Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Rio žāvēts pulveris

Dainis Upelnieks, pēdējā sērijā oranžās driskās beidzot sašaujot visus 25 šķīvīšus un izpelnoties Rio skatītāju ovācijas, apsteidza divkārtējo olimpisko čempionu amerikāni Vinsentu Henkoku, kas šoreiz neiekļuva pat pusfinālā, un 32 vīru konkurencē izcīnīja cienījamo četrpadsmito vietu.

Pirmajā kvalifikācijas sacensību dienā, lietum mijoties ar brāzmainu vēju, kas atklātā laukā uzbūvētajā apaļā stenda šautuvē brīžiem būtiski ietekmēja mērķu lidojuma trajektoriju, visās trijās sērijās nekļūdīgs spēja būt tikai zviedrs Markuss Svensons, satriecot visus 75 mērķus (75 punkti). Galīgi nemanāmi bija slavenie itāļi, kurus šoreiz pārstāvēja jaunā paaudze — Gabriēle Roseti ar 71 punktu ieņēma 13. vietu. Henkoks jau pirmajā sērijā nopūdelēja divus šāvienus, nākamajās — vēl pa vienam.

SPRINTS AR BISĒM

Dainis Upelnieks sāka ar 24 punktiem, kļūdoties pie astotā galdiņa, kuru uzskata par vienu no vieglākajām pozīcijām un kurā Rio treniņos iecavietis nebija kļūdījies ne reizi. “Viss ir galvā,” absolūto patiesību kārtējo reizi atkārtoja viņa treneris Uģis Dronka, kurš olimpiskās sacensības pielīdzina sprintam: “Parasti starp sērijām ir divu triju stundu pārtraukums, kurā atgūties no paveiktā un sakoncentrēties nākamajiem šāvieniem. Olimpiskajās spēlēs tam tiek dota tikai stunda, bet stenda šaušana psiholoģiski ir ļoti nogurdinošs darbs.”

Nākamajā sērijā, sākoties lietum, Upelnieks bija neprecīzs pie piektā un sestā galdiņa, kur viņam ne vienmēr arī ideālos apstākļos izdodas būt trāpīgam, gūstot 23 punktus. Tādu pašu rezultātu viņš sasniedza arī trešajā sērijā, pirmo dienu ar 70 punktiem noslēdzot 15. vietā, kā saka šāvēji — vienu šķīvi aiz leģendārā Vinsenta Henkoka.

CETURTAIS LABĀKAIS

Otrā sacensību diena nāca ar saulaini rāmu laiku un jauniem pārsteigumiem. Dainim Upelniekam savā grupā bija jāšauj pirmajam un kopā ar sacensību līderi Svensonu. Vienīgo kļūdu latvietis pieļāva pirmajā dupletā, palaižot garām mazās būdas šķīvīti. “Zaudēju tempu, pirmo šķīvi pārtēmēju, un otrais jau grima lejā,” skaidroja sportists. Bet pārliecība, ka viņš var trāpīt visos mērķos, kopā ar pulveri neizkūpēja, un otro dienu Dainis Upelnieks beidza ar 49 punktiem no 50. Labāk par viņu šāva tikai trīs vīri — Roseti, kas tādējādi ar piekto rezultātu (121) kvalificējās pusfinālam, krievs Antons Astahovs un grieķis Eftimijs Mits, kuri abi noslēguma protokolā nostājās Upelniekam tieši priekšā.

“Ir labi,” paveikto priecīgs novērtēja olimpiskais debitants. “Šautuve parocīga, sagatavojies biju labi, bet vakardienas divās kļūdās palika personiskais rekords.” Līdz pusfinālam, kurā viss var gadīties, jo seši labākie cīņu sāk no nulles, Upelniekam pietrūka divi punkti. “Tiem vajadzīga tikai lielāka pieredze lielos mačos,” norādīja treneris, liekot noprast, ka par to tagad esot gatavs gādāt.

DĒLU ZELTS UN TĒVU BRONZA

Markuss Svensons katrā no abām pēdējām sērijām kļūdījās reizi, kvalifikācijā ar tādu pašu punktu skaitu (123) palaižot priekšā pieredzējušo kuveitieti Abdallāhu Alrašidi. Pusfināls, kurā jāšauj tikai dupleti un kurā absolūti nekļūdīgi (16 punkti) bija tikai Roseti un Svensons, izveidoja savdabīgus dueļpārus cīņai par medaļām. Finālā viens otram pretī stājās “dēli” — 21 gadu vecais Gabriēle Roseti un 26 gadus vecais Markuss Svensons. Tiesības uz bronzas dueli ieguva “tēvi” — Abdallāhs Alrašidi (52 gadi) un ukrainis Mikola Miļčevs (48). Pirmajā pārī uzvarēja absolūtā jaunība. Svensons pēdējā šāvienā kļūdījās, un par olimpisko čempionu kļuva Gabriēle Roseti. Savukārt bronzas mačā izpaudās sirmo matu priekšrocība. Miļčevs pasaudzēja divus šķīvīšus, Alrašidi, kam nācās startēt zem IOC karoga, jo par valsts iejaukšanos Nacionālās olimpiskās komitejas darbībā Kuveita uz laiku svītrota no olimpisko nāciju skaita, bija precīzs visos 16 šāvienos. Abdallāham Alrašidi šīs bija jau sestās olimpiskās spēles, un tikai tagad tajās viņš izcīnīja pirmo medaļu. Tik ilgs ceļš līdz pjedestālam iespējams ļoti nedaudzos sporta veidos.

“Piedalīties olimpiskajās spēlēs bija mans iepriekšējais mērķis, kas nu ir izpildīts. Nākamais mērķis ir olimpiskā medaļa,” atstājot Rio, paziņoja Dainis Upelnieks. “Kamēr esmu dzīvs, elpoju, varu kaut ko izdarīt, iešu tikai uz priekšu.”

 

ŠAUŠANA

Apaļais stends

Kungi

1. Gabriēle Roseti (Itālija) 16

2. Markuss Svensons (Zviedrija) 15

3. Abdullahs Alrašidi (IOC) 16

4. Mikola Miļčevs (Ukraina) 14

5. Jespers Hansens (Dānija) 14

6. Stefans Nilsons (Zviedrija) 14

14. Dainis Upelnieks (Latvija) 119

30. Ronalds Račinsks (Lietuva) 112