Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latvijas Tenisa savienība

Latvijas Tenisa savienība

PREZIDENTS

Juris Savickis ir Latvijas Tenisa savienības prezidents un Eiropas Tenisa asociācijas Attīstības komitejas loceklis.

Savickis augstāko izglītību inženiera-mehāniķa specialitātē ieguvis Rīgas Tehniskajā universitātē.

Kopš 1996. gada Juris Savickis ir SIA ITERA Latvija prezidents. Viņš darbojas arī kā padomes loceklis AS Eesti Gaas, padomes priekšsēdētājs AS Olainfarm, padomes priekšsēdētājs AS NORDEKA, kā arī redakcijas padomes priekšsēdētājs žurnālā Enerģija un Pasaule.Savickis ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis un Latvijas — Krievijas Lietišķās sadarbības padomes loceklis.

KĀPĒC IZVĒLĒTIES TENISU?

Sākumskola un vidusskola ir laiks, kad bērni apgūst koordinācijas un tehniskās iemaņas. Nodarbojoties ar sportu šajā vecumā, jaunieši gūst ievērojamas fiziskās priekšrocības pār tiem, kuriem ir pasīvs dzīvesveids.

Teniss sekmē gan psiholoģisko, gan fizisko attīstību. Nodarbojoties ar šo sporta veidu, tiek attīstīta roku — acu koordinācija, līdzsvara un ķermeņa koordinācija, veiklība un elastīgums.

No psiholoģijas viedokļa, bērni, kas spēlē tenisu, attīsta prasmes un izstrādā stratēģijas, kas viņiem palīdz ārpus tenisa laukuma — viņi iemācās uzņemties atbildību par savu rīcību, lēmumiem un kļūdām, kā arī pielāgoties dažādām situācijām un videi. Teniss veicina darba ētiku, disciplīnu, kā arī attīsta stratēģiskās un problēmrisināšanas prasmes.

Teniss veicina arī sociālās prasmes — spēlējot pārī, jaunieši iemācās darboties komandā un apgūst nepieciešamo komunikāciju saziņā ar pretiniekiem.

SITUĀCIJA

Teniss Latvijā ir populārs sporta veids — amatieru, bērnu un senioru līmenis pēdējos gados ir jūtami audzis. Tas lielā mērā ir, pateicoties Latvijas tenisistiem Ernestam Gulbim, Anastasijai Sevastovai un Jeļenai Ostapenko. "Ceru, ka šiem sasniegumiem būs arī pēctecība, jo sievietēm šajā sporta veidā ir liela konkurence, bet vīriešiem — prātam neaptverama konkurence. Tikai īpaši talantīgie spēj sasniegt pasaules ranga TOP 100," stāsta Latvijas Tenisa ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks.

Latvijas Tenisa savienība (LTS) 2011. gadā pirmo reizi izstrādāja IT sistēmu, lai sportisti tiešsaistē varētu organizēt savu sacensību kalendāru un piekļūt sacensību rezultātiem. Paralēli tika arī vienkāršota punktu sistēma, lai izvairītos no sportista rezultātu atspoguļošanas decimālskaitļos ar mulsinošiem cipariem aiz komata. Kopš 2016. gada sākuma pieejama LTS jaunā mājaslapa ar uzlaboto un pilnveidoto sistēmu, kas lietotājiem ir vēl draudzīgāka.

"Šobrīd ievadot rezultātus, sistēma spēj atšifrēt un sadalīt punktus pa kategorijām un kritērijiem. Mūsu tuvāko trīs gadu mērķis ir maksimāli vienkāršot šo sistēmu, pielīdzinot to pasaules sistēmai. Savukārt piecu gadu mērķis ir tāds, ka šī sistēma darbotos automātiski un dati nebūtu jāievada manuāli", par integrētās sistēmas pilnveidošanas plāniem stāsta Kārlis Lejnieks.

Sistēmas pilnīga automatizēšana atvieglotu sadarbību ar sacensību rīkotājiem. Šobrīd sacensību kalendārs ir sadalīts četros ceturkšņos. Divus mēnešus pirms plānotajām sacensībām biedriem jāiesniedz savienībā nepieciešamā informācija, kuru izvērtējot turnīrs tiek iekļauts kopējā sacensību kalendārā. Lai turnīri nepārklātos, noturot gan dalībnieku, gan skatītāju pieprasījuma līmeni, asociācija rūpīgi pārbauda iesniegto informāciju un nepieciešamības gadījumā veic korekcijas.

TRENERU APMĀCĪBAS

2016. gada 2. un 3. aprīlī ar pasaules līmeņa tenisa profesionāļu klātbūtni tika aizvadīta pirmā Baltijas valstu treneru konference, kas tika organizēta ar mērķi celt Baltijas tenisa treneru profesionālo līmeni.

Pirmajā dienā Hurvojē Zmajičs (Starptautiskā Tenisa federācija) un Makss de Vilders (Lielbritānijas Tenisa asociācija) savās prezentācijās konferences dalībniekiem stāstīja par tēmām, kas skar spēlētāju attīstību, treneru motivāciju, psiholoģiju, kā arī sadarbību starp sportistu un vecākiem, fizioloģiskiem procesiem un psiholoģisko noturība. Otrajā konferences dienā Heimī Fernandezs (Karaliskā Spānijas tenisa federācija) pievērsās praktiskiem treniņu piemēriem.

Šādas konferences turpmāk plānotas ik gadu, vēršot uzmanību uz aktuālām tēmām un problēmām tenisa treniņu procesā. Šogad konference norisināsies Tallinā, bet nākamgad — Viļņā.

PAR TRENERU LICENCĒŠANU

Lai nodrošinātu treneru zināšanu līmeņa paaugstināšanu un pārliecinātos par atbilstību attiecīgās kategorijas sporta speciālistam noteiktajām prasībām, vienu reiz gadā Latvijas Tenisa savienība organizē semināru, kura laikā topošie treneri trīs līdz četras dienas apgūst īpaši šim mērķim izstrādātu programmu. Pēc šīs programmas apguves tiek izsniegts rakstisks atzinums semināra dalībniekiem, kas viņiem dod iespēju iegūt oficiālu trenera sertifikātu, ko Latvijā izsniedz Latvijas Sporta federāciju padome.

"Lai šis atzinums būtu objektīvs, šīm apmācībām būtu jāilgst no pusotras līdz divām nedēļām, kuru laikā ar treneriem darbotos eksperts. Diemžēl tas saistīts ar ļoti augstām izmaksām. Lai apgūtu nepieciešamās zināšanas, apmācību laikā dalībniekiem būtu jāfilmē video un jāveic to analīze. Tas būtu konkrēts apmācības virziens, tomēr šobrīd šādu programmu finansiālu apstākļu dēļ vēl nespējam realizēt," par treneru apmācībām un sertificēšanu turpina Kārlis Lejnieks. "Papildus tam dalībniekiem būtu jāatbrīvo sev divas nedēļas uz šo apmācību periodu."

"Nodrošinot kvalificētākus trenerus, spēsim tenisā noturēt jaunos sportistus, kas vēlas uzsākt vai jau ir uzsākuši savu karjeru sportā," rezumējot atzīmē LTS ģenerālsekretārs.

ILGTERMIŅA MĒRĶI

Viena no LTS prioritātēm ir samazināt tenisa treniņu izmaksas bērniem. Veidus šādam atbalstam šobrīd nosaka tirgus — gan treneru, gan laukumu izmaksas. Problēmas rada tas, ka savienībai nepieder pašai sava nacionālā tenisa bāze. Pašreiz ir tenisa centrs Lielupe ar nacionālās tenisa bāzes statusu, kas nozīmē, ka ir infrastruktūra, bet par jebkuru aktivitāti ir jāmaksā. Tas nozīmē, ka nepieciešams lielāks finansējums uz katru spēlētāju, lai segtu izmaksas par treniņu laukumu un trenera darbu. Telpas šajā vienādojumā veido lielākās izmaksas gan turnīru, gan nometņu rīkošanai.

"Treneri var aizkustināt ar stāstu! Tie, kuri ir ieinteresēti profesionālajā sportā, redzot potenciālu talantīgā sportistā, spēj sniegt no sevis lielu ieguldījumu," no personīgās pieredzes stāsta Kārlis Lejnieks.

Situāciju varētu pozitīvi ietekmēt rekonstruētais tenisa centrs Lielupe, kura pārbūves laikā līdz 2018. gada beigām plānots pilnībā izveidot 9 āra un 9 slēgtos tenisa laukumus.

Tiek plānota halle arī Liepājā, kur saimniekos Tenisa skola, kuras rīcībā būs pieci laukumi, kā arī četri āra tenisa laukumi. Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis: "Šeit būs iespējams organizēt gan starptautiskas sacensības, gan treniņus. Jau šobrīd pieprasījums pēc tenisa laukumiem ir liels."

SEB TENISA MĒNESIS

Jau piecus gadus maijā Latvijā norisinās SEB Tenisa mēnesis — projekts, kas tapis, apvienojot spēkus LTS un SEB bankai. Katru gadu šajā festivālā piedalās aptuveni 200 dalībnieku — šim skaitlim ir tendence pieaugt.

"Pēc tenisa centra Lielupe rekonstrukcijas, kas plānota 2018. gada beigās, šī varētu kļūt par potenciālo festivāla ziemas sezonas organizēšanas vietu," ģenerālsekretārs atklāj par iespēju nākotnē attīstīt SEB Tenisa mēneša projektu.

Ilgtermiņa perspektīvā LTS stratēģija ir organizēt SEB Tenisa mēnesi Baltijas līmenī, kas tikai pilnveidotu jau veiksmīgi izveidojušās attiecības ar Igaunijas un Lietuvas tenisa federācijām. Latvijas priekšrocība Baltijas līmeņa sacensību organizēšanai ir tās izdevīgais ģeogrāfiskais novietojums.

"Esam uzsākuši sarunas arī ar Skandināvijas valstīm — Somiju, Zviedriju, Norvēģiju un Dāniju. Domājam par vienota bloka izveidi, kurā būtu iespējams apmainīties ar pieredzi. Šobrīd gan šī iniciatīva ir tapšanas sākumstadijā," par nākotnes plāniem stāsta Tenisa savienības ģenerālsekretārs.

STATISTIKA

Juridiskie biedri:52

Reģistrētie sportisti:1593

Sportisti līdz 18 gadu vecumam:667

Treneru skaits:71

Izplatība:lielākajās Latvijas pilsētās un novadu centros (Rīga, Jūrmala, Mārupe, Ādaži, Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Liepāja, Ventspils, Skrunda, Ludza, Ogre)

Lielākie sasniegumi:

Latvijas Tenisa savienības TOP 100 spēlētāji: Anastasija Sevastova (augstākā vieta līdz šim WTA Pasaules sieviešu reitingā Nr. 30 — 2016. gadā), Jeļena Ostapenko (augstākā vieta līdz šim WTA Pasaules sieviešu reitingā Nr. 33 — 2017. gadā), Ernests Gulbis (augstākā vieta līdz šim ATP Pasaules vīriešu reitingā Nr. 10 — 2014. gadā).

LTS sieviešu komandas noturēšanās Federācijas kausa Eiropas/Āfrikas zonas 1. grupā jau četrus gadus.

Latvijas Fed Cup komanda startēja divus gadus 1993. un 1994. gadā arī Pasaules grupā, kas ir augstākais līmenis šajās sacensībās.

Savukārt vīriešu izlase, kura startē Davis Cup by BNP Paribas valstu kausā, 2008., 2010. un 2014. gadā spēlēja augstajā 1. grupā Eiropas/Āfrikas zonā.

Autori: Līga Vanaga