Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pati sev glābēja

Latvijas labākā triatloniste Baiba Medne vasaras plaukumā ne vien aktīvi piedalās sacensībās, bet arī cītīgi rušinās savā dārzā. Sports undārzniecība ir viņas dzīvesveids — viens otram pakārtots. Baibas pārliecība ir: uzturam ikdienā jābūt veselīgam. Tādu viņa pati sev nodrošina, saimniekojot lauku mājās Dobeles novada Anneniekos.

TRĪSKĀRŠAIS INDIVIDUĀLISMS

Kopš 17 gadu vecuma Baibas ikdienu lielākoties aizpilda skriešana, riteņbraukšana un peldēšana. Pirms tam viņa bijusi komandu sportā — kopš 10 gadu vecuma trenējusies rokasbumbā, specializējusies par vārtsardzi. Laikam jau apnicis vienmēr būt pēdējai glābējai un pēc ielaistiem vārtiem justies vainīgai visas komandas vietā. Tāpēc nolēmusi pamēģināt kādu individuālo sporta veidu.

Sākusi ar riteņbraukšanu, tad ķērusies pie skriešanas. "Vieglatlētikas trenere strādāja vēl ar triatlonistiem, turklāt sacensības šajā sporta veidā notika arī Dobelē. Likumsakarīgi, ka arī man piedāvāja piedalīties. Pirms mačiem aizgāju uz baseinu, lai pārbaudītu, vai spēju bez apstājas nopeldēt 250 metrus. Nopeldēju!" Baiba atceras gatavošanos savam pirmajam triatlonam.

Pirmajās sacensībās bijušas dīvainas sajūtas — pēc peldēšanas un riteņbraukšanas krosa distancē nācies plecu pie pleca doties tālāk ar astoņgadīgu (!) meitēnu.

Pēc pirmajām sacensībām licies: "Nekad vairs!" Taču drīz sekojušas nākamās. Jau pēc četriem treniņu gadiem Baiba Medne izcīnīja trešo vietu U-23 pasaules čempionātā krosa triatlonā, kurā riteņbraukšana notiek ar montinbaikiem pa apvidu. Londonas spēļu gadā viņa sīvā cīņā kļuva par Latvijas III olimpiādes čempioni triatlona sprintā (750 m peldus, 20 km ar šosejas divriteni, 5 km skriešus). Šī uzvara viņai nepavēra ceļu uz lielajām spēlēm, bet tām iedvesmoja gan, un Rio olimpisko spēļu apvārsnis nemaz tik neaizsniedzams vairs nešķiet. Šāgada panākumiem pieskaitāms Baltijas čempiones tituls sprintā.

BEZSVARS, ĀTRUMS, BRĪVĪBA…

"Peldēšanā ir bezsvara sajūta, riteņbraukšanā — ātrums, skriešanā — brīvība," tā savu sporta veidu raksturo Baiba. Agrāk skriešana aizrāvusi visvairāk, taču tagad viņa labprāt kāpj uz velosipēda un arī peld, kur esot jāpiestrādā viscītīgāk. Šajā disciplīnā arī bijusi vislielākā izaugsme. Protams, tāpēc ka pirmajās sacensībās uz priekšu tikusi kā māk, tā peld, apgūstot kraulu,ātrums strauji palielinājies.

"Ir nerakstīts likums — tu vari zaudēt triatlonu peldēšanā, bet tu nevari to peldēšanā vinnēt," stāsta Baiba. Olimpiskajā triatlonā jāpeld 1,5 km, 40 km jābrauc ar šosejas velosipēdu un 10 km jānoskrien. Pasaules spicē daudzi nākot no peldēšanas. "Bet ne visiem, kuri ilgi peldējuši, tātad sportojuši horizontālā stāvoklī, pēc tam izdodas tikpat veikli piecelties vertikāli uz sauszemes," smaida Baiba.

Viņa atzīst — treniņu slodze nogurdina. Ne velti pasaules klases triatlonistes bieži vien izskatās vecākas par saviem gadiem.

RIO RĒĶINI

Grūtības Baibai ir izaicinājums, un mērķis skaidrs — kvalificēšanās olimpiskajām spēlēm. Lai to izdarītu, Pasaules kausa izcīņas posmos jāsavāc tik daudz punktu, lai iekļūtu pasaules ranga labāko piecdesmitniekā. Punktu krāšana Rio sākusies šāgada 17. maijā.

Lai piepildītu sapni par piedalīšanos pasaules lielākajā sporta notikumā, pusotru kilometru vajadzētu spēt nopeldēt 20 minūtēs, 40 km ar riteni atkarībā no reljefa un laikapstākļiem pieveikt stundā — stundā divdesmit, 10 km noskriet ātrāk par 38 minūtēm.

Turklāt tas, ka neviens no latviešiem šajā sporta veidā olimpiskajās spēlēs nav vēl startējis, Baibai ir papildu motivācija.

Klasiskā triatlona jeb Ironman distance (3,8 km—180 km—42,2 km) esot kā vienvirziena biļete — gatavojoties tik garai distancei, zūd ātrums, kas tik ļoti nepieciešams olimpiskajā triatlonā.

Pēc Aleksandra Prokopčuka treniņplāna Baiba gandrīz katru dienu trenējas visās trijās disciplīnās. Sākotnēji Aleksandrs gan bijis tikai konsultants skriešanā, bet šogad viņa uzraudzībā Baiba gatavojas visās disciplīnās. Rīta pusē Baiba peld, seko riteņbraukšana, bet vakarā — skriešana. Kombinētajos treniņos uzreiz pēc riteņbraukšanas ir skriešana. "Triatlonā svarīgi, lai, mainot disciplīnas, ķermenis ātrāk aktivizētu attiecīgās muskuļu grupas. Tautas klasē sportisti mokās, kamēr kājas atietpēc riteņbraukšanas, lai sāktu skriet."

PAR SPORTOŠANU NEMAKSĀ

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā ieguvusi sporta skolotājas un treneres diplomu, Baiba sev iztiku nopelna, trenējot citus sportistus. "Šobrīd darbojos kā profesionāla triatloniste, bet man neviens par to nemaksā," norāda Baiba Medne. "Kad pēc studijām izlēmu laiku veltīt tikai triatlonam, bija jādomā arī par iztiku. Rakstu treniņplānus sešiem sportistiem — viņiem triatlons ir vaļasprieks, bet mērķi vienalga ir augsti. Viņi dažkārt arī mani iedvesmo. Pagaidām sporta skolā nestrādāju, jo visu enerģiju veltu savam olimpiskajam mērķim. Zinu arī to, ka iesācējiem noteikti nav nepieciešams dārgs inventārs. Šobrīd pati trenējos ar 800 eiro vērtu velosipēdu, bet iesācējam viss triatlona komplekts, tas ir, velosipēds, ķivere, skriešanas apavi, hidrotērps var izmaksāt līdz 400 eiro. Turklāt hidrotērpu un riteni sākumā var izīrēt vai nopirkt lietotu."

Šogad sportiste piedalījās Latvijas Triatlona federācijas rīkotajā triju nedēļu treniņnometnē Spānijā, Maljorkā. Taču pārsvarā Baiba trenējas viena. Tad vairāk varot kontrolēt sajūtas un trenēties savā tempā, jo citādi… "Katrs treniņš izvēršas par sacensību," smej Baiba. "Peldēšanas treniņos otra klātbūtne dažkārt ir nepieciešama, taču tad, kad nav ierobežojumu telpā, tad dažkārt var sanākt nepiemērots temps". Pati lielākā konkurente Baibai ir viņa pati. "Ne vienmēr galvenais ir uzvarēt, pats svarīgākais redzēt savu attīstību."

PATRIOTE AR IEDVESMU

"Līdz šim man ir veicies, esmu izstājusies tikai vienās velosacensībās, uz ceļa paliku ar tukšu riepu," atceras Baiba. Agrāk, ja kas noticis ar divriteni, vienīgais glābiņš bijis puišu palīdzība. Reiz riepa plīsusi tālu no mājām, tad sapratusi, ka pašai jāprot tikt galā. "Gāju skatīties pie mehāniķa, kā viņš to dara. Primitīvās lietas varu pati sataisīt. Saprotu kā funkcionē velosipēds, ar to man pietiek."

Jaunas prasmes Baiba apgūst arī Zemessardzē Dobelē — kā rīkoties ar ieročiem un citu militāro aprīkojumu, ierindas mācību, orientēšanos apkārtnē. "Esmu Latvijas patriote! Ir patīkami aukstajos gadalaikos trenēties siltajās zemēs, taču vienmēr ar prieku atgriežos Latvijā. Ārpus savas valsts var aizbraukt gūt jaunas atziņas un iedvesmoties. Reiz trenējos Spānijā ar kādu triatlonistu, kurš motocikla avārijā bija lauzis kāju 25 vietās. Ārsti viņam bija teikuši, ka viņš nekad vairs nestaigās, kur nu vēl skries! Bet viņš izārstējās un turpināja startēt triatlonā augstā līmenī. Viss ir iespējams!" viņa uzsver.

Baiba ar prieku savā dārzā izaudzē visu nepieciešamo. Ja nebūtu aizrāvusies ar triatlonu, viņa būtu dārzniece. "Dārzā, kur pārsvarā aug dārzeņi — bietes, gurķi, burkāni —, kā arī augļu koki un ogu krūmi, saimniekojam kopā ar mammu. Arī maltītes gatavoju pati, cenšos ēst pēc iespējas vienkāršāk, tāpēc ikdienā šķīvī pārsvarā ir griķi, vista vai zivs un dārzeņi, kā arī dažādas putras. Bērnībā teicu, ka būšu vetārste. Mamma pat nepamanīja, kurā mirklī bērnības sapnis pārvērties un kļuvis sportisks. Ģimenē sportoju vienīgā. Mana enerģija ir sports un daba. Gladiolas — tie ir mani mīļākie ziedi!"

 

Baiba MEDNE

Triatloniste, komanda REIR Dobele

Dzimusi: 1990. gada 5. maijā

Izglītība: Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, iegūts bakalaura grāds

Treneri: pirmā trenere vieglatlētikā Linda Karloviča, triatlonā — Raivis Veinbergs, riteņbraukšanā — Dainis Ritums, pašreizējais treneris — Aleksandrs Prokopčuks

Lielākie sasniegumi: 1. vieta 2010. gada U-23 EČ krostriatlonā, 11. vieta 2010. gada U-23 PČ olimpiskajā distancē, 3. vieta 2011. gada U-23 PČ krostriatlonā, 2012. gada Latvijas olimpiādes čempione, 2014. gada Baltijas čempione sprintā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Autori: Dace Lina