Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Iekārojamākie galamērķi — Vīne un Jūrmala

Starptautiskā pludmales volejbola sezona startēja februāra otrajā nedēļā Fortloderdeilā (ASV), kur Latvija bija pārstāvēta ar trijiem duetiem, taču pilnus apgriezienus turnīru karuselis uzņems tikai maijā. Šīs vasaras nozīmīgākos medaļu komplektus dalīs pasaules čempionātā Vīnē (Austrija) un Eiropas čempionātā Jūrmalā. Latvijas pārstāvniecība šajos turnīros būs atkarīga no sasniegtajiem rezultātiem sezonas pirmajā daļā.

Jūrmala vairāku gadu garumā sekmīgi veikusi ceļu no Eiropas zemākā līmeņa turnīriem līdz pat Eiropas čempionāta finālturnīram. Šajā kūrortpilsētā šovasar tiks kronēti arī Latvijas čempionāta uzvarētāji, bet pludmales volejbola līdzjutējiem jāturpina sekot līdzi arī labāko junioru sasniegumiem pasaules un Eiropas čempionātos. Nešaubīgi — šis gads pludmales volejbolā būs notikumiem bagāts!

VIETA LOV KĀ KVALITĀTES ZĪME

“Latvijas Volejbola federācija (LVF) sadarbojas ar Latvijas Olimpisko vienību (LOV) un Latvijas Olimpisko komiteju, šādi saņemot finansiālu atbalstu labākajiem pāriem, kuri ir izpildījuši nepieciešamos kritērijus. Protams, katra pāra labā strādā arī viņu menedžments, piesaistot atbalstītājus,” sarunā ar žurnālu Sports uzsver Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Ainārs Dakša. “Iepriekšējais gads pagāja Riodežaneiro olimpisko spēļu zīmē, šovasar būtiskākais notikums mums būs Eiropas čempionāts Jūrmalā. Līdz šim nekad neesam rīkojuši šāda līmeņa pludmales volejbola turnīru, tādēļ gatavojamies tam maksimāli atbildīgi.

— Cik sekmīgi norit šis sagatavošanās darbs?

— Viss norisinās atbilstoši Eiropas Volejbola konfederācijas (CEV) apstiprinātajam plānam. Spēles Jūrmalā notiks no 16. līdz 20. augustam. Esam vienojušies par nelielu atkāpšanos no tradicionālā spēļu kalendāra, jo vīriešu pusfinālus plānojam kā sestdienas vakara programmas kulmināciju. Pašreiz skaidrs, ka finansējums tiks nodrošināts nepieciešamajā apjomā. Par to paldies gan Jūrmalas pašvaldībai, gan Latvijas valsts piešķirtajai naudai. Turpinās darbs arī citu atbalstītāju piesaistīšanā.

— Vai līdzās organizatoriskajam darbam izdodas arī parūpēties par Latvijas pārstāvju maksimālo pārstāvniecību Jūrmalā?

— Pludmales volejbols ir īpašs sporta veids, jo tam ir ļoti grūti piemērot jēdzienu Latvijas izlase. Visa darbība tomēr notiek pēc katra pāra izvēlētajiem principiem. Labākie pāri saņem finansiālu atbalstu no LOV. B sastāvā pašreiz ir iekļauti Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš, Tīna Laura Graudiņa/Anastasija Kravčenoka un Mihails Samoilovs/Kristaps Šmits. Vēl iepriekšējā sasaukuma LVF valdes sēdē izskatījām priekšlikumu par finansiāla atbalsta sniegšanu citiem labākajiem Latvijas duetiem, kuri nav LOV sastāvā. Drīzumā informēsim par šīs idejas īstenošanu dzīvē, palīdzot potenciālajiem mūsu pārstāvjiem Eiropas čempionātā Jūrmalā. Precīzu Latvijas duetu skaitu gan zināsim tikai 16. jūlijā, kad beigsies cīņa par reitinga punktiem.

— Šajā gadā Tīnai Laurai Graudiņai un Anastasijai Kravčenokai būs iespēja aizstāvēt Eiropas U-22 čempionu titulu.

— Junioru treneru darba kvalitātes labākais rādītājs ir tas, ka seši jaunie sportisti ir LOV sastāvā, turklāt četri no viņiem — Graudiņa, Kravčenoka, M. Samoilovs, Šmits — pieaugušo sadaļā. Savukārt LOV Jaunatnes sastāvā ir Paula Nikola Ņečiporuka un Atvars Ozoliņš. Augot sportistu meistarībai, iespējams piesaistīt arī pašvaldību un LVF atbalstu. Šogad Latvijas juniori būs pārstāvēti Eiropas U-22, U-20 un U-18 čempionātos, kā arī pasaules U-21 čempionātā. Junioriem šogad būs jāpiedalās arī 2018. gada pasaules jaunatnes olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensībās, taču konkrēti datumi vēl nav zināmi.

ŠMĒDIŅA UN SAMOILOVA JAUNAIS OLIMPISKAIS CIKLS

Pasaules kausa (PK) izcīņas sezonas pirmajā posmā Jānis Šmēdiņš/Aleksandrs Samoilovs izcīnīja dalītu 17. vietu, Mārtiņš Pļaviņš/Haralds Regža — dalītu 25. vietu, bet Rihards Finsters/Edgars Točs nepārvarēja kvalifikācijas turnīru.

2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu dalībnieki Šmēdiņš un Samoilovs iesākuši savu otro kopīgo četrgades ciklu. Jāni izdevās noķert Rīgā pirms došanās uz pirmssezonas treniņnometni Ēģiptē.

“Pagājušais gads bija smags, un sezonas izskaņa ne tāda, kādu mēs ar Aleksandru Samoilovu vēlējāmies,” atklāj Jānis Šmēdiņš. “Atpūtāmies nedaudz vairāk kā citās starpsezonās, jo bija nepieciešams gūt apņēmību jaunajam darba posmam. Šovasar divi galvenie starti būs pasaules čempionātā Vīnē jūlija beigās un Eiropas čempionātā Jūrmalā augusta vidū. Laika līdz tam ir pietiekami daudz, tādēļ izvēlējos lielāko ziemas daļu pavadīt Latvijā, trenējoties citā režīmā nekā pārinieks. Lai gan sezonu sākām jau februāra otrajā nedēļā Pasaules kausa posmā ASV, nākamais starts ieplānots tikai maija otrajā pusē Šveicē. Kopīgu gatavošanos sezonai uzsāksim marta otrajā nedēļā Ēģiptē, pavadot tur gandrīz divus mēnešus.

— Ieskatoties Pasaules tūres kalendārā, pamanīju, ka šosezon ieviesta jauna turnīru gradācija — no piecām līdz pat vienai zvaigznei.

— Sākot no šīs sezonas, mainījusies ir ne tikai Pasaules tūres turnīru kategoriju sadalījums, bet arī punktu skaits un prēmiju apjoms par izcīnītajām vietām. Turklāt tikai piecu zvaigžņu turnīros saglabājusies ierastā sacensību sistēma, kad vispirms tiek izspēlēti apakšgrupu mači, bet pēc tam — play-off. Zemākas kategorijas mačos turpmāk būs 32 komandu vienmīnusa izslēgšanas turnīra sistēma, kas noteikti radīs daudzus pārsteidzošus rezultātus. Neprognozējamība ievērojami apgrūtinās arī ceļojumu plānošanu, jo nevarēs iepriekš paredzēt attiecīgajā pilsētā pavadāmo laiku.

— Jūs jau esat garantējuši ceļazīmi uz Vīni?

— Pasaules čempionātā piedalīsies pasaules reitinga labākie 24 pāri, bet pārējās 24 vietas tiek sadalītas pēc dažādām kvotām. Tādā veidā mēs kā 2016. gada Jūrmalas Masters turnīra uzvarētāji jau esam pasaules čempionāta dalībnieku pulkā, taču, esot reitinga labāko 24 duetu pulkā, atbrīvojam šo vietu nākamajam Latvijas pārim.

— Četrgades nozīmīgākajā turnīrā — olimpiskajās spēlēs — neizdevās pārvarēt grupu sacensību slieksni. Kas jādara citādāk, lai rezultāti neizpaliktu?

— Lieliski apzināmies, ka mums jāspēlē vēl stabilāk — jāgūst punkti pēc sāncenšu servēm. Ar Sašu neesam monstri ne servēs, ne blokā, lai šādi gūtu pietiekami daudz punktu. Ar šādām darbībām varam gūt divus vai trīs punktus setā. Ja pamats būs ielikts ar sekmīgu side-out (punkti pēc pretinieku servēm — R. B.), tad kopumā būs pietiekami, lai uzvarētu setu pret jebkuru no sāncenšiem. Ja šīs side-out izspēles ir sekmīgas par 85—90 procentiem, visam vajadzētu būt kārtībā. Bez šā elementa, kļūdoties trīs vai pat četras reizes pēc kārtas, mūsdienu pasaules līmeņa pludmales volejbolā nav lielu izredžu uz panākumiem.

— Cik lielas pārmaiņas notikušas pasaules pludmales volejbolā pēc olimpiskā cikla beigām?

— Brazīlijā nemainīgs ir palicis tikai viens pāris — Alisons Ceruti un Bruno Šmits, pārējie līderu dueti ir mainījuši sastāvus. Līdzīgi ir arī ar amerikāņiem un poļiem, jo turpinās startēt attiecīgi tikai Filips Dalhauzers/Nikolass Lucena un Bartošs Losjaks/Pjotrs Kantors. Par jaunveidoto duetu potenciālu pašlaik ir grūti spriest, jo noticis tikai viens Pasaules tūres turnīrs, kur valdīja visai pavasarīgs pludmales volejbols.

DINAMISKA SEZONA

Mārtiņa Pļaviņa sporta kluba treneris Aigars Birzulis arī šajā gadā turpinās darbu gan ar vīriešu, gan sieviešu duetiem.

“Spēkā ir vienošanās, ka šajā sezonā Mārtiņš Pļaviņš un Haralds Regža spēlēs kopā. Manā treniņu grupā strādās arī Atvars Vilde kopā ar Armandu Āboliņu. Savukārt dāmu konkurencē darbošos ar Martu Ozoliņu/Alisi Leci, kā arī ar Agnesi Caicu, kurai vēl nevaru nosaukt pārinieci. Būs arī kadetu vecuma meiteņu duets,” informēja Aigars Birzulis. “Var teikt, ka šī pludmales volejbola sezona mums ilgs no maija beigām līdz Eiropas čempionātam Jūrmalā, jo pēc tam vairs starptautiskajā kalendārā ir tikai ļoti tālu esošie turnīri, — braucieni uz Ķīnu vai Taizemi nav mūsu plānos. Sezona būs dinamiska, jo gandrīz katru nedēļas nogali būs jāpiedalās dažādos turnīros. Sacensību ritms būs nežēlīgs.”

— Kādi ir mērķi šai vasarai?

— Pašreiz vēl līdz galam nav skaidrs, kā tiks aizpildītas Eiropai paredzētās vietas pasaules čempionātā. Ņemot vērā Latvijas pāru labos sasniegumus (1. un 3. vieta — R. B.) pagājušā gada Jūrmalas Masters turnīrā, mūsu valstij noteikti būs divas vietas, bet varbūt būs iespēja uz pasaules čempionātu tikt arī trešajam pārim.

Pasaules čempionāti Latvijai vēsturiski nav bijuši visai sekmīgi ne rezultātu, ne pārstāvniecības ziņā. Ja šogad uz Austriju varētu tikt trīs vīriešu pāri, kā arī sieviešu konkurencē Latvija saņemt vienu wild card uzaicinājumu, tad šis noteikti varētu kļūt par ļoti nozīmīgu turnīru Latvijai.

TREŠAIS DUETS STARPTAUTISKAJĀ APRITĒ

Pasaules rangā Rihards Finsters un Edgars Točs pašreiz ieņem 56. vietu, sezonu iesākot ar braucienu uz ASV.

“Sezonas mērķis ir maksimāli bieža dalība Pasaules tūres posmos, kā arī Latvijas čempionāta turnīros,” informē Edgars Točs. “Aprīļa vidū startēsim CEV Sattelite turnīrā Zviedrijā, bet pirms tam esam sarunājuši treniņnometni kopā ar Zviedrijas, Krievijas un Baltkrievijas sportistiem. Mēģināsim arī nopietni strādāt pie fiziskās sagatavotības bāzes. Apzināmies, ka visus mūsu plānus nebūs viegli apvienot ar darba gaitām un ģimenes lietām, bet kaut kas ir jāziedo, lai sasniegtu rezultātus.”

— Kurš būs šīs vasaras svarīgākais turnīrs?

— Ja izdosies saņemt vietu Eiropas čempionātā Jūrmalā, tad noteikti tam pakārtosim visus savus plānus. Protams, jārēķinās arī ar finansiālā atbalsta lielumu. Pašreiz mūs balsta Ventspils pilsēta, kā arī vairāki uzņēmumi un privātpersonas.

VENTSPILS — JAUNAIS PUNKTS KARTĒ

Latvijas čempionāta seši posmi šovasar notiks neierasti īsā laika posmā — divos mēnešos.

“Šogad Latvijas čempionāta sezona būs īsāka, jo čempioni tiks kronēti 30. jūlijā Jūrmalā. Šādi grozījumi notikuši saistībā ar Eiropas čempionātu,” stāsta LVF pludmales volejbola sacensību koordinators Edgars Zaiženijs. “Posmu skaits nav mainījies — vīrieši spēlēs sešreiz, bet sievietes sacentīsies četrreiz. Sāksim maija beigās Ventspilī — jaunā vietā uz pludmales volejbola kartes. Trīs gadu sarunas ar Ventspils pārstāvjiem vainagojušās ar pludmales volejbola stadiona izbūvi. Latvijas čempionāta pirmais posms vienlaikus kļūs par stadiona atklāšanas svētkiem. Otrais posms notiks Jūrmalā, trešais posms — visticamāk — Smiltenē vai Rīgā, ceturtais posms — labas spēlētāju atsauksmes guvušajā Alūksnē, piektais posms — tradīcijām bagātajos Saulkrastos, bet finālposms — Jūrmalā.

Lielākais jauninājums būs tas, ka paralēli spēlētāju individuālajam reitingam tiks veidots arī komandu vai klubu kopvērtējums. Spēlētājiem būs iespēja pārstāvēt pašvaldību, klubu, SIA vai jebkuru citu veidojumu. Šo ieskaiti var salīdzināt kaut vai ar Formula-1 konstruktoru kausu. Pēc finālposma apbalvosim arī trīs labākos klubus! Viens no mērķiem ir sekmēt pašvaldību lielāku ieinteresētību būt pārstāvētiem arī sieviešu konkurencē.”

— Vai tik saspringto Latvijas čempionāta kalendāru izdevies saskaņot arī ar turnīriem kaimiņvalstīs?

— Lietuvā nav vienota valsts čempionāta, tādēļ jārēķinās tikai ar igauņiem, maksimāli mēģinot saskaņot turnīru kalendāru. Toties lietuvieši aktīvi piedalās mūsu valstī notiekošajās sacensībās. Šogad Latvijā nenotiks Austrumeiropas Volejbola zonālās asociācijas (EEVZA) turnīrs, tādēļ lielu cerību, piemēram, uz Krievijas un Ukrainas sportistu masveida ierašanos nav. Plašākā valstu pārstāvniecība varētu būt Saulkrastu kokteiļa turnīrā, jo paralēli tajā laikā nenotiek nevienas nozīmīgas starptautiskas sacensības.

 

FIVB PASAULES RANGS

(Vieta, sportisti, valsts, turnīri, punkti)

Vīrieši

1. Lucena/Dalhauzers (ASV) 11, 4920

2. Samoilovs/J. Šmēdiņš (Latvija) 17, 4650

3. Alisons/Bruno (Brazīlija) 15, 4620

4. Pedro/Evandro (Brazīlija) 16, 4450

5. Losjaks/Kantors (Polija) 14, 3880

6. Bruvers/Meuvsens (Nīderlande) 10, 3790

7. Guto/Saimons (Brazīlija) 15, 3680

8. Erera/Gavira (Spānija) 13, 3620

9. Nikola/Lupo (Itālija) 11, 3520

9. Gibs/Patersons (ASV) 11, 3520

… 27. Pļaviņš/Regža (Latvija) 21, 2296

56. Točs/Finsters (Latvija),  16, 1404

105. T. Šmēdiņš/Solovejs (Latvija) 11, 852

 

Sievietes

1. Larisa/Talita (Brazīlija) 17, 5420

2. Velša-Dženingsa/Rosa (ASV) 11, 5160

3. Ludviga/Valkenhorsta (Vācija) 13, 5080

4. Labureira/Zude (Vācija) 19, 4170

5. Burgere/Būte (Vācija) 15, 3840

6. Liliana/Elsa (Spānija) 15, 3730

… 79. Lece/Ozoliņa (Latvija) 11, 1224

121. Graudiņa/Kravčenoka (Latvija) 6, 824

149. Graudiņa/Nečiporuka (Latvija) 6, 594

Pasaules rangā tiek ieskaitīti astoņi labākie rezultāti FIVB apstiprinātajos turnīros pēdējo 365 dienu laikā.

 

LATVIJAS JUNIORU OFICIĀLIE ČEMPIONĀTI

14.—18. jūnijs Eiropas U-22 čempionāts          Bādene (Austrija)

11.—16. jūlijs Pasaules U-21 čempionāts        Naņdzjina (Ķīna)

24.—27. jūlijs Eiropas U-18 čempionāts           Kazaņa (Krievija)

7.—10. septembris Eiropas U-20 čempionāts Vulkano (Itālija)

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTA KALENDĀRS

26.—28. maijs vīrieši/sievietes, Ventspils

2.—4. jūnijs vīrieši/sievietes. Jūrmala

9.—11. jūnijs vīrieši, Nav apstiprināts

1.—2. jūlijs vīrieši/sievietes, Alūksne

13.—15. jūlijs vīrieši, Saulkrasti

28.—30. jūlijs vīrieši/sievietes, Jūrmala