Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zevs un tradīcijas

Trijās Latvijas olimpiādēs pēc kārtas, kuru programmā iekļauts BMX, uzvarējis Māris Štrombergs. Pirmajā reizē Ventspilī viņš ieradās tikai kā pasaules un Eiropas čempions. Otrajā reizē uz starta stājās šā sporta veida vēsturē pirmais olimpiskais čempions. Šogad Valmierā uzvarēja divkārtējais olimpiskais čempions, kuru gaida trešā olimpiskā cīņa. Vispirms Latvijā, pēc tam spēlēs… Tāda ir tradīcija.

Arī pirms četriem gadiem par Štromberga izredzēm Londonā daudzi grozīja galvu. Turklāt pašā spīdoši aizvadītās 2010. gada sezonas (atgūts pasaules čempiona tituls, iegūts Pasaules kauss) izskaņā gūtā smagā trauma Mārim BMX trasē ļāva atgriezties tikai maijā, kad pirmsolimpiskā sezona jau ritēja pilnā sparā. Un tomēr izšķirīgajā braucienā Londonā viņš kļuva par čempionu.

MAŠĪNA AR IZKAPTI

Nevarētu teikt, ka augstais dubulttituls panākumu izkapti būtu uztrinis tik asu, ka turpmāk Štrombergs plašajā sacensību druvā pļautu vienu uzvaru pēc otras. Drīzāk otrādi. Sportista veikumā bija pat apātijas pazīmes. Tikai 2014. gadā viņš izcīnīja nākamo spožo titulu — beidzot kļuva arī par Amerikas Riteņbraukšanas asociācijas (ABA) čempionu. Bet 2015. gada PK otrajā kārtā Māris neiekļuva finālā, Eiropas čempionātā finišēja ceturtais (tiesa, pēc sadursmes), haotiskajā un lietus mērcētajā pasaules čempionātā Zolderā neizkļuva pat no astotdaļfināla, bet PK ASV posmā atkal guva spožu uzvaru. „Mašīnair atgriezusies!” pēc finiša priecīgs paziņoja Māris Štrombergs, līdzjutējiem atgādinot savu iesauku.

Bet arī šogad šī Mašīna vairākkārt buksējusi. Sākums bija daudzsološs — PK pirmajā posmā Argentīnā trešā vieta individuālajā braucienā, bet pamatsacensībās — izstāšanās ceturtdaļfinālā. Tad uzvaras vairākās ASV čempionāta kārtās un maijā tāds pat panākums arī PK trešā posma izcīņā Papendālē, bet mēneša beigās pasaules čempionātā Kolumbijā atkal palikšana aiz fināla astoņnieka.

Visu vai neko! Tāds ir Māra Štromberga princips, kas atspoguļots arī viņa velosipēda numurā, ar kādu viņš jau sāka braukt pirms Londonas spēlēm, — 81. Tātad — pirmais vai astotais, kas braucienā nozīmē pēdējo vietu.

TIKAI KAĶI, NEVIENAS PELES

Divos Latvijas IV olimpiādes pusfinālos Avotu trasē Māris Štrombergs gan finišēja otrais aiz saldenieka Kristapa Vekšas, un tā nebija gluži kaķa spēle ar peli. Finālā ar vieglu smaidu kļūt par trīskārtēju Latvijas olimpiādes čempionu viņam neļāva jaunais jelgavnieks Kristens Krīgers, saukts arī par Krāģi. Turklāt Rubenes uzlabotajā superkrosa trasē traumu bija guvis Rihards Veide, startam olimpiādē nebija gatavs arī otrs mūsu Rio olimpietis — Edžus Treimanis.

„Smagi gāja,” pēc uzvaras, sviedriem plūstot, atzina čempions. „Krāģis un citi bija nopietni gatavojušies, atstrādājuši trasi, es te nebiju braucis kopš 2011. gada. Man bija grūti koncentrēties, pirms divām dienām tikai atlidoju no Amerikas, ar visiem jāaprunājas… BMX uzvaru veido sīkumi. Finālam izdevās savākties.”

Vēl pēc četriem gadiem, Tokijas spēlēs, Māris sevi neredz. „Tad man smadzenes jānomaina,” viņš smej. „Fiziski sagatavoties jau varētu.” Toties tas varētu būt Kristena Krīgera laiks. „Spēka viņam jau tagad pietiek,” savu jauno konkurentu raksturo Štrombergs. „Psiholoģijā jāpieliek. Īpaši startā. Viņš visu grib ar spēku, bet reizēm ar prātu un tehniku var panākt vairāk.”

IESPĒJA, KAS MOTIVĒ

Māris Štromberga uzskata, ka optimālais vecums panākumu gūšanai BMX ir 19 līdz 25 gadi: „Tad daudz nedomā par rēķiniem, par mājām, par traumām. Tu esi priecīgs, ka tev kaut ko maksā, — trenējies tik un brauc!” Štrombergs atgādina, ka pērn, 28 gadu vecumā uzvarot PK posmā, viņš kļuvis par vecāko BMX braucēju, kas to spējis. Šogad pats savu rekordu atkal labojis.

„Ir labi būt jaunam, bet es arī jūtos labi,” pasmaida divkārtējais olimpiskais čempions. „Turklāt man ir pieredze. Ja visu saliek pa pareiziem plauktiem, man ir labas izredzes.” Plauktu sakārtošanai Ivo Lakučs Rubenes trasi atkal pārbūvējis, pirmo taisni izveidojot kā Rio kopiju. „Rubenē lēcieni pat mazliet grūtāki nekā Rio,” vērtē Štrombergs. „Tādu trasi treniņiem arī vajag. Lai sacensībās ir vieglāk.” Tiesa, pilnībā gatavu Rio trasi mūsējie nemaz nav redzējuši. Kad tur notika sacensības un testi, kaut kas vēl nebija pabeigts un tika solīts pārbūvēt arī esošo.

Māris nevairās no citkārt tracinošā jautājuma, vai viņš gatavojas izcīnīt vēl vienu olimpisko zeltu. „Jā, man ir iespēja kļūt par trīskārtēju olimpisko čempionu,” diplomātiski atbild Štrombergs. „Tā mani motivē, un es to centīšos maksimāli izmantot. Uzvaru BMX veido daudzi sīkumi, arī veiksme nepieciešama. Katrā ziņā uz Rio es braucu cīnīties.”

Divas reizes Māris Štrombergs jau apliecinājis, ka visizšķirošākajā brīdī viņš spēj sevī koncentrēt tādu enerģijas lādiņu, kas izraisa Zeva cienīgu uguņošanu.

Un tradīcijas Štrombergs ievēro…

 

Māris ŠTROMBERGS

Disciplīna: BMX

Dzimis: 1987. g. 10. martā Valmierā

Augums, svars: 186 cm, 93 kg

Treneris: Ivo Lakučs

Pirmais treneris: Raimonds Ciesnieks

OS: 2008. g. — 1. v., 2012. g. — 1. v.

: 2014. g. — 15. v., 2015. g. — 59. v., 2016. g. — 3. v. taimtriālā

: 2013. g. — 1. v., 2014. g. — 1. v., 2015. g. — 4. v.

Hobiji: basketbols, golfs

 

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES PJEDESTĀLS

Dāmas

1. Vineta Pētersone (Smiltenes nov.)

2. Sandra Aleksejeva (Valmiera)

3. Vanesa Buldinska (Jelgava)

Kungi

1. Māris Štrombergs (Valmiera)

2. Kristens Krīgers (Jelgava)

3. Kristaps Vekša (Saldus)