Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ikaunieks. Dāvis Ikaunieks

Pagājušajā gadā Latvijas futbolā spilgti iemirdzējās jauna zvaigzne — FK Liepāja pussargs Jānis Ikaunieks kļuva par Latvijas čempionāta labāko spēlētāju un veiksmīgi debitēja Latvijas valstsvienībā. Tagad Jānis turpina karjeru Francijā, bet Latvijas virslīgā atkal uzmanības centrā ir Ikaunieks, tikai nu jau Jāņa par gadu vecākais brālis Dāvis. Pēc virslīgas pirmā riņķa Liepājas klubs izvirzījies turnīra vadībā, bet 21 gadu vecais Dāvis Ikaunieks ir virslīgas rezultatīvākais spēlētājs.

NO KULDĪGAS UZ LIEPĀJU

Brāļi Ikaunieki ir dzimuši un pirmos soļus futbolā spēruši Kuldīgā, taču par profesionāliem futbolistiem izauguši jau Liepājā.

„Sētā kopā ar brāli spēlējām futbolu, kad garām gāja treneris Gvido Treimanis, kurš piedāvāja nākt uz treniņiem. Ar citiem sporta veidiem neesmu nodarbojies, tikai kādu mēnesi vēl gāju uz peldēšanu, bet tas bija tikai tāpēc, lai iemācītos peldēt. Bērnībā mans mīļākais futbolists bija brazīlietis Ronaldo, bet tagad visvairāk patīk spānis Fernando Toress,” stāsta Dāvis Ikaunieks.

„Kad man bija desmit gadu, ar vecākiem bijām atpūsties Sāremā, bet, atgriežoties mājās, tētim telefonā bija vairāki neatbildēti zvani. Izrādījās, ka bija zvanījis liepājnieku treneris Rolands Bulders, kurš mūs ar brāli bija redzējis bērnu turnīros un aicināja pievienoties uz sacensībām Liepājas komandai. Tad arī abi sākām spēlēt Liepājas komandā, bet, kad mācījos piektajā klasē, pārcēlāmies uz Liepājas futbola internātu. Liepājā mācījāmies 10. vidusskolā, tur bija foršas skolotājas, kuras mums daudz palīdzēja, bet pēc stundām gājām uz treniņiem. Kad bija brīvdienas un nebija treniņu, braucām mājās uz Kuldīgu. Protams, bija brīži, kad gribējās mājās. Mums arī vecākie hokejisti, tagad labi pazīstamie Miks Indrašis, Gunārs Skvorcovs, bieži darīja pāri. It kā pa jokam, bet — jo īpaši brālim — dažreiz gribējās braukt prom. Sākumā Liepājā trenējos pie Buldera, vēlāk mani treneri bija arī Aleksandrs Daņilovs, Dmitrijs Kalašņikovs, pēc tam Liepājas metalurga dublieros spēlēju pie nu jau mirušā Viktora Lukina, Jāņa Intenberga. Tad arī tiku lielajā komandā.”

LABĀKAIS SNAIPERIS

Brāļi Ikaunieki paspēja debitēt virslīgā vēl Liepājas metalurga sastāvā, bet pa īstam viņu laiks pienāca pagājušajā sezonā jau FK Liepāja rindās. Pērn pirmo vijoli Liepājas komandā spēlēja Jānis Ikaunieks, kurš čempionātā guva 23 vārtus, bet Dāvis biežāk devās laukumā uz maiņu, taču ar sešiem gūtajiem vārtiem tāpat kļuva par komandas trešo rezultatīvāko spēlētāju. Toties šogad jau ir pienācis Dāvja laiks, kurš virslīgas pirmajā riņķī izcēlies ar rezultatīviem sitieniem četrās no septiņām spēlēm. Turklāt Dāvis guva uzvaras vārtus arī principiālajā Latvijas kausa ceturtdaļfināla mačā ar Skonto (2:1).

„Kad bankrotēja Liepājas metalurgs, bija bažas par nākotni, domāju — vai tikai nebūs jāmeklē jauna komanda. Tad arī bija aicinājumi no citām komandām, piemēram, zvanīja un uz Rīgu sauca Skonto treneris Tamazs Pertija,” atklāj Dāvis Ikaunieks. Diemžēl šogad FK Liepāja gan ies secen debija Eiropas kausos, jo Liepājas klubs nesaņēma licenci dalībai Eiropas līgā.

„Pirms sezonas mums tika izvirzīts mērķis tikt pirmajā trijniekā, bet visi jau domā par pirmo vietu. Mums ir labs komandas kodols, draudzīgs kolektīvs. Esam jauna komanda, daudz talantīgu jauniešu. Šogad čempionātā jebkura komanda var uzvarēt jebkuru. No cīņas par medaļām atkrīt Gulbene un Metta. Ja Daugavpilij būtu zālāja laukums, tad arī viņi varētu tikt augstāk, jo tagad viņiem ir grūti, trenējoties tikai uz mākslīgā seguma. Mums bija smaga spēle kausa pusfinālā Jelgavā, kad neko nevarējām izdarīt (FK Liepāja zaudēja ar 0:2 — K. G.). Toties ļoti patīkami, ka izbraukumā uzvarējām Jelgavu čempionāta spēlē. Mūsu principiālākie pretinieki ir Ventspils un Skonto. Tagad, kad Skonto pielaida spēlēšanai Eiropā, bet mūs ne, viņus vēl vairāk gribēsies pārspēt. Mūsu treneri un arī prezidents Māris Verpakovskis ļoti pārdzīvo, ka mums neļauj spēlēt Eiropas līgā. Neko darīt — šosezon jātiek trijniekā, lai nākamgad varētu spēlēt Eiropā.”

BRĀĻA PĒDĀS

Šogad Dāvim ir visas iespējas kļūt par Latvijas čempionāta rezultatīvāko spēlētāju — pēc pirmā riņķa Ikaunieka tuvākie konkurenti ar trim gūtajiem vārtiem ir pagājušās sezonas virslīgas labākais snaiperis Vladislavs Gutkovskis no Skonto un daugavpilietis Ēriks Kokins.

„Momentu man ir daudz. Ja būs laba realizācija, viss ir iespējams. Galvenais, lai nebūtu traumu,” uzskata Ikaunieks vecākais. Viņš arī novērtē savas stiprās un vājās vietas.

„Saka — es labi redzot laukumu, bet ir jāmācās vairāk saglabāt bumbu. Vēl varētu attīstīt ātrumu un uzlabot momentu realizāciju. Sāku spēlēt kā uzbrucējs, bet tagad esmu pussargs, būtībā darbojos tajā pašā pozīcijā, kur pagājušajā gadā spēlēja brālis.”

Skaidrs, ka pēc Jāņa Ikaunieka ļoti spilgtās uzspīdēšanas pagājušajā sezonā, Dāvi tagad bieži vērtē, salīdzinot ar jaunāko brāli. Vai tas netraucē?

„Tas tikai dod lielāku stimulu. Ja cītīgi trenēšos, tad arī varēšu kaut ko sasniegt. Brālis arī uzmanīgi seko līdzi manām spēlēm, grib, lai es vairāk gūstu vārtus. Bērnībā mēs visu laiku spēlējām viens pret vienu, neviens negribēja piekāpties. Spēlējām ne tikai futbolu, arī basketbolu, bet citreiz vēl tētis iestājās vārtos.”

Nav noslēpums, ka visu Latvijas jauno futbolistu sapnis ir nokļūt kādā spēcīgākā ārzemju līgā. Jānis Ikaunieks pērn nopelnīja līgumu ar Francijas virslīgas klubu Metz, bet Dāvis vēl gaida savu īsto izdevību.

„Ir bijušas iespējas aizbraukt uz ārzemēm, bet ne uz zināmām komandām. Kā valsts man patīk Vācija, Nīderlande vai Šveice. Viss jau ir atkarīgs no tā, kā spēlēšu. Ja neizcelšos, tad nekur arī netikšu. Pagaidām manas domas ir tikai par Liepāju,” atzīst Dāvis.

Ikaunieks vecākais regulāri ir spēlējis dažādu vecumu Latvijas jauniešu izlasēs, bet pagaidām viņš vēl nav saņēmis uzaicinājumu uz valstsvienību. Dāvja attieksme pret spēlēšanu lielajā izlasē gan ir ļoti mierīga un paškritiska:

„Vēl jau neko tādu neesmu izdarījis.”

 

Dāvis IKAUNIEKS

Futbolists

Dzimis: 1994. gada 7. janvārī Kuldīgā

Augums, svars: 184 cm, 75 kg

Klubs: FK Liepāja

Pozīcija: pussargs

Pirmais treneris: Gvido Treimanis

Izglītība: J. Čakstes Liepājas 10. vidusskola