Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Treneri ķerot

Vienīgais Latvijas rekords Jaunatnes olimpiādē tika labots tieši Salaspils vesera mešanas sektorā, kur to spēja Salaspils skolnieks Makars Korotkovs. Piecus kilogramus smago rīku viņš raidīja 74,30 m tālu, pārspējot savu iepriekšējo rekordu.

Makars ar veseri iepazinās pirms gadiem sešiem, kad tēvs nolēma pielikt punktu dēla futbolista gaitām. Puisis, kas pirms tam bija tikai dzirdējis par tādu rīku kā veseris, nejutās apbēdināts. Futbols gan patika, zēns centās, taču dūšīgais augums nebija īsti piemērots šai bumbas spēlei.

Jau drīz turpat Salaspils stadionā Makars paņēma rokās vien divus kilogramus smago zēniem paredzēto veseri, kas sāka lidot pārsteidzoši tālu. Pirmie rezultāti iedvesmoja, un pamazām vecuma grupas rekordi cits pēc cita pārgāja salaspilieša īpašumā.

Puisis atzīst, ka vesera mešana viņam patīk ne tikai rekordu dēļ. Viņš ir pārliecināts, ka šī pirmām kārtām ir tehniska un ļoti sarežģīta disciplīna, tīrs spēks nepavisam nav galvenais. Jābūt ļoti labi sagatavotam, lai smago rīku nepakļautu savā vaļā palaistam centrbēdzes spēkam. Makars domā, ka ideālu tehniku sasniegt ir jātiecas, taču brīdis, kad varēs teikt, ka tīrāk mest vairs nav iespējams, droši vien nepienāk nevienam vesera metējam. Ir daudz un ļoti dažādu metiena sastāvdaļu — strādā rokas, kājas, mugura, vajadzīgs ātrums, lokanība un visbeidzot vēsa galva, lai izšķirošajā brīdī to visu saliktu vienkopus.

Jautāts par nākotni, Makars ir mazrunīgs, trenēsies, sacentīsies. Noteiktu plānu par metriem, jaunām robežām nav. Ja būs pamats, tad rekordi pakļausies. Jautāts par trenera Igora Sokolova valsts rekordu ar lielo veseri (7,257 kg) — 80,14 m, Makars atzīst, ka tas joprojām ir izcils rezultāts pat pasaules mērogā. Izaugs un tad padomās nopietnāk. Tagad galvenais ir starts Eiropas Jaunatnes olimpiādē Baku. Šobrīd jauniešiem līderi ir divi astoņdesmitmetrinieki, bet pārējo rezultāti, arī Makara, ir ļoti tuvu cits citam. Sacensībās liela loma būs spējai koncentrēties, lai tieši olimpiādē sasniegtu savu labāko sezonas rezultātu.

Makara treneris, valsts rekordists un trīsdesmitkārtējais Latvijas čempions Igors Sokolovs (joprojām ierindā un gatavojas Eiropas komandu čempionātam), par savu audzēkni izsakās atzinīgi. Kad tēvs zēnu atveda, nekādu pārsteidzošu supertalantu viņš puisī uzreiz nesaskatīja. Taču drīz vien ievēroja Makara centību, spēju izprast katru vingrinājumu, tieksmi mērķtiecīgi sasniegt arvien lielākus attālumus. Lai gan Makars met vēl tikai 5 kg rīku, ir jau pamēģināts gan sešnieks (ap 65 metri), gan septiņnieks (ap 58 metri). Ar sešnieku tikai pusmetra pietrūka, lai kvalificētos Eiropas U-20 čempionātam, kur Makars vēl varēs startēt pāris gadu.

Šobrīd galvenais ir uzlabot tehniku, strādāt pie ātruma, spēka. Tā kā Makars vēl ir augošs puisis (šobrīd augums 1,88 m, svars ap 100 kg), tad ar svariem vēl jāuzmanās, slodze nedrīkst būt maksimāla.

Vaicāts par sava valsts rekorda mūžu (šogad tas svin desmitgadi), Igors tikai atsmej — laiks rādīs, katrā ziņā viegli labot to nebūs nevienam, jo arī pasaulē šobrīd nav daudz sportistu, kas met pāri astoņdesmit.

Igors par treneri strādā jau deviņus gadus, un Salaspils sektorā ik pa brīdim parādās spējīgi puiši. Tikko Makara rekordu ar 3 kg veseri laboja vien 14 gadus vecais Roberts Bessarabs. Būs darbs, būs rezultāti!

Juris Bērziņš -Soms
Juris Bērziņš -Soms