Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Superkross — nacionālā ikdiena

Olimpiskā čempiona Māra Štromberga atgriešanās, gaidāmā divcīņa ar Latvijas izlases pašreizējo līderi gluži svaigo Eiropas vicečempionu Edžu Treimani, Austrumeiropā pirmā superkrosa starta kalna atklāšana… Tik spilgtas intrigas divas nedēļas pirms pasaules čempionāta piedāvāja BMX kluba Tālava velotrase Valmieras Avotos.

NE KOMFORTS, BET KONKURENCE

Pērnais gads mums beidzās izcili un dramatiski. BMX nāciju vērtējumā, pēc kura noteiks dalībnieku skaitu Londonas olimpiskajās spēlēs (labākās piecas valstis pārstāvēs trīs atlēti), Latvija izvirzījās vadībā. Māris Štrombergs atguva pasaules čempiona titulu (Kristers Lejiņš kļuva par junioru vicečempionu), pirmo reizi izcīnīja Pasaules kausu, otro gadu pēc kārtas uzvarēja ASV NBL seriālā, bet, būdams vēl prestižākās ABA līgas līderis, Lielajā finālā piedzīvoja šaušalīgu kritienu, vairākās vietās laužot plaukstas kaulus un saraujot pleca saites.
Uz BMX divriteņa Štrombergs atkal varēja kāpt tikai pēc pusgada — maijā, kad citiem sezona jau bija pusē, turklāt Mārim gandrīz vai no jauna vajadzēja sākt mācīties staigāt BMX virāžās un lidojumos. Bet jau nākamās nedēļas nogalē viņam Kopenhāgenā jāaizstāv pasaules čempiona tituls. Nāciju vērtējumā Latvija jūlijā pēc Eiropas čempionāta fināla no sestās vietas pacēlusies uz ceturto, bet bez komforta sajūtas. Uz pirmo piecnieku patlaban reāli pretendē sešas valstis, no kurām viena būs lieka. Galīgie rēķini tiks noslēgti maija beigās pēc aiznākamā pasaules čempionāta Birmingemā.

UNIKĀLS PIESLĒGUMS

Būtībā priekšā vēl viens BMX gads, kas šajā sporta veidā tiek skaitīts no viena pasaules čempionāta līdz nākamajam un kurā ne vienmēr ir divpadsmit mēneši. Bet tehniskā ziņā patlaban mēs kļūstam krietni bagātāki.
“Pēc Pekinas spēlēm bija skaidrs, ka jāiet uz priekšu,” stāsta BMX kluba Tālava prezidents Jānis Matisons. “Tikai kā? Domājām, domājām, kamēr izdomājām un realizējām.”
Tādējādi pēc rekonstrukcijas Avotos radīta unikāla trase, vienīgā pasaulē, kas braucama no abām pusēm ar vienotu finiša taisni. Labajā malā kā bijis, tā stāv klasiskais BMX starta kalns, no kura var startēt arī bērni. Kreisajā — astoņus metrus augsta superkrosa estakāde, pirmā taisne ar virāžu pa labi kā gaidāmā pasaules čempionāta trasē Kopenhāgenā un pieslēgums līdzšinējās trases pro sekcijai. Šo nacionālās sporta bāzes pārbūvi dizainēja olimpietis Artūrs Matisons, projektēja un divarpus mēnešos realizēja tēva Jāņa Matisons vadītais uzņēmums SCO Centrs.
Projektam piesaistīti Eiropas Savienības struktūrfondu un Latvijas Olimpiskās komitejas līdzekļi. Kopā ar daudzu sponsoru atbalstu un Tālavas kluba biedru čaklajām rokām sarūpēta šī dāvana SCO Centrs BMX trases desmit gadu jubilejā. Šajā trasē izauguši visi trīs mūsu olimpieši, čempionu Māri Štrombergu ieskaitot. Tagad ir, kur augt tālāk un kur augt arī nākamajiem.
Nobeigumam tuvojas Māra Štromberga aģentūras superkrosa trases izbūve Rubenē, kur Ivo Lakučs izveidojis Londonas olimpiskās trases kopiju. Savukārt SCO Centrs jau pabeidzis klasisko trasi Rīgā Mežaparkā, atlikuši vairs tikai pēdējie labiekārtošanas darbi.
Rubenē starta kalns, pirmā virāža un divas taisnes jau lietojamas. “Pārējo pabeigsim vasaras beigās, kad būs precīzi zināmi visi Londonas trases sīkumi,” stāsta Ivo Lakučs, norādot, ka 20.—21. augustā jaunajā olimpiskajā trasē notiks pirmās sacensības — jau nākamā gada Pasaules kausa izcīņas pirmais posms.
“Maiga, bet nekāda vaina!” pēc oficiālajiem atklāšanas braucieniem Tālavas trases jauno un nopietnāko daļu novērtēja olimpiskais čempions. “Vēl pērn Latvijā nebija nevienas superkrosa trases, tagad desmit kilometru rādiusā būs divas. Tas ir forši. Rubenē ir vēl trakāka. Astoņus mēnešus nebiju braucis superkrosu. Pirms saņēmos, labu laiciņu uz starta nostāvēju. Kaut kāda aizturīte pēc tā kritiena galvā vēl ir.”

21. BRAUCIENU GAIDOT

Sestdien jubilejas sacensības olimpiskais čempions vēl izlaida. Par pirmo uzvarētāju, startējot no astoņus metrus augstās estakādes, kļuva tālavietis Kristers Lejiņš, junioriem — Klāvs Lisovskis (Rīgas Favorīts). Svētdien Latvijas Grand Prix trešajā kārtā dubultuzvaru svinēja Māra Štromberga aģentūras puiši — juniors Kristaps Vinters un Eiropas vicečempions Edžus Treimanis, kurš pirmajā virāžā prata apturēt olimpisko čempionu, kas tobrīd atradās vadībā. Nākamās vietas uz pjedestāla aizņēma trases saimnieki Artūrs Matisons un Kristers Lejiņš.
“Vēl nevar salikt visu trasi kopā,” Māra sniegumu novērtēja viņa treneris Ivo Lakučs. “Bet tas ir normāli. Pēc septiņu mēnešu pārtraukuma viņš tikai divus trenējies. Spēcīgs ir, pirmā taisne laba, bet ar to vien nepietiek, lai vinnētu. Edžus ļoti labi paņēma pirmo virāžu, skaisti taktiski apspēlēja Māri. Edžus šobrīd ir stabils Latvijas izlases līderis. Gan fiziski, gan psiholoģiski. Pirmajā taisnē viņš nav tik ātrs kā Māris, bet pēc tam visu lieliski saliek kopā.”
Pēc novembrī piedzīvotajām traumām Mārim Štrombergam šis bija tikai ceturtais mačs un 20. brauciens sacensībās. Jūlija sākumā, atgriežoties ABA seriālā, kuram tagad pievienots arī NBL, pirmajā dienā Māris netika finālā, otrajā — jau finišēja trešais. Tādu pašu vietu viņš izcīnīja arī pa ceļam uz mājām Eiropas čempionāta priekšpēdējā posmā Holandē.
“Pie daudzām lietām vēl ir jāstrādā, nianses un sajūtas jāatgūst,” atzīst olimpiskais un pasaules čempions. “Pie labā, pie uzvarām jau ātri pierod. Tagad pie tām jāatgriežas, reizēm pat netiekot uz pjedestāla. Tas ir normāli. Ar prātu jau es to saprotu, bet… Daudz runājam ar Ivo. Pirms starta viņam jānāk un šis tas man jāatgādina.”

JĀNOĶER UN JĀPALIEK

Lakučs pie Štromberga Amerikā ieradās mēnesi pirms pirmā starta. “Tad arī sākām nopietni trenēties,” turpina Māris. “Plauksta vairs nesāp, bet locītavas kustīgums pagaidām atgūts par procentiem četrdesmit. Vēl ar to daudz jāstrādā. Plauksta ik dienu pusstundu jāvingrina un jātrenē.”
Kas līdz pasaules čempionātam jāizdara? “Vairāk jau viss jāsakārto galvā. Ja piecus mēnešus esi nosēdējis mājās un nonīcis, tad gluži ar pilnu jaudu uzreiz dot virsū nevar. Bet rezultātu gribas tūlīt. Tāds ir profesionālais sports — nežēlīgs.”
Nedēļu pēc pasaules čempionāta Māri Minesotā gaidīs kārtējais ABA mačs, pēc tam Pasaules kausa izcīņas posms Londonā. “Pēc pasaules čempionāta man sezona tikai sāksies,” atzīst Māris. “Jātiek atpakaļ uz viļņa, jānoķer uzvaras garša un tad tikai jāmauc.”
Teorētiski Māris vēl var gūt panākumu arī ABA seriālā, kurā katram braucējam vērtē desmit labākos mačus. Tieši desmit arī palikuši. Tiesa, līderim patlaban jau ir septiņas uzvaras.
“Cīnīsimies!” par titula aizsargāšanu pasaules čempionātā pagājušās svētdienas vakarā teica Ivo Lakučs. “Gaidīsim arī veiksmi. Māris tikai otro dienu brauc no jaunās starta estakādes. Tagad to vien darīsim, kā desmit dienas trenēsimies, galvenokārt Rubenes trasē. Centīsimies psiholoģiski stabilizēties. Viss būs labi.”
Dainis CAUNE

NĀCIJU RANGS
1. Francija 2781 p.
2. Austrālija 2706
3. ASV 2470
4. Latvija 2081
5. Kolumbija 2070
6. Nīderlande 2029
7. Jaunzēlande 1739
8. Argentīna 1149
9. Kanāda 961
10. Šveice 949
Punktus guvušas 39 valstis

LATVIJAS KOMANDA PASAULES ČEMPIONĀTĀ
Elite
Sandra Aleksejeva
Artūrs Matisons
Māris Štrombergs
Edžus Treimanis
Toms Mankus
Toms Skujiņš
Rihards Veide
Kristers Taims
Kristers Lejiņš
Juniori
Klāvs Lisovskis
Roberts Bāriņš
Kristaps Vekša
Elvis Puroms
Kristaps Vinters