Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbola karnevāla mēnesis

Brazīlijā sācies pasaules čempionāts futbolā, kas tieši mēnesi būs visa sporta uzmanības centrā — finālspēle 13. jūlijā risināsies leģendārajā Riodežaneiro stadionā Maracana. Par turnīra galvenajiem favorītiem tiek uzskatītas četras komandas — Brazīlija, Spānija, Argentīna un Vācija. Jāpiebilst gan, ka iepriekšējos septiņos Jaunajā pasaulē notikušajos čempionātos uzvarējušas tikai Dienvidamerikas komandas.

GRANDIOZĀ BRAZĪLIJA

Brazīlijā pasaules čempionāts risināsies otro reizi — 1950. gadā brazīlieši izšķirošajā mačā Marakanā 200 tūkstošu (!!!) skatītāju klātbūtnē ar 1:2 zaudēja Urugvajai. Šī neveiksme izraisīja nacionāla mēroga sēras, bet brazīlieši uz visiem laikiem atteicās no tajā laikā ierastās baltās formas, nomainot tās pret nu jau mums tik pazīstamajiem dzeltenajiem krekliem.

Arī šoreiz turnīra saimnieki mērķē tikai un vienīgi uz pirmo vietu. Ne velti pie Brazīlijas izlases stūres ir cilvēks, kurš jau reizi ir aizvedis brazīliešus līdz futbola virsotnei — galvenā trenera Luisa Felipes Skolari vadībā Brazīlija triumfēja 2002. gada pasaules čempionātā, kas notika Japānā un Korejā.

Skolari komanda apliecināja savas ambīcijas jau pagājušajā gadā, uzvarot Konfederāciju kausa izcīņā, kas tradicionāli tiek uzskatīts par tādu kā iesildīšanās turnīru pirms pasaules čempionāta (finālā brazīlieši ar 3:0 sagrāva spāņus). Skolari rīcībā ir meistari no bagātākajiem Eiropas klubiem — aizsargi Tiagu Silva no Paris St Germain, Minhenes bavārietis Dante un Marselo no Madrides Real, barselonieši Dani Alvešs un Neimārs, kuram jākļūst par Brazīlijas izlases uzbrukuma zvaigzni. Tikai četri Brazīlijas valstsvienības spēlētāji, ieskaitot divus vārtsargus, pārstāv vietējo čempionātu, bet tikpat futbolistu pentakampeoniem deleģējis arī Londonas Chelsea — pussargus Ramirešu, Oskaru, Viljanu un aizsargu Dāvidu Luisu.

Starp citu, ne visi Brazīlijā ir sajūsmā, ka viņu valsts rīko tik grandiozu un dārgu sporta sarīkojumu (tiek lēsts, ka Brazīlijas valdība čempionāta sarīkošanai iztērējusi ap 14 miljardiem ASV dolāru) — vairākās pilsētās tūkstošiem protestētāju piedalījās demonstrācijās pret pasaules čempionāta rīkošanu, uzskatot, ka iztērēto naudu labāk izlietot sociālām programmām un nabadzības samazināšanai. Runājot par naudu, jāpiemin, ka Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) kopējais turnīra balvu fonds ir 576 miljoni dolāru — pirmā posma neveiksminieces saņems astoņus miljonus dolāru, bet pasaules čempioniem balvā pienākas 35 miljoni dolāru. Spēles risināsies 12 Brazīlijas pilsētās, bet lielākais stadions ir Maracana (74 tūkstoši skatītāju vietas).

GALVENIE PRETENDENTI

Pasaules čempionu statuss automātiski favorītu statusā ieceļ Spānijas izlasi, kas pilnībā saglabājusi savu zelta kodolu ar treneri Visenti del Boski priekšgalā. Komandā spēles toni joprojām nosaka Spānijas līgas grandu Barcelona un Madrides Real pārstāvji — barseloniešu vidējās līnijas meistari Ksavi, Andress Injesta, Sesks Fabregass, kā arī Karaliskā kluba vārtsargs Ikers Kasiljass, aizsargs Serhio Ramoss un pussargs Ksavi Alonso. Liela uzmanība noteikti tiks pievērsta jaunajam Spānijas pilsonim uzbrucējam Djego Koštam, kurš dzimis un audzis Brazīlijā, aizvadījis pat divas spēles dzimtenes izlasē, taču tad Madrides Atletico uzbrukuma līderis nolēma atteikties no Brazīlijas pilsonības, pieņemot Spānijas pavalstniecību. Tā kā Brazīlijas izlases sastāvā viņš vēl nebija spēlējis oficiālajos mačos, tad FIFA atļāva šo pāreju. Nav šaubu, ka Brazīlijā Djego Koštu gaida silta uzņemšana, jo tur viņu uzskata par nodevēju.

Četrkārtējā Zelta bumbas ieguvēja Lionela Mesi klātbūtne automātiski favorītu kompānijai liek pieskaitīt Argentīnas izlasi. Mesi jau daudzi salīdzina ar abām galvenajām futbola vēstures leģendām — brazīlieti Pelē un viņa tautieti Djego Maradonu, bet, lai patiešām nostātos vienā rindā ar viņiem, Mesi vēl ir nepieciešams pasaules čempiona tituls. Argentīniešu stiprākā līnija ir uzbrukums, kur kopā ar Mesi var spēlēt Serhio Agvero (Manchester City), Gonsalo Iguains (Napoli) vai Esekils Laveci (Paris St Germain). Ja jau Argentīnas izlases galvenais treneris Alehandro Sabela var atļauties ignorēt Itālijas čempionu Juventus uzbrukuma līderi Karlosu Tevesu, tad laikam par snaiperiem viņiem nav jāuztraucas.

Pēdējā laikā uzplaukumu atkal piedzīvo Vācijas futbols, bet trenera Joahima Lēva vadītā manšafte demonstrē aizraujošu uzbrukuma futbolu. Vāciešu līderi ir jau ierastie — vārtsargs Manuels Noiers, aizsargi Filips Lāms, Pērs Mertezakers, pussargi Bastians Švainštaigers, Mesuts Ezils, Tomass Millers. Interesanti, ka Lēvs komandā iekļāvis tikai vienu klasisko uzbrucēju — veterānu Miroslavu Klozi, kurš piedalīsies jau ceturtajā pasaules čempionāta finālturnīrā. 35 gadus vecajam Klozem pietiek Brazīlijā gūt divus vārtus, lai kļūtu par visu laiku rezultatīvāko pasaules čempionāta finālturnīru spēlētāju — šobrīd viņa rēķinā ir 13 vārti, par vieniem mazāk nekā brazīlietim Ronaldo.

Bukmeikeri par piektajiem favorītiem uz čempionu titulu uzskata Beļģijas valstsvienību, kam izaugusi jaunu zvaigžņu izlase. Pietiek tikai minēt Spānijas čempionu vārtsargu Tibo Kurtuā, Anglijas čempionu Manchester City aizsardzības balstu Vinsentu Kompanī un Chelsea uzbrucēju Edenu Azāru. Jāņem gan vērā, ka trenera Marka Vilmotsa rīcībā ir čempionāta jaunākā komanda — šī beļģu futbolistu paaudze pirmo reizi piedalās pasaules vai Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Lieki teikt, ka pastiprināta uzmanība Brazīlijā tiks pievērsta pagājušā gada Zelta bumbas ieguvējam portugālim Krištianu Ronaldu, ar kuru ierindā portugāļi var apspēlēt jebkuru pretinieku. Tiesa, čempionāta priekšvakarā Ronaldu mokās ar traumām, tāpēc var gadīties, ka portugāļiem turnīrs būs jāsāk bez sava līdera. Nevajag aizmirst arī par Francijas izlasi, taču 1998. gada pasaules čempiona Didjē Dešama trenētajai komandai Brazīlijā būs jāiztiek bez savainotā vidējās līnijas līdera Franka Riberī.

ČEMPIONU GRUPA

Katrā čempionātā izveidojas tā saucamā nāves grupa, kad jau pirmajā posmā no čempionāta jāatvadās kādai no lielajām komandām. Šogad ir pat izveidojusies čempionu grupa, jo D grupā sacentīsies trīs agrākie pasaules čempioni — Itālija, Anglija un Urugvaja, kam kompānijā būs Kostarika. Anglijas izlasē joprojām toni nosaka pieredzējušie pussargi Stīvens Džerards un Frenks Lempards, bet priekšējā līnijā lielākās cerības saistās ar Veinu Rūniju. Atgādināšu, ka izslēgšanas mačos iekļūst grupu pirmo divu vietu ieguvējas. Itāliešiem joprojām vadošajās lomās komandā ir četri 2006. gada pasaules čempioni — vārtsargs Džanluidži Bufons, aizsargs Andrea Barcalji, pussargi Daniele de Rosi un Andrea Pirlo. Pagājušā pasaules čempionāta pusfinālistu urugvajiešu galvenā cerība ir Liverpool uzbrucējs Luiss Suaress, kurš šogad ir reāls pretendents uz pasaules labākā futbolista godu.

Jau pirmajā posmā mūs gaida pagājušā pasaules čempionāta fināla atkārtojums — Spānija pret Nīderlandi. Oranžie slavenā trenera Luisa van Gāla vadībā arī var cerēt uz visaugstākajām godalgām. Izloze lēmusi, ka nīderlandiešiem vai spāņiem jau astotdaļfinālā var nākties krustot šķēpus ar brazīliešiem (protams, ja laukuma saimnieki nepaklups jau grupu turnīrā, kas izklausās pārāk fantastiski).

Protams, dažus futbola lielmeistarus tomēr Brazīlijas laukumos neredzēsim —zviedrs Zlatans Ibrahimovičs, velsietis Garets Beils, polis Roberts Levandovskis ar savām izlasēm nekvalificējās finālturnīram, bet kolumbietis Radamels Falkao nespēlēs Brazīlijā traumas dēļ.

Brazīlijā pirmo reizi pasaules čempionātā tiks izmantota goal-line technology jeb vārtu gūšanas elektroniskā pārbaudes sistēma, kas precīzi fiksēs, vai bumba šķērsojusi vārtu līniju. Tāpat tiesneši pirmo reizi izmantos izgaistošos smidzinātājus, ar ko pirms soda sitieniem iezīmēs uz laukuma deviņu metru attālumu, kur var veidot spēlētāju sieniņu. Pēc minūtes šī zīme izgaisīs. Kā vienmēr, uz pasaules čempionātu sagatavota arī čempionāta oficiālā bumba — Brazuca.

 

PASAULES ČEMPIONI

Brazīlija — 5 (1958., 1962., 1970., 1994., 2002.)

Itālija — 4 (1934., 1938., 1982., 2006.)

Vācija — 3 (1954., 1974., 1990.)

Argentīna — 2 (1978., 1986.)

Urugvaja — 2 (1930., 1950.)

Francija — 1 (1998.)

Anglija — 1 (1966.)

Spānija — 1 (2010.)

 

2014. GADA PASAULES ČEMPIONĀTS

A grupa

Brazīlija, Horvātija, Meksika, Kamerūna

B grupa

Spānija, Nīderlande, Čīle, Austrālija

C grupa

Kolumbija, Grieķija, Kotdivuāra, Japāna

D grupa

Urugvaja, Kostarika, Anglija, Itālija

E grupa

Šveice, Ekvadora, Francija, Nīderlande

F grupa

Argentīna, Bosnija un Hercegovina, Irāna, Nigērija

G grupa

Vācija, Portugāle, Gana, ASV

H grupa

Beļģija, Alžīrija, Krievija, Dienvidkoreja

 

SPĒĻU KALENDĀRS

Ceturtdiena, 12. jūnijs

23.00 Brazīlija — Horvātija

Piektdiena, 13. jūnijs

19.00 Meksika — Kamerūna

22.00 Spānija — Nīderlande

01.00 Čīle — Austrālija

Sestdiena, 14. jūnijs

19.00 Kolumbija — Grieķija

22.00 Urugvaja — Kostarika

01.00 Anglija — Itālija

04.00 Kotdivuāra — Japāna

Svētdiena, 15. jūnijs

19.00 Šveice — Ekvadora

22.00 Francija — Hondurasa

01.00 Argentīna — Bosnija un Hercegovina

Pirmdiena, 16. jūnijs

19.00 Vācija — Portugāle

22.00 Irāna — Nigērija

01.00 Gana — ASV

Otrdiena, 17. jūnijs

19.00 Beļģija — Alžīrija

22.00 Brazīlija — Meksika

01.00 Krievija — Dienvidkoreja

Trešdiena, 18. jūnijs

19.00 Austrālija — Nīderlande

22.00 Spānija — Čīle

01.00 Kamerūna — Horvātija

Ceturtdiena, 19. jūnijs

19.00 Kolumbija — Kotdivuāra

22.00 Urugvaja — Anglija

01.00 Japāna — Grieķija

Piektdiena, 20. jūnijs

19.00 Itālija — Kostarika

22.00 Šveice — Francija

01.00 Hondurasa — Ekvadora

Sestdiena, 21. jūnijs

19.00 Argentīna — Irāna

22.00 Vācija — Gana

01.00 Nigērija — Bosnija un Hercegovina

Svētdiena, 22. jūnijs

19.00 Beļģija — Krievija

22.00 Dienvidkoreja — Alžīrija

01.00 ASV — Portugāle

Pirmdiena, 23. jūnijs

19.00 Nīderlande — Čīle

19.00 Austrālija — Spānija

23.00 Kamerūna — Brazīlija

23.00 Horvātija — Meksika

Otrdiena, 24. jūnijs

19.00 Itālija — Urugvaja

19.00 Kostarika — Anglija

23.00 Japāna — Kolumbija

23.00 Grieķija — Kotdivuāra

Trešdiena, 25. jūnijs

19.00 Nigērija — Argentīna

19.00 Bosnija un Hercegovina — Irāna

23.00 Hondurasa — Šveice

23.00 Ekvadora — Francija

Ceturtdiena, 26. jūnijs

19.00 Portugāle — Gana

19.00 ASV — Vācija

23.00 Dienvidkoreja — Beļģija

23.00 Alžīrija — Krievija

Astotdaļfināls

Sestdiena, 28. jūnijs

19.00 (49) 1A — 2B

23.00 (50) 1C — 2D

Svētdiena, 29. jūnijs

19.00 (51) 1B — 2A

23.00 (52) 1D — 2C

Pirmdiena, 30. jūnijs

19.00 (53) 1E — 2F

23.00 (54) 1G — 2H

Otrdiena, 1. jūlijs

19.00 (55) 1F — 2E

23.00 (56) 1H — 2G

Ceturtdaļfināls

Piektdiena, 4. jūlijs

19.00 (58) Uzvarētājs 53 — Uzvarētājs 54

23.00 (57) Uzvarētājs 49 — Uzvarētājs 50

Sestdiena, 5. jūlijs

19.00 (60) Uzvarētājs 55 — Uzvarētājs 56

23.00 (59) Uzvarētājs 51 — Uzvarētājs 52

Pusfināls

Otrdiena, 8. jūlijs

23.00 (61) Uzvarētājs 57 — Uzvarētājs 58

Trešdiena, 9. jūlijs

23.00 (62) Uzvarētājs 59 — Uzvarētājs 60

Sestdiena, 12. jūlijs

23.00 Spēle par 3. vietu

Svētdiena, 13. jūlijs

22.00 Fināls