Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Tūkstoš ezeru zemes atskaņas

Latvijas olimpiādē orientēšanās sportā sievietēm triumfēja rīdziniece Laura Vīķe. Viņa izcīnīja divas zelta medaļas no divām iespējamām — sprintā un jaukto komandu stafetē. Izcils rezultāts!

ILGI GAIDĪTĀ OLIMPIĀDE

„Nekad nebiju piedalījusies Latvijas olimpiādē pieaugušajiem, tādēļ ļoti gaidīju šo pasākumu un priecājos par uzvaru,” pēc panākuma sprinta distancē laimīgi stāsta 26 gadus vecā čempione. „Stafetē es neuzvarēju viena. Īpašs prieks ir par panākumu sprintā, jo tā nav mana galvenā disciplīna — mana specifika ir meža apvidus jeb vidējās distances,” teic Laura. Latvijas olimpiāde viņai šogad bija arī vienas no sezonas vissvarīgākajām sacensībām.

„Tagad Latvijā ir pāris meiteņu, kas ir stipras, un nekad nevar zināt, kurai izrādīsies labāka diena! Trase bija interesanta. Citreiz ir tādas sprinta distances, kurās nav interesanti,” komentē Laura.

Bērnībā Laura piecus gadus mācījās klavierspēli, bet tad nolēma mūzikas skolu pamest, lai pievērstos orientēšanās sportam. Viņa mācījās vēl tikai 12. klasē, kad jau tika iekļauta Latvijas izlasē, lai startētu Eiropas čempionātā.

SOMIJAS SKOLA

Laura divarpus gadus dzīvoja un orientēšanās sportā trenējās Somijā, taču īsi pirms olimpiādes viņa pārcēlās atpakaļ uz Latviju. Tik ļoti nesen, ka pirms apbalvošanas, lai sadzītu Lauru rokā intervijai, jāzvana uz Somijas mobilo sakaru telefona numuru. „Es biju Somijā, lai attīstītu sevi orientēšanās sportā, nedaudz arī piestrādāju. Manuprāt, tur ir daudz lielākas iespējas skriešanai — vakarā nav jābaidās, izejot uz ielas paskriet, nav jāuztraucas, ka laukā var iznesties kāds suns un iegrābties kājā, viss ir apgaismots, visur ir veloceliņi. Arī tehniskā ziņā Somija ir viena no tām zemēm, kurā ir lielas iespējas trenēties un daudz ko iemācīties,” stāsta Laura.

Laura dzīvoja Hemenlinas pilsētiņā, kas atrodas starp Helsinkiem un Tamperi. „Kā apvidus tas nebija vispiemērotākais treniņiem, taču bija pieejamas sacensības no aprīļa līdz oktobrim, — tā man bija lieliska pieredze,” sacīja Laura. Zaļās klintis, kalni, akmeņi un meži — no orientēšanās sporta viedokļa apvidus bijis detalizētāks un daudzveidīgs, piešķirot treniņiem daudz lielāku sarežģītības pakāpi, nekā tas iespējams Latvijā.

Rutīna Somijā bijusi visnotaļ intensīva. „Cēlos sešos no rīta un gāju pusstundu skriet. Nedaudz palēkāju, pastaipījos, pamodos. Tad devos uz somu valodas kursiem un sešas stundas mācījos. Pēcpusdienā man bija dienas galvenais treniņš — stundu un divdesmit minūtes skrēju, veicu intervāla treniņu vai kalnu skriešanas treniņu,” stāsta Laura. Klubs nodrošinājis Lauru gan ar tehniskiem, gan ar skriešanas treniņiem visas nedēļas garumā, treniņnometnēm nedēļas nogalēs, dalību sacensībās.

STARP PASAULES LABĀKAJIEM

Notrenējusies divus gadus vietējā pilsētas orientēšanās klubā, Laura sapratusi, ka draudzīgajā kolektīvā sportiskais līmenis viņas ambīcijām tomēr nav gana konkurētspējīgs. „Man pietrūka arī azarta, gribēju skriet klubā, kur ir augstāka līmeņa sportisti,” paskaidro Laura. Tādēļ šogad viņa pārgājusi uz Tamperes klubu Koovee, kas ir viena no pasaulē spēcīgākajām orientēšanās komandām.

„Tagad, kad vairs nedzīvoju Somijā, klubs ir ieinteresēts manai dalībai trīs lielos pasākumos gadā — lielajās stafetēs: Jukola, Tiomila un 25-Manna.” Jāpiebilst, ka leģendārā orientēšanās sporta stafete Jukola ik gadu pulcē 10 000 orientieristu no daudzām pasaules valstīm, īpaši no Ziemeļvalstīm, un tā notiek jau kopš 1949. gada. Savukārt Tiomila un 25-Manna stafetēs, kas notiek Zviedrijā, piedalās aptuveni 350 komandu. Klubs sportistei apmaksā ceļošanas izdevumus un dalību mačos.

Laura norāda, ka ir ļoti, ļoti patīkami trenēties šādā vidē. „Mūsu vīriešu komanda pērn uzvarēja Jukola sacensībās, kas ir pasaulē lielākā stafete, bet meiteņu komanda izcīnīja 4. vietu,” komentē Laura, kuras komandā skrien arī pasaules čempions.

Orientēšanās sports Laurai ir dzīvesveids. „Latvijā nolēmu atgriezties, jo šeit ir visi draugi un ģimene. Pēc kāda laika nostrādā cilvēciskais faktors.” Bet vai atgriešanās Latvijā nozīmē, ka orientēšanās sports Laurai atvirzās otrajā plānā? „Šai vasarai man ir plāni. Augustā ir pasaules čempionāts, un tad jau redzēs,” mīklaini atbild Laura.

 

Laura VĪĶE

Orientieriste

Klubs: Kāpa (Latvija), Koovee (Somija)

Dzimusi: 1989. gada 20. augustā Rīgā

Izglītība: maģistra grāds Baltijas jūras reģiona studijās (LU), bakalaura grāds ekonomikā (LU)

Pirmais treneris: Tamāra Kosmačeva

Lielākie sasniegumi: divkārtēja Latvijas olimpiādes čempione (2016. g.), Latvijas čempione vidējā distancē (2011. g.), PČ 7. vieta stafetē un 18. vieta vidējā distancē (2015. g.), PČ 21. vieta garajā distancē (2011. g.)

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieki:  patīk ceļot, aktīvi pavadīt brīvo laiku, mācīties

Grāmata, ko citiem iesaka izlasīt: 1984 (Dž. Orvels), Krusttēvs (M. Pjuzo)

Mūzika: Muse, Depeche Mode, Bēthovens

Filma: Spotlight, Cilvēka bērns, Casablanca

 

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES PJEDESTĀLS

Dāmas

Sprints

1. Laura Vīķe (Rīga) 14:29

2. Sandra Grosberga (Pārgaujas nov.) 15:02

3. Una Arama (Madonas nov.) 15:11

Kungi

Sprints

1. Andris Jubelis (Madonas nov.) 15:27

2. Mārtiņš Sirmais (Rīga) 15:47

3. Artūrs Pauliņš (Smiletenes nov.) 15:55

Jauktās stafetes

1. Rīga (Mārtiņš Sirmais, Dāvis Dišlers, Laura Vīķe) 1.20:52

2. Madonas nov. (Artjoms Rekuņenko, Andris Jubelis, Una Arama) 1.25:46

3. Siguldas nov. (Andris Cāns, Anatolijs Tarasovs, Līga Ārniece) 1.29:30