Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

10 000 futbola cerību

Šogad aptuveni seši tūkstoši bērnu un jauniešu piedalījušies Okartes Latvijas jaunatnes čempionātā futbolā. Vislabākos panākumus guvuši Liepājas jaunie futbolisti, izcīnot sešus medaļu komplektus, turklāt liepājnieki bija pirmie četrās no deviņām vecuma grupām. Čempionu godā tikuši arī Ventspils, Tukuma, Rīgas klubu Skonto un Supernova futbolisti. Jauno futbola censoņu gan ir vēl vairāk, jo oficiāls čempionāts notiek tikai no deviņu gadu vecuma, tāpēc tiek rēķināts, ka Latvijā ar futbolu nodarbojas vismaz desmit līdz divpadsmit tūkstoši bērnu.

Šogad Okartes Latvijas jaunatnes čempionātā piedalījās 356 komandas. Četrās jaunākajās vecuma grupās (no U-9 līdz U-12) bērni spēlē 8 pret 8, bet pēc tam pāriet uz lielo laukumu. Mazo futbolā sacensības vispirms notiek reģionos, bet pēc tam priekšsacīkšu labākās komandas tiekas finālturnīrā. Tas ir būtiski no finansiālā viedokļa, lai bērnu komandām nav jābraukā pa visu Latviju. Tāpat arī jāņem vērā, ka komandām ir visai dažāds meistarības līmenis. Savukārt vecākās grupās komandas sacenšas vienā vai divās līgās.

MAĢISKAIS VĀRDS

„Pamazām sākam atgūties pēc lielās krīzes, ko izjutām arī bērnu futbolā, jo īpaši mazajās pilsētās, tagad kustība sāk atdzimt,” saka Latvijas Futbola federācijas Attīstības daļas un jaunatnes čempionāta direktors Egons Brants. „Parādās jaunas komandas, lai gan dažas arī pazūd. Ja skaitām arī pavisam mazos bērnus, kas vēl nespēlē jauniešu čempionātā, bet jau trenējas futbolā, tad droši varam teikt, ka ar futbolu nodarbojas vismaz desmit tūkstoši bērnu. Tas skaits varētu sasniegt pat divpadsmit tūkstošus. Ārzemēs mazajiem nemaz nerīko čempionātus, bet pie mums daudziem tas ir maģisks vārds — „čempionāts”. Latvijas sporta skolu sistēmā arī ir nosacījums, ka jāpiedalās Latvijas čempionātā. Lielāka problēma ir tā, lai jaunieši no 13 gadu vecuma paliktu futbolā līdz 19 gadiem. Mazajiem ir daudz vairāk komandu, tās ir vieglāk sapulcēt, arī vecāki par mazajiem ir gatavi vairāk maksāt par trenēšanos. Piemēram, U-12 vecuma grupā mums spēlēja 56 komandas, bet gadu vecākiem, jau pārejot uz lielo futbolu, komandu bija divreiz mazāk.”

APLIECINĀJUMS SISTĒMAI

Kā jau ierasts, Latvijas jaunatnes čempionātā toni nosaka mūsu tradicionālie futbola klubi, kas gūst labākos pienākumus arī pieaugušo līmenī. Jāatzīmē gan, ka jauniešu čempionātā tikai Skonto, Liepājai un Daugavpilij ir komandas visās vecuma grupās. Protams, vislielākās izvēles iespējas ir mazajiem rīdziniekiem — Rīgā ir padsmit futbola klubu, kur apmāca bērnus. Zināmākie galvaspilsētas futbola klubi ir JFC Skonto, FS METTA/LU, Šitika Futbola skola, Rīgas Futbola skola, SuperNova, JDFS Alberts.

Visvairāk medaļu Latvijas jauniešu čempionātā izcīnījusi Liepājas metalurga jaunā maiņa — bez četriem čempionu tituliem liepājnieku rēķinā vēl ir divi bronzas godalgu komplekti. Piecus medaļu komplektus ieguvuši JFC Skonto audzēkņi, tai skaitā vienu pirmo vietu. Četrās vecuma grupās trijniekā tikusi Daugavpils BFC Daugava, taču latgalieši palika bez čempionu lauriem. Apbrīnojamus panākumus guvuši Tukuma bērni, kuri bija pirmie divās vecuma grupās (U-13 tukumniekiem gan bija apvienotā komanda ar SKBabīte). Vecākajā grupā triumfēja ventspilnieki, bet mazajiem (U-10) viens čempionu tituls tika arī Rīgas klubam SuperNova.

Patīkami, ka, strādājot par jauniešu treneriem, savas zināšanas jaunajai maiņai nodod arī daudzi bijušie Latvijas valstsvienības spēlētāji — Artūrs Zakreševskis, Gatis Kalniņš (JDFS Alberts), Oļegs Blagonadeždins (Rīgas Futbola skola), Aleksandrs Stradiņš (Liepājas metalurgs), Māris Smirnovs (FK Ventspils), Aleksandrs Jeļisejevs (Rīgas Academic Football club), Aleksejs Šarando, Jurijs Popkovs, Andrejs Piedels (visi JFC Skonto), bet Mihails Miholaps vada JFC Skonto internātu. Savukārt Vladimirs Babičevs un Igors Stepanovs šogad apstiprināti attiecīgi par Latvijas U-19 un U-17 izlases treneriem.

NEVAJADZĪGI MĪTI

Latvijas izlases uzbrucēja Artjoma Rudņeva bēdīgi slavenie izteicieni par latviešu valodu daudziem atgādināja vecos stereotipus, ka Latvijā futbols ir krievu spēle, bet bērnu vidū tie pamazām gaist.

„Jauniešu futbolā ir noticis pagrieziens, mainījusies gaisotne. Tagad vairākums bērnu runā latviešu valodā, tā attiecība ir kaut kur 60 pret 40,” atzīst Brants.

Visu gadu daudzviet Latvijā notiek arī visdažādākie futbola turnīri, kur sacenšas gan vietējie, gan ārzemju jaunie futbolisti. LFF rīkotais lielākais turnīrs ir Latvijas zēnu futbola festivāls, kur pašmāju klubi sacenšas četrās vecuma grupās (no U-9 līdz U-12). Šogad Salacgrīvā sacentās 16 klubi, kas bija sadalīti trīs grupās atbilstoši pagājušā gada rezultātiem, bet stiprāko kompānijā pirmo vietu izcīnīja Daugavpils BFC Daugava.

 

OKARTESLATVIJAS JAUNATNES ČEMPIONĀTS

(iekavās — treneris)

U-19 (1993./94. g. dz.)

1. FK Ventspils OC (Māris Smirnovs)

2. Rīgas Futbola skola (Igors Stepanovs)

3. BFC Daugava/Daugavpils BJSS (Kirils Kurbatovs)

U-17 (1995./96. g. dz.)

1. SK Liepājas metalurgs (Jānis Intenbergs)

2. JFC Skonto akadēmija (Vladimirs Beškarevs)

3. Šitika Futbola skola (Jurijs Hudjakovs)

U-15 (1997. g. dz.)

1. JFC Skonto akadēmija (Aleksejs Šarando)

2. Rīgas Futbola skola (Vladimirs Beļajevs)

3. SK Liepājas metalurgs (Mārtiņš Jaunskalže)

U-14 (1998. g. dz.)

1. SK Liepājas metalurgs (Aleksandrs Daņilovs)

2. JFC Skonto akadēmija (Aleksejs Šarando)

3. FK Tukums-2000/TSS (Sergejs Kovaļovs)

U-13 (1999. g. dz.)

1. FK Tukums-2000/SK Babīte (Sergejs Kovaļovs un Aļiks Kārkliņš)

2. JFC Skonto akadēmija (Tamazs Pertija)

3. BFC Daugava/Daugavpils BJSS (Sergejs Pogodins)

U-12 (2000. g. dz.)

1. SK Liepājas metalurgs (Aleksandrs Stradiņš)

2. Šitika Futbola skola (Vsevolods Līdaks)

3. FK Ventspils OC (Aleksandrs Žižmanovs)

U-11 (2001. g. dz.)

1. SK Liepājas metalurgs-1 (Rolands Pocjutis)

2. JFC Skonto (Andrejs Gluščuks)

3. SK Liepājas metalurgs-2 (Aleksandrs Ivanovs)

U-10 (2002. g. dz.)

1. Rīgas SK SuperNova (Igors Zeņkovs)

2. BFC Daugava/Daugavpils BJSS (Ivans Maksimčuks)

3. SK Liepājas metalurgs (Aleksandrs Stepanovs)

U-9 (2003. g. dz.)

1. FK Tukums-2000/TSS (Artjoms Grudcins)

2. Rīgas FS METTA(Vladimirs Cīmanis)

3. BFC Daugava/Daugavpils BJSS (Jevgeņijs Maksimčuks)