Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Paaudze, kurai jāspēj

Latvijas dāmu tenisa izlase Federācijas kausa izcīņā ieguvusi tiesības nākamgad spēlēt Eiropas-Āfrikas zonas pirmajā līgā. Aprīļa nogalē Turcijā Latvija spēja uzvarēt visās trijās spēlēs, demonstrējot ne tikai meistarību, bet arī stingru raksturu.
Aizkulišu raibumi
Rezultātu izteiksmē viss bija pavisam gludi. Apakšgrupas turnīrā Maroka uzvarēta ar 3:0, Portugāle ar 2:1. Izšķirošajā pusfinālā pret Gruziju 3:0 un ceļazīme uz pirmo līgu rokā! Beidzot Latvijas izlasē bija sapulcinātas visas šobrīd labākās tenisistes – gan mūsu līdere Anastasija Sevastova, gan dubultspēļu meistare Līga Dekmeijere, gan Irina Kuzmina un Diāna Marcinkeviča. Tiesa, arī sāncensēm ierindā bija visas spēcīgākās, un reitingā Latvija tomēr nedaudz atpalika no Portugāles un Gruzijas.
„Laukumā spēlē tenisistes, nevis reitinga punkti," – ilggadējai Latvijas izlases kapteinei Daigai Juškai izrādījās pilnīga taisnība. Lai gan reizēm ar meistarību vien mūsējām nepietika, vajadzēja arī raksturu.
Federācijas kausa izcīņa Antaljā sākās trešdien, bet Anastasija Sevastova Turcijā no ASV ieradās pirmdien, Līga Dekmeijere tikai otrdien, jo vēl svētdien spēlēja WTA turnīra dubultspēļu finālā ASV. Nebija viegli aklimatizēties, bet meitenes tika galā ne tikai ar šo ķibeli vien. Pirms izšķirīgās spēles ar Gruziju bija pat ārkārtējs notikums – naktī slimnīcā tika nogādāta Anastasija Sevastova.
„Gāja mums raibi," atzīst komandas kapteine Daiga Juška. „Dekmeijere jau bija ceļā uz Eiropu, bet pēc divarpus stundu lidojuma lainerim tehnisku iemeslu dēļ vajadzēja atgriezties Amerikā, kur lidmašīnu nomainīja. Līga krietni nokavējās, savukārt Nastjai lidojumā noklīda raketes, kuras uz Turciju atceļoja tikai aiznākamajā dienā. Tie nebūt nebija visi Sevastovas piedzīvojumi. Pirms izšķirīgās spēles ar Gruziju mūsu līdere nokļuva slimnīcā! Naktī viņai sākās kaut kāda alerģiska reakcija, bija grūti elpot, plaušas skanēja kā plēšas, deguns ciet. Uzmodinājām pat sacensību direktoru, izsaucām ātro palīdzību un aizbraucām uz slimnīcu. Tur Nastju pielika pie sistēmas, attīrīja organismu, ievadīja zāles. Viesnīcā atgriezāmies ap pusčetriem naktī, bet no rīta desmitos jau spēle pret Gruziju!"
Bez drebēšanas
– Par laimi, pirmās laukumā nedodas līderes, vispirms bija jāspēlē Irinai Kuzminai. Vai nebija bail, ka viņa var nodrebēt šādā situācijā?
– Pēc pirmajām divām vienspēlēm es tiešām šaubījos, vai Kuzmina vinnēs. Sākumā Irina neizskatījās pārliecinoši, taču gruzīnietes bija izdarījušas grozījumus sastāvā un laukumā sūtīja savu trešo tenisisti, jo viņu otra labākā meitene negaidīti bija zaudējusi Dienvidāfrikas Republikas spēlētājai. Mums tas nāca par labu – pretiniece bija jauna, sita spēcīgi, bet ilgi noturēt bumbu spēlē nespēja. Mudināju Kuzminu nesteigties, beigās viņa ļoti labi visu izdarīja un guva svarīgu uzvaru. Sevastova jau varēja justies brīvāk, tomēr negulēta nakts un jāspēlē ar pretinieci, kas reitingā turpat blakus.
– Sevastova bija pārliecinoša izlases līdere?
– Nastja visu turnīru aizvadīja ļoti labi, nezaudēja nevienā spēlē. Viņas attieksme ir patiesi sportiska, pat pēc tās alerģijas ne ar vārdu neieminējās, ka nākamajā dienā varētu nespēlēt. Pašā sākumā pret gruzīnieti gan bija pārlieku mierīga, tāda kā neizgulējusies. Pēc tam spēle aizgāja un sirds kļuva mierīga. 2:0 jau deva uzvaru visā spēlē un ceļazīmi uz pirmo līgu. Sevastovai izcilākā vienspēle bija pret portugālieti, turklāt viņa labi aizvadīja arī dubultspēles. Vēl pirms gada pati lūdzās, lai neliek viņu dubultspēlē. Tagad Nastja labi servē, labi atsit pretinieces servi, precīzi iespēlē. Varbūt Sevastova nav tipiska dubultspēļu spēlētāja, bet šajā līmenī bija ļoti noderīga un kopā ar Dekmeijeri veidoja labu duets. Portugālietes ir spēcīgas dubultspēlē, bet mūsējās viņas sasita vienos vārtos.
– Šai izlasei varētu būt cerīga nākotne…
– Sastāvs ir labs un perspektīvs. Sevastovai noteikti jāpaceļas reitingā, Dekmeijere var būt vēl labāka dubultspēlē, noderīga ir Kuzmina, Marcinkevičai arī jūtams progress. Visas apgalvoja, ka nākamgad gatavas atkal spēlēt izlasē. Labas meitenes un arī gaisotne komandā bija lieliska. Mēs reitingā nebijām labākās, vienkārši vinnējām dažas stiprākas komandas.
Struktūra nākotnei
Nākamgad Latvija spēlēs Eiropas-Āfrikas zonas pirmajā līgā. Šogad tajā piedalījās 15 valstu komandas un tikpat būs arī 2010. gadā . Spēles šajā līmenī parasti notiek februārī – visas izlases spēlē vienuviet (šogad Tallinā). Sākumā riņķa sistēma apakšgrupā, pēc tam pirmās vietas ieguvējas spēlē pusfinālā un kandidē, lai iekļūtu nākamajā līmenī – pasaules otrajā grupā. Otro un trešo vietu ieguvējas saglabā vietu Eiropas-Āfrikas zonas pirmajā līgā, vājākās izlases cīnās par palikšanu tajā.
Federācijas kausa izcīņas struktūra ir šāda: pasaules elites grupā spēlē astoņas izlases, tikpat komandu ir pasaules otrajā grupā. Kopā tās ir 16 labākās izlases.
Nākamais līmenis ir Eiropas-Āfrikas, kā arī Amerikas un Āzijas-Okeānijas zonas pirmās grupas. Amerikas reģionā stipra ir Kanāda, taču kopumā visspēcīgākās tomēr ir Eiropas komandas. Matemātiski spēlēšana Eiropas-Āfrikas pirmajā grupā nozīmē cīņu par 17.-32. vietu pasaules mērogā.
Latvijai jāmēģina tikt pasaules otrajā grupā, kur aprīlī iekļuva Igaunija. Lai to izdarītu, vismaz vienai spēlētājai reitingā jābūt ap 50. vietu pasaulē, turklāt jābūt labam dubultspēļu pārim. Sevastova progresē, un Dekmeijere jau tagad ir ļoti noderīga dubultspēlēs. Arī mazai valstij var būt paaudze, kas tenisā spējīga sasniegt daudz.
Māris RĪMENIS,
LTV Sports

Federācijas kausa izcīņa tenisā. Eiropas-Āfrikas zonas otrā grupa
Latvija – Maroka 3:0 (A. Sevastova – F. El Alami 6:3, 6:0, I. Kuzmina – L. Lalami 3:6, 6:4, 6:2, A. Sevastova/L. Dekmeijere – L. Benani/H. Ifraha 6:1, 6:2)
Latvija – Portugāle 2:1 (A. Sevastova – M. Laršēra de Brito 6:2, 6:3, I. Kuzmina – N. Silva 2:6, 1:6, A. Sevastova/L. Dekmeijere – N. Silva/F. Piedate 6:1, 6:1)
Latvija – Gruzija 3:0 (A. Sevastova – A. Tatišvili 0:6, 6:1, 6:4, I. Kuzmina – S. Šapatava 6:3, 6:4, L. Dekmeijere/D. Marcinkeviča – M. Šapakidze/S. Šapatava 6:1, 6:2)