Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Mundra vēsture nākotnei

Gatis Ķīsis 

 

Mūsu labākie kalnu riteņbraucēji jau izklīduši Eiropā. Komandas Rietumu banka – Rīga pārstāvji sekmīgi cīnījās Normandijas daudzdienu sacensībās, bet pārējie strādā treniņnometnē Beļģijā. Visa mūsu MTB saime Latvijas publikai atrādīsies 1. maijā, pulcējoties SEB Unibankas maratona pirmajam posmam: Cēsis – Valmiera.

Būtībā mūsu šosejnieki tie paši kalnu riteņbraucēji vien ir. Vadošie šosejas sacensībās ir līderi arī MTB krosos un maratonos. Atšķirība vien trases segumā un reljefā, inventāru, protams, ieskaitot. Divas dažādas riteņbraukšanas disciplīnas, kas viena otru papildina garajā treniņu ciklā, un, saprātīgi organizējot piedalīšanos sacensībās, skādi nenodara nevienam. Tieši pretēji, sekmē augstu rezultātu sasniegšanu.

Bilance un motivācija

Latvijas šosejnieku U-23 izlasi vada komandas Rietumu banka – Rīga vecākais treneris Vitālijs Smirnovs, kurš atbildēs arī par tiem sportistiem, kas, gatavojoties pasaules čempionātam un olimpiskajām spēlēm, iekļūs mūsu vienības elites grupā (ne tikai profesionālis Belohvoščiks). MTB izlases vecākā trenera pienākumi uzticēti Normundam Noreiko, kurš ir kluba NN-Marss galvenais kalniešu trenētājs. Protams, abu izlašu sastāvos vairums ir tādu sportistu, kas piedalās abu riteņbraukšanas disciplīnu visplašāko un svarīgāko sacensību  apritē.

Normunds Noreiko, vaicāts, kā  vērtē pašreizējo situāciju jaunās MTB sezonas priekšvakarā, sāka ar statistiku: „ Ir svarīgi atcerēties MTB jaunāko laiku vēsturi, mūsu izaugsmi. Nav noliedzams, ka pēdējos gados kalniešiem veicies labāk nekā šosejniekiem (Kalvja Eisaka zelts un Ulda Ansona bronza Eiropas U-23 čempionātā Otepē sāk jau aizmirsties). Mūsu progresa bilance ir šāda – 2004. gada Eiropas MTB čempionātā maratonā Aleksejs Saramotins izcīnīja sesto vietu un pasaules MTB čempionātā 110 km maratonā Miķelis Vīte finišēja ceturtais, Santis Sarkanis bija sestais. Pērn Eiropas meistarsacīkšu maratonā elites grupā 460 (!) dalībnieku konkurencē 21. Aleksejs Saramotins, 24. Toms Veinbergs, 33. Didzis Prauliņš, 35. Ervīns Smoļins. Pasaules čempionātā MTB maratonā labāko panākumu mūsu komandā guva Ivanda Eiduka, izcīnot 16. vietu. Šāds faktu atgādinājums sportistiem palīdzēs mobilizēties vēl augstākiem sasniegumiem.

Mūsu noskaņojumu un cīņassparu vairo arī Latvijas Riteņbraukšanas federācijas pilnīgs finansiāls atbalsts mūsu izstrādātajam sacensību plānam un treniņnometņu sarīkošanas grafikam. Mums, precīzāk, klubiem jārūpējas par augstas kvalitātes inventāra iegādi, kas ir ļoti dārgs. Nesen pie moderna braucamrīka tika Didzis Prauliņš. Par tādu naudu var nopirkt diezgan labas kvalitātes automobili."

Durvis bez atslēgas

Salīdzinājumā ar Atēnu olimpiskajām spēlēm Pekinā sacensību noteikumi būs daudz humānāki. Grieķijā sacensību laikā tehniskā palīdzība no malas bija aizliegta. Sākot ar šo gadu jebkurš cilvēks sportistam , kura braucamais trasē guvis defektu, varēs atdot (aizdot) savu velosipēdu. Tā būs ne tikai Pekinā, bet arī visās UCI patronāžā notiekošajās sacensībās.

„Esam noteikuši Latvijas olimpiskās izlases kandidātus, taču tas nenozīmē, ka pārējiem durvis uz izlasi aizvērušās,„ turpina treneris. „Sezona ir gara, tāpēc kandidātu saraksts var paplašināties. Taču visus vienlaikus uz sacensībām nevarēsim deleģēt, jo busiņš nav no gumijas, turklāt tas ir īrēts."

Ceļš uz Pekinu

Olimpisko spēļu MTB programmā būs tikai viena disciplīna – šī sporta veida klasiskais kross. Tāpēc Latvijas izlasei, kas patlaban atrodas ārzemēs, jāmaina darba stils. „Latvijā pārāk maz ir tādu sacensību, kurās trase atbilstu olimpiskajam profilam. Maratoni mums neder, tāpēc SEB Unibankas seriālā piedalīsimies tikai ievadposma sacensībās un valsts meistarsacīkstēs. Pārāk maz mūsmājās ir UCI  sacensību, kurās var iegūt olimpiskās atlases klasifikācijas punktus, tāpēc arī izvēlēsimies Eiropas maršrutus,„ komentē Normunds Noreiko.

Kas jāpaveic, lai kļūtu par olimpieti? Visu izšķirs klasifikācijā izcīnīto punktu summa. Visvairāk to iespējams iegūt pasaules un Eiropas čempionātos, trijos Pasaules kausa posmos, mazāka, bet tomēr vērtība būs pirmās un otrās kategorijas starptautiskajās sacensībās gūtajiem panākumiem Eiropas krosa trasēs.

Vaicāts, kādas ir mūsu MTB braucēju izredzes kļūt par olimpiešiem, treneris atgādināja, ka pērn pasaules čempionātā startēja četri krosisti un visi iekļuva 40 labāko skaitā. Viņš neredzot iemesla, ka progress varētu apstāties.

Gatavojas nobrauciena meistari

Daunhils (starptautiskais apzīmējums braucienam no kalna ar speciāliem riteņiem) ar katru gadu kļūst populārāks arī Latvijā. Mūsu labākie meistari starptautisko sezonu sāks 19. maijā ar Pasaules kausa Eiropas posmu Vācijas sporta kūrvietā Vinterbergā, pēc tam būs sacensības Somijā. Kā pastāstīja mūsu klubu komandas spēlējošais treneris un vadītājs vienā personā Ervīns Kišuro, šosezon galvenais starts būšot Eiropas čempionāts un pasaules meistarsacīkstes Fortviljamsā. Eiropas maršrutos, ja tie vedīs uz Francijas tālo galu, nepiedalīšoties, jo rocība neesot tik prāva. Ārzemju tūrēs Ervīnam līdzi došoties Kārlis Kišuro un Gundars Osis, no pārējiem gaidot līdzdalības akceptu. Konkrētos maršrutus vēl neesot apsprieduši. Vien skaidrs, ka sezonu Latvijā atklāšot ar sacensībām Priekuļos aprīļa pēdējā svētdienā.

Gatis ĶĪSIS