Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbola sezonas ambīcijas un sapņi

Sācies Latvijas futbola virslīgas čempionāts, kur šogad sacentīsies deviņas komandas. Lielākā daļa vienību sezonai gatavojās treniņnometnēs siltajās zemēs, čempionātam jau pieteikti vairāk nekā septiņi desmiti leģionāru no visām pasaules malām, Optibet Virslīgā darbībā redzēsim arī daudzus Latvijas valstsvienības futbolistus — tas viss liecina gan par klubu nopietnajiem plāniem un ambīcijām, gan arī sola līdzjutējiem aizraujošu sezonu.

Paredzēts, ka nākamgad Optibet Virslīgas dalībvienību skaits palielināsies līdz 10 komandām, tāpēc šosezon neviena vienība pa tiešo ārā no virslīgas nekritīs, bet pēdējā vietā palikusī komanda aizvadīs pārspēles ar pirmās līgas otrās vietas ieguvējiem. Pērn virslīgas komandu vidū izcēlās lieli strīdi par leģionāra statusa atcelšanu Eiropas Savienības pilsoņiem, bet šogad tomēr paliks spēkā ierobežojumi — laukumā vienlaikus varēs atrasties tikai pieci spēlētāji, kuri neatbilst pašmāju federācijas sagatavota futbolista statusam (par tādu tiek uzskatīti spēlētāji, kuri līdz 21 gada vecumam ir vismaz trīs gadus bijuši reģistrēti kādā Latvijas klubā). Kā jau ierasts, komandas aizvadīs četru riņķu sacensības, kas nozīmē, ka katra vienība nospēlēs 32 mačus.

ČEMPIONU LOMĀ

Jaunā Latvijas čempionvienība Riga FC ziemā pārdzīvojusi lielas pārmaiņas, atvadoties no dažiem svarīgiem titula kaldinātājiem, bet tajā pašā laikā vietā sameklējot arī nopietnu sastāva pastiprinājumu. Pirmkārt, prom devās komandas galvenais treneris ukrainis Viktors Skripņiks, kurš pērn Rīgas kluba vadību pārņēma sezonas vidū, kad Riga FC krietni atpalika no līderiem, taču Skripņika vadībā rīdzinieki vairs nepiedzīvoja zaudējumus ne čempionātā, ne Latvijas kausa izcīņā, izcīnot abas trofejas. Februāra sākumā par jauno Riga FC galveno treneri tika iecelts portugālis Luišs Pimentu, taču četras dienas pirms čempionāta atklāšanas spēles portugālis paziņoja, ka nestrādās ar Rīgas klubu. Tādējādi čempioni sezonu sāka pieredzējušā vietējā trenera Mihaila Koņeva vadībā — atcerēsimies, ka jau pagājušajā sezonā Koņevs grūtā brīdī pavasara beigās pārņēma komandas vadību, stabilizējot situāciju pirms Skripņika ierašanās (Koņeva vadībā Riga FC uzvarēja visas piecas spēles).

Tāpat pēc veiksmīgās sezonas čempionu sastāvu pameta Riga FC kapteinis un pagājušā gada labākais virslīgas aizsargs Volodimirs Bajenko, kurš bija trešais aptaujā par virslīgas gada labāko spēlētāju. Savukārt Latvijas valstsvienības uzbrucējs Deniss Rakels, kurš pērn Riga FC sastāvā aizvadīja sezonas otro pusi, turpina karjeru Kiprā. Rīdzinieki arī ir šķīrušies no pāris zelta pamatsastāva pussargiem — leģionāriem Ivana Jeņina un Džordža Deivisa.

Toties Riga FC rindās palicis pagājušās sezonas galvenais atklājums — 23 gadus vecais vārtsargs Roberts Ozols, kurš pērn tika atzīts par Latvijas čempionāta labāko spēlētāju. Otrs vārtsargs Rīgas klubā šogad ir pieredzējušais Maksims Uvarenko, kurš pērn bija FK Ventspils otrais vārtsargs. Ierindā palicis arī pagājušās sezonas virslīgas labākais snaiperis serbs Darko Lemajičs, kurš pērn guva 15 vārtus jeb tieši trešdaļu no komandas vārtu guvumiem.

Tomēr Riga FC sastāva papildinājumi ir vēl iespaidīgāki par zaudējumiem. Par rīdzinieku skaļāko darījumu jāsauc Latvijas valstsvienības uzbrucēja Artūra Karašauska pievienošanās komandai, apvedot ap stūri konkurentus. Neticami, bet viena gada laikā Karašausks ir pabijis piecos futbola klubos (!) — pagājušo sezonu Artūrs sāka Liepājā, tad vasarā pārcēlās uz Kazahstānu, bet rudenī jau parakstīja līgumu ar Riga FC galvenajiem konkurentiem Rīgas Futbola skolu. Tomēr RFS rindās Karašausks tā arī neuzspēlēja, jo janvāra sākumā viņu iegādājās Kipras klubs Paphos, bet vēl pēc mēneša izrādījās, ka kiprieši vienu no talantīgākajiem Latvijas futbolistiem izīrējuši Riga FC. Līdz ar to var teikt, ka Riga FC jau ir izcīnījusi sezonas pirmo uzvaru ārpus laukuma, jo skaidrs, ka RFS savu potenciālo uzbrukuma līderi neatdotu konkurentiem, bet Riga FC pārsteidza ar šādu shēmu.

Valsts čempioni sastāvu papildinājuši vēl ar vairākiem citu Latvijas klubu vadošajiem futbolistiem — FK Ventspils kapteini un Latvijas valstsvienības pussargu Ritvaru Ruginu, ļoti pieredzējušo 35 gadus veco uzbrucēju Alekseju Višņakovu no Jūrmalas Spartaka (pērn ilggadējais Latvijas izlases spēlētājs virslīgā guva 13 vārtus, īpaši izceļoties tieši sezonas izskaņas mačā ar Riga FC, kad guva četrus vārtus, panākot neizšķirtu 4:4), un perspektīvo uzbrucēju Vladislavu Fjodorovu, kurš pagājušajā sezonā bija viens no FK Metta/LU līderiem. Uz Rīgu šogad pārcēlušies arī vairāki visai interesanti ārzemju futbolisti — 30 gadus vecais franču uzbrucējs Kevins Berigo ilgus gadus spēlējis Francijas augstākajā līgā (pavisam Ligue 1 viņš aizvadījis 169 spēles, gūstot 27 vārtus), aizsargs Herdi Prenga pagājušajā rudenī debitēja Albānijas izlasē, bet gruzīnu pussargs Davits Škirtladze iepriekš vairākus gadus visai veiksmīgi spēlējis Dānijas augstākajā līgā.

Par Riga FC nopietnajiem plāniem liecina arī komandas gatavošanās plāni — janvārī rīdzinieki aizvadīja pusotru nedēļu ilgu treniņnometni Apvienotajos Arābu Emirātos, bet februārī gandrīz trīs nedēļas nodzīvoja Kiprā.

VENTSPILS PĀRMAIŅAS

Starpsezonu periodā ļoti izmainījušies ir Latvijas vicečempioni FK Ventspils — komandu gan turpina trenēt Melnkalnes speciālists Dejans Vukičevičs, bet dzeltenzilie šķīrušies no puses pamatsastāva spēlētāju, atvadoties no gandrīz visiem saviem labākajiem vietējiem spēlētājiem. Visnopietnākās pārmaiņas ir skārušas ventspilnieku aizsardzības līniju — uz citiem Latvijas klubiem pārgājuši gan abi pamatvārtsargi Vitālijs Meļņičenko un Maksims Uvarenko, gan aizsargi Nauris Bulvītis, Vitālijs Jagodinskis un Vadims Žuļevs. Ventspilnieki atvadījušies arī no sava kapteiņa — pussarga Ritvara Rugina. Tāpat komandā nomainījušies vairāki leģionāri. Tiesa, neviens no aizbraukušajiem ārzemniekiem nespēlēja Ventspilī vadošas lomas, bet interesantākais no jaunpienācējiem solās būt Haiti izlases aizsargs Žans Sonijs Alsenats, kurš vēl pērn regulāri spēlēja Portugāles augstākajā līgā. Toties uzbrukumā lielas cerības ventspilnieki noteikti saistīs ar brazīlieti Žo Santušu, kurš pērn spēlēja Rumānijas augstākajā līgā. Arī šosezon daudz tiek gaidīts no rezultatīvā nigērieša Tosina Aijeguna, kurš pērn ar 13 vārtu guvumiem bija trešais rezultatīvākais Latvijas virslīgas spēlētājs — FK Ventspils direktors Andrejs Butriks pirms sezonas pat nosauca Tosinu par visu laiku labāko kluba spēlētāju. Uz otro sezonu Ventspilī palicis un kapteiņa godā ticis Togo aizsargs Abduls Gafars Mamahs.

Ventspilnieki sastāva papildinājumu meklēja arī citos Latvijas klubos. Tiesa, neviens no uzaicinātajiem futbolistiem pērn virslīgā īpaši neizcēlās — no Jūrmalas Ventspilī atgriezās uzbrucējs Kaspars Svārups, ar kuru kopā uz Kurzemi no Spartaka pārcēlās arī pussargs Ingars Stuglis, jaunie Latvijas čempioni uz Ventspili palaida pussargu Romānu Mickeviču, bet par dzeltenzilo lielāko ieguvumu varētu kļūt Jevgeņijs Kazačoks, kurš vēl 2016. gadā tika atzīts par virslīgas labāko pussargu, taču pērn tā arī nespēja iekarot vietu RFS pamatsastāvā. Redzēsim, kā ventspilnieki būs atrisinājuši vārtsarga jautājumu — pēc abu pamatvārtsargu aiziešanas savu izdevību var sagaidīt jaunais Ivans Baturins, kurš pērn virslīgā aizvadīja tikai divas spēles, bet viņa konkurents būs cits nesenais juniors Vjačeslavs Kudrjavcevs, kurš pagājušo gadu pavadīja slavenākā Polijas kluba Varšavas Legia otrajā komandā.

Arī FK Ventspils ziemu pārlaida siltajās zemēs, janvārī un februārī aizvadot divas divu nedēļu treniņnometnes Spānijā. Šajā laikā ventspilnieki regulāri aizvadīja pārbaudes spēles, iekuļoties arī aizdomīgo spēļu skandālā — UEFA sāka izmeklēšanu par spēli ar Norvēģijas klubu Jerve, kur ventspilnieki pēdējās minūtēs pagalam neveiksmīgi nospēlēja aizsardzībā, ielaižot vienīgos vārtus.

NOPIETNĀ SKOLA

Lielu daļu no pagājušās sezonas čempionāta līderpozīcijās atradās Rīgas Futbola skola, taču rudenī komandas spēle pilnībā pajuka, un RFS noslīdēja uz trešo vietu. Neatkarīgi no šāda neveiksmīga pavērsiena RFS vadība palika uzticīga lietuviešu trenerim Valdam Dambrauskam, kurš ziemā tika minēts arī kā viens no kandidātiem uz Lietuvas valstsvienības galvenā trenera amatu (starp citu, turpmāk lietuviešus vadīs Valds Urbons, kurš 2017. gadā ar Jūrmalas Spartaku kļuva par Latvijas čempionu).

Jau pērn RFS bija visai iespaidīgs spēlētāju sastāvs, bet šogad komanda kļuvusi vēl spēcīgāka. Rīdzinieki šķīrušies tikai no diviem pagājušās sezonas pamatsastāva futbolistiem — kapteiņa Kaspara Dubras (Latvijas izlases aizsardzības balsts karjeru turpinās Kazahstānā) un gruzīna Lašas Šergelašvili. Prom devies vēl pusducis citu leģionāru, kuri pērn neattaisnoja kluba cerības. Futbola skolu pameta arī divi nesenie Latvijas valstsvienības pussargi — Jevgeņijs Kazačoks un Dāvis Indrāns, kuriem tā arī neizdevās nostiprināties komandas pamatsastāvā.

Savukārt skolnieku sastāva papildinājums ir visai iespaidīgs — uz galvaspilsētu pārcēlušies abi FK Ventspils aizsardzības centri — Nauris Bulvītis un Vitālijs Jagodinskis, bet no Jelgavas pievienojies pussargs Alans Siņeļnikovs. Cerēsim, ka RFS rindās savu agrāko spēli atgūs talantīgais pussargs Artūrs Zjuzins, kurš traumu dēļ gandrīz pilnībā izlaida iepriekšējās divas sezonas, atrodoties Riga FC sastāvā. RFS arī sameklēja jaunus leģionārus Dambrauska bijušajā komandā Viļņas Žalgiris, no kurienes uz Rīgu šogad pārcēlušies trīs spēlētāji — pussargi Tomašs Šimkovičs no Austrijas un horvāts Slavko Blagojevičs, kā arī slovāku uzbrucējs Tomašs Malecs. Jāpiemin arī pieredzējušais japāņu pussargs Takajuki Seto, kurš 10 sezonas spēlējis vienā no spēcīgākajiem Rumānijas klubiem Astra, kļūstot par Rumānijas čempionātā visvairāk maču aizvadījušo ārzemnieku.

Labu pastiprinājumu rīdzinieki atrada arī Daugavpilī, pārvilinot Kotdivuāras uzbrucēju Sedriku Kuadio, kurš pērn ar 26 gūtajiem vārtiem bija trešais rezultatīvākais pirmās līgas spēlētājs. Pagājušajā gadā RFS bija rezultatīvākā virslīgas komanda (57 vārti), un komandā palicis arī sezonas otrs labākais virslīgas snaiperis ukrainis Maksims Marušičs (14 vārti). Nevar nepieminēt arī īpatnējo gadījumu ar Latvijas izlases uzbrucēju Artūru Karašausku — pagājušajā rudenī viņš pievienojās RFS, taču, nenospēlējis komandā nevienu spēli, ziemā izmantoja līgumā paredzētās tiesības par noteiktu izpirkuma summu pārcelties uz ārzemju klubu. Liels bija pārsteigums, kad sezonas priekšvakarā Karašausks gozējās jau Riga FC formā. Skaidrs, ka RFS par šādu pavērsienu nav priecīgi, taču klubs vismaz nopelnīja naudu.

Būtiskas izmaiņas notikušas arī RFS vadības štābā — par jauno kluba ģenerāldirektoru kļuvis bijušais FK Liepāja prezidents Māris Verpakovskis. Atgādināšu, ka agrākais RFS menedžeris Maksims Krivuņecs šobrīd ir Latvijas Futbola virslīgas vadītājs. Atšķirībā no galvenajiem konkurentiem RFS nepavadīja visu ziemu siltajās zemēs, aizvadot tikai vienu pusotru nedēļu ilgu treniņnometni Kiprā.

JAUNĀ LIEPĀJA

Pagājušajā sezonā ārpus pirmā trijnieka palika FK Liepāja, kur starpsezonu periodā arī notikusi jūtama sastāva rekonstrukcija — pēc pagājušās sezonas komandā vairs nepalika 15 spēlētāji. Liepājas līdzjutējus vairs nepriecēs divi leģendāri kurzemnieku uzbrucēji — Kristaps Grebis un Ģirts Karlsons, kurš ar 10 gūtajiem vārtiem bija pagājušās sezonas komandas labākais snaiperis. Līdz ar to no vecajiem labajiem Liepājas metalurga laikiem ierindā palikuši vairs tikai divi aizsardzības veterāni — Deniss Ivanovs un Antons Jemeļins.

Pēc ne pārāk veiksmīgas atgriešanās uz pusgadu dzimtajā pilsētā atpakaļ uz Krievijas čempionātu devies uzbrucējs Vladimirs Kamešs, Liepājā nav palikuši arī abi pagājušās sezonas pamata vārtsargi — Armēnijas izlases vārtsargs Arsens Beglarjans un jaunais Krišjānis Zviedris, kurš ir izīrēts Lietuvas klubam Atlantas, ko šogad trenē liepājnieks Viktors Dobrecovs (šo sezonu Klaipēdā aizvada arī Viktora dēls Deivids, kuram pērn neizdevās izcīnīt vietu Liepājas kluba sastāvā). Tiesa, atkal ir gatavs spēlēt vārtsargs Valentīns Ralkevičs, kuram pagājušo sezonu sabojāja nopietna trauma, kā arī liepājniekiem ir pievienojies Latvijas U-21 izlases vārtsargs Kristaps Zommers, kurš pirms tam mēģināja izsisties lielajā futbolā caur Itālijas zemākajām līgām.

Pēc četriem Liepājā pavadītajiem gadiem prom devies argentīniešu pussargs Leonels Strumija, tomēr komandā joprojām palikuši pāris Argentīnas futbola audzēkņi — pirms gada atbraukušais aizsargs Gonsalo Negro un jau naturalizētais pussargs Kristians Toress. Klāt ir nākuši pieci leģionāri no trim kontinentiem, par kuru spējām gan varēs spriest vien sezonas laikā — Latvijas futbola publikai no viņiem pazīstams ir tikai ganiešu aizsargs Ofosu Apija, kurš pirms sešiem gadiem uz trim sezonām pievienojās Rīgas Skonto, bet pērn pāris mačos uz īsu brīdi parādījās laukumā RFS rindās. Daudz jautājumu ir par Liepājas uzbrukumu, jo komandā vairs nespēlēs ne tikai Grebis ar Karlsonu, bet prom devušies vēl citi priekšējās līnijas spēlētāji — Verners Apiņš un Ēriks Punculs. Tāpēc no Jelgavas uz Liepāju uzaicināts pieredzējušais Vladislavs Kozlovs, kā arī sevi varēs pierādīt ārzemnieki — gruzīns Mate Vacadze, brazīlietis Dodo un moldāvs Danu Spataru. Liepājas klubam pievienojušies arī divi futbolisti ar Latvijas valstsvienības pieredzi — aizsargs Vadims Žuļevs (pērn spēlēja FK Ventspils) un pussargs Daniils Ulimbaševs (FK Jelgava).

Liepāja vienmēr varējusi lepoties ar savu futbola skolu, tāpēc lielas cerības tiek saistītas ar liepājnieku jaunajiem talantiem — ne velti Kristers Tobers pērn jau 17 gadu vecumā tika iecelts komandas kapteiņa godā, savukārt Latvijas U-21 izlases spēlētājs Mārtiņš Ķigurs rudenī tika atzīts par virslīgas ceturtā apļa labāko jauno spēlētāju, bet Raivis Andris Jurkovskis jau ir debitējis valsts galvenajā komandā. Par komandas līderi gan būtu jākļūst 24 gadus vecajam Jānim Ikauniekam, kurš jau 2014. gadā tika atzīts par virslīgas labāko spēlētāju, taču pēc tam vairs nav īsti atgriezies tā laika augstumos — pērn visai daudzsološo sezonu pārtrauca augustā gūtā pleca trauma.

Arī šosezon liepājniekus varoņdarbiem gatavos skotu treneris Gordons Jangs, kurš pērn ieradās Latvijā kā mūsu izlases galvenā trenera Miksu Pātelainena palīgs, bet septembrī visai veiksmīgi stājās pie Liepājas komandas stūres. Toties kopā ar dzimto komandu vairs nav Latvijas futbola leģenda Māris Verpakovskis, kurš bija kluba pirmais prezidents, taču tagad izvēlējās doties darbā uz Rīgu. Gatavojoties sezonai, liepājnieki aizvadīja divas treniņnometnes Turcijā.

MAINĪGĀ JŪRMALA

Kā jau ierasts, starpsezonu periodā ievērojamas pārvērtības piedzīvojusi arī 2016. un 2017. gada Latvijas čempionvienība Jūrmalas Spartaks, kas pērn palika piektajā vietā. Šogad par komandas galveno treneri kļuvis itālietis Nuncio Dzavetjēri, kurš pirms 10 gadiem jau strādāja Latvijā, vadot FK Ventspils arī Eiropas līgas grupu turnīrā.

Jūrmalnieki ir šķīrušies no daudziem pamatsastāva spēlētājiem ar komandas labāko snaiperi Alekseju Višņakovu priekšgalā. Tāpat Spartakā ir nomainījušies lielākā daļa leģionāru un prom devušies trīs no komandas līderiem — bosniešu aizsargs Aleksandrs Kosoričs (komandas kapteinis, kurš pērn izlaida tikai vienu spēli), Krievijas pussargi Artemijs Maļejevs un Jevgeņijs Kobzars. Tādējādi Jūrmalā ir palikuši tikai trīs futbolisti, kuri pērn Spartaka sākumsastāvā izgāja laukumā vismaz pusē no čempionāta maču — vārtsargs Jevgeņijs Nerugals, aizsargi Ingus Šlampe un Gints Freimanis. Smagas slimības dēļ lielāko daļu pagājušās sezonas izlaida pirms tam uz Latvijas valstsvienību aicinātais pussargs Edgars Vardanjans, bet šogad ir pamats cerēt, ka veselības likstas būs palikušas pagātnē.

Virslīgā vairs nespēlēs arī nopelniem bagātais veterāns Pāvels Mihadjuks, kurš palīdzēja Spartakam divreiz kļūt par Latvijas čempioniem. Par sastāva mainību Jūrmalas klubā uzskatāmi liecina tas, ka no 2016. gada čempionu sastāva komandā pa šo laiku palikuši tikai trīs futbolisti — kluba spēlējošais direktors Edgars Gauračs, jaunais pussargs Ričards Korzāns un pieredzējušais Šlampe. Šogad pēc divām Jelgavā aizvadītām sezonām Spartakā atgriezies vēl pussargs Andrejs Kiriļins. Tāpat klubā pēc vairāku gadu prombūtnes atgriezušies aizsargi Vitālijs Smirnovs (iepriekš spēlēja Riga FC) un Ņikita Bērenfelds (FK Liepāja), kā arī vārtsargs Vitālijs Meļņičenko (FK Ventspils). No Ventspils uz Jūrmalu pārcēlies arī pērn Latvijas valstsvienībā debitējušais pussargs Vitālijs Rečickis. Jūrmalnieku sezonas izredzes lielā mērā noteiks tas, cik vērtīgi palīgi izrādīsies pieaicinātie leģionāri — komanda ir nokārtojusi pāreju ducim ārzemnieku (neviens no viņiem nav vecāks par 22 gadiem), bet pirmajā mačā laukumā devās tikai četri leģionāri. Arī Spartaka futbolisti pamatus sezonai lika siltajās zemēs, mēnesi lejot sviedrus Turcijā.

PAHARA KOMANDA

Ziemas laikā ļoti ir izmainījies arī FK Jelgava sastāvs. Nemaz ne tik sen Zemgales klubs pretendēja uz visaugstākajām mūsu futbola godalgām (2016. gadā FK Jelgava ieguva sudraba medaļas, kā arī trešo reizi pēc kārtas izcīnīja Latvijas kausu), taču pāris iepriekšējās pagalam neveiksmīgās sezonas (divreiz sestā vieta) vairs neļauj zemgaliešus pieskaitīt pie čempionāta favorītiem. No trīskārtējo kausa ieguvēju sastāva FK Jelgava krāsas turpina aizstāvēt tikai nesenais Latvijas izlases pussargs Artis Lazdiņš un Jelgavas futbola leģenda Valērijs Redjko, kurš komandā spēlē jau kopš tās iekļūšanas virslīgā pirms deviņiem gadiem. Tiesa, Lazdiņu jau gadiem nomoka traumas, bet Redjko pērn pavisam reti tika laukumā.

Pagājušā vasarā pie FK Jelgavas vadības pults stājās bijušais Latvijas valstsvienības galvenais treneris Marians Pahars, taču tas nedeva augļus un, godīgi sakot, komanda atstāja pagalam nevarīgu iespaidu — pietiek minēt, ka pērn FK Jelgava bija mazrezultatīvākā čempionāta komanda (28 spēlēs tikai 19 gūto vārtu), turklāt 19 mačos jelgavnieki palika sausā, spējot gūt vārtus tikai 3 no 20 spēlēm ar pirmā piecnieka komandām. Šogad no Pahara trenētās komandas noteikti tiks gaidīts daudz vairāk.

Pēc pagājušās sezonas jelgavnieki atvadījās no vairākiem labi pazīstamiem spēlētājiem — dažādos laikos Latvijas izlasē spēlējušajiem Maksima Rafaļska, Alana Siņeļnikova, Vladislava Kozlova un Daniila Ulimbaševa. Latvijas čempionātā vairs neredzēsim arī interesantos lietuviešus — pussargu Mindaugu Grigaraviču, kurš ar pārtraukumiem Jelgavā spēlēja jau kopš 2012. gada, un aizsargu Sigitu Olberķi, kurš pērn izcēlās ar bezkompromisu spēli, nopelnot 11 dzeltenās un divas sarkanās kartītes.

Tomēr jelgavnieki ir atraduši ievērības cienīgu sastāva pastiprinājumu — no RFS pārnācis perspektīvais pussargs Dāvis Indrāns, kuram vēl pirms pusotra gada toreizējais Latvijas izlases treneris Aleksandrs Starkovs solīja spožu nākotni. Pēc nesekmīgiem mēģinājumiem gūt panākumus ārzemēs Latvijā atgriezies arī bijušais valstsvienības aizsargs Renārs Rode, bet no FK Metta/LU pārvilināti vēl divi izlasē jau debitējuši spēlētāji — pussargs Eduards Emsis un uzbrucējs Ņikita Ivanovs. Gribētos cerēt, ka Jelgavas mačos laukumā redzēsim arī agrāko Latvijas izlases vidējās līnijas līderi Aleksandru Cauņu — lai arī 2011. un 2012. gada labākais Latvijas futbolists traumu dēļ jau gandrīz trīs gadus nav kārtīgi spēlējis un mācās par treneri, 31 gadu vecais Cauņa vēl nav beidzis futbolista karjeru. Pagājušajā sezonā nepārliecināja FK Jelgava vārtsargi, tāpēc šogad ir pieaicināts pieredzējušais Germans Māliņš. FK Jelgava sastāvu papildinājuši arī septiņi leģionāri (interesanti, ka trīs ir no Nīderlandes). Atšķirībā no čempionāta favorītiem jelgavnieki ziemā nebrauca uz siltajām zemēm, dodoties uz divām treniņnometnēm tepat blakus kaimiņos Lietuvā.

NĀKOTNES VĀRDĀ

Pērn jau sesto gadu pēc kārtas FK Metta/LU virslīgā finišēja priekšpēdējā vietā. Pēc sezonas Andra Riherta vadīto komandu pameta trīs komandas vadošie spēlētāji, kuri pērn debitēja Latvijas valstsvienībā — pussargi Vladislavs Fjodorovs un Eduards Emsis, uzbrucējs Ņikita Ivanovs. Prom devās arī nigēriešu aizsargs Usmans Abass, kurš Mettā nospēlēja trīs sezonas.

Savukārt Mettas sastāvu ir papildinājuši vairāki Latvijas jauniešu izlašu spēlētāji — uzbrucējs Deivids Drāznieks no Liepājas, aizsargs Roberts Ķipsts un pussargs Kristers Aldis Puriņš no pirmās līgas klubiem (attiecīgi — Skonto Academy/RTU un FK Smiltene). Tomēr īpaši jāizceļ 20 gadus vecais aizsargs Lukmans Zakari, kurš savā neilgajā futbolista karjerā jau ir paspējis kļūt par pasaules čempionu, 2015. gadā spēlējot Nigērijas U-17 izlasē.

Rīgas studentu komandā karjeru turpinās arī pagājušās sezonas komandas labākais snaiperis Tamirlans Džamalutdinovs no Krievijas, kurš pērn guva septiņus vārtus. FK Metta/LU sastāvā palikuši arī vārtsargs Dāvis Ošs un aizsargs Kirils Ševeļovs, kuri pagājušajā sezonā bija vienīgie čempionāta spēlētāji, kuri visas turnīra spēles aizvadīja no zvana līdz zvanam. Ošam arī tika piešķirta komandas gada labākā spēlētāja balva, bet 28 gadus vecais Ševeļovs joprojām ir pārliecinoši vecākais komandas spēlētājs — nevienam citam nav pat 25 gadu. Varam droši prognozēt, FK Metta/LU atkal būs jaunākā čempionāta komanda — pērn komandas vidējais vecums bija 20 gadi. Redzot citu komandu pastiprināšanos, FK Metta/LU šīs sezonas izredzes gan nešķiet pārāk pārliecinošas — studentiem vēl būs jāpacenšas, lai kaut vai ieņemtu savu ierasto priekšpēdējo vietu.

VALMIERAS CERĪBA

Tikai virslīgas paplašināšana no izkrišanas atpakaļ uz pirmo līgu paglāba pagājušās sezonas debitantus Valmieru Glass ViA. Pērn Valmieras futbols virslīgā atgriezās pēc 14 gadu pārtraukuma, un tā izrādījās ļoti smaga pieredze — valmierieši pirmo no savām divām uzvarām guva tikai oktobrī, bet pavisam 28 mačos nopelnīja tikai astoņus punktus, pusē no spēlēm piedzīvojot sagrāves jeb zaudējumus ar vismaz trīs vārtu pārsvaru.

Tomēr vidzemnieki ir izdarījuši secinājumus no skarbās skolas, un šogad ir pamats cerēt, ka Valmieras komanda būs konkurētspējīgāka. Ļoti intriģējoši, ka valmierieši ir pastiprinājušies ar pieredzējušo un virslīgā regulāri labus panākumus guvušo treneri — gruzīnu Tamazu Pertiju, kurš agrāk, strādājot ar Rīgas Skonto un FK Liepāja, vairākkārt ir izcīnījis Latvijas čempionāta medaļas. Valmieras komandai par medaļām domāt vēl ir pāragri, taču apsteigt pāris konkurentus noteikti varētu būt pa spēkam, jo valmierieši ir arī piesaistījuši vairākus virslīgā pārbaudītus spēlētājus — aizsargi Boriss Bogdaškins un pussargs Krišs Kārkliņš pērn kļuva par Latvijas čempioniem Riga FC rindās, uzbrucēji Ēriks Punculs un Verners Apiņš spēlēja spēcīgajā Liepājā, bet vēl viens priekšējās līnijas spēlētājs Artis Jaudzems iepriekš pārstāvēja RFS.

Valmieras komanda plāno arī piesaistīt vairākus leģionārus, taču vēl tiek kārtotas formalitātes un īsti nav skaidrs, cik daudz komandai būs to ārzemju palīgu. Pagājušajā sezonā nepārliecināja valmieriešu vārtsargu līnija, tāpēc pieaicināts ļoti pieredzējis ukraiņu vārtsargs Andrijs Fedorenko un jaunais Vladislavs Lazarevs, kurš pērn meklēja laimi Itālijas zemākajās līgās. Agrāk neiedomājami, bet šogad arī Valmieras komanda aizvadīja treniņnometni Eiropas dienvidos, uz pusotru nedēļu iekārtojoties Turcijā.

DAUGAVPILS ATGRIEŠANĀS

Pēc divu gadu pārtraukuma virslīgā atkal būs pārstāvēta Latvijas otra lielākā pilsēta — pagājušajā sezonā pirmajā līgā uzvarēja BFC Daugavpils. Šosezon komandu turpinās trenēt bijušais Latvijas valstsvienības pussargs Viktors Morozs. Daugavpils komandas kodolu veido vietējās futbola skolas pārstāvji, bet klāt nākuši arī vairāki leģionāri, piemēram, par pamatvārtsargu kļuvis ukraiņu vārtsargs Daņilo Kučers, mums pazīstams ir arī viņa tautietis pussargs Bogdans Kovaļenko, kurš ir izīrēts no Riga FC. Savukārt no cita mūsu galvaspilsētas kluba RFS ir izīrēti divi Latvijas jauniešu izlašu spēlētāji — aizsargs Daniels Balodis un uzbrucējs Maksims Toņiševs. BFC Daugavpils sastāvā joprojām laukumā dosies arī pāris bijušā pilsētas kluba Dinaburga spēlētāji — aizsargs Jurijs Sokolovs un pussargs Valērijs Afanasjevs. Par komandas kapteini gan ievēlēts deviņpadsmitgadīgais pussargs Raivis Skrebels.

Daugavpilī palicis pagājušās sezonas pirmās līgas rezultatīvākais spēlētājs — pieredzējušais Liepājas futbola audzēknis azerbaidžānis Vugars Askerovs (pērn pirmajā līgā guva 31 vārtus), toties uz Rīgu ir pārcēlies pagājušās sezonas komandas otrs labākais snaiperis Sedriks Kuadio (26 vārti). Pagājušajā sezonā gan Valmieras komanda jau pieredzēja, ka starp virslīgu un pirmo līgu ir milzīga atšķirība, taču daugavpilieši ir daudz labāk sagatavoti pāriešanai jaunā līmenī. To jau pierādīja čempionāta starts, jo daugavpiliešiem nebija ilgi jāgaida pirmā uzvara — jau sezonas atklāšanas spēlē ar 1:0 tika pieveikta Metta.

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.