Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Franks Riberī triumfē arī ar Latvijas atbalstu

Sporta žurnālists Arturs Vaiders jau trešo reizi pārstāvēja Latviju UEFA Best Player in Europe žūrijā, kas 29. augustā Monako par 2012./2013. gada sezonas labāko futbolistu Eiropā atzina Francijas izlases un Minhenes Bayern spēlētāju Franku Riberī.

TRĪS HAT TRICK

Eiropas gada labākā futbolista titulam ir gana sena vēsture — pirmo reizi tas tika noteikts 1956. gadā. Par pirmo laureātu jau karjeras izskaņā kļuva slavenais anglis Stenlijs Metjūzs, kas tobrīd pārstāvēja Blackpool. Vairāk par trijām reizēm to nav izdevies iegūt nevienam. Rekordisti ir Johans Kruifs, Mišels Platīnī un Marko van Bastens.

Sākumā šo titulu varēja iegūt tikai eiropieši — Mozambikā dzimušais Eisebio tad jau bija pilnvērtīgs Portugāles pilsonis. Deviņdesmito gadu vidū pretendentu loks tika paplašināts — šai balvai varēja izvirzīt arī neeiropiešus, kas spēlē Eiropas klubos. Par pirmo šāda titula ieguvēju kļuva libērietis Džordžs Veā, kas tobrīd spēlēja AC Milan. Līdz pēdējai Zelta bumbas pasniegšanai divreiz pie tās tikai arī brazīlietis Ronaldu, pa reizei brazīlieši Kakā, Ronaldinju, Rivaldu un kā pēdējais — argentīnietis Lionels Mesi (2009. g.).

KONCEPCIJAS MAIŅA

Eiropas futbolam ir tāda īpatnība, ka vairumā valstu sezonu veido rudens un pavasaris. Tādā veidā visi kausi atrod īpašniekus un pāri stadioniem skan We Are The Champions maijā, vēlākais — jūnijā. Gados, kad notiek Eiropas čempionāta finālturnīrs vai Pasaules kausa izcīņa — mazliet vēlāk. Tad tiek pielikts punkts sezonai. Zināmā mērā tāpēc 2010. gada balva netika pasniegta.

Tāpēc European Sports Media kopā ar UEFA radās ideja 2011. gadā mainīt pasākuma formātu un Eiropas labāko spēlētāju noteikt sezonas griezumā. Ar šo reizi gods noteikt Eiropas labāko futbolistu — UEFA Best Player — tika piešķirts futbola apskatniekiem. Katrai UEFA ietilpstošai federācijai atvēlot vienu balsi.

Pirmajos divos gados pirmajā kārtā katrs žūrijas loceklis izvēlējās piecus savus pretendentus un, apkopojot rezultātus, tika noteikti trīs finālisti. Klātienes online balsojumā Monako, kurā klāt bija arī visi trīs balvas pretendenti, tika izkristalizēts labākais.

Par pirmo jaunā formāta balvas īpašnieku 2011. gadā ar nospiedošu pārsvaru kļuva Barcelona spēlējošais argentīnietis Lionels Mesi. Barcelona bija uzvarējusi Spānijas čempionātā un Čempionu līgā, un Mesi patiešām spīdēja laukumā. Balsojums to apliecināja — Mesi 39 balsis, Čavi — 11, Krištianu Ronaldu — 3. Otrā kauja jau bija daudz sīvāka. No trijiem pretendentiem — Mesi, Injesta, Ronaldu — ne Barcelona, ne Real netika pie Čempionu līgas trofejas, tāpēc izšķirošais izrādījās Spānijas triumfs Eiropas čempionātā, kur Injesta bija ļoti svarīgs uzvaras ķēdes posms. Balsu sadalījums jau bija ļoti līdzīgs: Injestam — 19, Mesi un Ronaldu — pa 17.

SAREŽĢĪTA IZVĒLE

Šogad trešajā titula noteikšanas reizē atlasei jau bija divi posmi. Vispirms katrs žurnālists izvēlējās piecus pretendentus. Otrajā posmā iekļuva desmit labākie, no kuriem balsojot tika noteikti trīs finālisti. Šoreiz Mesi (Barcelona), Riberī (Francija, Bayern) un Ronaldu (Portugāle, Real).

Tūdaļ aiz viņiem palika Arjens Robens (Nīderlande, Bayern, 57 punkti), Roberts Levadovskis (Polija, Dortmundes Borussia, 39), Tomass Millers (Vācija, Bayern, 38), Bastians Švainštaigers (Vācija, Bayern, 32), Garets Beils (Velsa, Tottenham Hotspur, 24), Zlatans Ibrahimovičs (Zviedrija, PSG, 14) un Robins van Pērsijs (Nīderlande, Manchester United, 10).

Gan labāko trijnieks, gan arī sekotāji uzskatāmi parāda aizvadītās sezonas specifiku un izvēles sarežģītību. Agrākās zvaigznes — Mesi, Ronaldu — pagājušajā sezonā ik pa brīdim uzspīdēja, tomēr ne Barcelona, ne Real netika pat Čempionu līgas finālā. Mesi patiešām ir brīnumdaris. Barcelona ar viņu un bez Mesi ir divas dažādas komandas, ko visuzskatāmāk parādīja Čempionu līgas pusfināls pret Bayern — 0:3 un 0:4.

NERVOZĀS GAIDĪBAS

Finālceremonijā 29. augustā Monako Grimaldi Forumā, gaidot uz skatuves balvu, Mesi un Riberī ķermeņa valoda bija stipri atšķirīga. Argentīnietis jutās atbrīvots, jo viņam šāda balva mājās uz plaukta jau ir, un laikam viņš labi saprata, ka šoreiz nekas nespīd. Savukārt, Riberī bija uzvilkts, nervozs. Otra tāda iespēja viņam var arī nepienākt. Viņš apzinājās, ka ir tikai viens no lieliskas komandas lieliskiem spēlētājiem. Nekas nebija tik drošs.

Tomēr beigās viss izrādījās pārliecinošāk, nekā varēja gaidīt — Riberī ieguva 36 balsis no 53 un vinnēja pelnīti. Uzdrošināšos minēt, ka apmēram tikpat balsu uzvarētājam būtu arī tad, ja Riberī vietā fināltrijniekā būtu kāds cits minhenietis — Arjens Robens, Tomass Millers vai Bastians Švainštaigers. Tauta un arī profesionāļi vispirms mīl uzvarētājus, un Bayern iepriekšējā sezonā vinnēja visu, kas bija pa rokai.

„Iegūt šo prestižo balvu, kad tavi galvenie konkurenti ir Mesi un Ronaldu, ir divtik vērtīgi. Esmu ļoti priecīgs un vispirms par to gribu pateikties savai komandai. Tas ir mūsu kopējs panākums,” ar balvu rokās Riberī neslēpa gandarījumu.

Mesi saņēma 14 un Ronaldu — 3 balsis. Laikam jau saprotot lietas bezcerību, Ronaldu Monako nemaz nebija ieradies. Kaut viņam nedēļa bija visbrīvākā. Balvu pasniedza ceturtdienas vakarā, bet Real nākamā spēle bija svētdien pusdienlaikā. Savukārt Mesi trešdienas vakarā cīnījās Spānijas Superkausa mačā, bet Riberī piektdienas vakarā Prāgā gaidīja cīņa ar Chelsea par UEFA Superkausu. Laikam jau Ronaldu bija apnicis braukt un palikt tukšā… 

Šķiet, jauniegūtā trofeja Frankam Riberī deva papildu iedvesmu, un Superkausa mačā pret Chelsea viņš guva vārtus, realizējot pēcspēles 11 m sitienu. Bayern guva dramatisku uzvaru, Gvardiola atkal pārspēja Mourinju, bet Riberī tika atzīts par mača labāko spēlētāju.

Jāpiebilst, ka līdz pat pēdējam brīdim neesot bijis skaidrs, vai spēlētāji vispār būs uz ceremoniju. Jau minētā blīvā spēļu grafika dēļ. Tomēr beigu beigās UEFA vadībai izdevās situāciju noregulēt, un tas tikai ceļ balvas reputāciju.

ESM žūrijā 52 kungu pulkā ir arī viena dāma — Džordžia Bertoci no Sanmarīno. Un ne jau tāpēc, ka vīri sarežģītas izvēles priekšā mēdz lamāties. Šoreiz bija tikai 51 kungs, jo pēdējā brīdī vizīti Albēra hercogistē slimības dēļ bija spiests atcelt lietuvietis Nerjus Kesmins. Viņam tika dota iespēja nobalsot neklātienē.

Reizēm balsošanā gadās arī diezgan lieli kuriozi. Kā, piemēram, pērn. Balvu ieguva Barcelona un Spānijas izlases pussargs Andress Injesta, taču spāņu delegāts savu balsi atdeva nevis tautietim, bet portugālim Krištianu Ronaldu. Kāpēc? Tāpēc, ka viņš strādā izdevumā Marca, kas cieši saistīts ar Real, kurā spēlē arī Ronaldu. Žurnālistam neviens nepiedotu, ja viņš būtu nobalsojis par Real niknāko pretinieku Barcelona spēlētāju…