākas naudas balvas). Traumas dēļ pirmo maču nespēja pabeigt Margarita Gasparjana no Krievijas, no pirmajām piecām izliktajām četras tātad bija izstājušās jau sākumā. Spēles līmenis nemaz nav tik atšķirīgs, viss atkarīgs no konkrētās dienas, noskaņojuma un sportiskās formas, neuzvaramu pretinieču Jūrmalā nebija. To pierādīja Stojanovičas aizkļūšana līdz ceturtdaļfinālam un Kavas nokļūšana finālā. Tenisu labi māk spēlēt daudzas, turklāt dažām māla laukumi ir daudz parocīgāki nekā, piemēram, Sevastovai vai Potapovai.

CIK UN PAR KO MAKSĀS US OPEN

Tenisa sezona pašām labākajām spēlētajām beidzas tikai novembrī. Pats galvenais turnīrs rudens pusē — US Open — Ņujorkā norisināsies no 26. augusta līdz 8. septembrim Jau augusta pirmajās dienās biļetes uz pirmās nedēļas spēlēm centrālajā arēnā gandrīz pilnīgi izpārdotas, kaut arī to cena, salīdzinot ar Jūrmalu, daudz augstāka — vidēji ap 250 dolāriem uz vienu sesiju (dienas vai vakara). Teniss joprojām ir elitārs, un tā ir milzu industrija. Katrs no Grand Slam turnīriem gadā rīkotājiem ienes daudzu miljonu peļņu. Tas, pat neraugoties uz to, ka balvu kopējais fonds spēlētājiem ar katru gadu pieaug un šogad US Open sasniegs jau 57 miljonus, ir par astoņiem procentiem vairāk nekā pērn.

Tenisā krīzes nav, uzvarētājs vienspēlēs saņems 3,85 miljonus dolāru, pat par zaudētu pirmo spēli pamatturnīrā pienākas 58 tūkstoši. Izcili, taču — cik daudz visā pasaulē ir tīkotāju uz šīm 128 vietām vienspēļu pamatturnīrā! Arī Ernests Gulbis krietni noslīdējis reitingā, un viņam jācīnās kvalifikācijas turnīrā, iekļūšanu US Open garantē vien trīs uzvaras pēc kārtas. Mūsu dāmas turnīram tiek klāt uzreiz, pateicoties daudz augstākam reitingam, Sevastova turklāt būs izlikto tenisistu skaitā. Pērn sasniegtais pusfināls (iegūti 780 reitinga punkti un nopelnīti 925 tūkstoši dolāru) gan arī uzliek papildu atbildības nastu. Tiesa, arī 2016. un 2017. gadā Sevastova Ņujorkā tika līdz ceturtdaļfinālam, šis viņai allaž bijis parocīgākais no visiem četriem Grand Slam turnīriem.

Ostapenko pērn Ņujorkā tika līdz trešajai kārtai, viņai ir mazāk ko zaudēt, taču pati reitingā tagad ir tikai pirmā simta beigās, un ikviena jauna neveiksme var likt atvadīties no pirmā simtnieka. Jācer, šis faktors nospēlēs par labu — Aļona ir mērķtiecīga un neveiksmes pamudinās uz kādu sasniegumu tuvākajā nākotnē. Tenisistei ir izcils potenciāls, graujoši sitieni, vien jāprot šos ieročus likt lietā, kā arī jāmāk saglabāt koncentrēšanos visa mača garumā, kas bieži vien ir lielākā problēma. Sezonas izskaņā vajadzētu atgūt ticību sev un arī reitingā zaudēto, lai droši varētu gatavoties vēl vienam izaicinājumam nākamgad — Tokijas olimpiskajām spēlēm. Ar šodienas reitingu Aļona Tokijā nespēlētu, tāpēc ir vēl viena motivācija. Skaidrs, ka slavu un jaunību vajag izbaudīt, bet jāatceras pats galvenais — bez smaga darba tenisa saulītē ilgi nevar noturēties, ir milzums konkurentu, kas gatavas būt tavā vietā.

Māris Rīmenis
Māris Rīmenis
LTV Sports reportieris