Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Iegaumējiet — Tondiraba Jaahall!

Līdz šim Latvijas basketbola līdzjutēju ceļi Tallinā veda uz 2001. gadā uzbūvēto multifunkcionālo Saku Suurhall, bet, sākot no šīs sezonas, navigatoros nāksies ievadīt jau pavisam citas sporta būves Tondiraba Jaahall adresi, kur mājas spēles aizvadīs Igaunijas labākais basketbola klubs Kalev/Cramo. Jaunajā hallē plānotas arī volejbola, daiļslidošanas un hokeja aktivitātes.

LIETUVIEŠU NEPĀRSPĒJAMĀS AMBĪCIJAS

Tieši Tallinā tika uzbūvēta Baltijas valstīs pirmā multifunkcionālā arēna, kas uz basketbola spēlēm varēja uzņemt līdz pat 7200 skatītāju. 2004. gadā baltiešu neklātienes sacensību līderpozīcijas pārņēma Viļņa ar Siemens halli un 10 000 skatītāju vietām basketbola formātā. Pirms 2006. gada pasaules čempionāta hokejā tika atklāta Arēna Rīga, kas kļuva par lielāko Baltijā, jo basketbolu tajā var vērot 12 500 līdzjutēju.

Basketbola reliģijas pārņemtā Lietuva 2008. gadā pārspēja visus, Kauņā uzbūvējot Žalgiris arēnu, kura spēj uzņemt iespaidīgu zaļi balto fanu armiju — 15 688 skatītājus.

Nešaubīgi, ka Kauņas Žalgiris arēnas rekords vēl ilgus gadus netiks pārspēts. Lietuvieši ir priekšā arī kvantitātes ziņā. 2011. gadā Lietuvā notikušais Eiropas čempionāts basketbolā bija lielisks iemesls, lai mūsu kaimiņvalsts kartē parādītos četras (!) sporta halles ar skatītāju ietilpību starp pieciem un sešiem tūkstošiem, kas nu jau kļuvušas par mājvietu Šauļu, Alītas, Klaipēdas un Panevēžas basketbola klubiem.

NE TIKAI SACENSĪBĀM, ARĪ TRENIŅIEM

Tondiraba JaahallTallinā īpaša ar to, ka hallē var rīkot ne tikai basketbola, volejbola, hokeja spēles vai daiļslidošanas sacensības un arī koncertus, bet tajā ir vieta arī ikdienas treniņiem. Pieejams ekonomiskais variants sporta spēļu komandu lokālajiem mačiem.

„Galvenajā multifunkcionālajā zālē ir 5640 skatītāju vietas. Šādā formātā arēna tiek izmantota, notiekot tikai pašām svarīgākajām spēlēm, ikdienā te ir trīs basketbola vai volejbola laukumi treniņiem. Vienā no halles galiem lokāla mēroga mājas spēles aizvadīs Kalev/Cramo basketbolisti, bet otrajā, piemēram, Tallinas Selver volejbolisti. Katru no šiem laukumiem tribīnes ieskauj no trijām pusēm, veidojot tādu kā amfiteātri ar pāris tūkstošiem vietu. Daļa no gala tribīnēm transformējas tā, lai izvietotu, piemēram, skatuvi koncertiem. Īpaši šādiem mērķiem noliktavā gaida 2000 krēslu skatītājiem,” sarunā ar žurnālu Sports pastāstīja Tondiraba Jaahall tehniskais direktors Rains Jungs. „Kompleksā ir arī trīs halles ar ledu — pa vienai hokejam un daiļslidošanai —, kā arī īpaša kērlinga halle ar trijiem celiņiem, kuri atbilst starptautiskajiem standartiem. Protams, izbūvētas arī citas mazākas telpas, kur var nodarboties ar aerobiku un arī ar dažādiem citiem sporta veidiem. Īpašu uzmanību pievērsām arī trenažieru zālei — lai uzstādītie rīki atbilstu sportistu fiziskās sagatavotības jaunākajiem standartiem. Interesanti, ka halles otrajā stāvā ir nodrošināta iespēja nodarboties arī ar skriešanu — vestibilā esošais celiņš apkārt galvenās halles tribīnēm ir 260 metru garš. Pamazām mūsu sadarbības partneri apgūst arī kompleksā izvietotās telpas veikaliņiem, kafejnīcām.”

PIEMĒRS UŠAKOVA KUNGAM

Tondiraba Jaahall būvniecību 29 miljonu eiro apmērā pilnībā finansējusi Tallinas pašvaldība, projekta lielākais atbalstītājs un virzītājs bijis pilsētas mērs Edgars Savisārs. No 2007. gada šajā amatā esošais Savisārs šo projektu aizsāka kā svarīgu Tallinas guļamrajona Lasnamē attīstības plāna daļu. 2013. gadā Savisārs pārvēlēts uz vēl vienu termiņu, tādēļ neesot šaubu par sporta halles apkārtnes turpmāko attīstību. Interesanti, ka par iepriekš neizmantotās zemes pirmo atklāto jaunbūvi 2013. gada septembrī kļuva pareizticīgo baznīca, kas atrodas nepilna kilometra attālumā no jaunās sporta halles. Sporta kompleksu drīzumā papildinās sportistu viesnīca, kā arī golfa laukums ar deviņām bedrītēm. Tondiraba Jaahall tika uzbūvēta 14 mēnešu laikā.

LATVIEŠI UN ĶEPA UZ RIPAS

Par pirmo lielāko sporta halles īrnieku kļuvis Igaunijas labākais basketbola klubs Kalev/Cramo. Pirmssezonas basketbola turnīrā šo sporta zāli jau iemēģināja Latvijas basketbola kluba Barons kvartāls spēlētāji, bet oktobrī tur Baltijas Basketbola līgas ietvaros viesosies divas mūsu basketbola komandas. Kalev/Cramo vispirms 15. oktobrī uzņems Jūrmalu/Fēniksu, bet 22. oktobrī — Barons kvartālu.  Lai gan sporta būves vadība lielus plānus saista ar volejbola pārdislokāciju, taču vismaz šogad Selver volejbolisti mājas spēles aizvadīs ierastajās vietās — Audentes un Kalev hallē.

Tallinas jaunās halles ledu jau paspējuši iemēģināt arī Latvijas jaunie daiļslidotāji, kuri septembrī startēja Grand Prix sacensībās. Rains Jungs informēja, ka šajā sezonā Tondiraba Jaahall ieplānots vēl tikai viens liels šā sporta veida notikums — slavenā Krievijas daiļslidotāja Jevgeņija Pļuščenko viesošanās ar šovprogrammu.

Vismaz pagaidām ar hokeju nesaistās nekādi lieli plāni. Cramo kausa izcīņas basketbola spēļu kuluāros gan izdevās dzirdēt stāstu par to, ka Tondiraba Jaahall būvniecība lielā mērā bijusi saistīta ar Tallinas pašvaldības ambīcijām attīstīt hokeja sistēmu līdz pat sava kluba pieteikšanai Kontinentālajā Hokeja līgā. Par to gan pašreiz liecina vienīgi tas, ka sporta halles logo lauva ķepu tur uz… hokeja ripas, bet tribīņu interjera noformējumā izmantotas vēsturiskas fotogrāfijas tikai no hokeja un daiļslidošanas.

Nelielu mulsumu izraisa arī sporta būves it kā divi nosaukumi. Gan uz basketbola spēļu laukuma, gan arī citviet sporta hallē redzam Tallinn Arena logo, taču jau būvniecības finiša taisnē kādā funkcionāru sapulcē tomēr nolemts šai būvei nedot šo starptautiski saprotamo nosaukumu, bet gan nodēvēt to par Tondiraba Jaahall. Pirmais no vārdiem apzīmē ģeogrāfisko vietu, bet otrais tiek tulkots kā slidotava. Šajā gadījumā nosaukums nav svarīgākais, jo ceļu uz šo sporta būvi jau atraduši daudzi topošie hokejisti un daiļslidotāji, kuri kļuvuši par pirmajiem pastāvīgajiem Tondiraba Jaahall izmantotājiem.