Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Stabilais Dobeles individuālists

Dobelnieks no Murjāņu porta ģimnāzijas — tāds ir deviņpadsmitgadīgā Ērika Toma Gavara statuss. Saviem Latvijas Jaunatnes olimpiādes, kā arī valsts jauniešu un junioru čempiona tituliem riteņbraukšanā viņš šogad pievienoja divus vēl izcilākus ierakstus, par kuriem gan medaļas nedod, bet kas paliks sporta veida vēsturē. Vispirms Eiropas junioru čempionāta individuālajā braucienā 74 dalībnieku konkurencē Gavars izcīnīja desmito vietu, bet pēc tam pasaules meistarsacīkstēs šajā disciplīnā finišēja vienpadsmitais.

PALDIES MAMMAI, TAMĀRAI UN DAINIM

Ērika Toma gaitas riteņbraukšanā sākās septiņu gadu vecumā, kad, būdams Dobeles sākumskolas pirmās klases skolnieks, viņš nonāca vietējās sporta skolas treneres Tamāras Bumbieres rokās. „Uz treniņiem mani aizveda mamma,” atceras Murjāņu ģimnāzists. „Tikai vēlāk uzzināju, ka tētis savulaik bijis riteņbraucējs. Viņš man neko nebija stāstījis. Man iepatikās treniņi, bija ļoti draudzīgs kolektīvs. Trenere nebija stingra, tomēr mācēja motivēt. Kad gribēju pamest šo sporta veidu, viņa mani spēja atrunāt. Treniņu grupā nebija mana vecuma zēnu, tāpēc braucu kopā ar lielajiem puišiem. Tā arī guvu pirmo rūdījumu!”

Pirmos panākumus Ēriks baudīja vecākajā zēnu grupā, izcīnot uzvaru šim vecumam prestižākajās sacensībās — Cerību kausā. „Sacensības notika Biķernieku sporta kompleksā. Man izdevās uzvarēt individuālajā braucienā, bet grupas braucienā finišēju trešais. Tas manī radīja ļoti lielu vēlmi turpināt treniņus!” Jauniešu vecumā Ēriks nonāca otra Dobeles sporta skolas trenera Daiņa Rituma gādībā. Tad treniņi kļuvuši jau daudz nopietnāki un vēl grūtāki. Arī par Ritumu jaunais sportists izsakās ļoti atzinīgi: „Dainis bija stingrāks. Viņš spēja mani pareizi noskaņot cīņai par uzvaru. Kad braucām uz sacensībām Polijā, Dainis vienmēr teica, ka nauda guļ zemē, jāmāk tikai to pacelt!”

VISAM VIENMĒR IR JĀNOTIEK LAIKĀ

Ar Ēriku Tomu tikāmies Murjāņu sporta ģimnāzijā, kur viņš mācās 12. klasē un kur riteņbraukšanā par viņu rūpi uzņēmies daudzu panākumiem bagātu velosportistu treneris Jānis Veide, lai gan uzaicinājumu mācīties Latvijas sportistu kalvē saņēmis no vēl viena augsta līmeņa trenera Ernesta Pūces. Nonākšana Murjāņos bijis liels pārsteigums. ”Nebiju uz to cerējis, lai gan trenere Tamāra par šādu iespēju bija ieminējusies. Šeit viss notika vēl nopietnāk. Uzzināju daudz ko jaunu gan par sevi, gan par divriteni. Mācības un sadzīve Murjāņos tiek pakārtota treniņprocesam. Treneris Veide vienmēr uzskata, ka visam vienmēr ir jānotiek laikā. Viņš nekad nav nokavējis nodarbības sākumu un neļauj to darīt arī sportistiem!”

SPĒJA PAREIZI ELPOT

Aizvadītajā sezonā Gavars guva līdz šim augstākos panākumus, apliecinot sevi tieši individuālajā braucienā. „Man nav izteiktu sprintera īpašību. Labāk padodas braukšana kalnos. Jau kopš bērnības patika individuālais brauciens. Agrāk likās, ka tajā nav tiks liela uztraukuma, nekas nevar notikt.” Viņaprāt, individuālajā braucienā ļoti svarīga ir spēja saglabāt mieru, kā arī pareiza elpošana un vienmērīga spēku sadalīšana.

DESMITAIS ĀTRĀKAIS

Eiropas un pasaules čempionāti junioru vecuma grupas sportistiem notiek katru gadu. Šogad kontinenta čempionātā, kas risinājās netālajā Tartu, piedalījās 16 Latvijas riteņbraucēji junioru un U-23 konkurencē. Visaugstāko rezultātu sasniedza Ēriks Toms Gavars, kurš savā kroņa disciplīnā individuālajā braucienā noslēdza labāko desmitnieku. „Ļoti nopietni startam šajā disciplīnā un šajās sacensībās gatavojos jau kopš ziemas, kad trenējos vairāk un gudrāk nekā jebkad iepriekš, lai arī nācās kavēt skolu. Man bija sajūta, ka es varu parādīt labu rezultātu. Sezonas sākums gan bija ļoti smags, bet līdz galvenajam startam spēju sasniegt savu labāko sportisko formu.”

Jaunais sportists ar gandarījumu atceras savu veikumu Tartu pilsētas ielās. “Trase bija kopumā parocīga — ātra un dinamiska. Uzvarētājs Nikolajs Iļjičevs no Krievijas mani 18,4 kilometru garajā distancē apsteidza tikai par 20 sekundēm. Rezultāti bija blīvi, līdz labāko sešniekam man pietrūka astoņas sekundes. Mana vājā vieta bija pagriezieni, kuros kopumā kādas pāris sekundes pazaudēju. Zinu, pie kā man jāstrādā, lai kļūtu vēl labāks.”

PĀRSPĒJOT EIROPAS ČEMPIONU

Par patīkamu pārsteigumu sev — jaunais sportists godam nopelnīja ceļazīmi uz pasaules čempionātu, kas septembra beigās norisinājās ASV pilsētā Ričmondā. Vēl spēcīgākā konkurencē, ko pastiprināja labākie Ziemeļamerikas un Austrālijas riteņbraucēji, augumā garais Gavars 30 kilometru garo individuālo distanci veica ar 11. labāko rezultātu. Dobelnieks spēja apsteigt pat Eiropas čempionu Iļjičevu, demonstrējot lielisku stabilitāti abās nozīmīgākajās sacensībās. „Sākumā nemaz necerēju, ka pasaules čempionātā spēšu ko paveikt. Sāku šim startam gatavoties tūlīt pēc Eiropas čempionāta. Pirmo reizi biju Amerikā. Iespaidi par šo zemi radās patīkami, jo šeit viss noritēja mierīgi un nepiespiesti. Mūs ļoti draudzīgi uzņēma vietējie iedzīvotāji, kuru vidū bija arī Amerikas latvieši. Biju pārsteigts, ka varējām dzīvot viesģimenēs. Ar savu individuālo braucienu biju apmierināts. Trasē bija nopietnāks kāpums un vairāki tehniski posmi. Tomēr ļoti labi varēju tikt ar visu galā. Zināju, ka labi nobraukšu, bet biju pārsteigts, ka izcīnīju augsto 11. vietu!” Grupas braucienā Ērikam pēc piedzīvotas tehniskās neveiksmes lietainajos apstākļos neizdevās atgriezties lielajā grupā.

Jaunā sportista tuvākais mērķis ir iekļūt pašmāju labākajā riteņbraukšanas komandā RietumuDelfin, kā arī sekmīgi pabeigt mācības ģimnāzijā. Runājot par lielajiem mērķiem, Gavars, tāpat kā lielākā daļa jauno riteņbraucēju, cer iekļūt kādā no pasaules labākajām komandām un gūt starptautiskus panākumus.

 

Ēriks Toms GAVARS

Riteņbraucējs (SK Tandēms), Murjāņu sporta ģimnāzijas audzēknis

Dzimis: 1997. gada 20. aprīlī Dobelē

Augums, svars: 196 cm, 83 kg

Izglītība: Dobeles sākumskola, Dobeles 1. vidusskola, Murjāņu sporta ģimnāzija

Sportā: kopš 7 gadu vecuma riteņbraukšanā, trenējies arī peldēšanā

Treneri: Tamāra Bumbiere, šobrīd Dainis Ritums un Jānis Veide

Lielākie sasniegumi: 10. vieta Eiropas junioru čempionātā individuālajā braucienā, 11. vieta pasaules junioru čempionātā individuālajā braucienā, 1. vieta Latvijas čempionātā grupas braucienā jauniešiem un junioriem 2012., 2013. un 2014. gadā, 1. vieta Latvijas čempionātā individuālajā braucienā junioriem 2015. gadā, 1. vieta Latvijas čempionātā daudzdienu braucienā junioriem, 1. vieta Latvijas Jaunatnes olimpiādē grupas braucienā 2013. gadā.

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Vaļasprieks: pavadīt laiku ar ģimeni

Autori: Toms Markss