Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Visu noteiks reitings

32 dubultspēļu pāri (gan sievietēm, gan vīriešiem), tāpat 16 dueti jauktajās dubultspēlēs. Visu noteiks profesionālais reitings nākamā gada 8. jūnijā, atsevišķu kvalifikācijas turnīru nebūs. Ir vēl dažas nianses, tās attiecas uz valstu kvotām katrā disciplīnā, tāpat tiek ņemta vērā sportistu līdzdalība savu valstu izlasēs Deivisa un Federācijas kausu izcīņas turnīros aizvadītajā olimpiskajā ciklā. Ja atlase noslēgtos šomēnes, Latvija Tokijā būtu pārstāvēta ar divām tenisistēm — Anastasiju Sevastovu un Aļonu Ostapenko.

Teniss olimpisko spēļu programmā tika iekļauts jau 1900. gadā — otrajās mūsdienu spēlēs. Medaļas tajās tenisisti izcīnīja līdz 1924. gadam, tad iestājās pārtraukums. Teniss vairākkārt tika spēlēts tikai kā paraugdemonstrējumu veids. Kopš 1988. gada Seulas spēlēm teniss atkal ir spēļu programmā un tajā tiek izcīnīti pieci medaļu komplekti — divi vienspēlēs un trīs dubultspēlēs (vīriešu, sieviešu un jauktajās).

PAGAIDĀM LABĀKĀ — AGNESE BLUMBERGA-GUSTMANE

Tenisā Latviju olimpiskajās spēlēs pārstāvējuši pieci sportisti. Patiesībā īsti korekta atbilde pat būtu četri, jo Zaiga Jansone-Ivanova PSRS izlases sastāvā Mehiko 1968. gadā piedalījās paraugdemonstrējuma turnīrā, oficiālajā spēļu programmā tenisa nebija. 1992. gadā Barselonā Latviju pārstāvēja divas tenisistes — Larisa Savčenko-Neilande un Agnese Blumberga-Gustmane. Vienspēlēs labāk veicās Agnesei, kas pirmajā kārtā uzvarēja grieķieti Kristīni Papadaki, bet otrajā zaudēja Amandai Kecerei no DĀR. Larisai Savčenko bija zaudējums pirmajā kārtā pret bulgārieti Katerīnu Malejevu, abas mūsu meitenes zaudēja arī dubultspēļu pirmajā kārtā. Paradoksāli, bet līdz šim Agneses Blumbergas-Gustmanes uzvara ir vienīgā Latvijas tenisistu rēķinā olimpiskajās spēlēs, startējot neatkarīgas valsts komandā.

Ernests Gulbis Pekinā 2008. gadā jau pirmajā kārtā zaudēja Nikolajam Davidenko no Krievijas, Aļona Ostapenko Rio pirmajā kārtā piekāpās austrālietei Samantai Stozurai. 1968. gadā Meksikā daudz labāk bija veicies toreiz vēl 17 gadus vecajai Zaigai Jansonei-Ivanovai, bet tas bija tikai paraugturnīrs, kurā bija maz dalībnieku. Zaiga jauktajā dubultspēlē kopā ar Vladimiru Korotkovu pat uzvarēja, sieviešu dubultspēlē kopā ar meksikānieti Sesīliju Rosado saņēma bronzas godalgu, kaut arī neuzvarēja nevienā spēlē… Turnīrs bija eksperimentāls, ceturtdaļfinālā šim duetam spēļu nebija, bet pusfinālā zaudēts nākamajām čempionēm. Protams, ne jau Zaiga vainīga, ka tenisam tolaik vēl bija tāds statuss olimpiskajās spēlēs, pēc gadiem četriem mūsu tenisiste tiešām jau bija pasaules līmenī un veiksmīgi spēlēja arī Grand Slam turnīros, Vimbldonā 1971. gadā pat tiekot vienspēlēs līdz ceturtajai kārtai, astotdaļfinālam.

1988. gadā Seulā jau oficiālajā tenisa turnīrā PSRS izlases sastāvā spēlēja arī Larisa Savčenko, kura vienspēlēs un tāpat arī sieviešu dubultspēlēs tika līdz ceturtdaļfinālam un beigās ieņēma dalīto piekto/astoto vietu abās disciplīnās. Larisa gan bija Ukrainas tenisa skolas audzēkne un vēl nebija apprecējusies un pārcēlusies uz dzīvi Latvijā, tas notika tikai 1989. gada nogalē. Starp citu, vienspēlēs viņa ceturtdaļfinālā aizvadīja visspraigāko maču ar nākamo čempioni Štefiju Grāfu, vāciete uzvarēja tikai trijos setos, lai gan visas pārējās pretinieces šajā turnīrā pārspēja divos setos.

VARAM CERĒT TIKAI UZ DĀMĀM

Tokijā vienspēļu turnīrā var piedalīties labākie 64 atlēti — ar nosacījumu, ka katru valsti drīkst pārstāvēt ne vairāk kā četri tenisisti. Dalību olimpiskajās spēlēs noteiks profesionālais reitings 2020. gada 8. jūnijā, t. i., uzreiz pēc French Open turnīra, gandrīz septiņas nedēļas pirms Tokijas spēļu sākuma. Vienspēļu turnīram automātiski kvalificējas 56 labākie reitingā, pārējās astoņas vietas nosaka Starptautiskā Tenisa federācija ITF, dodot speciālos ielūgumus turnīra rīkotājiem, tāpat to kontinentu un valstu sportistiem, kas nav pārstāvēti TOP 56 reitingā, bet ir augstāk par pārējiem tīkotājiem.

Kopumā Tokijā tenisu spēlēs 172 olimpieši, pa 86 no katra dzimuma, jo vēl ir dubultspēles un jauktās dubultspēles. Spēles notiks pēc vienmīnusa sistēmas, čempionam vienspēlēs jāuzvar sešās cīņās pēc kārtas, dubultspēlēs — piecās, jauktajās dubultspēlēs — četrās spēlēs pēc kārtas. Atšķirībā no profesionālajiem turnīriem zaudētāji pusfinālā vēl spēlē savā starpā par trešo vietu. Jaunums ir tas, ka Tokijas finālā vīriešiem būs jāspēlē līdz diviem uzvarētiem setiem, tāpat kā visās iepriekšējās turnīra kārtās. Līdz šim lielajā finālā bija kā Grand Slam turnīrā, vīriešiem jāspēlē līdz trim uzvarētiem setiem. Nolikums mainīts, jo daudzi labākie aizvada arī dubultspēles un jauktās dubultspēles un slodze iznāk pārāk liela.

Tokijā spēles notiks jaunajā Ariake tenisa kompleksā cietā seguma jeb hard laukumos. Spēles sāksies 25. jūlijā (nākamajā dienā pēc atklāšanas ceremonijas) un beigsies 2. augustā. Tokijā sola ļoti lielu karstumu, un tas noteikti būs nopietns pārbaudījums tenisistiem — hard laukumi saulē uzkarst kā cepešpanna.

Pēc reitinga Latvija varētu iegūt — maksimāli — trīs ceļazīmes, taču praktiski tas nav iespējams. Ja pat Ernests Gulbis reitingā pakāptos mazliet augstāk, viņš aizvadītajā olimpiskajā ciklā ne reizi nav spēlējis valsts izlasē un pēc ITF reglamenta līdz ar to nevar piedalīties olimpiskajā turnīrā. ITF gan izdarījusi izņēmumus Grand Slam turnīru čempioniem un olimpisko spēļu medaļniekiem, tie var spēlēt Tokijā arī bez līdzdalības savas valsts izlasē šajā olimpiskajā ciklā, bet uz Gulbi šie nosacījumi neattiecas.

Vērtējot pēc situācijas šā gada 8. jūnijā, olimpiskās ceļazīmes iegūtu abas mūsu dāmu labākās tenisistes Anastasija Sevastova un Aļona Ostapenko. Viņas varētu piedalīties ne tikai vienspēlēs, bet kopā aizvadīt arī dubultspēli (duetu drīkst veidot tikai vienas valsts pārstāvji). Par spēlēšanu olimpiskajā turnīrā naudu nemaksā, toties iespēja kļūt par olimpisko čempioni ir tikai reizi četros gados, un daudzi izcilnieki to izmantojuši. Vīriešiem olimpisko čempionu godā vienspēlēs bijuši tādi izcili tenisisti kā Andrē Agasi (ASV), Rafaels Nadals (Spānija), Endijs Marejs (Lielbritānija, pat divi tituli vienspēlēs). Leģendārais Rodžers Federers tā arī nav ticis pie zelta godalgas vienspēlēs (ir gan tituls dubultspēlēs kopā ar Stanu Vavrinku), tas nav izdevies arī tagadējam pasaules reitinga līderim Novākam Džokovičam. Sievietēm vairākkārtējas olimpiskās čempiones ir amerikānietes Serena un Venusa Viljamsas, šādi tituli vienspēlēs ir vācietei Štefijai Grāfai, amerikānietēm Dženiferai Kapriati un Lindsejai Devenportei, beļģietei Žustīnai Enānai-Ardēnai, kuras visas savulaik bijušas pasaules reitinga galvgalī.

Māris Rīmenis
Māris Rīmenis
LTV Sports reportieris