Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbola eksports un imports

Mūsdienu globalizācijas laikmetā, kad gandrīz visas robežas ir vaļā, desmitiem Latvijas futbolistu izmanto iespēju veidot karjeru ārvalstu klubos. Mūsu spēlētāji atrodami visdažādāko valstu visatšķirīgākā līmeņa čempionātos — pāris veiksmīgākajiem valstsvienības futbolistiem izdevies iekārtoties Vācijas un Francijas augstākajās līgās, dažs labs nonācis eksotiskajā Indonēzijā, vēl citi spēlē, piemēram, Vācijas septītajā līgā. Tajā pašā laikā notiek arī pretēji procesi — Latvijas futbola laukumos varam vērot darbībā desmitiem ārzemju spēlētāju no visām pasaules malām.

AUGSTĀKĀ KLASE

Šīs ziemas galvenā pāreja Latvijas futbolā neapšaubāmi ir Latvijas valstsvienības deviņpadsmitgadīgā pussarga Jāņa Ikaunieka pārcelšanās no FK Liepāja uz Francijas augstākās līgas klubu FC Metz. Ikaunieks kļuvis par otro latviešu futbolistu, kurš spēlēs Francijā. Pirmais bija pirmās republikas Latvijas futbola un basketbola izlašu spēlētājs Aleksandrs Vanags, kurš Francijā nonāca jau pēc mūsu valsts okupācijas, no 1946. līdz 1955. gadam pārstāvot klubus Nancy un Strasbourg. 1951. gadā Strasbourg rindās Vanags pat izcīnīja Francijas kausu. Tagad tā saucamajā Eiropas futbola TOP 5 līgās (Spānija, Anglija, Itālija, Vācija un Francija) mums ir divi pārstāvji — vēl Vācijas bundeslīgā jau trešo sezonu aizvada Latvijas izlases uzbrucējs Artjoms Rudņevs, spēlējot vienā no pasaules čempionu zemes slavenākajiem klubiem Hamburger SV.

Šobrīd mums vairs nav sava pārstāvja populārajā Anglijas premjerlīgā, lai gan savulaik futbola dzimtenes elites līmeni iepazinuši četri Latvijas futbola audzēkņi — divtūkstošo gadu sākumā Anglijas premjerlīgā uzspīdēja tagadējais Latvijas valstsvienības galvenais treneris Marians Pahars, bet spēkus izmēģināja arī Igors Stepanovs un Andrejs Štolcers (neskaitot bijušo Latvijas izlases pussargu Imantu Bleideli, kurš trīs gadus pavadīja premjerlīgas klubā Southampton, taču šajā laikā tika laukumā tikai pāris mačos), bet pirms divām sezonām futbola Mekā iekļuva arī Kaspars Gorkšs. Latvijas valstsvienības kapteinis Gorkšs joprojām spēlē Anglijā, tikai jau pēc skaita trešās līgas klubā Colchester United. Interesanti, ka Gorkšam ar Colchester United ir tikai īslaicīgs līgums, kuru ik pēc dažām nedēļām pārskata, jo Kaspars vēl nav atmetis cerības atrast darbu augstākā līmenī.

Eiropas futbola līgu rangā pirmo vietu ieņem Spānija, kur no mūsējiem augstākajā līgā pusi sezonu aizvadījis Liepājas futbola dzīvā leģenda Māris Verpakovskis (klubā Getafe). Līdz šim vēl neviens Latvijas futbolists nav spēlējis Itālijas augstākajā līgā. Viens mūsu futbola pārstāvis gan Itālijā ir — trešajā valsts līgā spēlē deviņpadsmitgadīgais daugavpilietis Sergejs Vorobjovs.

Lai gan ne TOP 5 valstu virslīgā, bet droši var teikt, ka solīdā klubā karjeru veido arī mūsu pussargs Aleksandrs Cauņa, kurš šosezon Krievijas čempionvienības Maskavas CSKA sastāvā vienīgais no Latvijas futbolistiem spēlēja galvenajā Eiropas klubu turnīrā UEFA Čempionu līgā.

SOLĪDS DARBS

Labā līmenī spēlē arī Latvijas izlases pirmais vārtsargs Andris Vaņins, kurš jau sesto sezonu aizstāv Šveices superlīgas kluba Sion krāsas. Tās pašas līgas klubā Aarau iekārtojušies vēl divi Latvijas valstsvienības spēlētāji Edgars Gauračs un Nauris Bulvītis. Spēcīgajā Ukrainas čempionātā spēlē 22 gadus vecais aizsargs Vitālijs Jagodinskis, kurš pirms trim gadiem noslēdza līgumu ar titulētāko Ukrainas klubu Kijevas Dinamo, kur pagājušajā sezonā spēlēja otrajā komandā, bet šosezon ir izīrēts citam Ukrainas premjerlīgas klubam Užgorodas Hoverla.

Tas nav vienīgais gadījums, kad mūsu futbolists pēc līguma noslēgšanas ar kādu klubu tiek tālāk izīrēts pat uz citu valsti. Tā pagājušajā gadā lielu rezonansi izraisīja Latvijas izlases uzbrucēja Valērija Šabalas pārcelšanās no Skonto uz Beļģijas klubu Club Brugge, taču beļģi uzreiz izīrēja Valēriju Kipras vienībai Anorthosis. Kiprā gan Šabalam tā arī neizdevās iedzīvoties jaunajā klubā, tāpēc janvārī tika paziņots, ka rīdzinieks līdz vasarai turpinās karjeru Čehijas pilsētas Jabloņecas klubā. Tikko vienošanos ar laba līmeņa klubu panācis arī Latvijas čempionvienības FK Ventspils vārtsargs Maksims Uvarenko, kurš turpinās karjeru vienā no spēcīgākajām Bulgārijas komandām Sofijas CSKA.

No Eiropas valstu augstākajām līgām visvairāk Latvijas futbolistiem izdevies iekārtoties Polijā, kur ar ekstraklases klubiem līgumi ir sešiem spēlētājiem — Pāvelam Šteinboram, Denisam Rakelam, Eduardam Višņakovam, Daniilam Turkovam, Nikolajam Kozačukam un Igoram Tarasovam. Tiesa, sezonas pirmajā pusē Kozačuks no kluba Gornik Leczna netika laukumā nevienā Polijas virslīgas mačā, bet Turkovam klubs GKS Belchatow ieteicis meklēt jaunu darbavietu.

FUTBOLA SKOLA

Daži latvieši futbola gudrības ārzemēs sāk apgūt jau no agras bērnības. Piemēram, Latvijas U-21 izlases aizsargs Kārlis Plendišķis jau piecu gadu vecumā pārcēlās uz Vāciju, kur vairāk nekā 10 gadus izgāja slavenā Brēmenes kluba Werder futbola skolas visas vecuma grupas, bet šo sezonu aizvada ceturtajā Vācijas līgā klubā Oldenburg. Savukārt cits Latvijas jauniešu izlašu spēlētājs septiņpadsmitgadīgais futbolists Andrejs Cigaņiks apgūst futbola mākslu vēl vienā pazīstamā Vācijas klubā Lēverkūzenes Bayer, spēlējot U-19 jauniešu komandā.

Latvijas futbolisti spēlē ne tikai Eiropā, bet atrod darbu arī futbola ziņā pavisam eksotiskās valstīs. Piemēram, bijušais FK Ventspils vārtsargs Deniss Romanovs jau trīs gadus pavadījis Indonēzijā, kur uzspēlējis četros klubos.

Dažreiz futbolistu plānus var izjaukt visnegaidītākie iemesli — tā pagājušajā pavasarī Latvijas valstsvienības pussargs Aleksandrs Fertovs palika bez darba pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, jo viņš spēlēja Krievijas anektētās Krimas klubā Sevostopol, kas pēc pussalas okupācijas tika likvidēts. Starp citu, Fertovs tā arī joprojām nav atradis jaunu darbavietu.

Mūsu futbolisti nesmādē arī dažādu valstu zemākās līgas. Piemēram, desmits Latvijas futbolistu spēlē no trešajai līdz piektajai Norvēģijas līgai. Tikpat kupla pārstāvniecība mums ir Vācijas zemākajās līgās (no piektās līdz septītajai).

Diemžēl dažreiz Latvijas pārstāvji ārpus mūsu valsts robežām pamanās arī apkaunot mūsu futbola godu — pagājušajā oktobrī Lietuvā Klaipēdas Granitas pussargs daugavpilietis Mihails Ziziļevs tika diskvalificēts par iespējamu negodīgu Lietuvas čempionāta spēļu rezultātu ietekmēšanu. Zinot Daugavpils futbola pēdējo gadu tradīcijas, tas nav nekāds pārsteigums (pirms pārcelšanās uz Lietuvu Ziziļevs vairākus gadus bija bēdīgi slavenās Daugavpils Daugavas kapteinis).

ĀRZEMJU PRECE

Kamēr desmitiem Latvijas futbola audzēkņu meklē laimi ārzemēs, viņu vieta mūsu klubos tukša nav palikusi — pagājušajā sezonā Latvijas virslīgā laukumā izgājuši 79 ārzemju futbolisti no 28 valstīm. Zīmīgi, ka visvairāk ārzemnieku — 16 — spēlēja FC Jūrmala, kas palika pēdējā vietā. Bet bez ārzemniekiem iztika tikai FS METTA/LU, kas finišēja priekšpēdējā. No leģionāriem visplašākā pārstāvniecība Latvijas virslīgā pērn bija Ukrainai (11 spēlētāji), vēl virslīgā spēlēja 10 Gruzijas pārstāvji, bet tad sekoja divas mūsu kaimiņvalstis — Krievija (8) un Lietuva (7). Pie mums ciemojās arī futbola lielvalstu Spānijas, Brazīlijas un Argentīnas futbolisti. Cik augstā līmenī viņi spēlēja pirms tam, tas jau ir cits jautājums.

Pagājušajā sezonā no Latvijas virslīgas leģionāriem īpaši varētu izcelt Skonto gruzīnu Lašu Dvali, FK Ventspils nigēriešu pussargu Ahmedu Abdultaofiku, Rīgas Daugavas līderi lietuvieti Mantu Savenu.

Savulaik Latvijas čempionātā spēlējuši arī vairāki pazīstami futbolisti — bijušais Ukrainas valstsvienības kapteinis un ilggadējs Londonas Arsenal aizsargs Oļegs Lužnijs, ilggadējais Kijevas Dinamo pussargs Aleksandrs Hackevičs, 1988. gada olimpiskais čempions un ilggadējs Maskavas CSKA pussargs Vladimirs Tatarčuks, 2000. gada olimpiskais čempions kamerūnietis Ārons Nguimbats.

 

LATVIJAS FUTBOLISTI ĀRZEMĒS*

Artjoms Rudņevs (Hamburg, Vācija)

Jānis Ikaunieks (Metz, Francija)

Aleksandrs Cauņa (CSKA, Krievija)

Andris Vaņins (Sion, Šveice)

Nauris Bulvītis (Aarau, Šveice)

Edgars Gauračs (Aarau, Šveice)

Vitālijs Jagodinskis (Hoverla, Ukraina)

Pāvels Šteinbors (Gornik Zabrze, Polija)

Deniss Rakels (Cracovia, Polija)

Nikolajs Kozačuks (Gornik Leczna, Polija)

Eduards Višņakovs (Ruch Chorzow, Polija)

Igors Tarasovs (Jagiellonia Bialyastok, Polija)

Daniils Turkovs (GKS Belchatow, Polija)

Valērijs Šabala (BAUMIT Jablonec, Čehija)

Oskars Kļava (AZAL, Azerbaidžāna)

Kaspars Gorkšs (Colchester United, Anglija, 3.)

Sergejs Vorobjovs (Albinoleffe, Itālija, 3.)

Aleksandrs Koļinko (Baltika, Krievija, 2.)

Artūrs Zjuzins (Baltika, Krievija, 2.)

Oļegs Laizāns (Jeņisej, Krievija, 2.)

Ivans Lukjanovs (Volgar, Krievija, 2.)

Vitālijs Maksimenko (VVV-Venlo, Nīderlande, 2.)

Andrejs Kovaļovs (Dacia, Moldova)

Igors Labuts (Atletico CP, Portugāle, 2.)

Sergejs Kožans (GKS Tychy, Polija, 2.)

Maksims Rafaļskis (Wigry Suwalki, Polija, 2.)

Vadims Žuļevs (Lombard Papa, Ungārija)

Kārlis Plendišķis (Oldenburg, Vācija, 4.)

Deniss Romanovs (Pelita Jaya, Indonēzija)

* Neskaitot zemākās līgās spēlējošos.

 

ĀRZEMNIEKI LATVIJAS VIRSLĪGAS KLUBOS 2014. G. SEZONĀ

FK Ventspils — 8

(2 — Lietuva, 1 — Gruzija, 1 — Mauritānija, 1 — Krievija, 1 — Nigērija, 1 — Albānija, 1 — Spānija)

Skonto — 5

(2 — Gruzija, 1 — Gana, 1 — Gambija, 1 — Turkmenistāna)

FK Jelgava — 4

(1 — Polija, 1 — Kipra, 1 — Nigērija, 1 — Gruzija)

FK Liepāja — 3

(1 — Argentīna, 1 — Japāna, 1 — Slovākija)

Daugavpils Daugava — 13

(5 — Ukraina, 4 — Gruzija, 3 — Krievija, 1 — Azerbaidžāna)

Spartaks — 15

(4 — Gana, 3 — Ukraina, 2 — Kolumbija, 2 — Krievija, 2 — Bosnija un Hercegovina, 1 — Somija, 1 — Gruzija)

Rīgas Daugava — 8

(5 — Lietuva, 1 — Brazīlija, 1 — Senegāla, 1 — Ukraina)

BFC Daugavpils — 7

(4 — Japāna, 1 — Baltkrievija, 1 — Kamerūna, 1 — Ukraina)

FS METTA/LU — 0

FC Jūrmala— 16

(4 — Argentīna, 2 — Krievija, 2 — Gana, 1 — Urugvaja, 1 — Gruzija, 1 — Ukraina, 1 — Spānija, 1 — Paragvaja, 1 — Šveice, 1 — Bosnija un Hercegovina, 1 — Igaunija)

Fotoparaksti

Vācijā. Šobrīd no Latvijas futbolistiem slavenākajā klubā iekārtojies daugavpilietis Artjoms Rudņevs, kurš spēlē Vācijas Hamburger SV

Francijā. Kluba Metz jaunpienācējs Jānis Ikaunieks (no labās) kopā ar komandas galveno treneri Albēru Kartjē

Latvijā.Rīgas Skonto gruzīnu aizsargs Laša Dvali (no kreisās) pret FK Ventspils albāņu uzbrucēju Ndue Muječi