Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pilsētā, kurā piedzimst… tenisa zvaigznes?

Atnācu, ieraudzīju un uzvarēju! Tā īsumā varētu raksturot liepājnieces Elzas Tomases debiju Starptautiskās Tenisa federācijas (ITF) Liepaja Open W15 turnīrā. Aizraujošā cīņā 18 gadus vecā mājiniece triumfēja savās pirmajās ITF sacensībās.

Šāgada sākumā Liepāja pirmo reizi uzņēma tik prestižu tenisa turnīru. ITF sieviešu pasaules tenisa tūres sacensības Latvijā pēdējo reizi notika 1997. gadā Jūrmalā. Vēju pilsētā startēja pasaules ranga TOP 500 dalībnieces — 56 tenisistes no 17 valstīm, kuras sacentās par 15 000 ASV dolāru naudas balvu, kā arī par WTA reitinga punktiem. Elza Tomase turnīrā startēja, pateicoties īpašam uzaicinājumam jeb wild card. Līdz ar spožo debiju Tomase iekļuva pasaules rangā un saņēma naudas balvu divarpus tūkstošu eiro apmērā.

ČEMPIONE AR AUGSTU IQ

Latvijas tenisā Tomase pēdējos divos gados sevi pierādījusi kā viena no vadošajām atlētēm — 2018. gadā viņa Liepājā cīnījās Latvijas čempionāta finālā, bet 2019. gada augustā Jūrmalā kļuva par Latvijas čempioni. Pirms tam Latvijas jaunatnes olimpiādē Jelgavā Elza konkurentēm neatstāja nekādas izredzes.

Interesanti, ka Elza dzimusi 2002. gadā, kuad pasaulē nākušas aptuveni desmit talantīgas Latvijas tenisistes, kas ir tenisa lielvalsts cienīgs rādītājs. Liepājniece tiek raksturota kā spēlētāja ar augstu IQ, kura spēlē tehnisku uzbrukuma tenisa, turklāt savam vecumam netipiski stabili.

SPORTISTES GĒNS

Elza tenisu sāka spēlēt četru gadu vecumā. “Vecāki redzēja, ka esmu ļoti aktīva, tādēļ gribēja, lai pamēģinu kādu fizisku aktivitāti. Sākumā devos uz dejošanu un peldēšanu, taču ne viena, ne otra man nepatika,” atceras Tomase. Uzreiz pēc piektās dzimšanas dienas opis ar tēvu enerģisko meiteni aizvedis uz tenisu. “Īsti neatceros, kā viss notika, bet tētis stāsta, ka trenere mani bija slavējusi, jo varēju atsist bumbiņas.” Kas meklē, tas atrod — savu īsto sporta veidu var uztaustīt pat tik agrā vecumā.

Ģimene allaž ar sportu bijusi uz tu. Mamma ir basketboliste, tētis — riteņbraucējs, bet viens no brāļiem — futbolists. Elza uzsver, ka tenisā viņai visvairāk patīk tas, ka atšķirībā no citām sporta spēlēm viņa laukumā var būt viena pati: “Tikai es pati atbildu par savām kļūdām un rīcību. Esmu izteikta individuālo sporta veidu piekritēja. Man ir daudz lielāks gandarījums sasniegt rezultātus vienai pašai, nevis ar komandu, jo komandā rezultātu laukumā sasniedz viss kolektīvs, nevis viens konkrēts cilvēks.”

SKOLĀ ATBALSTS

Skolā viegli nav, jo Elza izglītojas klātienē Liepājas Valsts ģimnāzijas 12. klasē, nevis tālmācībā, lai gan turnīru labad izglītības iestādē viņa bieži vien nav vienu līdz pat trīs nedēļas. “Atbraucot atpakaļ, ir grūti uzrakstīt visus kontroldarbus, jo vienlaikus nedrīkstu izkrist no ritma — ir nemitīgi jāturpina trenēties. Konsultācijām pēc skolas laika īsti nesanāk. Labi, ka mājasdarbu nav daudz un skola nāk pretī, skolotāji ir ļoti saprotoši un atsaucīgi. Ja neesmu skolā, — kontroldarbus izņēmumu kārtā varu izpildīt internetā.”

Saprotoša ir arī Liepājas tenisa sporta skola. Pirms diviem gadiem atklātajos hard jeb cietā seguma kortos ikvienam jaunietim Eiropas līmeņa apstākļos ir iespēja kaldināt meistarību tikai par 21 eiro mēnesī. Un var trenēties, cik gribi!

Nākotni Elza saista ar duālo karjeru Amerikā, bet lēmums vēl nav pieņemts.

KAD TIRPIŅAS SKRIEN PĀRI

Vai ITF debijā Elzai Liepājā mājas sienas palīdzēja? “Noteikti!” nevilcinoties atbild Elza. “Atmosfēra bija lieliska, it īpaši pusfinālā un finālā, kad tribīnes bija pilnas! Es katru spēli izbaudīju, un, kad nospēlēju labi izspēli, visi aplaudēja. Tajos brīžos man tirpiņas skrēja pār ķermeni. Nekad nebiju piedzīvojusi šādas izjūtas.” Liepājniecei vienmēr ir paticis spēlēt savos kortos, kamēr citiem cīnīties savu skatītāju priekšā ir lieks psiholoģiskais slogs.

Finālā Tomase ar 0:6, 6:3, 6:1 pieveica desmit gadus vecāko Nīderlandes spēlētāju Kvirini Lemoini, kura uzvarējusi 16 ITF turnīros un dalībnieču vidū bija turnīra galvenā favorīte (WTA rekords — 147. vieta).

Latvijas jaunā sportiste neslēpj — izejot kortā, tobrīd vēl nav varējusi aptvert, ka pēc dažām sekundēm cīnīsies par tik prestižu titulu. Elza mača pirmo nogriezni paspēlēja bez variantiem — 0:6. “Pirmajā setā jutos saspiesta — galvā visādas domas šaudījās, nevarēju ieiet spēlē. Pēc pirmā seta aizgāju uz ģērbtuvi un sev teicu: “Tev nav ko zaudēt, ej un izbaudi spēli.”” Elza saņēmusi sevi rokās. “Otrajā setā pirmie četri geimi bija sīvi, gāja punkts punktā, un tad jau pamazām atraisījos, sāku brīvāk spēlēt, un viss aizgāja.”

GAN RAKSTURS, GAN NERVI

Elzai viss jau varēja beigties ceturtdaļfinālā. Cīņā pret Viktoriju Morvajovu slovākietei bija četras mačbumbas, taču liepājniecei roka nenodrebēja. “Šī spēle man paliks atmiņā kā viens no vissīvākajiem mačiem karjerā. Trešajā setā pie 5:6 un 15:40 vairs neko nedomāju — vienkārši riskēju, jo — kas neriskē, tas nevinnē!” Apzinos, ka bumba ir apaļa un viss kas var notikt pat tad, ja spēle tūlīt var beigties! Uzskatu, ka ar šo spēli es pierādīju gan sev, gan arī skatītājiem, ka nevajag padoties pat tad, ja pretiniece ir viena punkta attālumā no uzvaras!

Elza trenējas divas reizes dienā pa divām stundām, dažkārt ir pat trīs treniņi, lai fiziskā sagatavotība būtu līmenī. Zīmīgi, ka augustā raidījumā Sporta mikrofons Elza apliecināja, ka būtu gatava mest izaicinājumu Austrijā dzīvojošajai liepājniecei Anastasijai Sevastovai vai Aļonai Ostapenko, mēģināt iekosties spēlē. Īstens sportistes raksturs!

Ir tāds tenisa lozungs: “Servē, iesit, uzvari un izbaudi mirkli!”

Un turpini cītīgi izkopt meistarību. Šķiet, Elzai to lieki atgādināt…

 

Elza TOMASE

Tenisiste

Dzimusi: 2002. gada 2. janvārī

Augums, svars: 180 cm, 70 kg

Skola: Liepājas Valsts 1. ģimnāzija

Pirmā trenere: Ina Kublačova

Citi sporta veidi: visi individuālie sporta veidi

Vaļasprieki: teātris, kultūras pasākumi

Filma: Ātrs un bez žēlastības

Māris Rīmenis
Māris Rīmenis
LTV Sports reportieris