Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Murjāņu četrīši

Riteņbraukšanā par čempioniem kļuva četri klasesbiedri no Murjāņu sporta ģimnāzijas. Katrs savā disciplīnā — Dobelei, Ventspilij un Rīgai par godu. Bet pavisam medaļas izcīnīja astoņi jaunieši, liekot noprast, ka mūsu riteņbraukšanas nākotne nav viena līdera rokās.

TVAIKA NOLAIDĒJS

Kuldīdznieku Kristapu Būdenieku un salaspilieti Didzi Krogzemi draugi jau apsveic ar dubultuzvaru, jo abi 6,8 km individuālo braucienu beiguši ar sekundes simtdaļas vienādību, kad priekšpēdējais dalībnieks rīdzinieks Maksims Ivanovs, kurš vēl pirms trim gadiem trenējās karatē, finišē par 0,01 sekundi ātrāk. Bet tad pēdējā taisnē parādās Latvijas jaunatnes čempions šajā disciplīnā — ventspilnieks Arnis Zecmanis, un pārējiem atliek vien izpūst gaisu — par divpadsmit sekundēm labāks rezultāts, vidējais ātrums 46,36 km/h un olimpiādes pirmā zelta medaļa ar pārliecinošu uzvaru. Būdams ventspilnieks, kur sporta skolā vairs nav šosejas riteņbraukšanas, Arnis pārstāv Dobeles klubu Tandēms, bet mācās Murjāņu sporta ģimnāzijas 10. klasē, velosportā skolojoties Ernesta Pūces vadībā.
Lai gan dalībnieku skaits nebija liels — 20 riteņbraucēji no pieciem novadiem, cīņas bija sīkstas, ko apliecina ne tikai divas trešās, bet pat trīs desmitās vietas.

ZELTA PUNKTU IZSPĒLE

Desmit 2 km apļi, pēc katra otrā starpfinišs, kurā pirmais saņem 5 punktus, otrais — 3, trešais — 2, ceturtais — 1. Visas distances finišā labāko četriniekam punktu skaits tiek dubultots. Kurš kopā tos savācis vairāk, tas ir čempions. Hronometra skrējienam nav nekādas vērtības. Tāds ir kritērija brauciens šosejas riteņbraukšanā. Skatītājiem ērts un ļoti intriģējošs. Sportistiem taktisku domāšanu paģērošs, jo komandas var pastrādāt, lai starpfinišos līdera pozīcijās nonāktu labākais sprinteris.
Pirmos punktus savā starpā sadala Kristaps Būdenieks (Kuldīgas novads), Didzis Krogzems, kā arī rīdzinieki Maksims Ivanovs un Andrejs Podāns. Otrajā divus punktus jau nopelna Latvijas jauniešu čempions šajā disciplīnā Raivis Sarkans no Dobeles novada. Trešajā starpfinišā Raivis ielido pirmais jau nelielā atrāvienā kopā ar rīdzinieku Artūru Beļēviču. Līdz ceturtajam šo tandēmu papildina vēl divi rīdzinieki Kārlis Jirgensons un Andrejs Podāns, kurš gūst 5 punktus.
Ir skaidrs, ka šis četrinieks lielajā finišā izspēlēs zelta likteni. Trīs rīdzinieki pret vienu dobelnieku. Cīņa ir sīksta, bet vairākums nodiktē savus noteikumus — ar acumirklīgu pārsvaru pirmie finišē rīdzinieki Podāns, Jirgensons, Beļēvičs, 4. — Sarkans. Tomēr uzvarētāja prieki ir īsi. Tiesneši konstatē, ka Andrejs braucis ar pārāk maza pārnesuma zobratu un tiek diskvalificēts. Šo lāča pakalpojumu viņam sagādājis Rīgas Riteņbraukšanas skolas treneris, pēdējā brīdī uzsēdinot uz smalkāka modeļa divriteņa.
Tādējādi par olimpiādes otro čempionu kļūst pirmā klasesbiedrs Raivis Sarkans. Gluži pelnīti, jo tieši viņš bija tas, kurš pēc pusdistances devās atrāvienā un gādāja, lai grupa to vairs nepanāktu. „Tāda bija mana taktika — pataupīties un gaidīt momentu, kad varētu aizbraukt prom,” klāsta čempions, kas ir viens no pēdējiem Tukuma riteņbraukšanas mohikāņiem, pirms gadiem astoņiem trenēties sācis Zigurda Kanberga vadībā. Tagad šajā pilsētā riteņbraukšanas vairs nav, bet riteņbraucēji vēl ir. Iespējams, kāds no viņiem (varbūt Raivis?) kaut kad šo sporta veidu Tukumā atkal atjaunos.

GRUPAS PIEMĀNĪŠANA

Grupas brauciens — septiņi 6,8 km gari apļi Lielupē gar Stirnu ragu un apkārt Sēņu kalnam. Ceturtajā 40 sekunžu tālā atrāvienā aizbēg Kristaps Garkājs no Dobeles un rīdzinieks Artūrs Beļēvičs un. „It kā nav īstie…” prāto daži eksperti. Bet ar katru apli tandēma pārsvars turpina augt. Acīmredzot ķeršanā nav ieinteresēti ne spēcīgie dobelnieki, ne rīdzinieki, jo viņu puiši jau ir vadībā. Varētu kaut ko veidot ventspilnieks Arnis Zecmanis vai kuldīdznieks Kristaps Būdenieks, kuri ir savu novadu vientuļnieki. Bet vēl ir arī Murjāņu skolasbiedru intereses, un Kristaps vairāk domā, kā pavilkt uz augšu valsts jauniešu čempionu šajā disciplīnā Andreju Podānu, kas iepriekšējās dienas diskvalifikācijas dēļ var palikt ārpus izlases starta Eiropas Jaunatnes olimpiādē.
Tandēms pa to laiku traucas arvien tālāk prom un pēdējā aplī aiznesas ar pusotras minūtes pārsvaru. Aktuāli vairs ir tikai divi jautājumi: kurš no abiem būs čempions un kurš no lielās grupas iegūs bronzu? Finiša spurtā ar lielāku ātrumu savu pirmo lielo uzvaru mūžā izcīna Kristaps Garkājs.
„Grupa apstājās — sabrauca lielā čupā un palēnināja ātrumu, es gar malu uzšāvu projām, Beļēvičs pēc tam piebiedrojās,” ar veiksmīgās bēgšanas scenāriju iepazīstina trešais čempions, kurš MSĢ sēž tajā pašā klasē, kurā abi iepriekšējie.
Pirms došanās uz Murjāņiem Kristaps beidzis Dobeles Kristīgo pamatskolu. Riteņbraukšanā viņš ir ceturto gadu, sācis pie Tamāras Bumbieres, turpina pie Daiņa Rituma un Ernesta Pūces.
Ar savām sprintera dotībām otro bronzas medaļu izcīna Būdenieks, bet Podāns finišē tūlīt aiz viņa un kā pēdējais kvalificējas Eiropas Jaunatnes olimpiādei.

ATRIEBĪBA KĀPĀS

MTB Priedaines priežu kāpās apliecina, ka šis riteņbraukšanas veids ir populārāks. Dalībnieku protokolā parādās arī Alūksnes, Pļaviņu, Priekules, Ikšķiles un Raunas novadi, kā arī Valmieras pilsēta. Turklāt sava konkurence sanāk arī meitenēm.
„Atriebos par visām neveiksmēm un nelaimēm,” pēc pārliecinošas uzvaras 17,6 km distancē uzelpo Andrejs Podāns. „Sanāca beidzot.” Viņš ir ceturtais čempions no MSĢ 10. klases, kuru treneris Anatolijs Belozerovs atradis Mežaparkā, braukājot ar Maxima veikalā pirktu lētu divriteni, un turpat uz ielas uzaicinājis pie riteņbraukšanas ķerties nopietnāk. „Nu jau sestais gads iet,” atzīst puisis, kuru riteņbraukšanā ieinteresējusi grāmata par pasaules čempionu Romānu Vainšteinu un televīzijas tiešraides no Pro Tour velobraucieniem.
Meiteņu konkurencē uzvar ikšķiliete Ance Janevica. Jau kopš 11 gadu vecuma viņa vecāku un jo sevišķi brāļa ietekmē regulāri piedalās MTB sacensībās, tagad jau gadu centīgi darbojas Normunda Noreiko sporta klubā NN. „Pirms tam vairākas vasaras trenējos patstāvīgi,” nopietni paziņo uzņēmīgā Ikšķiles meitene, kas pēc 9. klases absolvēšanas stājas Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā.
„Atlase startam Eiropas Jaunatnes olimpiādē norisinājās Latvijas čempionātā un olimpiādē,” rezumē Latvijas jaunatnes izlases galvenais treneris Ernests Pūce. „Individuālajā distancē abās sacensībās uzvarēja Arnis Zecmanis, kļūstot par Eiropas olimpieti. Uz atlikušajām divām vietām konkurence bija sīvāka. Pēc uzvaras kritērija braucienā pārējiem neaizsniedzams kļuva Raivis Sarkans. Pēdējā mirklī ceļazīmi atguva Andrejs Podāns, kurš pirms diskvalifikācijas grupas braucienā, šķita drošs par savām izredzēm. Rezervē paliek Kristaps Būdenieks. Turcijā visi trīs startēs visās trijās disciplīnās.”
Dainis CAUNE

RITEŅBRAUKŠANA. ŠOSEJA
Individuālais brauciens. 6,8 km. 1. Arnis Zecmanis (Ventspils) 8:48 (vidējais ātrums 46,36 km/h), 2. Maksims Ivanovs (Rīga) 9:05, 3. Kristaps Būdenieks (Kuldīgas novads) un Didzis Krogzems (Salaspils novads) 9:06.
Kritērija brauciens. 10 x 2 km. 1. Raivis Sarkans (Dobeles novads) 12 p., 2. Kristaps Būdenieks (Kuldīgas novads) 9 p., 3. Artūrs Beļēvičs (Rīga) 9 p.
Grupas brauciens. 48 km. 1. Kristaps Garkājs (Dobeles novads) 1.09:44 (vidējais ātrums 41,3 km/h), 2. Artūrs Beļēvičs (Rīga) 1.09:44, 3. Kristaps Būdenieks (Kuldīgas novads) 1.13:21.

RITEŅBRAUKŠANA. MTB
Jaunietes. 5 x 2,2 km. 1. Ance Janevica (Ikšķiles novads) 39:30 (vidējais ātrums 16,7 km/h), 2. Darja Natālija Zahvatova (Rīga) 40:10, 3. Aiga Āboltiņa (Raunas novads) 46:39.
Jaunieši. 8 x 2,2 km. 1. Andrejs Podāns (Rīga) 48:05 (vidējais ātrums 21,96 km/h), 2. Reinis Mārtiņš Priedītis (Salaspils novads) 48:21, 3. Kristaps Būdenieks (Kuldīgas novads) 49:10.