Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ar šķēpu rokā un prātā

Vienu no augstvērtīgākajiem olimpiādes rezultātiem sasniedza šķēpa metējs mo Jelgavas Artis Čakšs, kurš tikai nedaudz atpalika no sava personīgā rekorda — 71,14 metrus. Tas tobrīd bija Eiropas pirmā desmita cienīgs rezultāts.

Šobrīd Arti visbiežāk piemin kā mūsu valsts otra labākā šķēpa metēja Gata Čakša jaunāko brāli. Pats Artis smej, ka reiz gribētu to visu mainīt, jo ceturto gadu cieši un apņēmīgi soļo pa savu izvēlēto šķēpraiža taku.

Tieši brālis bija tas, kurš pirms gadiem sešiem divpadsmitgadīgajam brālim vecajā Jelgavas stadionā ierādīja pirmās kustības, lai spīdīgais un garais rīks lidotu. Iepatikās, un jau pēc diviem gadiem Artis nonāca sporta ģimnāzijā Murjāņos — pieredzējušā trenera Andreja Vaivada rokās. Tiesa, tas bija gadu pirms oficiālās iespējas mācīties un sportot ģimnāzijā, un 7. klasi puisis pabeidza netālajā Sējas skolā.

Jau pavisam drīz šķēps sāka lidot. Pirmajās sacensībās visvieglāko — 400 g smago — rīku Artis aizmeta gandrīz 50 metrus, jau pēc gada jauniešu šķēps (600 g) lidoja 63 metrus. Šobrīd septiņsimtgramīgais lido jau pāri 70 metriem, kas ļauj cerēt uz panākumiem Eiropas un pasaules mačos.

Artis atzīst sevi par atkarīgo un citu ceļu kā ar šķēpu rokā neredz. Ikdienā treniņi notiek vidēji deviņas reizes nedēļā. Tiesa, šķēpa mešana ar pilnu ieskrējienu tiek veikta vien pāris reižu. Treniņos lielākoties ir dažādi vingrinājumi, kuru uzdevums ir pēc iespējas pilnvērtīgāk gatavoties metieniem sacensībās. Par galveno šķēpa mešanā Artis uzskata tehniku, spēku un skaidru galvu. Visu jāprot analizēt un izprast kļūdas vai nepilnības. Šķēpa mešana ir gan fiziska, gan garīga disciplīna. Tiesa, Artis ir vēl augošs jaunietis, un pārlieku smagi svaru stieņi treniņos netiek izmantoti. Brālis, kuram ir 24 gadi, noteikti ir daudz spēcīgāks. Pagaidām… Rezultāti aug strauji, bet Artis un viņa treneris īpaši neko nesasteidz — visam savs laiks.

Jau nākamo sezonu jelgavnieks pāries junioru kārtā un metīs pieaugušo šķēpu (800 g). Tas puisi nebiedē, pat otrādi — nedaudz smagākais rīks liekas daudz piemērotāks un stabilāks. Dažas reizes vīru šķēps treniņos jau izmēģināts un lidojis krietni pāri 60 metriem.

Pēc olimpiādes Jelgavā, kur uzvara nāca viegli, Artis gatavojās olimpiādei Baku. Pirmsstarta rezultāti vēl neko nenozīmē, labāko rezultāti ir ļoti blīvi, daudz ko izšķirs prasme izšaut tieši visatbildīgākajā brīdī. Pēc tam vēl Baltijas čempionāts un augusta beigās notiks brāļu Doniņu meistarsacīkstes, kur būtu interesanti startēt vienā komandā ar brāli, kas Arti ieveda šķēpa mešanas pasaulē.

Juris Bērziņš -Soms
Juris Bērziņš -Soms