Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvija — Somija. Tenisā nevis hokejā

Latvijas tenisa izlasei nedēļas nogalē Tamperē ļoti nozīmīga Deivisa kausa izcīņas spēle pret Somiju. Veiksmes gadījumā Latvijas sportisti var pretendēt uz iekļūšanu Deivisa kausa izcīņas Eiropas -Āfrikas zonas I grupā, kur daudz spēcīgu komandu un arī pasaules klases spēlētāju.

Nieminens savējiem neatsaka

Latvijas izlases tenisisti Tamperē kopā pulcējās pirmdien un jau aizvadījuši nopietnus treniņus. Valstsvienības kapteinis Ģirts Dzelde sastāvā iekļāvis Ernestu Gulbi, Andi Jušku, Denisu Pavlovu un Kārli Lejnieku, kura debija Deivisa kausa izcīņā bija pērn vasarā Lielupē pret Dienvidāfrikas Republiku. "Kārlis Lejnieks pasaules profesionālo tenisistu ATP rangā no latviešiem ir ceturtajā augstākajā vietā, un tādi bija atlases kritēriji," skaidro Ģirts Dzelde. Komandas kapteini pēdējā laikā sevišķi priecējis Denisa Pavlova straujais progress un kāpums pasaules rangā, uz augšu kāpj arī pārējie, tādēļ cīņa par iekļūšanu pirmajā grupā ir loģiska. Somijas izlase šosezon mūsējiem ir spēcīgākā pretiniece, taču uzvaras gadījumā Latvijai arī vēl nav garantēta vieta pirmajā grupā. Vēl septembra nogalē savās mājās būtu jāspēlē ar Ungārijas – Monako cīņas uzvarētāju.

Deivisa kausa izcīņas formula jau gadiem ir nemainīga un vienkārša – izlasēm jāaizvada četras vienspēles un viena dubultspēle. Uzvar komanda, kas pirmā gūst trīs punktus. Katra spēle līdz trim uzvarētiem setiem gluži kā Grand Slam turnīros, katrs no dalībniekiem maksimāli var aizvadīt divas vienspēles un vienu dubultspēli. Ar vienu superzvaigzni nevar iegūt Deivisa kausu, un tieši tādēļ Šveice ar Rodžeru Federeru parasti cīnās par iekļūšanu pasaules elites grupā vai palikšanu tajā un nevis finālā par lielo sudraba kausu.

Somijas izlases sastāvs cīņai Tamperē – komandas līderis ir Jarko Nieminens (šonedēļ 25. vieta ATP rangā), otrais būs Timo Nieminens (382. v. ATP), trešais -Juho Pauku (699. v. ATP), ceturtais – vecmeistars Tomass Ketola (1507. v. ATP).

Jarko Nieminens  ir pasaules klases tenisists, kura karjerā vairākas spožas uzvaras. ATP rangā augstākā vieta vienspēlēs bijusi pērn – 13., toties dubultspēlēs šogad sasniegta 54. pozīcija. Somijas izlases līderis vienlīdz stabili spēlē dažāda seguma laukumos, tomēr lielajos turnīros viņam nedaudz labāki panākumi hard un zāliena laukumos – gan Vimbldonā , gan US Open Nieminens iekļuvis ceturtdaļfinālā, kamēr Francijas atklātajā čempionātā soms nekad nav ticis tālāk par ceturto kārtu jeb astotdaļfinālu. Ar Tamperi Somijas izlases līderim saistās labas atmiņas, jo profesionālās karjeras sākumā viņš te vairākus gadus spēlējis Challenger turnīrā un 2003.gadā arī uzvarējis. (Ernests Gulbis pērn Challenger turnīrā Tamperē tika līdz finālam, kur trijos setos zaudēja vācietim Florianam Maijeram).

Pagājušajā nedēļā ATP turnīrā Zviedrijā abu izlašu līderi tenisita seguma laukumos zaudējuši jau pirmajā kārtā – Nieminens beļģim Oliveram Rohusam (4:6 un 2:6), Gulbis spraigā cīņā  argentīnietim Huanam Monako (6:7, 6:3 un 4:6). Ģirts Dzelde uzskata, ka noskaņojums Jarko Nieminenam varbūt nemaz tik labs nav un ne tikai Zviedrijas neveiksmes dēļ. Šonedēļ pasaules elites grupā un pirmajā līgā Deivisa kausa izcīņas spēles nenotiek un visi labākie tenisisti aizvada nozīmīgo Mercedes Cup turnīru Štutgartē. Nieminenam tas (un iespējamie ATP punkti) iet secen, jo pašam jābūt Tamperē. Vienubrīd aizkulisēs pat klīda runas, ka Jarko varētu nespēlēt Tamperē, taču tās bija baumas un aizvadīto gadu pieredze pārliecinoši apliecina, ka Jarko vienmēr palīdzējis savas valsts izlasei Deivisa kausa izcīņā. Somiem ir lieliska iespēja iekļūt Deivisa kausa pirmajā grupā, un tieši spēle pret Latviju arī viņiem būtībā ir izšķirošā.

Kapteiņi mēdz pārsteigt              

Tenisa zinātāji jau krietnu laika sprīdi pirms gaidāmā mača zīmē dažādus iespējamos scenārijus, taču noteikti būs arī kāds pārsteigums. Pirmajā spēļu dienā piektdien somu līderim jācīnās pret mūsu otro numuru un Gulbim pret mājinieku otru labāko. Sestdien dubultspēle, bet svētdien vispirms laukumā dosies izlašu līderi un pēc tam notiks otro numuru savstarpējā spēle. Puslīdz droši, ka Jarko Nieminens un Ernests Gulbis aizvadīs divas vienspēles un arī dubultspēli, taču pārējie apgalvojumi var izrādīties maldīgi. Somu otrais spēcīgākais tenisists Timo Nieminens ir ļoti labs un izturīgs tenisita seguma laukumos, aprīlī viņš guva izšķirošo punktu izbraukuma spēlē pret Kipru. Timo dubultspēlē neredzēsim, toties svētdien viņš noteikti aizvadīs pēdējo vienspēli. Pirmajā dienā pret Ernestu Gulbi mājinieku kapteinis Joakims Berners tikpat labi var laukumā sūtīt jauno Juho Pauku. Šāds variants tika izmēģināts arī pret Kipras līderi Markosu Bagdati.

Dubultspēli kopā ar Jarko Nieminenu parasti aizvada 32 gadu vecais Tomass Ketola, kurš savulaik tieši šajā elementā bijis ATP ranga labāko simtniekā. Pāru sacīkste var izšķirt ļoti daudz, un tās iznākumu ir sarežģīti prognozēt. Jarko Nieminens nesen kopā ar zviedru Robertu Lindstadu Vimbldonas turnīra pirmajā kārtā četros setos pat uzvarēja Jonasu Bjerkmanu/Maksu Mirniju. Par laimi, arī mūsējie nav slikti, turklāt izlases kapteinim Ģirtam Dzeldem savulaik tieši dubultspēlēs bijuši labi panākumi un ir liela pieredze profesionāļutenisā. Ģirtam noteikti padomā ir divi varianti dubultspēlēs, un grūti pat izvērtēt pareizāko. Ernests Gulbis var spēlēt kopā gan ar Denisu Pavlovu, gan ar Andi Jušku, un katram no šiem variantiem ir savi plusi un mīnusi. Ar Pavlovu Ernests vairāk spēlējis kopā, turklāt martā abi uzvarējuši Sarajevas Challenger turnīrā. Un šādā pāra variantā pirms pēdējās vienspēles tiktu nodrošināta atpūtas diena Andim Juškam.

Tikpat ticams arī otrs dubultspēļu variants – Gulbis kopā ar Jušku, un tas teorētiski varētu būt nedaudz spēcīgāks duets. Abiem tenisistiem ir varenas serves, kas nodrošina visai lielu priekšrocību, turklāt dod labas cerības iespējamos tie-break seta galotnēs. Abiem mūsu līderiemtrijās dienās  tomēr būtu ļoti liela slodze, it īpaši domājot par svētdienas vienspēlēm.  Dzelde uzskata, ka abu komandu sastāvi ir līdzīgi: "Pirmais numurs somiem Jarko Nieminens ir ļoti labs, otrais (Timo Nieminens) ir viduvējs pasaules mērogā, bet var izrādīties gana labs Andim, par dubultspēli pagaidām vēl pāragri spriest."

Juška vai Pavlovs?

Komandu sacīkstēs ne tik daudz izšķir sportista vieta  rangā, cik – psiholoģiskā noturība, jo te pavisam cita gaisotne (un arī atbildība ) nekā individuālajos turnīros.  Atšķirībā no citiem turnīriem, mainoties laukuma pusēm, komandas kapteinis spēlētājiem var dod padomus. Divu līdzīgu komandu sacensībā bieži vien uzvar izlase, kuras dalībniekiem stiprāki nervi vai arī kuras kapteinis vairāk spēj pārsteigt oponentus. Ģirts Dzelde tikpat labi pēdējai vienspēlei var pieteikt Denisu Pavlovu un nevis Andi Jušku. Šādam variantam ir arī plusi. Pirmkārt, pārsteiguma moments, otrkārt, savstarpējo spēļu pieredze un rezultāti. Tas nekas, ka Andis Juška rangā ir krietni augstāk par Denisu Pavlovu, toties līdzšinējās trijās savstarpējās cīņās Juška piekāpies Timo Nieminenam. Pirms pieciem gadiem Future turnīrā Lielupē (6:1 0:6 un 4:6), pirms četriem gadiem analogā sacīkstē Igaunijā (6:7 un 4:6), šogad Polijā (4: 6 0:1) un – savainojums. Visas šīs trīs sacensības notika uz tenisita laukumiem, kas piemēroti somam, bet ne īpaši Juškas spēcīgajām servēm un aktīvajam spēles stilam. Tenisita laukumos biežāk uzvar tie, kuri vairāk spēj izturēt un mazāk kļūdīties. Savukārt Denisam Pavlovam ir pozitīva savstarpējo spēļu pieredze ar Timo Nieminenu – pērn Lietuvas Future turnīrā Deniss uzvarēja (6 :4 un 6: 4). Kuru sportistu izvēlēties pēdējai vienspēlei? Somijas izlases kapteinim daudz variantu pēdējā dienā  nav, jo Tomass Ketola vienspēles vairs nestartē,  bet Ketolas audzēknis Juho Pauku ir pārāk nestabils savā sniegumā, īpaši jau tenisita laukumos.

Mūsu valstī sen nav bijusi tik liela interese par tenisu. To apliecināja arī Ernesta Gulbja – Huana Monako spēles nesenā tiešraide Latvijas televīzijā no Zviedrijas, tāpat arī biežie vaicājumi par gaidāmo cīņu pret Somiju. Ģirts Dzelde neesot redzējis Ernesta pēdējās spēles, taču cītīgi visam seko līdzi internetā ."Varbūt arī daži pēdējie rezultāti ir neveiksmīgi, bet vienmēr brutāli nav paveicies izlozēs, turklāt Ernests zaudējis ļoti sīvās cīņās. Tas nozīmē, ka viņš ir ļoti labs." 

Tenisa rangā arī reizēm ir kā šūpolēs, taču jūlijā Gulbis tik un tā ir pārsitis baltiešu līdzšinējo ATP rekordu un pacēlās līdz 79.vietai, līdzšinējais sasniegums 81.vieta viņam piederēja kopā ar igauni Andresu Vīsandu. Igaunis to sasniedza 1989.gadā, bet nu jau labu laiku precējies ar vācieti, ieguvis Vācijas pilsonību, dzīvo un strādā netālu no Štutgartes. Vīsands šonedēļ noteikti vēros Mercedes Cup Štutgartē, kamēr viņa vecais cīņu biedrs Ģirts Dzelde vadīs Latvijas izlasi Tamperē. Pret spēcīgu pretinieku, taču ar Latvijas līdzjutēju pamatīgu atbalstu Tamperē.

Māris Rīmenis, LTV Sports