Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

LONDONA 2012 BMX Kungiem. PROGNOZE

Ivo Lakučs, Latvijas BMX vīriešu komandas treneris:

 

SĀNCENŠI

Pēc Pekinas spēlēm BMX kļuvis vēl agresīvāks un neprognozējamāks. Uzlabojusies treniņu metodika, konkurentu loks kļuvis plašāks. Tik superātri, kāds Māris Štrombergs bija 21 gada vecumā, kļūstot par olimpisko čempionu, tagad jau ir vairāki deviņpadsmit divdesmit gadus veci braucēji. Ir vēl kādi pieci, kas Londonā var izcīnīt uzvaru, un viņu cerības ir pamatotas. Tie ir pasaules čempions austrālietis Sems Vilobijs, pasaules vicečempions Žorī Dodē no Francijas, anglis Laiems Filips, jaunzēlandietis Marks Villers un ASV braucējs Konors Fīlds, kas šosezon vinnējis trīs superkrosus. Vecākais no viņiem ir Villers — 27 gadi, ļoti labs pirmās taisnes braucējs. Bīstamākais konkurents Vilobijs — ātrs gan pirmajā taisnē, gan labi brauc visu trasi, cīnītājs, uzbrūkošs tips, no kura visvairāk jāuzmanās.

Olimpisko sacensību formāts ir mazliet atšķirīgs. Notiek tikai viens taimtriāls jeb individuālais brauciens, pēc kura rezultātiem 32 dalībniekus sadala četrās grupās. Princips — pirmais kopā ar devīto, sešpadsmito, septiņpadsmito un tā tālāk. Var gadīties arī tā, ka jau priekšsacīkstēs kopā cīnās vairāki visspēcīgākie sportisti. Piemēram, Vilobijs nekad nav izcili labi braucis taimtriālus, bet kopējā cīņā viņš ir grūti pārspējams.

Nākamā ir ļoti nogurdinoša diena. Katrai grupai pieci priekšsacīkšu jeb ceturtdaļfināla braucieni. Ik pēc 20 minūtēm, turklāt trase gara — jābrauc vismaz 40 sekundes, parasti pietiek ar 35. Tiesa, pēc trijiem braucieniem labākie divi jau saņem ceļazīmes uz pusfinālu. Pārējie turpina cīņu par vēl divām vietām, kuras nosaka, vērtējot rezultātus visos piecos braucienos.

Trešajā dienā pa trim pusfināla braucieniem un fināls.

IZREDZES

Mārim Štrombergam parocīgāka ir Londonas trases otrā daļa — trešā un ceturtā taisne, tajās viņš vislabāk izskatīsies. Tas tāpēc, ka olimpiskā trase šogad pārbūvēta, it kā lai padarītu tās pirmo daļu mazliet vienkāršāku. Turklāt to darīja nevis trases autors, bet cits projektētājs ar nenobriedušāku rokrakstu. Tāpēc tā iznākusi saspiesta, nepārdomāta. Starp citu, Pekinā jau arī Māris no visiem aizbēga tikai trešajā taisnē.

Labs jautājums, kurš starta celiņš Londonā būs izdevīgāks? Tur ir iespējams arī no astotā celiņa nobraukt, bet no pirmā var arī nenobraukt. Vismaz tā tas izskatījās pirms divarpus mēnešiem, kad mēs tur bijām uz starptautiskajiem koptreniņiem. Ja nekas nebūs pārtaisīts, tad jāņem vērā, ka trase sašaurinās uz vidu. Teorētiski pirmajam celiņam vienmēr jābūt izdevīgākam pirmajā virāžā, turklāt pirmajās divās taisnēs uz tramplīniem sportisti pieļaus daudz kļūdu, jo izgājieni ir spici, neplūstoši.

Edžum Treimanim tas ir ļoti izdevīgi. Viņš tieši šādās samocītās trasēs jūtas labi, jo prot ātri pielāgoties un adaptēties atšķirīgiem apstākļiem. Edžus ir no tiem, kas startā pieļautas kļūdas spēj izlabot trasē.

Rihards Veide savos divdesmit gados ir mūsu jaunākais braucējs. Bet kvalifikācijas pirmo kārtu viņam jāspēj pārvarēt. Pieci braucieni viņam nāk par labu, viņš ieskrienas lēnām.

Mums nav zemu mērķu. Neteikšu, cik latviešu brauks finālā. To mēs redzēsim 10. augustā.

Māris ŠTROMBERGS

Dzimis: 1987. gada 10. martā Valmierā

Augums, svars: 186 cm, 93 kg

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Sporta veids: riteņbraukšana — BMX

Izglītība: Valmieras Viestura vidusskola

Pirmais treneris: Raimonds Ciesnieks

Treneris: Ivo Lakučs

Rezultāti : 2009. gada pasaules čempionāts— 4. vieta, 2009. gada Super Pasaules kausa posmi — 1., 5. vieta, 2010. gada pasaules čempionāts — 1. vieta, 2010. gada Super Pasaules kausa posmi — 1., 3., 5. vieta, 2011. gada pasaules čempionāts — 2. vieta, 2011. gada Super Pasaules kausa posms — 4. vieta, 2012. gada pasaules čempionāts — 4. vieta time trial, diskvalifikācija fināla braucienā

Olimpiskā pieredze: 2008. gada Pekina — 1. vieta

Intereses: basketbols, veselīga atpūta

Sporta veida izvēle: pēc vecāku pamudinājuma un BMX trases apmeklējuma

Persona, kas visvairāk iespaidojusi sporta karjeru: treneris Ivo Lakučs, kas palīdzējis noticēt savām spējām

Neaizmirstamākais sasniegums sportā: olimpiskā zelta medaļa 2008. gadā Pekinā

 

Edžus TREIMANIS

Dzimis: 1988. gada 21. aprīlī Valmierā

Augums, svars: 187 cm, 80 kg

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Sporta veids: riteņbraukšana — BMX

Izglītība: Vidzemes Augstskola

Pirmais treneris: Raimonds Ciesnieks

Treneris: Ivo Lakučs

Rezultāti: 2009. gada Eiropas čempionāts fināls — 6. vieta, 2010. gada Eiropas čempionāts fināls — 4. vieta, 2011. gada Eiropas čempionāts fināls — 2. vieta, 2011. gada Super Pasaules kausa posmi — 5., 6. vieta, 2011. gada pasaules čempionāts — 8. vieta ¼finālbraucienā, 2012. gada Eiropas čempionāts fināls — 1. vieta, 2012. gada pasaules čempionāts — 19. vieta, 30. vieta time trial

Olimpiskā pieredze: —

Intereses: futbols, basketbols, pokers

Sporta veida izvēle: pēc tēva pamudinājuma, interese par riteņiem

Persona, kas visvairāk iespaidojusi sporta karjeru: izcilais treneris un braucējsIvo Lakučs

Neaizmirstamākais sasniegums sportā: 3. vieta 2001. gada pasaules čempionātā U-13 vecuma grupā

 

Rihards VEIDE

Dzimis: 1991. gada 1. novembrī Valmierā

Augums, svars: 185 cm, 85 kg

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Sporta veids: riteņbraukšana — BMX

Izglītība: Vidzemes Augstskola

Pirmais treneris: Viesturs Priedītis

Treneris: Ivo Lakučs

Rezultāti: 2009.gada Eiropas čempionāts fināls junioriem — 14. vieta, 2010. gada Eiropas čempionāts fināls — 22. vieta, 2010. gada pasaules čempionāts — 6. vieta priekšsacīkstēs, 2011. gada Eiropas čempionāts fināls — 15. vieta, 2011. gada pasaules čempionāts — 5. vieta priekšsacīkstēs, 2012. gada Eiropas čempionāts fināls — 2. vieta, 2012. gada pasaules čempionāts — 25. vieta time trial, 57. vieta

Olimpiskā pieredze: —

Intereses: basketbols, hokejs

Sporta veida izvēle: četru gadu vecumā pēc tēta pamudinājuma

Persona, kas visvairāk iespaidojusi sporta karjeru: treneris Ivo Lakučs

Neaizmirstamākais sasniegums sportā: 3. vieta Eiropas čempionāta 1. un 2. posmā 2012. gada sezonā