Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pampakos un tramplīnos latvieši zaudē tikai frančiem

Eiropas čempionāta pēdējo divu kārtu sacensības BMX risinājās Francijas pilsētas Romānas trasēs, un nekas neliecināja, ka šie starti varētu apdraudēt Francijas līderpozīcijas Eiropas rangā un vadošās vietas ne tikai abās meistarklasēs. Tomēr Latvijas izlase, neraugoties uz dažiem negludumiem galvenajās klasēs, čempionāta Nāciju vērtējumā ierindojās otrajā vietā, tikai par diviem punktiem atpaliekot no frančiem.

Čempionāta kopvērtējumā Mārim Štrombergam sudrabs un Artūram Marisonam bronza. Junioru grupā Tomam Skujiņam sudraba godalga. Kristapam Konrādam piektā vieta, Tomam Mankum devītā. Skujiņš junioros startēs arī nākamgad. Jauniešiem divas piektās vietas – Kristeram Taimam un Rihardam Veidem."

 

 

Ja šim čempionātam būtu atlases raksturs, Latvijai jau tagad būtu tiesības Pekinas olimpiskajām spēlēm pieteikt divus dalībniekus. Tomēr augstā klase vēl jāapliecina pasaules čempionātā, kas jūlija beigās risināsies Kanādā, un Pasaules kausa turnīros šogad un vēl nākampavasar.

Ar sakostiem zobiem un neatlaidību

Situācija Eiropas čempionāta kopvērtējumā pirms divām izšķirošajām kārtām Romānā liecināja, ka tikai dažās grupās Latvijas pārstāvjiem ir iespējas pacīnīties par medaļām, bet zelts vairs nav aizsniedzams. Viss varētu mainīties par labu, ja veiktos arī pašā galvenajā nominācijā – elites grupā. Tomēr bija skaidrs, ka neizdosies atkārtot kontinenta pērnā gada pjedestālu, kad uz tā kāpa tikai latvieši – Artūrs Matisons, Ivo Lakučs un Artis Žentiņš, jo abus pēdējos šosezon vajāja viena ķibele aiz otras.

Artis guva savainojumu sezonas sākumā, bet Ivo – nedaudz vēlāk. Viņi bija vieni no komandas balstiem. Vajadzēja iespējami ātrāk atlabt. Eiropas čempionāta posmos Valmierā un valsts meistarsacīkstēs viņu ierindā vēl nebija, taču dakteri deva garantiju, ka līdz  Eiropas galvenajam finālam Francijā abi būšot veseli. Pirms starta Romānā tā arī izskatījās, jo vaigs sportistiem šķita ne tikai smaidīgs, bet arī panākuma alkstošs. Kas to būtu domājis, ka šajā atbildīgajā brīdī Fortūna abiem pagriezīs muguru. Ivo ceļā uz sestdienas startu apskrambāja kājas, bet Artis vienā no braucieniem krita, un viņu dakteri aizveda uz hospitāli. Tiesa, pirmdien Žentiņš jau varēja atgriezties pie komandas biedriem. Izlases spēlējošais treneris Lakučs jau atguvies, bet Žentiņam savainojums nopietnāks.

Artūrs ir apmierināts

Pērnā gada Eiropas čempions Artūrs Matisons ar paveikto ir apmierināts, jo pēc dažām neveiksmēm sezonas vidū atkal bija atgriezies komandas līderos, saglabājot cerības cīņā par pjedestālu.

„Romānā priekšpēdējā posmā uzvarēja Māris, kopvērtējumā izvirzoties otrajā vietā, mani nobīdot uz trešo, jo sestdien tālāk par pusfinālu mazas kļūdiņas dēļ netiku, „ Francijas posmu notikumus atceras Matisons. „Uz sudraba medaļu kopvērtējumā pretendēja seši sportisti, arī mēs ar Štrombi (Māris Štrombergs. – G.Ķ.). Visu izšķīra pēdējais brauciens, kurā atkal ātrākais bija Māris, sezonas labāko ieskaites braucienu summā mani apsteidzot tikai par punktu. Romānas trasi par ļoti sarežģītu neuzskatu. Korektīvas rezultātos ieviesa spēcīgais vējš un prasme izvairīties no elkoņu cīņas, jo kulturāls sportists sacensības laikā neatļaujas agresīvus paņēmienus. Sezonas galvenie starti vēl būs. Piektdien izlidojam uz pasaules čempionātu Kanādā. Augusta vidū Pekinā pārbaudīsim spēkus olimpiskajā trasē. Pēc tam būs Pasaules kausa kārtas."

 Skaisti, bet sāpīgi lidojumi

„Neraugoties uz dažām neveiksmēm, kopumā startējām labi. Par ko liecina Nāciju kausa kopvērtējumā iegūtā otrā vieta šajā čempionātā. Īstā punktu skaitīšana būs mēneša beigās Kanādā un turpināsies PK seriālā," Romānā aizvadītās cīņas vērtē Latvijas Riteņbraukšanas federācijas viceprezidents Jānis Siliņš. „Olimpisko kvalifikācijas punktu krāšana turpināsies arī ziemā, kad risināsies Pasaules kausa kārtējo posmu sacensības. Tāpēc klāt pēdējais laiks, lai šim ziemas posmam sagatavotos arī Latvijā, trenējoties zem jumta. Šim nolūkam noder lieli kartupeļu pagrabi. Tādi ir Kocēnu pagastā Riharda Veides tēvam un Saldus rajona Zirņu pagastā, kur atrodas BMX klubs Ozolēni. Rīgā aktuāla kļūst Kleistu nacionālā sporta bāze, kuru nedrīkst atdot privatizācijai. Tāda ir reālā situācija mūsu valstī, kas BMX panākumu ziņā konkurē ar šī sporta veida lielvalstīm. Pietiek vien zināt latviešu panākumus pēdējos divos Eiropas čempionātos.

Romānas trasē čempionāta laikā bija daudz kritienu, kas beidzās ar nopietnām traumām. Tas liecina, ka ar trases konfigurāciju kaut kas nebija kārtībā. Sportisti no tramplīniem lidoja kā putni, taču piezemēšanās trajektoriju mainīja spēcīgais vējš. Riteņu ražošanas firmas domā tikai par inventāra realizāciju un rezerves daļu piegādi, bet aizmirst, kādas sekas inventāra kvalitātei var radīt zemes pievilkšanas spēks. No traumatisma nav pasargāti ne nīderlandieši un franči, ne arī latvieši. Romānā smagi krita Artis Žentiņš, laužot divas ribas. Treniņu procesā atkal iecirsts robs. Skaidrs, ka pasaules čempionāts viņam ies secen. Ivo Lakučs pats sev radīja sāpīgas problēmas. Aizbrauca no viesnīcas uz sacensību vietu mājas čībās un gribēja pārbaudīt trasi, taču kāja izšļuka no pedāļa, nobrāžot sīkajos akmentiņos pēdas virspusi. Likteņa pirksts. Taču līdz pasaules čempionātam viņš būs atveseļojies."

Labie darbi

Kā vērtēt puišu sniegumu Eiropas čempionātā? „Štrombergs bija labā fiziskajā formā, uz augsta emocionālā viļņa. Azartisks. Arī veiksme viņu neatstāja," turpināja Siliņš. „Vairāk par sudrabu šoreiz nebija iespējams iegūt, jo francūzis Aljē kopvērtējumā pārējiem vairs nebija aizsniedzams. Artūrs Matisons, kā allaž, izcēlās ar stabilu sniegumu. Viņa vienīgā neveiksme Francijā bija izkrišana priekšpēdējā posma pusfinālā, kur kāds no pretiniekiem mūsu sportistu izstūma no trases.

Ļoti labs bija Edžus Treimanis. Arī viņš netika finālā. Tā bija gandrīz vai likteņa ironija, jo šajā braucienā loze kopā salika trīs latviešus – Štrombergu, Matisonu un Treimani. Divi kvalificējās finālam, trešajam jāpaliek malā. Šajā trīscīņā liekais izrādījās Edžus.

Gatis ĶĪSIS