Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Stīgas un raketes veiktspēja

 

Ar kādām stīgām spēlē Rafaels Nadals? Kādas izvēlēties tev? Vai amatierim vērts pirkt profesionāļu raketi? Labāka priekšstata gūšanai piedāvājam interviju ar šajā jomā vienu no zinošākajiem speciālistiem pasaulē.

Pērnā gada nogalē Rīgu apmeklēja pasaules autoritāte tenisa rakešu stīgošanā francūzis Lisjēns Nogē. Jau trīs gadu desmitus viņš strādā Francijas sporta inventāra ražotnē Babolat, kas specializējas rakešu sporta veidos — īpaši tenisā un badmintonā. Agrāk pats Nogē kungs bija stīgotājs, tagad viņš atbild par šīs nozares speciālistu apmācību, piedalās arī jaunu rakešu un stīgu izstrādē. Rīgā šis speciālists vadīja īpašu semināru, kas bija daļa no viņa tūres pa Austrumeiropas valstīm.

64 gadus vecais francūzis dzimis Alžīrijā, vēlāk viņa vecāki pārcēlušies uz Franciju. Viņa darba gaitas ikdienā lielākoties saistītas ar Babolat dzimto pilsētu Lionu. Taču mājās Nogē kungs nav pārāk bieži — viņš ir visur, kur vien notiek profesionālie tenisa turnīri. Pēc semināra Rīgā izdevās aprunāties ar šo meistaru, lai nedaudz tuvāk izzinātu viņa amata noslēpumus un aroda būtību.

”Mans pamatdarbs tagad ir mācīšana,” sarunu sākot, atgādina Lisjēns Nogē.

— Vai visu darba dzīvi esat saistīts ar rakešu stīgošanu?

— Es strādāju Babolat komandā jau 31 gadu, un pirmie 20 gadi pagāja stīgošanā dažādos turnīros. Kopā manā karjerā jau ir gandrīz 600 profesionālo turnīru, kur esmu bijis stīgotājs vai vēlāk vadījis šo servisu. Es ne tikai stīgoju raketes pats, bet palīdzēju arī iemācīties to darīt citiem. Uzskata, ka tieši no stīgām ļoti atkarīga pašas raketes veiktspēja.

Esmu piedalījies aptuveni 60 Grand Slam, t. i., visaugstākās kategorijas turnīros. Ja neesmu turnīros, tad vadu dažādus seminārus vai piedalos jaunradē Babolat rūpnīcā Lionā. Tagadējais firmas īpašnieks ir Ēriks Babolā, pats dzimis Lionā, vēl tikai 42 gadus vecs un jau piektajā paaudzē vada šo ģimenes uzņēmumu, kas pārtapis par vērienīgu firmu. Kad Ēriks vēl bija students, viņš kopā ar mani stīgoja daudzos turnīros, arī Vimbldonā, Roland Garros un US Open, viņam šajā darbā nav nekādu noslēpumu. No pērnā gada janvāra viņš ir lielais firmas vadītājs, Babolat šefs. Babolat laikam gan ir vienīgā tenisa inventāra kompānija pasaulē, kuras īpašnieks pārzina rakešu stīgošanas tehniku.

— Kā notiek šī inventāra attīstība, kurā jūs arī piedalāties?

— Kā mēs radām jaunu raketes modeli? Tas ir ilgs process. Sanākam vispirms kopā, mums ir tāds breinstormings. Ne tikai par cenu un izmaksām, tas nav pats svarīgākais, mēs domājam, kādai spēlētāju grupai raketi veidosim — profesionāļiem, amatieriem, spēka spēles piekritējiem vai lieliem tehniķiem. Vēl ir raketes labai bumbas kontrolei vai arī ļoti elastīgas, ar ko vieglāk spēlēt, jo roka tā nenogurst. Visus komponentus vienā ideālā modelī apvienot nevar, katra rakete paredzēta atsevišķai spēlētāju grupai. Komfortam ir liela nozīme — cik labi jutīsies rokas un pleci, tā ir daļa no raketes kontroles un tās spēka.

Pirmais solis — mēs apskatām kādu veco modeli un kaut ko mainām — ieskaitot dizainu, raketes virsmas laukumu, svaru, balansu un citus parametrus. Tad mēs radām izmēģinājumu modeli, uzsitam pa bumbu, izmantojot stabila vidējā līmeņa spēlētājus.

Tālāk diskutējam par stīgām, bet sākumā — vēl par pašu raketes rāmi. Ņemam vēl vairākus izmēģinātājus, uzklausām viņu domas, cik viegli spēlēt, kā viņi izjūt pašu raketi un bumbu. Testējam ne tikai Lionā, arī Vācijā, Itālijā, ASV. Savācam šo informāciju, apkopojam un izveidojam savu statistiku. Uzskaitām, kas ir labi, kas nav izdevies, tad vēl šo to mainām, radām vēl vienu prototipu. Pilnīgi jauna raketes modeļa izveide un laišana apgrozībā prasa divus trīs gadus. Ļoti daudz laika paiet, testējot un pēcāk šo to uzlabojot.

Spēlētāji vislabāk sajūt raketi, bumbu, bet viņi paši nemāk radīt jaunu modeli, mums tas jārealizē dzīvē, tāpēc visu laiku esam kontaktā ar spēlētājiem, gan ar mūsu testētājiem, gan arīdzan ar pasaules eliti — galu galā arī Rafaels Nadals spēlē ar mūsu raketēm un stīgām.

Mēs kaut ko pārmainām, paskaidrojam spēlētājiem, kas izdarīts, un tad viņi atkal ziņo par savām sajūtām spēlējot. Ieklausāmies cits citā. Ir īpaša komanda, kas nodarbojas tikai ar jauno produktu testēšanu. Tāpat ir ar stīgām, tomēr vissarežģītākais process ir ar raketēm. Profesionāliem spēlētājiem ir daudzas raketes, kurām jābūt absolūti vienādām. Uz katru maču spēlētājs ņem līdzi kādas 6—8 raketes, plīst stīgas, tās zaudē savu elastību. Mēs testējam visas raketes pēc kārtas arī tad, kad tās gatavas. Tām ir jābūt vienādām, tā ir darba sastāvdaļa, ja nav vienādas, tad tā ir novirze no normas.

Babolat jau sen ir tirgū ar savām raketēm, stīgām, apaviem, arī apģērbu. Kas ir galvenais produkts?

— Lielākā tirgus daļa ir raketes, tad nāk apavi un stīgas, arī bumbas. Vēl ir dažāds palīginventārs — rakešu grifi rokturiem, antivibratori stīgām utt. Tas ir galvenais segments. Pašos pirmsākumos kompānija attīstījās kā stīgu ražotāja. Pirmās stīgas tenisa raketēm Babolat radīja jau 1875. gadā. Tās vēl bija gluži kā mūzikas instrumentu stīgas, bez lielas elastības. Pagājuši jau 137 gadi, ir notikusi liela evolūcija stīgu ražošanā un attīstībā. Tagad ir sintētiskā materiāla un arī dabīgās stīgas, kas izgatavotas no dzīvnieku — visbiežāk liellopu — zarnām. Patiesībā mēs tagad ražojam daudz dabīgā materiāla stīgu, kādu pusotru miljonu ruļļu gadā. Vienā rullī ir 12 metri, un tas paredzēts vienas raketes iestīgošanai. Dabīgā materiāla stīgas gan ir dārgas, ar īsāku realizācijas laiku, tāpat mazāk izturīgas.

— Kā izvēlēties stīgas un kādai spēlētāju grupai paredzēts katrs segments?

— Profesionālie tenisisti daudz miksē stīgas. Tas nozīmē — ar vienu veidu iestīgo horizontālās stīgas raketei, ar otru — vertikālās. Nadals lieto tikai sintētiskās poliestera (polimēru) stīgas, nemiksē. Toties viņam tās ir ļoti izturīgas un arī specifiskas, jo patiesībā Nadala lietotās stīgas šķērsgriezumā nav apaļas, bet astoņstūrainas. Tāda uzbūve ir paredzēta spēlētājiem, kas spēcīgi uzgriež bumbiņu, īpaši Nadalam.

Endijs Rodiks tāpat kā Nadals izvēlas līdzīgas vertikālās stīgas, bet horizontālās viņam ir citas, dabīgā materiāla. Dabīgās stīgas ir ļoti jutīgas, elastīgas, tās papildus rada sitiena komfortu, bet nav tik izturīgas un ir ļoti dārgas. Vienas raketes komplektam tādas stīgas var maksāt kādus 40—50 eiro, bieži vien tās ražo no Jaunzēlandes liellopu zarnām. Turklāt dabīgās stīgas ir daudz jutīgākas pret apkārtējo vidi — nebūs izturīgas mitrā laikā. Kā likums, tās lieto bagāti cilvēki un arī tad bieži miksē ar sintētiskajām. Būtībā no stīgu izvēles, to biezuma, struktūras un spriegojuma atkarīgs arī sportista veikums laukumā.

— Stīgām mēdz būt dažādi diametri, turklāt svarīgs ir arī to spriegojums raketē…

— Par diametru. Var jau atrast galējības, bet vairums lieto 1,23—1,30 mm stīgas. Var, protams, spēlēt ar 1,15 mm stīgām, tās būs ļoti jutīgas, bet ne izturīgas. Otra galējība būs ar resnām stīgām — izturīgas, bet nav tāda spēles komforta.

Spriegojumu izsaka kilogramos uz stīgu — Nadala stīgojums ir 25, Rodikam 28. Jo lielāks, jo labāka bumbas kontrole, bet pazūd elastība, katrs sitiens prasa vairāk spēka. Ir spēlētāji, kuru raketēm spriegojums pārsniedz pat 30, un ir arī labi tenisisti, kuri spēlē ar ļoti mīkstām stīgām, īpaši māla laukumos, kur ir garas izspēles un lielāka nozīme pacietībai, nevis spēkam. Vidēja līmeņa spēlētājam vislabāk izvēlēties 24/25 kg spriegojumu, turklāt nereti vertikālais un horizontālais stīgojums nedaudz atšķiras spriegojuma ziņā.

— Jau daudzus gadus Babolat nodrošina oficiālo stīgošanu daudzos lielajos turnīros, ieskaitot Roland Garros un US Open. Kā tiek organizēts šis darbs?

— Sākam ar sīkumiem. Pārbaudām, vai visas mašīnas strādā, testējam katru divreiz dienā, lai ir korekti. Runājam ar stīgotājiem, ar spēlētājiem. Attīstām stīgošanas mašīnas un pašu servisu, tas nāk gadu gaitā. Faktiski jau absolūti lielākā daļa spēlētāju turnīru laikā izmanto oficiālo stīgotāju pakalpojumus — tie ir turpat arēnā, ir pārbaudīti un uzticami, mums ir sadarbības līgumi ar vīriešu un sieviešu profesionālā tenisa vadības organizācijām ATP un WTA. Jā, dažiem ir arī savi personiskie stīgotāji, kas ceļo līdzi sportistam pa visu pasauli, bet lieki teikt, ka to var atļauties tikai ļoti bagāti sportisti. Rodžeram Federeram ir savs stīgotājs, vēl kādiem 5—7 tenisistiem. Pat šie personālie stīgotāji bieži vien brauc līdzi tikai uz pašiem lielākajiem turnīriem.

— Cik ilgi stīgo vienu raketi profesionāls meistars?

— Ja sāk ar tukšu raketi, kas jau atbrīvota no vecajām stīgām, — apmēram 15—20 minūtes, var jau ātrāk, bet tad nav garantijas kvalitātei. Mēs turnīros pieņemam arī ārkārtas izsaukumus — varam arī ātri, bet tas notiek tikai tad, ja kādam spēles laikā vairākām raketēm stīgas jau pārtrūkušas un sagatavotā inventāra krājumi iet uz beigām.

Spēlētāji mums uzticas un bieži vien ir māņticīgi. Ja tenisists, piemēram, reiz sācis stīgot pie meistara, kas strādā ar mašīnu numur 8, tad viņš arī turpmāk meklē to pašu 8. numuru. Mēs apsolām spēlētājiem, ka ievērosim viņu lūgumus. Ne jau tāpēc, ka viens stīgotājs ir labāks par kādu citu, bet tā pieņemts. Pirmais ir kvalitāte. Ja vajag, uzklausām tenisistu un šo to mainām, bet ātrums nav galvenais. Iesācēji bieži vien prasa, cik ātri varat iestīgot? Mēs nevaram tā īsti atbildēt, tas nav primārais šajā darbā. Galvenais ir kvalitāte, jo katram spēlētājam rakete un stīgas ir viņa instruments laukumā. Ja ir ātrums, nevaram garantēt kvalitāti, bet cilvēki jau maksā par darbu, nevis par ātrumu, par kvalitāti, nevis brāķi.

— Cik oficiālos turnīros spēlētājam izmaksā vienas raketes iestīgošana?

— Pieņemts, ka 20 eiro viena rakete, ATP un WTA to akceptē, tas ir vidusmērs. Jūsu rakete, jūsu stīgas, mūsu darbs — 20 eiro.

— Cik liela ir jūsu komanda turnīros?

— Pērn Roland Garros Parīzē mēs iestīgojām aptuveni 3500 rakešu divu nedēļu laikā. Lielajos turnīros mums ir pamatīga telpa ar 16 mašīnām, vienlaikus var strādāt 16 stīgotāji, daži vēl ir rezervē. Plus vēl ir cilvēki, kas nodrošina visu šo servisu, rakešu pieņemšanu un atdošanu, ir arī tā dēvētais ārkārtas serviss. Tas paredzēts, ja kādam laukumā pēkšņi vajag ļoti ātri pārstīgot raketi vai vairākas. Katru gadu veidojam komandu, daudzi stīgotāji ir labi meistari, bet psiholoģiski nevar izturēt strādāt komandā, ir individuālisti. Divas nedēļas apmēram 20 cilvēki kopā, tur jābūt komandas izjūtai. Mums komanda ir starptautiska — strādā stīgotāji arī no ASV, Kolumbijas, Argentīnas, Japānas, Honkongas, Vācijas… No visas pasaules, ne tikai no Francijas. Pērn Parīzē mums bija 10 nācijas, viena meitene arī no Zviedrijas.

— Kādas stīgas visbiežāk izvēlas tenisisti?

— Par populārākajām stīgām jānosauc sintētiskās, poliestera — izturība laba, bet amatieriem grūti adaptēties, tās vairāk paredzētas profesionāļiem. Par stingru, nav noturīgas, laba kvalitāte tikai pirmajās 10 stundās, kādus 30 procentus savu īpašību zaudē jau nākamajā dienā, sitieni vairs tādi nesanāk. Katrs profesionālais spēlētājs stīgo pirms mača, arī mača laikā, citādi stīgām zūd elastība, tenisists vairs tik labi neizjūt bumbiņu sitiena brīdī. Sintētiskās stīgas turklāt var būt daudzpavedienu, vītās un viendabīgās.

Ne jau visi izvēlas Babolat — arī Francijā ne. Tas attiecas gan uz profesionāļiem, gan amatieriem. Daudzi spēlē ar Wilson, Head inventāru, cilvēkam ir tiesības izvēlēties, profesionāļiem ir līgumi…

Mēs pārdodam savu rakešu produkciju pa kategorijām — spēks, kontrole, elastība, ne pēc vārdiem, kas ar tām spēlē. Lai gan mums nav jākautrējas no sportistiem, kuri izvēlējušies Babolat, labākais piemērs ir Rafaels Nadals. Mēs visiem skaidrojam, ko konkrētā rakete katram var dot un ko nevar. Nadalam, piemēram, Aero Pro Drive raketes svars ir 322 grami, savs īpašs balanss, bet citādi viss tāpat kā tām raketēm, kuras ir ikvienā oficiālajā veikalā. Neveidojam speciāli kādu modeli atsevišķam spēlētājam, mēs tos tikai uzlabojam ar citādāku balansu, vēl kādiem sīkumiem, bet rāmis, pati konstrukcija ir tā pati, kas veikalā, materiāls tas pats, mūsu kompānija profesionālajām raketēm visvairāk izmanto grafītu un volframu. Babolat jau tagad tirgo savu produkciju vairāk nekā 100 pasaules valstīs, un tas ir labs rādītājs. Katra sitiena laikā raketei cauri iziet tūkstošiem sīku vibrāciju, mēs strādājam pie tā, lai tās noņemtu un spēlētāji negūtu traumas.