Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Laimīgā acīte

Ar visu laiku labāko rezultātu rudenī no pasaules amatieru komandu čempionāta atgriezās Latvijas sieviešu golfa izlase, kas Turcijā 53 valstu konkurencē izcīnīja 21. vietu. Nepacietīgākajiem varētu šķist, ka tas nav nekas īpašs, taču golfā panākumu pamatā ir ne tikai centīgs un pašaizliedzīgs, bet arī ļoti ilgstošs darbs. Mūsu golfa vēsture tuvojas trešajam gadu desmitam — aptuveni tik ilgs laiks nepieciešams, lai ideālos apstākļos izaugtu par augstākās klases spēlētāju.

Komandas līderes psiholoģisko smagumu Antaljā nevainojami iznesa Krista Puisīte, un nepagurusi viņai palīdzēja arī jaunākā māsa Māra. Savu ieguldījumu īstajā brīdī pievienoja izlases trešā spēlētāja —  Linda Dobele — , apliecinot, ka Latviju sacensībās patiešām pārstāv vienota komanda. Turcijā sasniegtie rezultāti raisa cerību, ka sieviešu konkurencē līdz Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm Latvija par sevi vēl varētu atgādināt sadzirdami skaļi, jo ar daudzām golfa lielvalstīm cīņa bija spēkos līdzvērtīga.

PELNRUŠĶĪTES SENSĀCIJA?

Pasaules čempionāta sākums izvērtās patiesi šokējošs — pēc pirmās no četrām sacensību dienām Latvijas meitenes izvirzījās otrajā vietā, tikai vienu sitienu zaudējot līderēm — zviedrietēm! Krista nospēlēja ar diviem sitieniem zem teorētiski nepieciešamās normas (PAR), Māras rezultāts ir atbilstošs PAR, līdz ar to komandas rezultāts –2 zem PAR. Ik dienu komandas rezultātā ieskaitīja divus individuāli labākos rezultātus.

Latvijas kapteine Santa Puče vēlāk pastāstīja, ka sajūtas Gloria Golf Club Jaunajā laukumā pirmajā sacensību dienā bija neticamas — gluži kā paralēlā pasaulē. Latvijas meitenēm laukumā sekoja TV kameras, bet vēlāk rindā stāvēja interviju kārotāji. Atsevišķs raksts par Latviju parādījās arī Starptautiskās Golfa federācijas mājaslapā, jo kam gan nepatīk pasniegt mazas pelnrušķīšu sensācijas.

Krista pasaules čempionātā ieradās labā noskaņojumā, jo pirms došanās uz Turciju uzvarēja ASV studentu sporta (NCAA) turnīrā un tika atzīta par septembrī labāko golferi NCAA Rietumu konferencē. Latvijas izlases spēcīgākā golfere paskaidroja, ka gadiem krātā pieredze viņu padarījusi par nobriedušāku spēlētāju. „Golfā briedums vienmēr ir svarīgs faktors,” teica Krista. „Kad esi nobriedis, tu nesatraucies par netrāpītiem sitieniem vai neveiksmīgu bumbas pozīciju,” viņa piebilda.

Lai kā gribējās ticēt brīnumam, tomēr bija skaidrs, ka četru kārtu summā noturēties tik augstu neizdosies. Aiz Latvijas ar -1 zem PAR uzreiz sekoja sešas valstis, bet 2010. gada čempiones — korejietes — ar PAR atbilstošu rezultātu dalīja 8. vietu. Pēc otrās dienas komanda atvirzījās uz dalītu 14. vietu, taču Latvijas golferes nepārprotami apliecināja, ka nav nākušas no turienes, kur, pulkstenim nozvanot pusnakti, karietes pārvēršas par Helovīnam noderīgiem dārzeņiem. Krista nospēlēja ar PAR, Mārai +4, un komandai divu dienu summā +2 virs PAR.

Uz naža asmens komanda nobalansēja trešajā dienā, kad ripināšanā uz grīniem veiksme nebija Kristas sabiedrotā un individuāli neizdevās nospēlēt labāk kā +3 virs PAR. Savukārt Mārai pietrūka laba pirmā sitiena, kas laukuma konfigurācijas dēļ bija ļoti svarīgs faktors, — un rezultāts 18 bedrītēs noslīdēja uz +13 virs PAR. Cerības uz respektablu vietu te varēja arī izgaist, ja ne Linda, kam īstajā brīdī izdevās emocionāli noskaņoties cīņai, atrast savu labāko spēli un finišēt ar komandā labāko rezultātu +2 virs PAR. Tas Latvijai ar +7 virs PAR ļāva noturēties dalītā 20. vietā.

Sacensību pēdējā — ceturtajā — dienā līdere atkal bija Krista, nospēlējot ar 71 sitienu (-1 zem PAR). Māras rezultāts bija +3 virs PAR, un komandai respektabls +2 virs PAR. Četru kārtu summā 585 sitieni jeb +9 virs PAR. Par pasaules čempionēm un galvenās balvas — Espirito Santo kausa — ieguvējām otro reizi pēc kārtas kļuva Dienvidkorejas golferes, finišējot ar –13 zem PAR.

AMATIERES, PROFESIONĀLES, OLIMPIETES…

Aplami ir uzskatīt, ka amatieru spēlētājas pēc spēku samēra golfā būtu ierindojamas tikai aiz visām profesionālēm. Pasaules amatieru ranga līdere Lidija Ko ir uzvarējusi jau vairākos profesionāļu turnīros, bet ar statusa maiņu nesteidzas. Viņa startēja arī Turcijā un sasniedza individuāli labāko rezultātu (-14 zem PAR), kas palīdzēja Jaunzēlandes izlasei pakāpties uz dalītu 5. vietu. Krista pēc pasaules čempionāta amatieru rangā cieši pietuvojās pirmā simta robežai.

ASV studentu sportā, kā zināms, var piedalīties tikai amatieri, un tas bija pamanāms arī Antaljā, kur liela daļa spēlētāju ieradās no Amerikas augstskolām. Visplašāk no aizokeāna zinību tempļiem bija pārstāvēta Teksasas valsts universitāte — māsas Puisītes cīnījās zem Latvijas karoga, bet divas viņu studiju komandas partneres devās laukumā kā Islandes un Malaizijas spēlētājas.

Pasaules čempionātā dalībnieku atsaucība bija vēl viens atgādinājums golfa popularitātes kāpumam pēc sporta veida olimpiskā statusa atgūšanas. Turnīrā pirmie rekordi krita jau pēc dalībnieku skaita — dāmu konkurencē startēja 53 valstis, kungu — 72 valstu golferi.

Bet, pirms pirkt biļetes uz olimpisko Rio, vēl jāuzkāpj milzu kalnā. Oficiāli kvalifikācijas nosacījumi pagaidām nav publicēti, taču nojaušams, ka ceļazīmes dalīs pēc vietām pasaules profesionālajā rangā. Tātad pēc kļūšanas par profesionāli ar veiksmīgu spēli jāiekrāj punkti kādā profesionālā tūrē un rangā jāpakāpjas gana augstu. Uzdevums tomēr nav arī gluži bezcerīgs, jo līdzīgi kā tenisā ir noteikts olimpisko ceļazīmju maksimums vienai valstij, bet profesionālajā golfā lielvalstu nav nemaz tik daudz, tādēļ zem mazāk pazīstamiem karogiem spēlējošām golferēm ceļu uz Rio var pavērt pat relatīvi zema vieta rangā. Vēl pāris spēlētājas uz Rio droši vien tiks ar īpašajiem ielūgumiem, taču Latvijai cerības ar to saistīt nevajadzētu, jo spēlēšana olimpiskajā laukumā var nebūt garantēta arī valstīm ar daudz plašāku pārliecināšanas potenciālu — piemēram, Krievijai.

NEVIS UZTRAUKUMS, BET PĀRLIECĪBA

Par Latvijas rezultātu Krista kopumā bija gandarīta un īpaši uzteica visu spēlētāju ieguldījumu. „Tagad, protams, liekas, ka varējām nospēlēt vēl labāk, tomēr esmu apmierināta,” viņa teica. „Ar savu piemēru parādījām mājās palikušajām meitenēm, ka ar treniņiem un centību pasaules čempionātā var izcīnīt vietu rezultātu tabulas pirmajā pusē, kur esam blakus un priekšā daudzām golfa lielvalstīm. Esmu gandarīta, ka visas ielikām savu artavu komandas rezultātā, un prieks par Lindu, kura mums izglāba rezultātu trešajā kārtā,” paskaidroja 21 gadu vecā Latvijas izlases līdere.

Mārai vilšanos sagādāja pašas rezultāts trešajā kārtā, bet vēlāk izdevās atgriezties uz īstā ceļa. „Man neveiksmīgā trešā raunda rezultāts, iespējams, atspoguļojās arī uz spēli svētdien [pēdējā kārtā], lai gan tam īsti nebija pamata. Beigās viss nostājās savās vietās, un esmu apmierināta,” teica Kristas jaunākā māsa.

Savukārt Linda, turnīrā guvusi neaprakstāmu pieredzi un daudz pozitīvu emociju, spēlējot augsta līmeņa golferu konkurencē, atzina, ka ir, ko mācīties. „Prieks, ka spējām konkurēt ar golfa lielvalstīm, taču jātrenējas, lai pēc diviem gadiem nospēlētu vēl labāk," sacīja izlases debitante.

Ne tikai pēc pirmās kārtas, kad Latvijas golferes bija vicelīderes, bet arī vēlāk komanda saņēma daudz uzslavu par parādīto spēli. „Pirms pēdējās kārtas komandā jau valdīja nevis satraukums, bet pārliecība, ka nospēlēsim labi, jo trijās iepriekšējās dienās to spējām,” vērtēja izlases kapteine Santa Puče. „Krista pārliecinoši iznesa līderes nastu, savukārt Linda īstajā brīdī palīdzēja Mārai viņas vienīgajā neveiksmīgajā dienā.”

Cerams, ka šāgada sasniegums meitenēm nepaliks uz ilgiem laikiem absolūti labākais, taču pēc diviem gadiem — nākamajā čempionātā Japānā — būs jārēķinās ar jauniem izaicinājumiem. Profesionālā golfa gaitās pēc pēdējā studiju gada varētu doties Krista Puisīte, bet rezerves pagaidām vēl nav tik spēcīgas, lai ātri aizstātu izlases līderi.

Līdz šim visaugstāk pasaules čempionātā Latvijas sieviešu izlase finišēja debijas reizē — 2008. gadā — Austrālijā, kad ieguva 29. vietu, taču mazākā konkurencē un ar krietni lielākiem plusiem rezultātā. Adelaidē 29. vietu varēja izcīnīt ar +29 virs PAR, turpretim Turcijā šāds rezultāts jau ierindotu tikai ceturtā desmita beigu galā, tātad spēlētāju meistarība ir pamatīgi kāpusi arī citās valstīs.

KUNGU NESTEIDZĪBA

Vīriešiem Latvijas golferi kapteiņa Dāvja Puksta vadībā no Turcijas atgriezās ar iegūtu 55. vietu. Tāpat kā iepriekš piecos čempionātos ieņemta vieta sestajā desmitā, apliecinot, ka kungu konkurencē pagaidām izdodas tikai noturēties uz vietas. Trīs kārtu summā Mikus Gavara, Roberta Eihmaņa un Kārļa Brodera rezultāts bija 469 sitieni jeb 39 sitieni virs PAR. Par čempioniem 72 valstu konkurencē 14. reizi kļuva amerikāņi, kuri galveno balvu — Eisenhower kausu — izcīnīja ar rezultātu -24 zem PAR. Negaisu apdraudējuma dēļ sacensībasAntalya Golf Club un Cornelia Golf Club laukumos par vienu kārtu saīsināja un vietu sadalījumu noteica pēc 54 bedrīšu rezultātiem.

Formāli visaugstāk Latvijas kungi pasaules amatieru komandu čempionātā pakāpās debijas reizē, kad ārzemju latvieši Jānis Ritums kopā ar Joahimu, Jāni un Eliasu Viegliņiem 1994. gadā ieņēma 42. vietu, tiesa, apsteidzot tikai divas valstis. Pēc tam Latvija konsekventi ir turējusies sestajā desmitā — 52. vieta 1998. gadā, 56. vieta 2000. gadā, 60. vieta 2000. gadā un 54. vieta 2006. un 2008. gadā.

 

PASAULES AMATIERU KOMANDU ČEMPIONĀTA REZULTĀTI

Sievietes

1. Dienvidkoreja 563 sitieni (-13 zem PAR)

2. Vācija 566 (-10)

3. Somija 567 (-9)

3. Austrālija 567 (-9)

5. Spānija 568 (-8)

5. Jaunzēlande 568 (-8)

21. Latvija 585 (+9 virs PAR)

Vīrieši

1. ASV 404 sitieni (-24 zem PAR)

2. Meksika 409 (-19)

3. Dienvidkoreja 413 (-15)

3. Vācija 413 (-15)

3. Francija 413 (-15)

6. Kanāda 417 (-11)

6. Norvēģija 417 (-11)

55. Latvija 469 (+39)

 

LATVIJAS SIEVIEŠU IZLASES REZULTĀTI PASAULES AMATIERU KOMANDU ČEMPIONĀTOS

2012. gadāTurcijā 21. vieta; 585 sitieni (142—148—149—146) +9 virs PAR; Krista Puisīte PAR, Māra Puisīte +20, Linda Dobele +41. 1. vietā Dienvidkoreja (-13 zem PAR); piedalījās 53 valstis.

2010. gadāArgentīnā 45. vieta; 612 sitieni (156—147—156—153) +36 virs PAR; Laura Jansone +8, Māra Puisīte +32, Krista Puisīte +33. 1. vietā Dienvidkoreja (-30 zem PAR); piedalījās 52 valstis.

2008. gadāAustrālijā 29. vieta; 610 sitienu (154—154—153—149) +30 virs PAR; Māra Puisīte +16, Laura Jansone +21, Krista Puisīte +22. 1. vietā Zviedrija (-19 zem PAR); piedalījās 48 valstis.