Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LATVIJAS III OLIMPIĀDE No trejdeviņiem novadiem

Paies vēl četri gadi, un golfu redzēsim olimpiskajās spēlēs, kas risināsies Riodežaneiro, toties Latvijā golferi pilntiesīgu olimpiešu lomā jau ir iejutušies. Uz Latvijas olimpiādes medaļām pretendējot dažāda vecuma spēlētājiem, vislabāk veicās Latvijas junioru izlases dalībniekiem, kuri ieguva visas godalgotās vietas. Uzvaru Carnikavas novadam izcīnīja Roberts Vanags, bet sieviešu konkurencē labākā bija Krista Čače, pārstāvot Vecpiebalgu.

Latvijas olimpiādes laureāti Usmas golfa kluba laukumā apliecināja, ka gada laikā ir spēruši vēl vienu soli augšup pa olimpiskā tempļa pakāpieniem. Vanags pērn uzvarēja arī Latvijas Jaunatnes olimpiādē, kur Krista Čače ieņēma otro vietu, piekāpjoties tikai vecākajai māsai Ievai. Usmā sekoja māsu rokāde, un Ieva Čače ierindojās 2. vietā.

FAVORĪTI KLŪP, UZVAR STABILĀKIE

Pirms olimpiādes sākuma par vienu no galvenajiem pretendentiem uz uzvaru pamatoti uzskatīja Kārli Broderu, un pirmā sacensību diena apliecināja, ka četrkārt par Latvijas čempionu kļuvušais golferis ir noskaņots apņēmīgi. Saldus novadu pārstāvošais Broders ieguva piecu sitienu pārsvaru pār tuvāko konkurentu Vanagu, bet otrajā dienā, it īpaši otrās kārtas beigu daļā, zaudēja pārāk daudz, lai tiktu augstāk par 6. vietu. Lai godam absolvētu Lafboro universitāti Anglijā, Broders šopavasar koncentrējās mācībām un bakalaura grāda iegūšanai, tāpēc mazāk laika atlika treniņiem, kas ietekmēja spēles stabilitāti.

Vanags ir viens no Latvijas junioru izlases līderiem un uzvaru olimpiādē nodrošināja ar stabilāku spēli abās sacensību dienās. Usmas laukuma rekordu otrajā kārtā laboja Harijs Bariss, nospēlējot ar 69 sitieniem jeb vienu sitienu virs teorētiski nepieciešamās normas (+1 virs PAR). Tomēr pirmās dienas rezultāts rekordistam neļāva kopvērtējumā pakāpties augstāk par 2. vietu, vienu sitienu aiz Vanaga. Trešo vietu ieguva Edgars Bariss, kopā ar brāli nodrošinot divas godalgas Ikšķiles novadam.

PĀRBAUDĪJUMU NORŪDĪTI

Ar klimata komfortu golferi netika lutināti — bija gan pamatīga tveice, gan negaisi, kuru laikā spēli uz vairākām stundām drošības apsvērumu dēļ pārtrauca. Vanags Sportam pastāstīja, ka spēlēt tas gan nav traucējis. Viņš piebilda, ka spēlējis diezgan brīvi un par rezultātu nav satraucies, un varbūt tieši atraisītība palīdzējusi gūt pašam diezgan negaidītu uzvaru. Pirms nu jau daudziem gadiem Vanags golfu sācis spēlēt pēc radio dzirdētās ziņas, ka netālu no viņa mājām Kalngalē ezera otrā pusē atvēries Ozo golfa laukums. Zēna tēvs mājās nejauši atvedis golfa bumbiņu, un nedēļu vēlāk Roberts jau bijis treniņā. Ģimenē viņš vēl aizvien ir vienīgais golfa spēlētājs un vēl nav izlēmis, vai nākotni nopietni saistīt ar sportu.

Savukārt dāmām pēc pirmās sacensību dienas divu sitienu robežās bija četru labāko spēlētāju rezultāti. Krista tobrīd ieņēma otro vietu, par vienu sitienu atpaliekot no līderes — māsas Ievas —, kura pārstāvēja Rīgu. Taču būtiski, ka vienā dienas melnajā bedrītē Krista nospēlēja ar 13 sitieniem, kas augsta līmeņa golfā līdzinās starpgalaktiskai katastrofai. Tādēļ pirms otrās kārtas prognozes bija diezgan skaidras — vai nu Krista spēs izslēgt no atmiņas neveiksmīgo epizodi un, turpinot spēlēt stabili, uzvarēs, vai arī zaudēs pārliecību par savu spēli un ļaus izcelties konkurentēm. Turpinājums apliecināja, ka Krista spēj tikt galā ar sarežģītām situācijām.

Vecpiebalgas novads šoreiz izvilka pilno lozi, jo lielāka sava handikapa dēļ Krista nevarēja kvalificēties dalībai olimpiādē no Rīgas, kur priekšā jau bija citas pretendentes. Taču ģimenei piederošā brīvdienu māja Vecpiebalgas pusē ļāva juniorei reģistrēties kā vietējās pašvaldības sportistei un beigās izcīnīt pirmo vietu. Par tālākiem nākotnes plāniem Kristai vēl būs laiks padomāt, jo līdz vidusskolas beigšanai atlikuši divi gadi. Rīgas Golfa skolas audzēkne turpinās gatavoties Latvijas junioru čempionātam un Latvian Open, bet citu lielāku sacensību pagaidām viņas kalendārā nav.

NE TIKAI PAR SEVI

Golfs ir ļoti individuāls sporta veids, kur cīņa ar sāncenšiem ir netieša, jo vienīgais pretinieks katram spēlētājam ir laukums, kur būtībā neviena netraucētam jāspēj parādīt visu, ko spēj. Tādēļ tāpat kā citos sporta veidos ar izteiktu individuālisma akcentu sportists savu veikumu biežāk asociē ar sevi pašu, nevis valsti vai komandu. Olimpiskās sacensības rada citu noskaņu.

Latvijas Golfa federācijas ģenerālsekretāre Santa Puče uzsver, ka olimpiādē bija ļoti jūtama golferu atbildības izjūta ne tikai par sevi pašu, bet arī par savu pilsētu vai novadu. Turklāt novadus golfa spēlētāji — gan juniori, gan pieredzējušāki dalībnieki — pārstāvēja ar neviltotu lepnumu. Sacensību spriedze netraucēja daudziem turnīra dalībniekiem piektdien vakarā pēc spēles no Usmas doties uz Liepāju, lai piedalītos lielajā olimpiādes atklāšanas ceremonijā, bet vēlāk jau tumsā mērot ceļu atpakaļ, lai no rīta stātos uz starta.

Turnīra dalībnieku saraksts apliecināja, ka golfs nepavisam nav tikai Rīgas sporta veids. Tiesa, rīdziniekiem iegūt tiesības startēt olimpiādē bija visgrūtāk, taču, kā rāda rezultāti, galvaspilsētas golferi tomēr nebija parādes diriģenti. Vīriešu konkurencē startēja 44 dalībnieki no 27 novadu un pilsētu komandām, bet sievietēm 14 dalībnieces pārstāvēja deviņus novadus un pilsētas. No Ventspils līdz Ludzai un no Apes līdz Saldum! Turklāt ne visi spēlētgribētāji tika pieņemti, jo deviņu bedrīšu laukumā ir daudz grūtāk nodrošināt spēles laiku lielam golferu skaitam.

Usmas golfa kluba laukums jau pirms tam bija kvalitatīvs, bet olimpiādei tas tika gatavots īpaši. Laukuma saimniekam Vilnim Baltiņam, kurš bija arī olimpiādes dalībnieku rindās, nopietnu palīdzību sarūpēja gan Liepājas pašvaldība, gan Sporta sacensību aģentūra un Latvijas Mobilais Telefons. Tas ļāvis izveidot vēl vienu augsta standarta laukumu, no kā ieguvēji arī turpmāk būs Latvijas golfa spēlētāji.

 

GOLFS

Kungi

1. Roberts Vanags (Carnikavas novads) 152 sitieni (79+73) +16 virs PAR

2. Harijs Bariss (Ikšķiles novads) 153 (84+69) +17

3. Edgars Bariss (Ikšķiles novads) 162 (84+78) +26

4. Klāvs Andersons (Rīga) 163 (81+82) +27

5. Jānis Spalviņš (Apes novads) 165 (81+84) +29

6. Kārlis Broders (Saldus novads) 167 (74+93) +31

Dāmas

1. Krista Čače (Vecpiebalgas novads) 161 (84+77) +25

2. Ieva Čače (Rīga) 163 (83+80) +27

3. Dana Zālīte (Rīga) 167 (85+82) +31

4. Alise Burkāne (Ķekavas novads) 171 (85+86) +35

5. Anete Nesaule (Jūrmala) 187 (95+92) +51

6. Skaidrīte Verbicka (Mārupes novads) 202 (102+100) +66