Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Garāks! Bet vai interesantāks?

Desmit komandas 8. oktobrī uzsāks cīņu 2012. gada Latvijas Virslīgas handbola čempionātā. Turnīra spēcīgāko komandu un atbildi uz virsrakstā uzdoto jautājumu varēs uzzināt neierasti vēlu — tikai nākamā gada maijā.

Aizvadītajā sezonā otro gadu pēc kārtas par Latvijas čempioniem kļuva LSPA handbolisti, bet otro vietu izcīnīja Dobeles Tenax. Arī šogad abas šīs komandas ir galvenās pretendentes cīņā par valsts spēcīgākās vienības nosaukumu. Cīņa būs citādāka — mainīts ne tikai turnīra garums un izspēles sistēma, mainījušies arī komandu sastāvi. Vai būs interesantāk?

TRĪS SOĻI LĪDZ FINĀLAM

Salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, kad čempions tika noskaidrots pēc divu apļu aizvadīšanas, šoreiz komandas sacentīsies trīs posmos. Pirmajā — līdz šāgada beigām klubi sacentīsies katrs ar katru, aizvadot tikai vienu apli. Turpinājumā pēc pirmā posma rezultātiem komandas tiks sadalītas divās grupās — 1.—5. vieta; 6.—10. vieta — un sacentīsies katra ar katru vēl divos apļos. Trešajā posmā — izslēgšanās spēlēs — iekļūs labākās sešas. Spēcīgākās divas vienības uzreiz nodrošinās vietu pusfinālā, bet atlikušais četrinieks cīnīsies vēl ceturtdaļfinālā. Tajā un pusfinālā uzvarētājs kļūs zināms, spēlējot līdz divām uzvarām, bet medaļnieki tiks noskaidroti sērijā līdz trīs uzvarām. Turnīrā četras vājākās vienības aizvadīs vēl vienu apli, sadalot atlikušās vietas.
Par šādu izspēles kārtību vienojās paši klubi, tā palielinot katras komandas spēļu skaitu. Komandu iniciatīvu slavē arī Latvijas Handbola federācijas prezidents Raimonds Emuliņš. “Iepriekšējā izspēles sistēmā komanda nevarēja aizvadīt vairāk par 16 spēlēm,” stāsta Emuliņš. “Jaunajā kārtībā maču skaits gandrīz dubultosies. Turklāt komandas vairākkārt tiksies ar sev spēkos līdzīgiem pretiniekiem. Tikai šādā augsnē mūsu spēlētājiem ir iespēja attīstīties un sākt spēlēt handbolu jau augstākā līmenī.”
Jāpiebilst, ka šajā sezonā pēc Eiropas Handbola federācijas lēmuma visām handbola spēlēm Latvijā katrā atsevišķā mačā pieteikto spēlētāju skaits palielināts no 14 uz 16. Tas tiek darīts, lai handbolu padarītu dinamiskāku, kā arī samazinātu savainojumu daudzumu, ko nereti izraisa spēlētāju nogurums.

CITĀDS LSPA UN TENAX

Starpsezonā Latvijas čempionvienība LSPA zaudējusi vairākus vērtīgus spēlētājus. Sportista karjeru uz nenoteiktu laiku pārtraucis universālais Edgars Vadzītis, darba dēļ savā mājas komandā SK Latgols atgriezies Kaspars Lisovskis, bet pie augstskolas komandas sīvākajiem konkurentiem — Dobeles Tenax — pārgājis viens no aizsardzības balstiem Egils Politers. Studentu rindas papildinājuši trīs gados jauni handbolisti — no ASK vienības uz LSPA pārgājis Jānis Šteinbergs, no SK Latgols — Edgars Vimbulis, kā arī klubam pievienojies 17 gadus vecais Mārtiņš Leitis.
Vicečempioni Dobeles Tenax jaunajā sezonā cīņā vedīs jauns treneris. Pieredzējušo Aigaru Lazdiņu šajā amatā nomainījis kluba ilggadējais vārtsargs Dainis Putra. Bez jau minētā Politera sastāvu papildinājuši vēl vairāki jauni spēlētāji Niks Sproģis no Aizkraukles un Arvis Juzups no Vaiņodes. Dobelniekus, pārejot uz Norvēģijas klubu Kolstad, atstājis vārtsargs Ivars Lācis, tomēr teicami ar saviem pienākumiem galā tiek Artūrs Kuģis. Vajadzības gadījumā vārtos gatavs spēlēt arī treneris Dainis Putra.
Galvenās LSPA sastāva figūras šajā sezonā nav mainījušās. Tās joprojām ir Artis Kurmēns, Oskars Arājs un Andis Ērmanis, savukārt dobelnieku komandā pirmo vijoli spēlēs jaunie deviņpadsmitgadnieki Nauris Auziņš, Arvis Juzups un Gints Grandbergs, kā arī Aleksandrs Krastiņš. Turklāt konkurence uz vietu Tenax sastāvā ir tik sīva, ka pirms katras spēles komandas trenerim var nākties lauzīt galvu, kuru atstāt ārpus pieteikuma. Tikmēr LSPA un tās galvenajam trenerim Andrim Molotanovam tādu iespēju variēt ar savu sastāvu nav. Bet tieši lielā handbolistu izvēle sezonas otrajā pusē var spēlēt nozīmīgu lomu cīņā par titulu.
Vērojot pirmās sezonas spēles Rīgas atklātajā čempionātā un Baltijas līgā, trūkst argumentu, lai nevarētu apgalvot, ka tieši šīs abas komandas — LSPA un Dobeles Tenax — maijā tiksies Latvijas Virslīgas čempionāta finālā. Pagaidām abu komandu šīssezonas savstarpējā duelī vadībā ar 2:0 izvirzījusies LSPA (nākošā savstarpējā spēle jau 16. oktobrī), tomēr sezona ir tikko sākusies, un Latvijas čempionātā piedalās desmit, nevis tikai divas komandas…

ASTOTNIEKS

Pārsteigumi Latvijas handbolā gadās katru gadu, tāpēc turnīrā ir vēl astoņas vienības, kas gatavas izmantot jebkuru lielā divnieka neuzmanību.
Aizvadītās sezonas trešā spēcīgākā komanda ASK zaudējusi ne tikai savu veco nosaukumu, bet arī galveno treneri un vairākus spēlētājus. Uzsākot sadarbību ar Latvijas Universitāti (komandas līderi saņems ievērojamas studiju atlaides), klubs jaunajā sezonā sauksies ASK/LU. Leģendāro handbola treneri Andri Gulbi nomainījis jaunais Gatis Ciematnieks, savukārt, pārejot uz klubiem Vācijā, to atstājuši tā līderi Ēriks Blūms un Jānis Gremzde. Ņemot vērā grozījumus, nosargāt pērn izcīnīto trešo vietu jaunajai vienībai būs ļoti grūti.
Tas krietni atvieglo cīņu par medaļām pārējām komandām. Par bronzu noteikti cīnīsies Jūrmalas Sports, kurai bez vēra ņemamiem grozījumiem (komandu studiju dēļ uz laiku atstājis Kristaps Ence), izdevies saglabāt pērno sastāvu. Cīņā noteikti iesaistīsies arī SK Latgols (pievienojies Lisovskis), RTU, RVR (pievienojies Tenax bijušais treneris Aigars Lazdiņš), Stopiņu NHK, HK Vaiņode un HK Ogre komanda. Kā jau katru gadu, cīņa par atlikušajām pozīcijām varētu izvērsties vēl skarbāka nekā par medaļām.
Raitis PURIŅŠ

LATVIJAS VIRSLĪGAS ČEMPIONĀTS
Sestdien, 8. oktobrī
13.00 Spuņņciemā, Jūrmalas Sports — RTU
15.20 ASK, LSPA — Stopiņu NHK
17.00 ASK, ASK/LU — RVR
Svētdien, 9. oktobrī
13.00 Ludzā, SK Latgols — HK Vaiņode
17.00 Dobelē, Dobeles Tenax — HK Ogre
Trešdien, 12. oktobrī
19.30 Ogrē, HK Ogre — ASK/LU
Sestdien, 15. oktobrī
13.00 Spuņņciemā, RVR — Jūrmalas Sports
15.00 Ulbrokā, Stopiņu NHK — HK Vaiņode
Svētdien, 16. oktobrī
13.00 VEF, RTU — SK Latgols
17.00 ASK, LSPA — Dobeles Tenax