Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbola dienas Kurzemes fināls

Svētdienu Latvijas Futbola federācija pasludinājusi par futbola dienu, kad daudz kur valstī notiks visdažādākie sporta karalim veltīti pasākumi. Svētku kulminācija sāksies pusastoņos vakarā, kad Skonto stadionā Latvijas kausa izcīņas finālmačā tiksies abas valsts meistarsacīkšu līdervienības Liepājas metalurgs un FK Ventspils.

Kurzemes derbijs Latvijas kausa izcīņas finālmačā risināsies tikai otro reizi — pirms sešiem gadiem ventspilnieki spēles papildlaikā izrāva uzvaru ar 2:1. Ventspilnieki finālā spēlēs sesto reizi, turklāt pēc četriem no pieciem iepriekšējiem fināliem kauss aizceļoja uz Ventspili — bez uzvaras pār liepājniekiem dzeltenzilie divreiz (2003. un 2004. g.) izšķirošajā mačā apspēlēja Rīgas Skonto (attiecīgi 4:0 un 2:1), bet pirms četriem gadiem finālā bez grūtībām izrēķinājās ar Rīgas Olimpu (3:0). Vienīgo neveiksmi finālā ventspilnieki piedzīvoja 2008. gadā, kad ventspilniekus pēcspēles 11 m sitienu sērijā pārspēja Daugavpils Daugava. Pirmās divas reizes FK Ventspils kausu ieguva lietuviešu trenera Sauļa Širmeļa vadībā, bet nākamos divus panākumus nodrošināja ukraiņu speciālists Romāns Grigorčuks.
Liepāja neatkarības laikos Latvijas kausu savā īpašumā ieguvusi tikai vienu reizi — 2006. gadā, kad finālmačā lietuvieša Benjamina Zelkeviča trenētie metalurgi papildlaikā ar 2:1 pieveica Skonto. Pirms tam skontieši trīs reizes Latvijas kausa izšķirošajā mačā pielika kāju priekšā Liepājas metalurgam — 1998. (0:1), 2000. (1:4) un 2002. (0:3). Vēl pirms Liepājas metalurga kluba izveidošanas 1995. gadā finālā spēlēja komanda DAG-Liepāja, kas arī ar 0:3 atzina Skonto pārākumu, bet pirmās republikas laikā līdz finālam aizspēlējās Liepājas Olimpija, kas cieta sagrāvi 1:5 mačā ar Rīgas Futbola klubu. Padomju okupācijas gados Liepājas komandas 10 reizes ieguvušas Latvijas kausu, spēlējot ar dažādiem nosaukumiem — Daugava, Dinamo, Sarkanais metalurgs, LMR un Baltika.

CEĻŠ UZ RĪGU

Abu Kurzemes komandu ceļā uz finālu neiztika bez piedzīvojumiem. Grūtāk klājās liepājniekiem, kuri visas spēles uzvarēja ar minimālu pārsvaru, turklāt pusfinālā bija nepieciešams pat papildlaiks. Pagājušajā rudenī astotdaļfinālā metalurgi tikai mača pēdējās minūtēs Rēzeknē izrāva uzvaru 1:0 pār Rēzeknes Blāzmu, bet šīs sezonas ievadā ceturtdaļfinālā liepājnieki ne bez problēmām viesos ar 1:0 pārspēja pagājušā gada kausa ieguvējus FK Jelgava. Pusfināla mačā savā laukumā ar Jūrmalu-VV liepājnieki bija tuvu tam, lai izkristu no turnīra, jo laukuma saimnieki jau pirmajās minūtēs nonāca zaudētāju lomā, bet metalurgu pussargs Genādijs Soloņicins panāca neizšķirtu 1:1 tikai 87. minūtē pēc rupjas jūrmalnieku vārtsarga kļūdas. Papildlaika otrajā puslaikā svaru kausus par labu kurzemniekiem nosvēra lietuvietis Nerijus Valskis.
Ventspilniekiem astotdaļfinālā un ceturtdaļfinālā pretī stājās pirmās līgas vienības Jūrmalas Spartaks un Rīgas Daugava/RFS, bet šie mači četrkārtējiem Latvijas kausa ieguvējiem neizvērtās par vieglu pastaigu — ventspilnieki izcīnīja divas minimālas uzvaras ar vienādu rezultātu 2:1. Pusfinālā dzeltenzilajiem bija jādodas grūtā izbraukumā uz Daugavpili pie Daugavas, taču arī šī barjera tika pārvarēta — 2:0.

VENTSPILS BETONS

Latvijas čempionātā abas komandas demonstrē ļoti pārliecinošu sniegumu, pirmajās septiņās spēlēs izcīnot pa sešām uzvarām, bet vienīgais neizšķirts tika fiksēts abu komandu savstarpējā tikšanās reizē Liepajā, kurā netika gūti vārti. Šajā mačā abām vienībām bija vairākas izdevības gūt vārtus, bet kopumā neizšķirts godīgi atainoja notikumus laukumā. Lasot šīs rindas, jau ir zināmi arī astotās kārtas rezultāti — trešdien ventspilniekus gaidīja grūta viesu spēle ar Skonto, bet liepājnieki savā laukumā uzņēma Gulbenes komandu.
Pagājušā gada vicečempioni FK Ventspils tikai virslīgas septītajā kārtā zaudēja pirmos vārtus, kad savā laukumā ar 2:1 pārspēja Daugavpils Daugavu. Jaunajam FK Ventspils galvenajam trenerim Sergejam Podpalijam no Krievijas, kurš pēc pagājušās sezonas šajā amatā nomainīja itālieti Nuncio Dzavetjēri, visai ātri izdevies izveidot spēcīgu komandu. Lai gan pēc pagājušās sezonas Ventspili pameta pusducis pamatsastāva spēlētāju (Latvijas izlases kandidāti Ritus Krjauklis un Jurijs Žigajevs, kā arī Artūrs Zjuzins, Aleksejs Višņakovs un Nauris Bulvītis, Krievijas leģionārs Grigorijs Čirkins), ventspilnieki viņiem atraduši cienīgus aizstājējus. Aizsardzības jaunajā modelī lieliski ierakstījies gandrīz divmetrīgais milzis 28 gadus vecais Igors Savčenkovs, kurš pērn uz pussezonu tika izīrēts Jelgavai, bet šogad iecelts par FK Ventspils kapteini. Savčenkovs ne tikai veiksmīgi tiek galā ar saviem tiešajiem pienākumiem, bet jau ir izcēlies ar trim vārtu guvumiem. Vidējā līnijā sezonas sākumā sevi no labākās puses apliecinājuši jaunpienācēji — Skonto audzēknis Oļegs Laizāns un Krievijas leģionārs Eduards Suhanovs, kurš arī guvis trīs vārtus. Svētdienas mačā ventspilniekiem gan nevarēs palīdzēt vidējās līnijas motors nigērietis Maikls Tukura, kurš pagājušajā nedēļas nogalē tika noraidīts no laukuma mačā ar Daugavu, saņemot diskvalifikāciju uz trim spēlēm. Pagaidām vēl ventspilniekiem nav izkristalizējies uzbrukuma līderis, jo visus čempionāta mačus sākuma sastāvā sācis Ganā dzimušais Itālijas pavalstnieks Maki Mvondo, taču viņš vēl nav pierādījis savas snaipera dotības. Jāpiebilst, ka FK Ventspils pieteikumā ir deviņi leģionāri — trešais vārtsargs Arbi Mežijevs no Krievijas, japāņi Minori Sato un Naoija Šibamura, Krievijas aizsargs Jevgēņijs Postņikovs, pussargi Suhanovs un Tukura, uzbrucēji Mvondo, urugvajietis Eduardo Federiko Martiness un nigērietis Ahmeds Abdultaofiks.

LIETUVIEŠU LIEPĀJA

Arī Liepājas metalurga jaunajam galvenajam trenerim Vladimiram Osipovam, kurš ilgus gadus strādājis par palīgu dažādiem metalurgu treneriem, šogad bija jāmeklē aizstājēji vairākiem līderiem — pēc pagājušās sezonas prom devās abi pamata uzbrucēji Kristaps Grebis un Deniss Rakels, Latvijas izlases pussargs Maksims Rafaļskis, kā arī četri leģionāri. Šogad liepājnieki iztiek pašu spēkiem, jo komandā spēlē tikai četri leģionāri — lietuviešu pussargam Tomasam Tamošauskam un uzbrucējam Vitālijam Kavaļauskam pievienojušies tautieši — aizsargs Marjus Činiks un Nerijus Valskis. Visi četri lietuvieši jau ar pirmajiem mačiem arī uzņēmās komandā vadošās lomas, vienīgi Valskis drīz vien guva nopietnu traumu. Īpaši jāizceļ liepājnieku kapteinis Tamošausks, kurš Liepājā aizvada jau sesto sezonu, bet šogad aprīlī LFF un portāla Sportacentrs rīkotajā futbola līdzjutēju aptaujā pilnīgi pelnīti tika atzīts par čempionāta aprīļa labāko spēlētāju. Vairākus spilgtus mačus aizvadījis arī Kavaļausks, bet Činiks virslīgas pirmos septiņus mačus aizvadījis no zvana līdz zvanam (liepājniekiem ar to vēl var palepoties tikai Antons Jemeļins).
Pārliecinošu spēli demonstrē arī agrāko gadu liepājnieku vidējās līnijas līderis Genādijs Soloņicins, kurš atgriezies komandā pēc pusgada pārtraukuma, jau pirmajos četros čempionāta mačos gūstot četrus vārtus. Otro jaunību izdzīvo arī 34 gadus vecais pussargs Andrejs Prohorenkovs. Par komandas pirmo vārtsargu beidzot nostabilizējies 25 gadus vecais Pāvels Šteinbors, kurš sezonas gaitā ieņēmis par 13 gadiem vecākā Viktora Spoles vietu. Pagaidām sezonas nozīmīgākais panākums liepājniekiem bija uzvara 2:0 Rīgā pār Skonto.
Kristiāns GIRVIČS

Ceļš uz finālu
Astotdaļfināls
Blāzma (Rēzekne) — Liepājas metalurgs 0:1 (0:0)
Vārtus guva: Prohorenkovs 88.
Spartaks — FK Ventspils 1:2 (1:1)
Vārtus guva: Gadžialijevs 9. — R. Bespalovs 44., Ignatāns 65.
Ceturtdaļfināls
FK Jelgava — Liepājas metalurgs 0:1 (0:1)
Vārtus guva: Kamešs 23.
Daugava/RFS — FK Ventspils 1:2 (1:1)
Vārtus guva: Priedēns 39. (11 m) — Višņakovs 14., Makovskis 83. (s. v.)
Pusfināls
Daugava (Daugavpils) — FK Ventspils 0:2 (0:0)
Vārtus guva: Suhanovs 49., Laizāns 55.
Liepājas metalurgs — Jūrmala-VV 2:1 (0:1)
Vārtus guva: Soloņicins 87., Valskis 111. — Bezzubovs 2. (11 m)

FK Ventspils sezonas pieteikums
Vārtsargi: Aleksandrs Vlasovs, Valentīns Raļkevičs, Arbi Mežijevs (Krievija)
Aizsargi: Igors Savčenkovs, Vladislavs Gabovs, Vladimirs Bespalovs, Jevgēņijs Postņikovs (Krievija), Naoija Šibamura (Japāna), Vitālijs Barinovs
Pussargi: Ritvars Rugins, Oļegs Laizāns, Eduards Suhanovs (Krievija), Jevgēņijs Kosmačovs, Romāns Bespalovs, Maikls Tukura (Nigērija), Minori Sato (Japāna), Oļegs Žatkins, Visvaldis Ignatāns, Vladimirs Mukins, Edgars Vērdiņš, Pāvels Hohlovs, Ivans Visockis
Uzbrucēji: Eduards Višņakovs, Maki Mvondo (Itālija), Eduardo Federiko Martiness (Urugvaja), Ahmeds Abdultaofiks (Nigērija), Kaspars Svārups.
Galvenais treneris: Sergejs Podpalijs (Krievija)

Liepājas metalurga sezonas pieteikums
Vārtsargi: Pāvels Šteinbors, Viktors Spole, Edgars Potapenko
Aizsargi: Tomass Tamošausks (Lietuva), Antons Jemeļins, Dzintars Zirnis, Pāvels Mihadjuks, Marjus Činiks (Lietuva), Toms Mežs, Artjoms Kuzņecovs, Agris Otaņķis, Endijs Šlampe, Reinis Flaksis
Pussargi: Genādijs Soloņicins, Andrejs Prohorenkovs, Nerijus Valskis (Lietuva), Pāvels Surņins, Roberts Savaļnieks, Igors Aleksejevs, Jevgēņijs Golovins, Dmitrijs Hmizs, Toms Gucs
Uzbrucēji: Jurģis Kalns, Vitālijs Kavaļausks (Lietuva), Vladimirs Kamešs, Dāvis Ikaunieks, Ēriks Punculs
Galvenais treneris: Vladimirs Osipovs

Visi Latvijas kausa fināli
(neskaitot okupācijas laiku)
1937. Rīgas Futbola klubs — Universitātes Sports 2:0
1938. Rīgas Vilki — ASK 3:1
1939. Rīgas Futbola klubs — Olimpija (Liepāja) 5:1
1992. Skonto — Daugava (Rīga) 1:0 (papildlaikā)
1993. RAF (Jelgava) — Pārdaugava 1:0
1994. Olimpija (Rīga) — DAG (Rīga) 2:0
1995. Skonto — DAG-Liepāja 3:0
1996. RAF (Jelgava) — Skonto 2:1 (papildlaikā)
1997. Skonto — Dinaburga (Daugavpils) 2:1
1998. Skonto — Liepājas metalurgs 1:0
1999. FK Rīga — Skonto 1:1 (11 m sērijā — 6:5)
2000. Skonto — Liepājas metalurgs 4:1
2001. Skonto — Dinaburga (Daugavpils) 2:0
2002. Skonto — Liepājas metalurgs 3:0
2003. FK Ventspils — Skonto 4:0
2004. FK Ventspils — Skonto 2:1
2005. FK Ventspils — Liepājas metalurgs 2:1 (papildlaikā)
2006. Liepājas metalurgs — Skonto 2:1 (papildlaikā)
2007. FK Ventspils — Olimps (Rīga) 3:0
2008. Daugava (Daugavpils) — FK Ventspils 1:1 (11 m sērijā — 3:0)
2010. FK Jelgava — Jūrmala-VV 2:2 (11 m sērijā — 6:5)