Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zvaigznes mirdzina un taupās

BMX frontē masīvā uzbrukumā dodas amerikāņi. Savās mājās Čulavistā, kur marta pēdējā dienā 153 dalībnieku konkurencē sākās Pasaules kausa izcīņa superkrosā, finālbraucienā iekļuva trīs trases saimnieki. Tas vēl saprotams, bet arī Randabergā, Norvēģijā, aprīļa vidū viņi ieradās ar lielāko — septiņpadsmit vīru — komandu. Latvieši bija tikai trīs. Tiesa, olimpiskajai atlasei būtiskajā nāciju vērtējumā ieskaita tikai triju labāko rezultātus.

Abos superkrosos uzvarēja divdesmitgadīgais Konors Fīlds, kurš kļuvis par pārliecinošu amerikāņu un šobrīd arī pasaules līderi. Pekinas spēļu laureāti Maiks Dejs un Donijs Robinsons, kā arī Deivids Hermans, kurš rangā patlaban ir otrs labākais ASV braucējs, un visi pārējie būtībā tikai gatavojas īpašām atlases sacensībām, kurās tiks izcīnīta vieta pie ASV olimpiskās izlases otrās vijoles pults. Trešo spēlētāju noteiks treneri. Tāpēc amerikāņi tik izmisīgi un masveidīgi cīnās. Atšķirībā no Čulavistas, kas ir amerikāņu nacionālā treniņbāze un kurā ārzemnieki pirms vai pēc oficiālām sacensībām netiek ielaisti, Randabergā viņi konkurentus ar cepurēm nenomētāja. Fīlds izcīnīja uzvaru ar BMX vēsturē minimālāko pārsvaru. Austrālieti Semu Vilobiju, kurš bija otrais arī Čulavistā, viņš pārspēja par divām(!) sekundes tūkstošdaļām. Nākamie amerikāņi palika pusfinālos (10. Hermans, 15. Dejs).

Šosezon blakus tradicionāli stiprajiem francūžiem, nīderlandiešiem un jaunzēlandietim Markam Villeram pasaules elites zvaigznes mirdzina arī Kanāda (Torijam Ņuhaugam divi PK fināli) un pat Lielbritānija. Bet mums vairāk būtu jāuztraucas par to, ko spēj Kolumbija. Pagaidām tā spēj vairāk nekā Latvija.

Pēc pasaules čempionāta 27. maijā Birmingemā tiks pavilkta svītra nāciju vērtējumam, un pirmās piecas valstis uz olimpiskajām spēlēm varēs sūtīt trīs atlētus. Latvija (šobrīd 3969 punkti) jau ilgstoši atrodas ceturtajā pozīcijā aiz Austrālijas (5198), ASV (4700) un Francijas (4406), pirms Nīderlandes (3696). Bet mums pakaļ ar jaguāra izveicību dzenas Kolumbija (3460). Randabergā Karloss Mario Kvendo Zabala finišēja trešais. Mēs atbildējām ar Riharda Veides vienpadsmito vietu. Jaunākajam izlases vīram (21 gads) tas neapšaubāmi ir panākums (gūts jau otro reizi) — ne tikai aizcīnīties līdz pusfinālam, bet arī tajā nepalikt pēdējam. Tikai neveiksme pirmajā kvalifikācijas braucienā tālāk tikt neļāva Tomam Mankum, kurš nākamajā braucienā finišēja trešais, bet ceturtajā pat uzvarēja, kopvērtējumā paliekot 33. vietā. Pēc šīm sacensībām kolumbieši vēl vairāk pietuvojās kārotajam nāciju piecniekam. Tomēr mūs šķir gandrīz 500 punktu. Tos pazaudēt nav reāli. Nīderlandiešiem gan astes svilst.

Čulavistā PK 1. posmā Māris Štrombergs uzvarēja visās kārtas, izcīnot pirmā celiņa tiesības arī finālā, kur bija vadībā līdz pirmās virāžas izejai, kad latvieti malā nospieda Fīlds. „Mārim vairs nepietika ātruma lielajam lēcienam,” komentē viņa treneris Ivo Lakučs. Tā mūsu līderis palika astotais. Ne pārāk veicās arī pārējiem latviešiem. Astotdaļfinālā palika Edžus Treimanis, kas divreiz starta posmos bija ātrākais, un Rihards Veide. 69. Kristers Lejiņš, 72. Toms Mankus. Savainojumu atsvaidzināja Artūrs Matisons.

Pārējiem tā bija laba ieskriešanās, un Eiropas čempionāta priekšpēdējās divās kārtās Itālijā bijām līmenī — abās uzvarēja Rihards Veide. Edžus Treimanis finišēja sestais un otrais, ar vienas uzvaras pārsvaru pār Rihardu tomēr saglabājot kopvērtējuma līdera pozīcijas. Latviešiem spīd dubultuzvara kopvērtējumā. Tikai kādā secībā? To uzzināsim maija pirmās nedēļas nogalē, kad Pasaules čempiona Žorī Dodē dzimtenē Francijā Eiropas čempionāts finišēs. Itālijā pie vienas otrās vietas tika arī Toms Mankus, kurš kopvērtējumā no 15. pozīcijas pārcēlies uz devīto, bet astotais ir Kristers Lejiņš.

„Dodē, kas pērn kļuva par pirmo sportistu, kurš uzvarējis visās divpadsmit Eiropas čempionāta kārtās, kļuva arī par pasaules čempionu, un ieguva Pasaules kausu superkrosā, nepavisam nerāda savu labāko sniegumu,” norāda Latvijas izlases galvenais treneris Olafs Lakučs. „Viņš vēl tikai gatavojas galvenajām sacensībām. Par vietu nāciju vērtējumā viņam nav jāuztraucas. Par to gādā pārējie.”

Šķiet, ka arī mums par to vairs nav īpaši jāuztraucas. PK 3. posmā maija vidū Nīderlandē un pēc tam pasaules čempionātā Birmingemā cīnīsies visi mūsu labākie pilnā sastāvā.