Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbols bez robežām

Viena no mūsdienu laikmeta galvenajām iezīmēm ir atvērtās robežas. Tas attiecas arī uz futbolu — mūsu sportisti var brīvi meklēt darbu ārzemēs, bet arī Latvijas čempionātā redzam arvien vairāk ārzemju spēlētāju un treneru. Turklāt ar šo gadu Latvijas virslīgā ir palielināts leģionāru limits, kas sola būtisku pavērsienu mūsu futbola dzīvē — paredzams, ka pieredzēsim vēl lielāku ārzemnieku pieplūdumu, savukārt vietējos futbolistus konkurences palielināšanās spiedīs aktīvāk meklēt karjeras iespējas ārpus savas zemes robežām.

Agrāk Latvijas virslīgā vienlaikus laukumā drīkstēja atrasties pieci ārzemju futbolisti, bet šogad — jau astoņi. Leģionāru limita liberalizācija pērn izraisīja lielas kaislības — pret to iestājās nu jau bijušais Latvijas Futbola federācijas prezidents Kaspars Gorkšs un tagadējais Latvijas valstsvienības galvenais treneris Dainis Kazakevičs, tāpēc galu galā strīdīgo jautājumu izšķīra LFF biedru balsojums kārtējā kongresā, kur vairākums piekrita pārmaiņām (61 balss pret 47).

SŪRĀ MAIZE

Sen jau pagājuši tie laiki, kad mūsu futbolisti spēlēja Eiropas TOP 5 līgās (Anglija, Vācija, Spānija, Itālija un Francija), tomēr arī tagad Latvijas valstsvienības futbolisti veido karjeru pietiekami solīdajās Ukrainas, Čehijas, Šveices, Polijas, Kipras, Norvēģijas un Ungārijas augstākajās līgās. Eiropas klubu rangā no šīm valstīm visaugstāk atrodas Ukraina, kur jau kopš pagājušās vasaras klubā Oleksandrija visnotaļ veiksmīgi spēlē aizsargs Kaspars Dubra, šosezon arī izmēģinot spēkus Eiropas līgas grupu turnīrā. Šoziem uz citu Ukrainas medaļu pretendenti Luhanskas Zorja no Rīgas Futbola skolas pārcēlās jaunais Latvijas valstsvienības pussargs Andrejs Cigaņiks, bet no Valmieras komandas Ukrainas virslīgas jaunpienācējiem Kovaļivkas Kolos pievienojās Latvijas U-21 izlases pussargs Vladislavs Soloveičuks.

Pēc pusgada pārtraukuma Čehijā atgriezies par 2018. gada Latvijas labāko futbolistu atzītais Dāvis Ikaunieks, kuram ar Čehiju izveidojušās īpašas saites — pirms diviem gadiem kuldīdznieks jau tika nosaukts par Čehijas virslīgas labāko leģionāru. Ikaunieks, kurš pagājušā gada otro pusi aizvadīja Rīgas Futbola skolas sastāvā, noslēdzis vienošanos uz pusgadu ar klubu Fastav Zlin, kas Dāvim būs jau trešais klubs Čehijā. Interesants pavērsiens noticis arī Jāņa Ikaunieka karjerā — Dāvja jaunākais brālis izrādījās nevajadzīgs Liepājas klubam, bet parakstīja līgumu uz trim gadiem ar Norvēģijas klubu Stromsgodset. Atgādināšu, ka jau pirms pieciem gadiem Jānis, pirms tam ieguvis Latvijas čempionāta labākā spēlētāja titulu, nonāca Francijas virslīgā, klubā Metz, taču šajos gados viņam neizdevās attaisnot lielās cerības.

Savukārt Kipras klubā Pafos atgriezies cits valstsvienības uzbrucējs Deniss Rakels, kurš uz pusgadu bija izīrēts Latvijas stiprākajam klubam Riga FC. Joprojām trīs spēlētāju pārstāvniecība mums palikusi Šveicē — Mārcis Ošs (Neuchatel Xamax), Roberts Uldriķis (Sion) un Andris Vaņins (Zurich). Tiesa, ar vietu kluba pamatsastāvā šosezon var palepoties tikai Ošs, kurš gada sākumā traumas dēļ izlaida vairākus mačus, bet atgriezās ar gūtiem vārtiem.

Mūsu leģionāru pulku papildinājis arī deviņpadsmitgadīgais liepājnieks Kristers Tobers, kurš uz pusgadu izīrēts Polijas ekstraklases klubam Gdaņskas Lechia. Polijas augstākajā līgā jau veiksmīgi spēlē vārtsargs Pāvels Šteinbors (Gdiņas Arka), kurš tika atzīts par pagājušā gada labāko Latvijas futbolistu, bet līgu zemāk darbojas divi mūsu uzbrucēji — Vladislavs Gutkovskis un Valērijs Šabala. Toties pieredzējušais Latvijas izlases pussargs Igors Tarasovs nonācis Ungārijas virslīgas pēdējā komandā Kaposvar. Negaidītu lēmumu pieņēmis Latvijas izlases aizsargs Vitālijs Maksimenko, kurš no Slovēnijas līdervienības Ļubļanas Olimpija pārcēlies uz pēc skaita otro Japānas līgu, bet mūsu valstsvienības pussargs Vladimirs Kamešs pēc pusgada aizvadīšanas Latvijas čempionvienībā Riga FC atgriezies pēc skaita otrajā Krievijas līgā.

JAUNIEŠU SAPŅI

Ārzemēs karjeru mēģina veidot arī vairāki Latvijas jaunieši — deviņpadsmitgadīgais pussargs Daniels Ontužāns, kurš pērn jau debitēja valstsvienībā, atrodas Vācijas slavenākā kluba Minhenes Bayern otrās komandas rindās, taču nopietna savainojuma dēļ vēl nav uzspēlējis Vācijas trešajā līgā un šobrīd izīrēts Šveices klubam St Gallen.. Cita pazīstama Vācijas kluba Gelzenkirhenes Schalke otrajā komandā skolojas par gadu vecākais Jānis Grīnbergs, spēlējot ceturtajā līgā. Ar cerībām nākotnē var skatīties septiņpadsmitgadīgais daugavpilietis Eduards Daškevičs, kurš futbola arodu apgūst Beļģijas titulētākā kluba Briseles Anderlecht U-21 komandā.

Īpašs stāsts ir par Latvijas U-21 izlases pussargu Deividu Titovu, kurš ir dzimis un audzis Anglijā, spēlē pēc skaita otrās Anglijas līgas jeb Championship kluba Brentford dublieru komandā, bet pats izrādījis interesi pārstāvēt mammas dzimteni. Pāris mūsu U-21 izlases futbolisti — Roberts Veips un Dmitrijs Zeļenkovs  — mēģina pierādīt sevi Itālijas jauniešu U-19 čempionāta augstākajā divīzijā (klubi Sampdoria un Empoli).

Tomēr iekļūšana kāda laba Eiropas kluba jauniešu sistēmā vēl neko negarantē — līdz šim vēl nevienam no mūsējiem nav izdevies aizspēlēties līdz attiecīgā kluba pirmajai komandai. Piemēram, Latvijas U-21 izlases vārtsargs Rihards Matrevics, kurš vairākus gadus atradās Londonas kluba West Ham sistēmā, tagad krāj pieredzi Anglijas pēc skaita septītajā līgā. Vēl pāris desmiti Latvijas futbolistu spēlē visdažādākajās zemāka līmeņa amatieru līgās Vācijā, Spānijā, Anglijā vai Norvēģijā.

IMPORTA KLASE

Tajā pašā laikā pagājušajā sezonā Latvijas virslīgas mačos darbībā redzējām 118 ārzemju futbolistus (vairāki pat uzspēlēja divās komandās). Par leģionāru lomu mūsu klubu futbolā daudz ko izsaka tas, ka seši rezultatīvākie čempionāta spēlētāji bija ārzemnieki, bet serbu uzbrucējs Darko Lemajičs, kurš paspēja uzspēlēt abās spēcīgākajās Latvijas komandās Riga FC un RFS, ne tikai kļuva par turnīra labāko snaiperi, bet arī tika atzīts par čempionāta labāko spēlētāju. Pēc sezonas LFF Treneru padomes izveidotajā virslīgas simboliskajā vienpadsmitniekā bija seši ārzemju spēlētāji — senegālietis Seidina Keitā (FK Liepāja), serbs Stefans Paničs (Riga FC), nigērietis Tosins Aijeguns (FK Ventspils), brazīlietis Felipe Brisola (Riga FC), slovāks ar Austrijas pasi Tomašs Šimkovičs (RFS) un Lemajičs. Arī par mēneša labākajiem virslīgas spēlētājiem pērn tika atzīti tikai leģionāri — divreiz Lemajičs, vēl pa reizei Brisola, Aijeguns, nigērietis Toluvalase Arokodare (Valmiera), horvāts Tins Vukmaničs (Spartaks) un azerbaidžānis Vugars Askerovs (Daugavpils).

Turklāt šogad astoņas no desmit virslīgas komandām cīņā vedīs ārzemju treneri — Oļegs Kononovs, Aleksejs Jerjomenko un Aleksandrs Gorškovs no Krievijas (attiecīgi — Riga FC, Spartaks un Daugavpils), lietuvietis Valds Dambrausks (RFS), moldāvs Viorels Frunze (FK Ventspils), gruzīns Tamazs Pertija (Valmiera), polis Mareks Zubs (Tukums) un Oļegs Kubarevs no Baltkrievijas (Jelgava). Līdz ar to vietējie speciālisti trenēs tikai Liepājas vienību (Andrejs Kaļiņins) un Mettu (Andris Riherts).

 

LATVIJAS FUTBOLISTI ĀRZEMĒS

Neskaitot zemākā līmenī spēlējošos

(iekavās — futbolista vecums, pārstāvētais klubs un valsts līga pēc skaita)

Ukraina

Kaspars Dubra (29, Oleksandrija, 1)

Andrejs Cigaņiks (22, Zorja, 1)

Vladislavs Soloveičuks (20, Kolos, 1)

Čehija

Dāvis Ikaunieks (26, Fastav Zlin, 1)

Kipra

Deniss Rakels (27, Pafos, 1)

Reinis Reinholds (22, Pafos, 1)

Šveice

Mārcis Ošs (28, Neuchatel Xamax, 1)

Roberts Uldriķis (21, Sion, 1)

Andris Vaņins (39, Zurich, 1)

Norvēģija

Jānis Ikaunieks (26, Stromsgodset, 1)

Māris Eltermanis (38, Alta, 3)

Maksims Uvarenko (33, Levanger, 3)

Baltkrievija

Eduards Višņakovs (29, Šahtjor, 1)

Polija

Pāvels Šteinbors (34, Arka, 1)

Kristers Tobers (19, Lechia, 1)

Vladislavs Gutkovskis (24, Termalica, 2)

Valērijs Šabala (25, Miedz Legnica, 2)

Ungārija

Igors Tarasovs (31, Kaposvar, 1)

Luksemburga

Dāvis Sprūds (21, Victoria Rosport, 1)

Armēnija

Jānis Krūmiņš (28, Yerevan, 1)

Eduards Emsis (24, Noah, 1)

Krievija

Vladimirs Kamešs (31, Čajka, 2)

Japāna

Vitālijs Maksimenko (29, Omiya Ardija, 2)

Kristaps Zommers (23, Nara Club, 4)

Ķīna

Ritus Krjauklis (33, Xinjiang Leopard, 2)

Beļģija

Eduards Daškevičs (17, Anderlecht U-21, dublieri)

Vācija

Daniels Ontužāns (19, Bayern II, 3)

Jānis Grīnbergs (21, Schalke II, 4)

Čebrails Makreckis (19, Bonner, 4)

Iļja Ševčuks     (21, Optik Rathenow, 4)

Rolands Bočs (16, Hoffenheim U-17, jaunieši)

Itālija

Aleksejs Saveļjevs (21, Rende, 3)

Dmitrijs Zeļenkovs (19, Empoli U-19, jaunieši)

Roberts Veips (20, Sampdoria U-19, jaunieši)

Deniss Meļņiks (17, Torino U-18, jaunieši)

Anglija

Deivids Titovs (20, Brentford B, dublieri)

Spānija

Igors Kovaļkovs (21, Cartagena, 4)

Romans Carillo (23, Figueres, 4)

Markuss Kalniņš (18, Mallorca U-19, jaunieši)

 

ĀRZEMJU FUTBOLISTI LATVIJAS VIRSLĪGAS KLUBOS 2019. GADĀ

Riga FC — 15

RFS — 16

Ventspils — 17

Valmiera — 10

Spartaks — 15

Liepāja — 14

Jelgava — 15

Daugavpils — 17

Metta — 6

Kristiāns Girvičs
Kristiāns Girvičs
laikraksta “Sports” repor.