Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Jauns sākums cerību līgā

Septembra sākumā startēs jaunais Eiropas futbola valstsvienību turnīrs UEFA Nāciju līga, kur tiks izspēlētas arī ceļazīmes uz Euro 2020 finālturnīru. Turklāt Eiropas futbola šefu jaunais domas lidojums nozīmē, ka vienu biļeti uz Euro 2020 izspēlēs arī kontinenta vājākās 16 izlases, starp kurām nonākusi arī Latvijas valstsvienība. Lai turpinātu sapņot par Eiropas finālturnīru, vispirms mūsu futbolistiem šajā rudenī ir jāuzvar grupā ar Gruzijas, Kazahstānas un Andoras izlasēm.

Jaunizveidotajā UEFA Nāciju līgā mūsu kontinenta 55 nacionālās izlases atbilstoši rangam ir sadalītas četrās līgās, un interesanti, ka katrā līgā izspēlēs pa vienai ceļazīmei uz Euro 2020 finālturnīru. Latvijas valstsvienība ir nonākusi vājākajā D līgā, kur ir četras grupas pa četrām komandām katrā. Šoruden komandas aizvadīs riņķa turnīru ar spēlēm mājās un viesos, bet grupu uzvarētāji iekļūs izslēgšanas maču kārtā, kur 2020. gada pavasarī izspēlēs vienu ceļazīmi uz finālturnīru. Tāda pati spēļu izspēle būs arī pārējās trijās līgās.

Tas nozīmē, ka arī Latvijas valstsvienībai ir parādījušās reālas izredzes kvalificēties Euro 2020 finālturnīram, jo Nāciju līgā mums pretī nestāsies neviena augstākās raudzes komanda. Protams, arī Gruzijas un Kazahstānas izlases mums ir ļoti ciets rieksts, bet nepavisam ne neuzvarami pretinieki. Pārvarot grupu barjeru, tālāk jau Latvijas izlasei būtu jāmērojas spēkiem ar citu grupu uzvarētājiem, kur favorīti ir Baltkrievija, Azerbaidžāna un Maķedonija ar Armēniju. Starp citu, Latvijas valstsvienība D līgā ir vienīgā komanda, kas agrāk spēlējusi Eiropas vai pasaules čempionāta finālturnīrā.

Paradoksāli sanāk, ka Latvijas valstsvienība, pēdējā laikā spēlējot tik vāji un nonākot Eiropas švakāko komandu kompānijā, ir ieguvusi daudz lielākas izredzes tikt uz Eiropas čempionāta finālturnīru nekā, piemēram, mūsu kaimiņi Lietuva un Igaunija, kas spēlēs līgu augstāk un attiecīgi sastapsies ar krietni spēcīgāku konkurenci, bez reālām izredzēm iegūt ceļazīmi uz Euro 2020 (lietuvieši sacentīsies ar Serbijas, Rumānijas un Melnkalnes izlasēm, bet igauņu pretinieki būs Grieķijas, Ungārijas un Somijas futbolisti).

Viens no galvenajiem Nāciju līgas izveides mērķiem ir aizstāt pārbaudes spēles ar nopietnākiem mačiem, kur sacentīsies spēkos līdzvērtīgas komandas, bet, protams, tāpat notiks arī tradicionālais Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs, kas šoreiz tiks izspēlēts viena gada laikā — no nākamā gada marta līdz novembrim. Tā kā Euro 2020 risināsies uzreiz 13 valstīs (tikai abi pusfināli un fināls notiks vienuviet — Anglijas galvaspilsētas Londonas leģendārajā Vemblija stadionā), tad neviena izlase nesaņems automātisko ceļazīmi, kas parasti pienākas turnīra rīkotājiem. Ierastajā atlases turnīrā tiks noskaidrotas 20 no 24 Euro 2020 finālturnīra dalībniecēm, pārējās četras ceļazīmes atstājot sadalīšanai Nācijas līgas izslēgšanas mačos.

Ja kāda Nāciju līgas grupu uzvarētāja jau būs kvalificējusies Euro 2020 ar veiksmīgu spēli kvalifikācijas turnīrā, tad Nāciju līgas izslēgšanas mačos piedalīsies tuvākā grupas sekotāja. Jāpiebilst, ka Nāciju līgā komandas cīnīsies ne tikai par Euro 2020 ceļazīmēm, bet notiks arī komandu apmaiņa starp līgām — grupu uzvarētāji iegūs tiesības nākamajā turnīrā spēlēt līgu augstāk, savukārt grupu vājākās komandas kritīs līgu zemāk. Savukārt A līgas četru grupu uzvarētājas (divās stiprākajās līgās grupās būs pa trim komandām) kvalificēsies Nāciju līgas finālturnīram, kas notiks nākamā gada jūnijā.

Latvijas valstsvienība UEFA Nāciju līgu spēlē debitēs sestajā septembrī, Rīgas Daugavas stadionā uzņemot Andoras izlasi, bet četras dienas vēlāk mūsu komandu jau gaidīs nopietns pārbaudījums — izbraukuma spēle Tbilisi ar Gruzijas izlasi. Pēc tam oktobrī Latvijas valstsvienība aizvadīs vēl divus mačus savā laukumā, tiekoties ar Kazahstānas un Gruzijas futbolistiem, bet turnīra noslēgumā novembrī būs divas viesu spēles Kazahstānā un Andorā.

Atcerēsimies, ka Latvijas valstsvienības iepriekšējā viesošanās Tbilisi pagājušā gada martā beidzās ar kaunpilnu kapitulāciju 0:5 pārbaudes mačā un sekojošu galvenā trenera Mariana Pahara atkāpšanos no amata. Pirms tam gan mačos ar gruzīniem mums nemaz tik slikti nav gājis — pavisam astoņās savstarpējās spēlēs abām komandām ir pa trim uzvarām. Turklāt Latvijas izlase visus zaudējumus piedzīvojusi pārbaudes mačos, bet oficiālajās atlases spēlēs mēs esam bijuši pārāki — Euro 2000 atlasē Latvijas izlase gruzīnu trenera Revaza Dzodzuašvili vadībā ar 1:0 uzvarēja Gruziju Rīgā (neaizmirstamus vārtus pa tiešo ar stūra sitienu guva Andrejs Štolcers), bet pēc tam pretinieku laukumā jau ar angļu treneri Gēriju Džonsonu pie stūres mūsējie pēdējā minūtē izrāva neizšķirtu 2:2. Savukārt Euro 2012 atlases mačā mūsmājās Aleksandrs Cauņa pēdējā minūtē izrāva neizšķirtu 1:1, bet Tbilisi viņš jau guva spēles vienīgos vārtus. Gruzijas izlasi joprojām vada slovāku treneris Vladimirs Veiss, kurš pērn sagādāja liktenīgo zaudējumu mūsu trenerim Paharam.

Pēdējā laikā nepatīkamas atmiņas mums saistās ar citiem grupas konkurentiem — Kazahstānu, ar ko oficiālos turnīros Latvijas izlases ceļi krustojās iepriekšējā Eiropas čempionāta atlases turnīrā, kad Pahara trenētā komanda cikla noslēgumā savās mājās zaudēja 0:1 un tādējādi Latvijas valstsvienība pirmo reizi vēsturē kvalifikācijas turnīru pabeidza pēdējā vietā. Tas gan ir vienīgais mūsu zaudējums Kazahstānai piecās spēlēs — pirms tam Euro 2016 atlasē viesos tika fiksēts bezvārtu neizšķirts, bet vēl agrāk trijās pārbaudes spēlēs divreiz uzvarējusi Latvijas izlase. Šogad pie Kazahstānas izlases vadības pults stājies bulgāru treneris Staņimirs Stoilovs.

Toties simtprocentīgs rezultāts Latvijas izlasei ir mačos ar Andoru — piecas uzvaras ar kopējo vārtu attiecību 14:1. Iepriekšējā tikšanās reizē pagājušajā oktobrī pasaules čempionāta atlases spēlē Rīgā mūsu futbolisti sagrāva šo Pireneju minivalstiņu ar 4:0, tiesa, vēl gadu agrāk viesos mūsējie ļoti smagā cīņā izmocīja uzvaru 1:0.

Nāciju līgā Latvijas valstsvienība cīņā dosies jaunā galvenā trenera soma Miksu Pātelainena vadībā, kurš maijā šajā amatā nomainīja mūsu izlases ilggadējo vadītāju Aleksandru Starkovu.

 

UEFANāciju līga

A līga

1. grupa

Vācija, Francija, Nīderlande

2. grupa

Beļģija, Šveice, Islande

3. grupa

Portugāle, Itālija, Polija

4. grupa

Spānija, Anglija, Horvātija

B līga

1. grupa

Slovākija, Ukraina, Čehija

2. grupa

Krievija, Zviedrija, Turcija

3. grupa

Austrija, Bosnija un Hercegovina, Ziemeļīrija

4. grupa

Velsa, Īrija, Dānija

C līga

1. grupa

Skotija, Albānija, Izraēla

2. grupa

Ungārija, Grieķija, Somija, Igaunija

3. grupa

Slovēnija, Norvēģija, Bulgārija, Kipra

4. grupa

Rumānija, Serbija, Melnkalne, Lietuva

D līga

1. grupa

Gruzija, Latvija, Kazahstāna, Andora

2. grupa

Baltkrievija, Luksemburga, Moldova, Sanmarīno

3. grupa

Azerbaidžāna, Fēru salas, Malta, Kosova

4. grupa

Maķedonija, Armēnija, Lihtenšteina, Gibraltāra

 

LATVIJAS IZLASES SPĒĻU KALENDĀRS

Ceturtdiena, 6. septembris, plkst. 21.45

Latvija—Andora

Svētdiena, 9. septembris, plkst. 19.00

Gruzija—Latvija

Sestdiena, 13. oktobris, plkst. 19.00

Latvija—Kazahstāna

Otrdiena, 16. oktobris, plkst. 21.45

Latvija—Gruzija

Ceturtdiena, 15. novembris, plkst. 17.00

Kazahstāna—Latvija

Pirmdiena, 19. novembris, plkst. 19.00

Andora—Latvija