Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Stirnu buks 2017 izaicina arī skolēnus

Pavisam drīz — 15. aprīlī — Ogres Zilajos kalnos skanēs starta bungas taku skrējienu seriāla Stirnu buks 2017 jaunās sezonas atklāšanai. Arī šajā gadā Stirnu buka visi septiņi posmi notiks izcili ainaviskās vietās, kurās veselīga dzīvesveida cienītāji varēs baudīt Latvijas augstākos paugurus un skaistākās dabas takas. Pirmoreiz seriāla vēsturē uz sacensībām tiek uzaicināti skolu jaunieši, lai noskaidrotu Latvijas taku čempionus — ātrākos taku skrējējus Latvijas skolu jauniešu vidū — un arī aktīvākās Latvijas mācību iestādes.

IZMAIŅAS STIRNU BUKA KOPVĒRTĒJUMA IESKAITĒ

Taku skrējiens notiek pa dažādu segumu ceļiem un takām — jaunas un sen aizmirstas taciņas, asfalts, lauku ceļi ar grants segumu, meža ceļi, kvartālstigas, bezceļi.

Pērn par uzvaru absolūtajā kopvērtējumā iespēja cīnīties bija tikai garākās — Lūsis — distances dalībniekiem, bet šajā sezonā dalībniekiem būs plašākas izvēles iespējas. Vērtējot katra dalībnieka piecus labākos rezultātus konkrētajā distancē, par uzvaru absolūtajā sezonas kopvērtējumā sacentīsies ātrie Zaķi (8—13 km), pieredzējušie Stirnu buki (17—23 km) vai visizturīgākie Lūša (27—35 km) distances skrējēji.

Savukārt komandu ieskaitē pieaugušajiem viss pa vecam. Komandu kopvērtējumā ieskaiti dos divi labākie komandas rezultāti katrā Zaķa, Stirnu buka vai Lūša distancē, katrā posmā.

Ainaviskā Stirnu buka sacensība ar apbalvošanu notiek gan atsevišķi katrā no septiņiem posmiem, gan visas sezonas kopvērtējumā individuālajā ieskaitē un komandu cīņā. Seši no septiņiem sacensību posmiem būs tādās Latvijas vietās, kur Stirnu buks vēl nav lēcis. Pirmo reizi taku skriešanas seriāla vēsturē Stirnu buks viesosies Ogres Zilajos kalnos (15. aprīlis), Madonā, Smeceres silā (27. maijs), Alūksnes novada Kornetos (1. jūlijā), Dobeles novada Pokaiņos (29. jūlijā), tad augustā Stirnu buks tradicionāli atgriezīsies dzimtajā Milzkalnē (19. datumā), bet turpinājumā dosies no jauna atklāt Līgatnes Gaujas senleju (23. septembrī) un Liepājas Karostu (21. oktobrī), kur plānots grandiozs sezonas noslēgums.

KALNU KARAĻA IESKAITE ARĪ ZAĶIEM!

Tāpat otro gadu sacensību kalendārā būs iekļauta Vāveres (4—6 km) distance. Pērn tā bija orientēta uz iesācējiem, bet šogad tajā sacentīsies arī skolēni un būs arī laika kontrole. Taču tas neliedz iesācējiem, kuri garākā trasē nejūtas droši par saviem spēkiem, Vāveres distancē ļauties bezrūpīgam, ainaviskam taku ekskursam svaigā gaisā, izbaudot sestdienas skrējienu jaunā vidē.

Bērniem Susura (0,6—1 km) distancē nebūs laika kontroles, lai mazie ķipari var atvieglinātā režīmā izbaudīt skriešanas prieku.

Savukārt Kalnu karaļa un Kalnu karalienes sprinta etapā, kas būs jāveic distances gaitā, cīnīsies ne tikai Stirnu buki un Lūši, bet arī Zaķa distances dalībnieki.

Tradicionāli pēc finiša visi distances dalībnieki saņems Spēka putru bez maksas.

LATVIJAS ČEMPIONĀTS TAKU SKRĒJIENOS SKOLU JAUNIEŠIEM

Lai veicinātu un pilnveidotu aktīva un veselīga dzīvesveida popularitāti Latvijas skolās un popularizētu taku skriešanu kā visiem pieejamu sporta veidu, kā arī lai atrastu talantīgus, darbspējīgus un motivētus jauniešus, potenciālos Latvijas taku skriešanas izlases kandidātus, sadarbībā ar Latvijas Vieglatlētikas savienību (LVS) un Latvijas Sporta federāciju padomi (LSFP) taku skrējienu seriāla laikā noskaidrosim ātrākos taku skrējējus U-12, U-14, U-16, U-18 un U-20 vecuma grupā. Latvijas čempionāta taku skrējienos skolu jauniešiem ieskaitē tiks vērtēti katra dalībnieka trīs labākie rezultāti. Tātad, lai kļūtu par čempionu, jāpiedalās vismaz trīs posmos, skrienot 4—6 km distanci.

Jaunieši izcīnīs Latvijas čempionāta medaļas. Trīs izglītības iestādes, kuras būs visvairāk pārstāvētas šajā sacensībā, tiks apbalvotas ar sporta inventāru attiecīgi 1000, 600 un 400 eiro apmērā.

Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidents Guntis Zālītis uzskata, ka Stirnu buks ir kustības, kopā būšanas un dabas krāšņuma baudīšanas svētki. „Skrienot, sevi pārvarot un reizē baudot Latvijas brīnišķīgo dabu, ieguvējs ir ikviens. Tāpēc iesaistām arī skolu jauniešus, kuriem kustība —skriešana — ir vienkāršākais sportošanas veids un vitāli svarīgs pilnvērtīgai attīstībai. Pirmie posmi — izmēģināšanai un sevis pārvarēšanai, noslēdzošie — cīņai par godalgotām vietām. Lai uzvar meistarīgākie, izturīgākie, veiksmīgākie un motivētākie!”

ENGURES VIDUSSKOLĀ JAU 50 STIRNU BUKU

Engures vidusskolas sporta skolotāja Indra Krēgere Stirnu bukā ar saviem audzēkņiem jau piedalās kopš 2015. gada. Šajā laikā pedagoģei taku skriešanā ir izdevies iesaistīt vairāk nekā 50 skolēnus, no kuriem lielākajai daļai agrāk sporta nodarbes sagādāja nepatīkamas emocijas. „Sākotnēji skolēnus pierunāt startēt skriešanas sacensībās bija grūti. Man bija bažas, ka nebūs, kas piedalās, jo skolēni paši gluži vienkārši neticēja, ka viņi var noskriet vairāk par kilometru…” Aizrautīgā sporta skolotāja atceras 2014. gada pavasari, kad kopā ar vietējo biedrību Engures sportam, pirmoreiz tapa ideja novada skolu audzēkņiem sarīkot masveidīgu braucienu uz ārpusskolas skriešanas pasākumu.

Krēgere zināja, ar kādu prieku Stirnu bukā startē citi jaunieši, un bija pārliecināta, ka skolēnu piedalīšanās ainaviskajās taku skriešanas sacensībās ir tikai ievilināšanas jautājums. Burkāns skolēnu motivācijai bija iespēja nopelnīt sportisku, stilīgu un lepnu treniņkreklu ar vārdu Engure nosaukumā. Noteikumi bijuši pavisam vienkārši: ja noskriesi trīs posmus, krekls oficiāli būs tavs! Zinot, ka ikvienam cilvēkam piemīt instinktīva vēlme būt daļai no kādas kopienas, pagasta un sportiskās biedrības lokālpatriotiskais nosaukums bija papildu dzinulis jauniešiem.

Skolēni cits pēc cita sāka pieteikties pie skolotājas Stirnu bukam, un tālākais jau bija sniega bumbas efekts. „Skolēniem patika, ka Stirnu bukā pedagogs viņus nevaktē — skolēns distancē var gan paskriet, gan pasoļot, jo galvenais ir noskriet, nevis izpildīt kādu normatīvu,” stāsta skolotāja. „Jauniešiem patīk, ka viņi nekonkurē, bet sacenšas tikai paši ar sevi. Viņi ir lepni, ka pieveikuši distanci, un finišā vēl saņem iespaidīgu piemiņas medaļu. Jaunākie ir pārlaimīgi par godalgām!”

SKRIES ARĪ DATORISTI

Pirmajos „Stirnu bukos” lielākā daļa skolēnu trasē bija spiesti vietām soļot, bet tagad visi var noskriet pauguraino Vāveres 5 km distanci un dažs labs jau met izaicinājumu 13 km garajam Zaķim. „Skolēni nāk man klāt un pauž gandarījumu, ka izdevies visu trasi noskriet bez staigāšanas,” Engures pedagoģe stāsta, kā skolēniem attīstās pārliecība par saviem spēkiem.

Turklāt tagad šie jaunieši sporta stundās vairs nav skubināmi uz skriešanu, kas agrāk bijusi sarežģīta problēma. „Viņi paši ar prieku stundā skrien. Un īpašs prieks ir par to, ka Stirnu bukā iesaistās arī tie jaunieši, kuriem sports nav mīļākā nodarbe, jeb, kā skolēni paši saka, — arī datoristi tagad skrien!”

Faktiski jau sākumā skolēni paši cits citu iesaistīja Stirnu bukā, iedvesmojoties no draugu stāstītā un piedzīvotā. „Skolēniem arī ļoti patīk sacensību atmosfēra pirms un pēc finiša — skan mūzika, var sēdēt pufos un komunicēt, izbļaustīties un dauzīties apkārt. 30 minūtes takās — tā viņiem ir tikai daļa no pasākuma,” Krēgere norāda, ka bērniem ir jādod zināma brīvība. Vairāki Engures skolēni savās vecumu grupās jau pamanījušies ielauzties pirmajā trijniekā. Interesanti, kad tagad skolotājai jau zvana absolventi un vaicā, vai nav iespējas braukt uz Stirnu buku kopā ar skolu un piedalīties.

INETA RADĒVIČA —TAKU SKRIEŠANAS VĒSTNESE

Par Latvijas čempionāta taku skriešanā skolu jauniešiem un Eiropas Sporta nedēļas 2017 vēstnesi kļuvusi Ineta Radēviča. „Sportošana bērnam ļauj apgūt dažādas sociālās prasmes, kas noderēs visas dzīves garumā,” uzskata Radēviča. Ineta aicina vecākus parūpēties par iespēju atvasēm brīvo laiku pavadīt kustoties, vieglatlēte atgādina būtiskos ieguvumus, ko bērnam augšanas procesā sniedz fiziskās aktivitātes.

„Sportojot bērniem uzlabojas saskarsmes prasmes, kā arī tiek nostiprināta spēja sadarboties un strādāt komandā. Sportošana bērnam ļauj izvairīties no neskaitāmām veselības problēmām periodā, kad bērns aktīvi sporto, un arī atstāj pozitīvu iespaidu uz pašsajūtu nākotnē. Sportam ir būtiska nozīme arī bērna pašapziņas veidošanā, jo kā lielie, tā mazie ikdienas sasniegumi sportā vairo ticību saviem spēkiem, ceļ pašvērtējumu un liek apzināties savas spējas.”

Kā norāda vieglatlēte, tie bērni, kuri katru dienu nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, uzrāda labākas sekmes mācībās. Pateicoties noteikumiem, kas ir jebkuram sporta veidam, bērni treniņos apgūst disciplīnu, kura palīdz organizēt mācības efektīvāk gan klasē, gan veicot mājasdarbus. Tāpat sistemātiska laika aizpildīšana ar nodarbībām, jaunietim rada ikdienas ritmu, tāpēc plānotie darbi tiek pildīti ar lielāku atbildību.

SĀC TRENĒTIES!

Līdz sezonas starta šāvienam palicis maz laika, pēdējais brīdis sākt treniņus, jo sagatavots skrējējs meža takās jūtas daudz labāk! Ja vēlies uzzināt ko vairāk par taku skriešanas knifiem, vari noskatīties Latvijas orientēšanās izlases dalībnieka un regulāra Stirnu buka skrējienu laureāta Jāņa Kūma ieteikumus YouTube kanālā.

Savukārt par to, kā pareizi iesildīties, atsildīties un sagatavot ķermeni skriešanai, ar padomiem un vingrinājumu piemēriem dalās fizioterapeits Mareks Osovskis (fiziocentrs.lv) un Latvijas labākā vieglatlēte Laura Ikauniece-Admidiņa.

Stirnu buks2017 kalendārs

15. aprīlī Zilo kalnu Stirnu buks(Ogre)

27. maijā Smeceres sila Stirnu buks (Madona)

1. jūlijā Kornetu Stirnu buks (Alūksnes novads)

29. jūlijā Pokaiņu meža Stirnu buks (Dobeles novads)

19. augustā Milzkalna—Āžu kalna Stirnu buks (Engures novads)

23. septembrī Gaujas senlejas Stirnu buks (Līgatne)

21. oktobrī Karostas Stirnu buks (Liepāja)