Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tikai sieviešu dzimtē?

Aizvadītā sezona Latvijas golfā bija stratēģiskas izplešanās laiks, spēcīgākajām spēlētājām iepazīstot dzīvi profesionāļu tūrēs un to kvalifikācijas sacensībās, bet jaunajai maiņai lūkojot iespējas karjeras turpināšanai ASV universitāšu programmās. Sportisko sasniegumu ziņā golfs Latvijā vēl aizvien uzskatāms vairāk par sieviešu prioritāti, tomēr kuplās treniņu grupas ļauj cerēt uz kādu skaļāku pieteikumu arī puišu konkurencē.

Latvijas golfa līderes sezonā risināja katra savus uzdevumus, tiecoties pēc izcilības miljoniem spēlētāju pārstāvētā sporta veidā. Dāmu Eiropas tūrē (LET) gads bez spožiem panākumiem pagāja Laurai Jansonei, kam sevi būs jāapliecina no jauna, lai varētu spēlēt vienā no pasaulē prestižākajiem seriāliem. Cīņu par vietu profesionāļu pasaulē vēl amatieres statusā sāka Krista Puisīte, kura, pretendējot uz vietu ASV bāzētajā Dāmu profesionālā golfa asociācijas (LPGA) tūrē, pārvarēja pirmo no trim kvalifikācijas turnīriem, bet izšķirošajā kārtā šoreiz vēl netika. Atlases sistēma golfā neparedz punktu krāšanu zemāka ranga turnīros, lai pamazām virzītos augšup. Viss izšķiras pāris turnīros, kur mazākā neveiksme nozīmē nākotnes plānu atlikšanu uz nākamo gadu.

Pēdējo sezonu Teksasas valsts universitātes komandā spēlē Māra Puisīte, kura pēc šovasar izcīnītās uzvaras Volvo Latvian Open vēl pārdomāja, cik lielu lomu pēc augstskolas pabeigšanas dzīvē veltīt golfam. Golfa profesionāles karjeru ar citu darbu praktiski apvienot nav iespējams, taču ātrus panākumus un ar tiem saistītu finansiālu stabilitāti iesācējam neviens nesola. Tādēļ izšķiršanās nav viegla, bet tajā pašā laikā ir ļoti izaicinoša, jo vēlēšanās spēlēt visaugstākajā līmenī ar katru nākamo sasniegumu tikai pieaug.

VARIANTI OLIMPISKAJAM MĒROGAM

Latvietis jeb drīzāk tomēr latviete olimpiskajās spēlēs pagaidām vēl ir tikai teorētisks jautājums. Austrumeiropas valstīm šogad Varšavā sarīkotajā golfa jumtorganizācijas R&A seminārā kļuva skaidrs, ka golfa pasaules vadītāji patiesi un dedzīgi vēlas noturēt sporta veidu olimpisko spēļu programmā. Olimpiskais statuss golfam ir garantēts 2016. gadā Riodežaneiro un četrus gadus vēlāk — Tokijā, bet tālāka nākotne būs atkarīga no gūtajiem panākumiem un Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) locekļu viedokļa. Neraugoties uz golfa šķietamo pašpietiekamību un gadsimtiem ilgo vēsturi, R&A olimpiskajā kustībā saskata unikālu iespēju spēles turpmākai popularizēšanai un daudzmiljonu spēlētāju skaita pieaugumam.

Golfā vadošās organizācijas R&A un ASV Golfa asociācija (USGA) ir pieņēmušas SOK noteikumus, tādēļ lielākais uzsvars Rio olimpiskajās spēlēs būs uz iespējami spēcīgāku un televīzijas skatītājiem pievilcīgāku dalībnieku sastāvu. Pašlaik ne tik spēcīgajiem tā nav patīkama ziņa, jo nozīmē attiecīgu kvalifikācijas sistēmu un ļoti minimālu īpašo ielūgumu skaitu, bet olimpisko ceļazīmju dalīšanā izšķiroša būs vieta pasaules rangā. Izvirzītos noteikumus Austrumeiropā uztver dažādi — vieni rēķina, cik augstu jātiek rangā, lai varētu braukt uz Rio, bet, piemēram, Ukrainā, jau izpētījuši, ka vienam no pasaulē spēcīgākajiem spēlētājiem Metam Kučaram, kuram gan ir ASV pase, dzimtas saknes ir tuvāk Kijevai, tādēļ atliek tikai atrast argumentus, kas pārliecinātu spēlētāju vismaz uz laiku kļūt par Matveju Kučaru un spēlēt zem zili dzeltenā karoga.

Teorētiski tas būtu drošs ceļš arī Latvijai, jo Natālija Gulbe pasaules rangā ir pie pirmā simta robežas, bet valstīm noteiktā spēlētāju limita dēļ pārstāvēt ASV viņa, visticamāk, nevarēs, ja vien būtiski nepakāpsies reitingā. Tas, cik liels būtu Latvijas golfa ieguvums no latviešu izcelsmes golferes pievienošanās, paliek strīdīgs jautājums. Tieši sieviešu golfā Latvijas panākumi ir visbūtiskākie, bet izvēle par labu shēmošanas stratēģijai kliedētu meiteņu ticību sportisko principu vērtībām. No otras puses, ja neviena pašu spēlētāja olimpiskajam startam nekvalificētos, Gulbe Rio būtu absolūts magnēts gan interesei par Latviju, gan par golfu.

VĒRTĪGĀ AMERIKAS SKOLA

Amerika Latvijas labākajām juniorēm ir kļuvusi par drošu ceļu uz augstāku meistarību un lieliem nākotnes plāniem. Jansone un māsas Puisītes veiksmīgi izlauza piesardzīgas neuzticības ledu, un Latvijas golfa līderes pašlaik ASV universitātēs jau ir gatavi sagaidīt atplestām rokām. Gadumijā Austrumtenesijas valsts universitātes komandai pievienosies pašreizējā Latvijas amatieru čempione Linda Dobele, kura smej, ka Amerikas augstskolās par Latvijas golfa spēlētājām jau izveidojies stereotipisks priekšstats kā par vienādām blondām meitenēm ar labu golfa vēzienu.

Austrumtenesijas universitāti pirms pāris gadiem absolvēja Jansone, un viņas paraugs mudināja augstskolu nepalaist garām iespēju parakstīt vienošanos ar Dobeli. ASV augstskolu treneri savos pierakstos jau iekļāvuši Latvijas olimpiskās vienības (LOV) atbalstīto Annu Diānu Švanku, kura saņēmusi organizatoru uzaicinājumu gada beigās Floridā spēlēt prestižajā junioru Orange Bowl turnīrā. Švanka šovasar uzvarēja Polijas junioru čempionātā, un sagaidāms, ka viņai pavērsies visai plašs piedāvājumu klāsts no dažādām ASV augstskolām.

Augsta līmeņa turnīros šosezon Eiropā spēlēja gan Dobele, gan Švanka, tostarp Francijas dāmu amatieru čempionātā, kur Latvijas golfs bija pārstāvēts pirmoreiz. Pieticīgākas iespējas krāt pieredzi augstākā līmeņa sacensībās ir puišiem, jo lielākas konkurences dēļ praktiski nepieciešams nulles handikaps, lai tikai iegūtu iespēju startēt. Lai gan pavisam nedaudz, bet meitenēm handikapa robeža ir par pāris punktiem zemāka, kas ļauj Latvijas spēlētājām iegūt neatsverami nozīmīgu pieredzi un iekļūt apritē.

DIVI POLI JUNIORIEM

Latvijā golferiem jārēķinās, ka uz pāris gadiem šovasar pārbūvei tika slēgts Salienas laukums, kam pēc īpašnieku maiņas apritē paredzēts atgriezties 2015. gada rudenī. Lai gan ir nostiprinājies golfa laukums Reiņa trase pie Siguldas un atvērts arī deviņu bedrīšu laukums Tukuma pievārtē, golfa kā sporta veida attīstībā divi galvenie centri ir Ozo Golf Club un Viesturi. Ozo Golf Club paspārnē darbojošos Rīgas Golfa skolu pārstāv Švanka, turpretim Dobele par augsta līmeņa spēlētāju izaugusi Viesturos, kur jaunu grūdienu spēlēt gribošu bērnu un jauniešu apmācībā deva Davis Golf Style apmācības akadēmijas izveidošana. Dāvja Puksta vadītajai Davis Golf Style akadēmijai nākamajā sezonā pievienosies Skotijas treneris Marks Dankans, kurš iepriekš karjerā vadīja apmācību augsta līmeņa golfa akadēmijā Minhenē. Dankana gatavību pārcelties veicināja Latvijas jaunajos spēlētājos viņa saskatītā milzu motivācija un gatavība smagi strādāt panākumu gūšanai.

Svarīgs starts Latvijas golfam 2014. gadā būs pasaules amatieru čempionāts Japānā, kas praktiski pielīdzināms U-23 pasaules čempionātam, jo lielākoties pulcē dalībniekus, kas nav pārsnieguši studiju vecumu. Kopš iepriekšējā čempionāta 2012. gadā Turcijā Latvijas meitenes ar pirmajā sacensību kārtā ieņemto otro vietu ir labi zināmas. Lai gan vēlāk tik augstu noturēties neizdevās, konkurentu respekts ir iemantots. Turklāt neviltotu izbrīnu vēl arvien daudzviet pasaulē raisa meiteņu paskaidrojumi, ka viņas ir no valsts, kur šobrīd klasiskā izpratnē nav pat īsti divu golfa laukumu. Acīmredzot motivācija un pašaizliedzība ir tik liela, ka varētu aizdot arī konkurentēm, ja vien pašām nebūtu jātiecas uz kārtējo augstāko mērķi.