Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kristīnes pārdomu laiks

Kārtējoreiz pēc visa zelta iegūšanas Latvijas badmintona čempionātā Kristīnei Šeferei iestājies pārdomu laiks. Mest mieru sportošanai? Sākt nopietna darba meklējumus? Izārstēt traumas un tēmēt uz 2012. gada olimpiskajām spēlēm? Sporta zālē Kristīne ienāca četru gadu vecumā. Patiesību sakot, īpašas izvēles jau nebija, jo viņas tēvs Arnis ir badmintona treneris. Tā pa īstam rakete rokā ņemta, kad nosvinēta septītā dzimšanas diena. Kas tik viss pa šiem gadiem nav bijis! Uzvaras prieks un zaudējuma asaras, sāpošas kājas un pasaules čempionāti, spēlēšana dāņu klubā. Kā arī vēlme pāris reizes mest sportu pie malas. Kristīne Šefere bez spēlēšanas izturējusi pusgadu. Trenējusi bērnus, braukusi ar viņiem uz sacensībām, līdz sapratusi, ka vēl pati grib būt sportiste.

Profesija – badmintoniste? Neiespējami
Kristīne ir pārliecināta, ka vismaz Latvijā būt profesionālai badmintonistei nav iespējams. Vari profesionāli darīt savu darbiņu, taču ar to pelnīt neiespējami. Par maizes darbu to varot saukt vien pasaules pirmā divdesmitnieka spēlētāji, no kuriem lielākā daļa ir aziāti. Kāpēc tieši viņi un pāris dāņu? „Viss atkarīgs no domāšanas," Kristīne ir pārliecināta. „Austrumnieku meditācija, viņu dzīves uztvere. Tas nereti ir izšķirošs faktors. Turklāt Āzijā badmintons ir ļoti populārs un atlases iespējas ir fantastiski lielas. Tiesa, daži dāņi pietuvojušies pasaules līderiem, arī pateicoties domas pareizībai."

Ir virkne starptautisku turnīru ar naudas balvām, taču tās labākajā gadījumā tiek vienīgi finālistiem. Kāpēc nevar vilkt vienlīdzības zīmi starp Latvijas badmintonistu un profesionāli? Mūsu valstī šis sporta veids, uzskata Kristīne, daudziem asociējas vien ar izklaidēm pludmalē:

„Latvijā badmintons ir nepopulārs," stāsta mūsu titulētākā spēlētāja. „Vietējās sacensībās skatītāju rindās lielākoties ir sportistu radi, draugi un paziņas. Nekas pie mums netiek darīts, lai badmintons tiktu popularizēts. Taisnība, Rīgā vairākkārt notika starptautiskas sacensības, tomēr interese par tām bija niecīga."

Par labu savam sporta veidam

Viņa atzīst, ka nav izmēģinājusi visus sporta veidus, kuros spēlē ar raketēm. Kādreiz treniņnometnē esot bijusi izdevība izmēģināt tenisu. Skaidrs, ka katram savs sporta veids tuvāks un šķiet, – tieši tas ir sarežģītākais

„Badmintons ir fiziski grūtāks," Kristīne cenšas pārliecināta. „Pauzes, salīdzinot ar tenisu, ir ļoti mazas. Spēle notiek aktīvāk un ātrāk. Tenisā izspēlē geimu, mirkli atpūšas. Tīrais spēles laiks ir krietni mazāks nekā badmintonā. Protams, nevajag salīdzināt vai pretnostatīt vienu sporta veidu ar otru. Badmintons ir daudzveidīgāks, atsperīgums jātrenē kā volejbolā, jābūt acīgam māņu sitienos. Bumbiņa sver tikai četrus gramus, un to ir ļoti grūti nosist. Īpaši augstākās klases sportistiem izspēles ir ļoti ilgas. Ir milzīgs enerģijas patēriņš, nepārtraukta kustību ātruma maiņa. Pulss gandrīz nepārtraukti ir 180. Interesanti, ka pirmos soļus badmintonā ir vieglāk apgūt. Toties, sasniedzot jau vidēju spēles līmeni, nianses ir tik daudz un dažādas, ka nākas cīnīties ne vienu vien gadu, lai censtos apgūt katru sīkumu."

Baumas, patiesība vai…

Kādēļ radās doma, ka šis, sazin kurš Latvijas čempionāts Kristīnes biogrāfijā, būs pēdējais? Nogurums, aizvainojums, riebums?

„Galvenais iemesls – sākās problēmas ar veselību," atzīst Kristīne. „Brīžiem kāja nežēlīgi sāp. Par spīti tam, centos šogad izcīnīt olimpisko ceļazīmi, līdz sapratu, tas ir par vēlu. Vajadzēja sākt vismaz pirms pāris gadiem. Kopš pērnā gada uz kvalifikācijas mačiem, tā vien šķiet, sarodas absolūti visi pasaules badmintonisti. Daudzi aziāti, ja netiek savas dzimtenes izlasē, ieguvuši citu valstu pilsonību, cenšas tikt uz olimpiādi. Pagājušā gada vasarā rangā biju 150. vietā. Pasaules komandu čempionātā apspēlēju vairākas pirmā simtnieka sportistes. Olimpiādē no 64 vienspēļu dalībniecēm var startēt vien divas no katras valsts. Tādēļ reāli cīnīties Pekinā varētu sportistes, kuras ir simtniekā. Tobrīd man diemžēl tika veikta kājas operācija, un sapnis palika nerealizēts. Pirms pāris nedēļām vēl startēju kārtējā kvalifikācijas turnīrā, bet, lai domātu par olimpiādi, šādos mačos ir jāuzvar, lai gūtu nepieciešamos punktus. Turklāt arī naudas bija krietni par maz, lai varētu piedalīties visos mačos un būtu iemesls cerēt tikt pie ceļazīmes uz Ķīnu. Līdz šim brīdim vēl nevaru ar pilnu jaudu trenēties."

Tagad tiks meklēts darbs kādā sporta klubā, lai sakārtotu domas, labāk saprastu, kas dzīvē svarīgākais. Vakara pusē Kristīne, kā vienmēr, ies trenēties. Vien sacīkstēs kādu laiku nepiedalīsies. Ieminos par 2012. gada olimpiskajām spēlēm Londonā. Kristīne klusē, līdz klusi saka:

„Mans vienīgais treneris ir tēvs. Mums abiem tas nereti nebija viegli. Ja atrisināsim daudzas problēmas, viņš ir pārliecināts, ka es vēl spēlēšu. Ja Latvijā būs vēl kāda spēkos līdzīga spēlētāja, mēs abas varētu braukt kopā uz turnīriem, startēt arī pāru sacīkstēs. Vienai būt ir grūti. Gadu spēlēju kopā ar lietuvieti, pasaules rangā bijām 56. vietā. Bet olimpiādē var pārī startēt tikai vienas valsts pārstāves. Tas mums ir nereāli, jo gadiem jāspēlē kopā, lai kaut ko sasniegtu. Šodien nevaru pateikt vai savam badmintonam. Taču par olimpisko Londonu vēl domāšu."

 

Kristīne Šefere

badmintoniste

Dzimusi         1981. gada 4. decembrī Rīgā

Mācījusies    Rīgas 66., Rīgas 94. vidusskolā, LSPA

Spēlē kopš 7 gadu vecuma

Sasniegumi  ilggadēja Latvijas izlases dalībniece, 36-kārtēja valsts čempione

Nepiepildīts sapnis            starts olimpiskajās spēlēs

Māra JURŠEVICA

Latvijas čempionāts

Godalgoto vietu ieguvēji

Vienspēles

Sievietes. Kristīne Šefere, Madara Puķīte, Monika Radovska (visas RSP). Vīrieši. Kārliss Vidass (SBK), Raimonds Cipe, Ivo Keišs (abi RSP).

Dubultspēles. Sievietes. Kristīne Šefere/Madara Puķīte, Monika Radovska/Ieva Pope (RSP), Ilze Ķīsele/Dana Peļņa (abas SBK). Vīrieši. Kārlis Vidass/Guntis Lavrinovičs (SBK), Uģis Briedis/Jānis Valeinis (RTU), Edijs Līviņš/Raimonds Cipe (RSP). Jauktās. Eduards Loze/Kristīne Šefere, Raimonds Cipe/Madara Puķīte, Edijs Līviņš/Monika Radovska (visi RSP).

Foto

Sāncensēm nav variantu. Daudzkārtējās Latvijas čempiones Kristīnes Šeferes spēlei nespēj pretoties neviena pašmāju konkurente

Foto: Juris Bērziņš-Soms, Sports