Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jātrāpa devītniekā!

Ugunīgā pussardze Sandra Voitāne kļuvusi par pirmo Latvijas sportisti, kura nonākusi vienā no pasaules spēcīgākajām sieviešu futbola līgām — Vācijas bundeslīgā, aizstāvot līgas jaunpienācēju Meppen krāsas. Ar futbolu ilūkstiete nopelna naudu, taču, lai vēl noturētos spēcīgajā līmenī, Sandrai ir jābūt emocionāli stiprai un pacietīgai.

Šķiet, Voitāne uz brīdi kļuva par populārāko futbolisti Latvijā, pāris dienas pirms 21. dzimšanas dienas debitējot bundeslīgā. “Sociālajos tīklos saņēmu vēstules, lai dodos palīgā vīriešu izlasei,” smaidot stāsta Sandra Voitāne, ar kuru žurnāls Sports sazinājās uzreiz pēc spēles ar čempionāta līderiem, leģendāro Minhenes Bayern klubu.

NETICAMĀS VĀCIETES

Gatavojoties sezonai, Meppen pārbaudes spēlēs Voitāne spēlēja komandas sākumsastāvā. Sākoties čempionātam, situācija mainījās: “Treneris nedod daudz spēles laika, taču pirms spēles ar Bayern no rīta pamodos un jutu — šodien spēlēšu!” Sandra laukumā devās, kad rezultāts bija jau 0:3, un spēlēja 18 minūtes, pārliecinoties par Minhenes komandas daudzpusību. “Viņas ir tik neticami labas — ātras, ar augstu piespēļu kvalitāti, individuāli apbrīnojami meistarīgas, izpildot virtuozas kustības ar bumbu,” gūtos iespaidus raksturo pussardze.

Pēc mača treneris, kluba direktore un komandas biedrenes norādījušas, ka diezgan labi izdevies sevi parādīt atvēlētajā laikā. “Tas dod jaunu enerģijas lādiņu un pārliecību, jo iepriekšējās spēlēs laukumā biju tikai dažas minūtes — tik īsā laikā grūti ko parādīt. Gandrīz uz katru pozīciju laukumā pretendē vismaz divas spēlētājas, katrā treniņā sevi jāpierāda, jo līmenis ir augsts. Saprotu, ka man vēl jāaug, lai gūtu stabilu spēles laiku tādā līmenī. Sākumā bija ļoti grūti — pārdzīvoju un raudāju… Šķita, ka drīz būs jābrauc mājās vai jāmaina klubs,” atklāj Voitāne. Nākamajā spēlē Voitānes spēles laiks palielinājās vēl par pāris minūtēm. 12 komandu konkurencē Meppen ar pieciem punktiem iestrēgusi tabulas apakšdaļā.

Kā jau profesionālā līgā, spēlētāju drošība ir visaugstākajā līmenī. “Sākumā Covid-19 testus spēlētājām taisīja reizi nedēļā, bet tagad jau katru pirmdienu un piektdienu. Apkārt daudz nevazājos, mums vīriešu komandā (3. bundeslīga) jau bijuši septiņi gadījumi. Spēles notiek kā parasti — savā laukumā un izbraukumā, taču jāievēro stingrs Covid-19 protokols un skatītājiem ieeja ir aizliegta.

Mepenā Sandra ir nodrošināta ar apmaksātu dzīvojamo platību un saņem algu. “Citas komandas spēlētājas arī strādā, trenējamies trīs reizes nedēļā, bet svētdienā ir spēles.”

SPORTISTU ĢIMENĒ

Sandrai ir jaunāka māsa, kura gan futbolu nespēlē. “Tētis otro bērnu gribēja puiku, bet piedzimu es (smejas). Viņš pats spēlēja futbolu Ilūkstes komandā, un viņam šķita, ka futbols ir piemērots arī meitenēm. Augu un rotaļājos kopā ar puišiem, vairāk līdzinājos viņiem. Tāpat arī futbolā sāku trenēties kopā ar zēniem, jo atsevišķas meiteņu komandas mums tad nebija. Trenējos kopš piecu gadu vecuma, paralēli nodarbojas ar vieglatlētiku, kas bija mammas sporta veids, taču tā tikai pirmos gadus, jo tāda slodze bija par lielu.

Vēlāk vieglatlētikas treneri sacensībās lūdza aizvietot skolasbiedrus, ja kāds bija saslimis. Pēc tam braucu mājās ar diplomiem un medaļām. Starp citu, tagad Ilūkstē ir atjaunots stadions un ir sava meiteņu futbola komanda.”

KAPTEINE… PUIŠIEM

Ar meitenēm sākusi kopā spēlēt tikai deviņu gadu vecumā, kad pievienojusies Preiļu komandai. “Pie zēniem biju kapteine, par ko viņi nebija sajūsmā…” Plecu pie pleca ar puišiem regulāri spēlējusi līdz pat vidusskolas sākumam. “Rēzeknes BJSS, kas bija stiprāka komanda, tikai spēlēju, jo bija neiespējami izbraukāt uz treniņiem. Kā mans Ilūkstes treneris Vinokurovs teica, tā darīju — viņam regulāri zvanīja citas komandas, interesējās.”

Dažas dienas pēc pamatskolas izlaiduma Sandra pārcēlās uz Rīgas Futbola skolu (RFS). Mācījusies Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzijā Zolitūdē, klubs apmaksājis kopmītnes. “Vēlāk pārgāju uz Dinamo, jo treniņu process RFS bija vienveidīgs — katru reizi viens un tas pats. Lai spēlētājs augtu, kaut kas ir jāmaina. Latvijā bijām čempiones, bet, kad spēlējām Čempionu līgā, zaudējām 0:10 un laukumu atstājām nokārtām galvām. Dinamo bija pirmais klubs, kas spēlētājām maksāja kādu naudiņu, tur bija labs treneris, pozitīvākas emocijas.

2019. gada vasarā Sandra pēc ilgām pārdomām pievienojās Kipras čempionvienībai Apollon. Lai iekarotu vietu pamatsastāvā, nācies spēlēt aizsardzes pozīcijā. “Futbolists nav futbolists, ja viņš nespēlē vismaz divās pozīcijās,” ceļamaizē no dienvidiem Sandra paņēmusi vērtīgu trenera atziņu.

Covid-19 pandēmijas dēļ vienība pajuka. Sandras aģente atrada risinājumu mazajā Vācijas pilsētiņā Mepenā pie pašas Nīderlandes robežas. Sākotnēji bija domāts, ka Meppen spēlēs pēc spēka otrajā bundeslīgā, kas latvietei būtu pat piemērotāka līga izaugsmei. Taču lietas salikās tā, ka Sandrai nu ir jācīnās par vietu zem saules uzreiz pret futbola zvaigznēm.

 

Didzis MATĪSS, Latvijas sieviešu futbola izlases treneris:

“Perspektīva un ļoti neatlaidīga spēlētāja ar spilgtām ātruma īpašībām, taču vēl ir daudz, kur augt. Galvenais — jāmācās izmantot savas stiprās puses, jāuzlabo vājās vietas: vairāk jākontrolē emocijas un jābūt savaldīgākai, aizsvilšanās izlašu spēlēs ir maksājusi dzeltenās un pat sarkanās kartītes. Šobrīd Vācijā vissvarīgākais ir būt psiholoģiski stiprai.”

Anna KRŪMIŅA, Latvijas sieviešu futbola izlases aizsardze:

“Ar Sandru spēlējām kopā RFS. Laukumā — ļoti ātra, tehniska un neatlaidīga spēlētāja ar labu sitienu. Par Sandras sasniegumiem esmu patiesi priecīga un lepojos ar viņu, taču tas noteikti nebūtu izdevies, ja viņa nebūtu tik mērķtiecīga un drosmīga — tas prasa lielu uzdrīkstēšanos meitenei vienai doties uz ārzemēm, lai izmēģinātu tur veiksmi.”

 

Sandra VOITĀNE 

Futboliste 

Dzimusi: 1999. gada 16. septembrī Daugavpilī 

Izglītība: Ilūkstes 1. sākumskola, Ilūkstes 1. vsk., Rīgas Ziemeļvalstu ģimnāzija 

Pašreizējais klubs: Vācijas sieviešu bundeslīga Meppen. Iepriekš spēlējusi — Ilūkstē, Preiļu BJSS, Rēzeknes BJSS, VRS-Optimists-R, RFS, Dinamo Rīga, Limasolas Apollon (Kipra) 

Pirmais treneris: Alens Vinokurovs 

Lielākie sasniegumi: trīskārtēja Baltijas kausa čempione, četrkārtēja Latvijas čempione 

Citi sporta veidi: vieglatlētika (sprints, tāllēkšana, bumbiņas mešana), riteņbraukšana 

Vaļasprieki    pastaigas, ceļojumi 

Filma: Star is Born. Patīk drāmas un dokumentālais kino 

Mūzika: popmūzika 

Grāmata: Pirms atkal tiksimies (Me before You)

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns