Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jauns jumts, jauna dzīve?

Raimonds Jūrmalnieks 

Šīs nedēļas nogalē Dobelē risināsies Baltijas vīriešu handbola līgas priekšpēdējā posma sacensības. Rīgas ASK/AB.LV, kas līdz šim uzvarējusi visās vienpadsmit spēlēs, Zemgalē, iespējams, nodrošinās sev čempiona titulu. Ir vēl divi iemesli, kuru dēļ šīs sacensības noteikti būs zīmīgas – Baltijas līgas spēles pirmo reizi risināsies Dobelē, un tās notiks jaunajā hallē, aizsākot šīs sporta būves dzīvi.

Dobeles handbola komanda pēc vairāku gadu klejošanas beidzot atgriežas mājās pie saviem līdzjutējiem. Vai līdz ar jaunās halles atklāšanu šīs pilsētas handbols būs ieguvis ne tikai jaunu jumtu, bet te sāksies arī jauna dzīve?

Četrdesmitgadīgā Bēnes liepa

Dobeles handbols sākās Bēnē. Tas notika pirms četrdesmit gadiem! Jaunā halle ir gandrīz vai dāvana jubilejā. Bēnē šo spēli sāka Ausma Kamendere un viena no visu laiku labākajām vārtsardzēm Nora Pētersone. Ciematā bija tikai brīvdabas laukumi, un tur tika izveidota Dobeles rajona sporta skolas nodaļa.

Bēnes komanda galvenokārt startēja tikai viesos. 1972. gadā līdz ar PMK sporta zāles uzcelšanu handbols pārcēlās uz Dobeli, kur komanda spēlēja līdz pat 2000. gadam, kad šajā zālē sportot vairs nebija iespējams. Šīs pilsētas komanda bija viena no spēcīgākajām Latvijā, uz tās spēlēm šaurajā zālē visi līdzjutēji nevarēja tikt iekšā. Skatītāji jau tā stāvēja gar laukumu un pat laukumā, malējiem spēlētājiem nācās mīt uz kājām sporta cienītājiem. Tieši šajā zālē dobelnieki 1999. gadā pirmo un līdz šim vienīgo reizi kļuva par Latvijas čempioniem, bet, sākoties šai tūkstošgadei, Dobeles komanda savas mājas spēles aizvadījusi ASK sporta zālē Rīgā vai Ulbrokā.

Handbolisti atgriežas Dobelē pēc gandrīz astoņu gadu pārtraukuma. Tas būs liels papildu stimuls gan spēlētājiem, gan tiem, kuri vēl tikai cer iekļūt komandā, gan, jācer, visiem, kuri atbalsta komandu un varbūt vēl tikai grasās atbalstīt. Šādā zālē var rīkot ne tikai Baltijas līgas spēles. Latvijas izlase, iespējams, kādu maču aizvadīs Dobelē, kur handbols ir galvenais sporta veids.

Pilsētā, kurā ir tikai nedaudz vairāk par 10 tūkstošiem iedzīvotāju, ir viena no spēcīgākajām vīriešu handbola komandām mūsu valstī – Tenax/Dzirnavnieks. Dobele Latvijas handbolam devusi tik daudz labu spēlētāju, ka atliek vien pabrīnīties, kāpēc dobelniekiem tik ilgi vajadzēja gaidīt labu sporta halli. Ar ko šī pilsēta sportā vispirms asociējas? Ar Viktoru Ščerbatihu un handbolistiem. Jaunajā hallē sākumā būs 500 skatītāju vietu, nākotnē domāts vietu skaitu palielināt līdz 700 vai tūkstotim.

Talantu fabrika

Lai kā Dobeles vienībai gājis, lai kur tā startējusi, vienmēr šī Zemgales komanda ražojusi talantīgus spēlētājus. Savulaik meistarkomandā PSRS čempionātos cīnījies Normunds Reips, Andis Ozoliņš, Zigurds Dosbergs, Juris Blumfelds, Aivis Strazds, Ivars Geislers… Latvijas izlasē spēlējis Geislers, Artis Jansons un pazīstamākais Dobeles handbolists Eiropā Edgars Švanks, kurš aizvadījis divdesmit mačus arī Vācijas izlasē, un tikai veselības problēmas neļāva viņam atgriezties Latvijas valstsvienībā. Vācijā tagad spēlē Mārtiņš Lībergs un Valdis Gūtmanis (arī Geislers un Jansons ir Vācijā, taču par viņu gaitām handbola laukumos sen nekas nav dzirdēts).

Nupat Latvijas virslīgas čempionāta pirmā sešnieka spēlē dobelnieki tikai ar 29:32 piekāpās čempionam Rīgas ASK/AB.LV, un pretinieku rindās startēja četri Dobeles handbola audzēkņi. Vēl viens bija uz rezervistu soliņa (lai arī sezonas pirmajā pusē viņš bija viens no Dobeles komandas līderiem un tieši pret ASK/AB.LV aizvadīja teicamas spēles…), bet vēl viens neizgāja laukumā traumas dēļ. Māris Veršakovs, Ģirts Lilienfelds, Jānis Glušaks un vārtsargs Raimonds Šteins ne tikai spēlēja, bet lielā mērā arī izšķīra sacensības likteni. Jūrmalas sports/Kāpa sastāvā spēlē dobelnieks Jānis Lībergs (jaunākais no trim brāļiem Lībergiem handbolistiem) un Gints Apals (oficiāli gan viņi skaitās aizdoti no MSĢ, kur pašlaik mācās,  tāpat kā vēl vairāki Dobeles handbola audzēkņi).

Kur ņemt treneri?

Ivars Zariņš oficiāli ir komandas priekšnieks, taču kas gan tik viņš patiesībā nav? Arī treneris. Tagad Ivaram palīdz Armands Melderis, taču pēc jaunās sporta halles uzcelšanas Dobeles vienībā trenera jautājums ir pats aktuālākais.

"Armands Melderis, iespējams, palīdzēs arī turpmāk," saka Ivars Zariņš, kurš pie komandas stūres ir kopš 1992. gada (toreiz pajuka Nākotnes vienība, un uz tās drupām Zariņš sāka veidot jaunu Dobeles komandu). "Ir ideja uzaicināt treneri no Lietuvas – vienu no bijušajiem Šauļu vienības līderiem, kurš atvestu līdzi arī pāris labu lietuviešu spēlētāju. Komandu varētu trenēt arī kāds no mūsu handbolistiem, kas atgriezīsies no ārzemēm, taču visi šie varianti ir tikai runu līmenī, jo to īstenošanai nepieciešama arī nauda. Mēs nevarēsim trenerim maksāt tūkstošus, taču nebūs jāstrādā arī par grašiem. Man bija saruna ar Valdi Labanovski, kurš pašreiz spēlē Insbrukā un grasās beigt sportista karjeru. Varam piedāvāt arī darbu ar jaunajiem hanbdolistiem, plus darbs ar lielo komandu, dienesta dzīvoklis… Arī 1. līgā mums ir komanda, kur galvenokārt spēlē tie, kas netiek virslīgas vienībā, kā arī trīs četri puiši no sporta skolas. Labākie aizbrauc mācīties uz MSĢ. Mēs pagaidām līdzīgu treniņu apjomu un kvalitāti piedāvāt nevaram, taču uz to ir jātiecas."

Jauna dzīve rīt nesāksies

Līdz ar jaunās sporta halles uzcelšanu jauna dzīve kā pēc burvju mājiena Dobeles handbolā jau ar rītdienu nesāksies. Pašreiz šīs pilsētas komandā ir amatieri. Visi spēlētāji strādā vai mācās, treniņi notiek tikai trīs četras reizes nedēļā, turklāt visi uz visiem treniņiem nemaz netiek, jo te ir ne tikai vietējie (Jānis Grišanovs, Aleksandrs Krastiņš, Sergejs Kalniņš, Vladimirs Kazarinovs). Par spēlēšanu nevienam netiek maksāts, ir paredzētas tikai prēmijas par uzvarām (turklāt ne jau pār visām komandām) un par galarezultātu, taču tam jābūt vismaz otrajai vietai. Ja, piemēram, Tenax/Dzirnavnieks paliks trešais, prēmiju par sezonu nebūs. Pašreiz – īpaši pēc pēdējām divām cīņām ar ASK/AB.LV – gan neizskatās, ka dobelnieki varētu neiekļūt finālā, taču… Izslēgšanas spēlēs visādi brīnumi gadās un tāpēc jokoties nedrīkst.

Dobeles komandai pašreiz ir četri atbalstītāji – Tenax (firmas šefs Nikolajs Kurma regulāri vēro komandas spēles), Dzirnavnieks, Dobeles rajona padome un Dobeles pilsētas dome. Pašreiz neviens nerunā par piedalīšanos Eiropas kausu izcīņā (dobelnieki ir spēlējuši arī Eiropas kausos un, iespējams, tā bijusi vismazākā pilsēta, kas tajos pārstāvēta), lai gan tā būtu laba pieredze. Taču neviens arī nepieļauj domu nestartēt Baltijas līgā (viens spēļu posms ārpus Latvijas izmaksā vismaz 1500 latu), jo tā ir neatsverama pieredze un izaugsmes iespēja.

"Būtu labi, ja mēs varētu izveidot pusprofesionālu komandu," par nākotni spriež Ivars Zariņš. "Ja četri pieci sportisti būtu nodarbināti tikai vai gandrīz tikai ar handbolu, tas būtu liels solis uz priekšu. Jācer, ka nāks klāt vēl kāds atbalstītājs, jo tagad mēs beidzot varam spēlēt savās mājās mūsdienīgā hallē, radušās pavisam citas iespējas darbam un savas komandas parādīšanai."

Uzvaru gaidot

Kad būs pirmā uzvara jaunajā hallē? Iespējams, tā tiks gūta jau piektdien, kad Tenax/Dzirnavnieks Baltijas līgas mačā tiksies ar Tallinas Chocolate Boys. Iespējams, to izdosies izcīnīt sestdien mačā pret citu igauņu komandu Pilvas Serviti vai arī svētdien mačā pret trešo igauņu klubu Baltijas līgā HC Kehra. Ar šīm trijām Igaunijas komandām Dobelē spēlēs arī ASK/AB.LV, kuram līdzjutēju atbalsts būs tikpat liels kā vietējai komandai, jo armijnieku rindās spēlē vairāki Dobeles handbola audzēkņi, un ASK/AB.LV jaunajā hallē var nodrošināt sev Baltijas līgas čempiona titulu.

Dobeles komandas rēķinā Baltijas līgā pašreiz ir 6 punkti, un tā cer pirms pēdējā posma (tas risināsies no 30. marta līdz 1. aprīlim Rīgā) pietuvoties sešniekam. Pagaidām dobelnieki guvuši trīs uzvaras – divreiz pār Šviesa/Savanoris (30:28 un 26:23) un reizi pār Granitas/Karys (37:31).

Pārējās komandas priekšpēdējā posma spēles aizvadīs Brestā – Baltkrievijas čempiona un Čempionu līgas dalībnieka HC Meshkovo laukumā.

Raimonds JŪRMALNIEKS