Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ķekava spridzina

Ar aizraujošām cīņām sācies 28. Latvijas čempionāts florbolā. Elvi vīriešu virslīgā nemainīgi startē 12 komandas, vienīgās izmaiņas — RTU/Rockets jaunie censoņi nomainījuši Ogres vilkus. Sieviešu virslīgā eksperimentālā kārtā šosezon startē astoņas komandas, jo virslīga apvienota ar 1. līgu, turklāt dāmu florbola saimi papildinājusi jaunizveidotā Līgatnes komanda, kura līgā debitējusi uzreiz ar uzvaru. Tikmēr vīriešu pasaules čempionāts pārcelts par gadu, kas sola starptautisku florbola meistarsacīkšu vilni 2021. gadā.

“Darām visu iespējamo, lai saglabātu sacensību režīmu,” sarunā ar žurnālu Sports uzsvēra Latvijas Florbola savienības (LFS) prezidents Ilvis Pētersons. LFS vadītājs norāda, ka, protams, pirmajā vietā ir spēlētāju veselība un drošība, taču tikpat būtiski ir nodrošināt visu turnīru nepārtrauktu norisi: “Ja būs nepieciešams, esam gatavi spēlēt bez skatītājiem. Svarīgi, lai nezūd sportiskā interese.” Stājoties spēkā jaunajiem 17. oktobra ierobežojumiem, paredzēts, ka sezonu var turpināt elites līgas komandas, taču ar spēlētājiem, kas sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu (starptautiskie noteikumi paredz — vismaz 15 gadu vecumu). Aptaujājot klubus, komandas nolēma sezonu turpināt.

Pavasarī ārkārtējās situācijas dēļ, ko izraisīja Covid-19 pandēmija, iepriekšējās sezonas čempionāts tika pārtraukts izslēgšanas spēļu fāzē un čempionvienības palika nenoskaidrotas. Nu pirms sezonas visiem licencētajiem florbolistiem — visu pieaugušo florbola līgu Latvijas čempionāta dalībniekiem, lai piedalītos turnīrā, bija jānodod Covid-19 analīzes un komandas pārstāvim jāiesniedz apliecinājums, ka spēlei pieteikto dalībnieku testi ir negatīvi. Tas izsauca spēlētāju šūmēšanos. Taču visās sporta spēlēs apstākļi ir vienādi, kas izriet no epidemioloģiskās drošības pasākumiem un milzīgās Slimību profilakses un kontroles centra noslodzes, kādēļ specifiskie noteikumi tika publiskoti vēlāk, nekā plānots.

Šoreiz vairāk aplūkojām situāciju vīriešu florbola virslīgā. Vadoties pēc līdzjutēju apmeklējuma klātienē, tas nemainīgi ir viens no populārākajiem sporta spēļu nacionālajiem čempionātiem Latvijā. Savukārt dāmām jau februārī Valmierā plānots pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrs.

AR JAUNU INTRIGU

Iedvesmojošas pārmaiņas piedzīvojusi Ķekavas komanda. No Somijas mājās atgriezies Klāvs Jansons, kurš jau pirmajā spēļu mēnesī izcēlās ar 16 (6+10) rezultativitātes punktiem un tika nosaukts par Elvi līgas septembra mēneša labāko spēlētāju. Florbolā atgriezušies kādreizējie komandas līderi Gints Klēģers un Toms Mežotnis, kuri izlaida pagājušo sezonu, taču spēlējuši kopā kopš Ķekavas 1986. gadā dzimušo jauniešu komandas laikiem. Tāpat komandā atgriezies vēl viens ķekavietis — Henrijs Uzraugs, kurš savā labākajā sezonā virslīgā ir guvis 42 vārtus, atpakaļ ierindā ir Jānis Liepa. No Pārgaujas vienībā atgriezies Endijs Kleisterovs. Komandu papildinājuši rezultatīvie Ogres vilku brāļi Januševski. Vienīgi vārtos vairs nav pieredzējušā Jāņa Bramaņa, kurš šobrīd ir trenera statusā.

“Atgriezos mājās, jo nonācu pie slēdziena, ka vispareizāk studijas būtu sākt Latvijā,” sarunu ar žurnālu Sports iesāk Klāvs Jansons. “Kādēļ atgriezos Ķekavā? Treniņi vasarā parādīja, ka komandai ir liels potenciāls un ka ar lielu darbu ir iespējams parādīt konkurētspējīgu sniegumu.” Klāvs uzsver, ka gan viņam kā spēlētājam, gan komandai ir izdevies pieņemt taktiku un strādāt treniņos spēles tempā. “Pagājušais gads Somijā ļāva man spert platu soli uz priekšu individuālā meistarībā. Tas dažkārt ļauj palīdzēt partneriem ar padomu vai uzmundrināt puišus. Komandas atrašanās vieta tabulā tikai parāda to, cik daudz mēs darām, lai tur atrastos.”

“Redzot Ķekavas komandas sastāvu un dažādo citu klubu gatavību sezonai, ķekaviešu veiksmīgais starts nav pārsteigums,” Pētersons ir pārliecināts, ka vadošās komandas vēl tikai uzņem apgriezienus. Pie favorītiem viņš šosezon pieskaita Cēsu Lekringu, Lielvārdi/FatPipe, Oxdog Ulbroku, Valmieru un, protams, Ķekavu.

Pašreizējie vicečempioni Oxdog Ulbroka, kuri pērn arī regulāro turnīru pabeidza 2. vietā, daļēji šķīrušies no perspektīvā Daniela Aņa. 18 gadus vecais talants devies vienas no pasaulē spēcīgākās līgas virzienā — uz Čehijas ekstralīgas Vitkovices klubu, kur sevi jau iespaidīgi pieteicis, U-19 čempionātā gūstot četrus vārtus vienā spēlē. Lai pabeigtu vidusskolu, Daniels sezonas gaitā atgriezīsies Latvijā. Ulbrokas komandas sastāvā sezona būs jāizlaiž vienam no Latvijas izlases vīriem — Edžum Ceriņam, dziedējot pavasarī gūto smago ceļgala traumu. Toties joprojām aktīvi karjeru turpina leģendārais vecmeistars Atis Blinds, kurš ar 10 vārtiem piecās spēlēs pēc 6. kārtas ir čempionāta rezultatīvākais spēlētājs.

VIDZEME TUR LATIŅU

Pagājušās sezonas regulārā turnīra uzvarētāja un visu laiku titulētākā Latvijas čempionāta komanda Cēsu Lekrings saglabājusi teju nemainīgu sastāvu. Lēcējpeles ir vienīgās, kas šosezon spējušas uzvarēt Ķekavu, svinot panākumu viesos ar 7:6. Tiesa, pēc tam cēsnieki nedaudz negaidīti paklupa cīņā ar Stalbes Pārgauju.

Stalbes florbola komandai šosezon jāiztiek bez vairākiem pieredzējušiem spēlētājiem. Punktu aktīvajām florbola gaitām pielicis Mārtiņš Rajeckis, komandā nebūs vairāku veterānu, kā arī jau pieminētā talantīgā Kleisterova. Savainojuma dēļ pērno sezonu nepabeidza Lauris Ābols, taču šosezon meistars ir atpakaļ ierindā.

Valmieras komanda, kura gan 2017., gan 2018. gada pavasarī Arēnā Rīga cīnījās par medaļām, pērn caur adatas aci iekļuva izslēgšanas spēļu turnīrā. Buļļi dalīja vienādu punktu skaitu ar 9. vietā palikušo Irlavu, taču ieguva kāroto ceļazīmi labākas gūto un zaudēto vārtu attiecības dēļ. Komanda būtībā saglabājusi līdzīga kalibra sastāvu ar visu laiku rezultatīvāko florbola leģionāru Latvijā Pāvelu Semjonovu priekšgalā, taču laukumā vairs neredzēsim vienu no vienības aizsardzības balstiem Aigaru Belasovu. Lai palielinātu konkurenci par vietu sastāvā, piesaistīti virkne jauno spēlētāju. Šosezon komandā debitējis pērn komandai piesaistītais Edijs Hammers.

Kocēnu Rubenes komanda pēdējo reizi Latvijas čempionāta medaļas izcīnīja 2015. gada pavasarī, kad tika pie bronzas godalgām. Komanda tiek raksturota kā stabila vidusmēra vienība, kas var uzvarēt teju jebkuru, taču allaž paliek aiz pirmā trijnieka. Iepriekšējā sezonā Rubene ilgu laiku cīnījās par uzvaru regulārajā sezonā, taču sezonu tomēr noslēdza ceturtajā pozīcijā. Kocēnus pametis komandas vadošais vārtsargs Roberts Trepšs, kurš pārcēlies uz Norvēģijas virslīgu. Vārtsargu pieteikumā parādījies pieredzējušais Āris Aldiņš, kurš aktīvi darbojas LFS.

Starpsezonu periodā pēdējā 2019. gada Latvijas čempionvienība Lielvārde/FatPipe. Komandas sastāvā vairs nav Sandra Virsnīša un Jura Gribusta, kuri beiguši aktīvās sporta gaitas. Tāpat darba dēļ komandai vismaz sezonas pirmajā daļā nevarēs palīdzēt Aivis Kusiņš. Toties komandu pastiprinājis baušķenieks Reinis Kirilko, kurš pērn veiksmīgi sargāja Ķekavas vārtus un šosezon sastāda konkurenci Latvijas izlases pirmajam numuram Jānim Salcevičam. Komandas vecākais laukuma spēlētājs ir 26 gadus jauns. Varētu domāt, ka diez vai komanda cīnīsies par medaļām, taču šosezon jau uzvarēti gan visi pastarīši, gan arī spēcīgā Ulbroka.

KURZEMES KATLS

Lielākās pārmaiņas starpsezonu periodā piedzīvojuši Liepājas Kuršu florbolisti. Kārtējo reizi pērn izgāzušies komandas mērķi iekļūt TOP4, pie komandas stūres ilggadējo galveno treneri Mārtiņu Krūmu nomainījis Toms Akmeņlauks, kurš debitējis spēlējošā trenera statusā. Spēlētāja gaitām punktu nolēmis likt Kuršu simbols meistarīgais Gints Siliņš, tāpat nespēlēs vairs viens no visu laiku talantīgākajiem Latvijas florbolistiem Mihails Kostusevs. Karjeru nolēmuši beigt arī vārtsargi Mārtiņš Saulītis un Miķelis Krūms, bet Ričards Dēvits pārcēlies uz Ulbroku, vienību atstājusi vēl virkne puišu. Jauno komandas modeli papildinās gados jaunie spēlētāji no 1. līgas un jauniešu komandām.

Interesanti, ka Talsu NSS/Krauzers saglabājusi visus komandas spēlētājus no pērnās sezonas. Turklāt komandu pastiprinājuši Andris Blumbahs, atgriežoties mājās no Vācijas elites līgas, un Emīls Krūmiņš, kurš pārmigrējis atpakaļ no Irlavas/Avant. Ar pieredzējušo Arti Raitumu un Tomu Bitmani sastāvā talsiniekiem tiek prognozēta vieta tabulas augšdaļā, taču sezona iesākusies ar četriem sāpīgiem zaudējumiem piecās spēlēs. Četrās spēlēs cīņas likteni izšķīris tikai viens gols.

Irlavas komandas vienīgais zaudējums sastāvā ir Krūmiņš. Livonijas ordeņa vēsturiskā ciemata vienība pastiprinājusi vārtsargu līniju un papildinājusi komandu ar vairākiem jaunajiem spēlētājiem. Pagājušās sezonas jaunpienācēji pērn savā uznācienā vairākkārt uz lāpstiņām nolika līgas līderus, bet šosezon ar 5:3 pārsteidza kaimiņus Talsus un ir parūpējušies par vienīgo sauso uzvaru turnīrā, ar 6:0 sakaujot Bausku.

BAUSKAS TUMŠAIS UN RAĶETES

Bauska tāpat kā Lekrings ir tikai viena no divām virslīgas komandām, kas nemainīgi līgā spēlē kopš čempionāta izveidošanas. Baušķenieki otro gadu turpina iespēlēt jaunu sastāvu — puse no komandas spēlētājiem ir vecumā ap 16 gadiem. Komandā vairs nav kādreizējā uzbrukuma motora Māra Akmentiņa, kurš pērn bija atgriezies laukumā pēc triju sezonu pārtraukuma. Savukārt uz Irlavu devies komandas pirmais vārtsargs Jānis Goža, taču viņa vietā atgriezies uzticamais Elvis Holsts.

Pērn regulārajā turnīrā Bauska zaudēja visas 22 (!) spēles, taču šosezon parādās gaisma tuneļa galā — tagad līdzvērtīgi var cīnīties ar Elvi līgas jaunpienācējiem RTU/Rockets, kuri arī spēlē stipri jaunu spēlētāju sastāvā. Tiesa, rīdzinieku kodolu veido spēlētāji, kuru vecums ir tuvāk ap 20 gadiem, taču, no otras puses, komandai trūkst virslīgas pieredzes, jo pērn spēlēja 1. līgā. Komandas šosezon savā starpā jau tikās Bauskā. Rīdzinieki pieveica baušķeniekus vien pēcspēles metienu sērijā, cīņai noslēdzoties ar spēles rezultātu 4:5.

Šosezon florbola draugiem ir jaunums — nedēļas centrālā spēle tiek tiešraidē demonstrēta LTV7. “12 gadus sadarbojamies ar Latvijas Televīziju, un katru gadu speram soli uz priekšu. Uzticības kredīts arī mūsu komentētājiem, kuri visbeidzot ir no florbola vides. “Mēs cenšamies, lai būtu konkurētspējīgi starp sporta spēlēm!” uzsver Pētersons.

DĀMĀM — PČ KVALIFIKĀCIJA VALMIERĀ

Sieviešu čempionāts sākās ar debitanšu Līgatnes uzvaru pār Irlavas dāmām (6:3), kurām tāpat kā NND/RJTC meitenēm jāsaņemas — jānoskaņojas smagākam un mērķtiecīgākam treniņdarbam. Turnīra tabulas augšdaļā rit gana sīvas cīņas, kas dos iespēju arī dāmām labāk sagatavoties pasaules čempionāta kvalifikācijai, kas gaidāms jau ziemā Latvijā. Mūsu zeltenēm būs jācīnās vienā apakšgrupā pret Somiju, Vāciju, Krieviju, Nīderlandi un Beļģiju.

2021. gads florbola saimei solās būt intensīvs. Vispirms no 2. februāra līdz 6. februārim pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīrs dāmām Valmierā, tad pavasarī divi junioru čempionāti puišiem un pārceltais turnīrs meitenēm, bet 2021. gada decembrī uzreiz divi pasaules čempionāti teju vienlaikus gan dāmām, gan vīriešu komandām. Kuluāros runā, ka somi un zviedri spēlējuši šahu, lai salāgotu kalendārus — lai abas meistarsacīkstes nenotiktu vienlaikus, taču tāpat dažas čempionātu dienas pārklāsies. Starp citu, ja vīriešu izlase izcīnīs 5. vietu 2021. gada meistarsacīkstēs, tad LFS kalendāru papildinās vēl viens notikums — vasarā būs jābrauc uz 2022. gada Pasaules spēlēm ASV.

Bet vispirms jāuzvar Covid-19.

 

Elvi vīriešu virslīga

Komanda, spēles, punkti

1. Ķekava – 6 – 15

2. FBK Valmiera – 6 – 15

3. Lielvārde/FatPipe – 5 – 12

4. Lekrings – 5 – 12

5. Oxdog Ulbroka – 5 – 11

6. Rubene – 7 – 11

7. FK Kurši – 7 – 9

8. Irlava/Avant – 6 – 7

9. SK Pārgauja – 6 – 7

10. Talsu NSS/Krauzers – 5 – 3

11. RTU/Rockets – 6 – 2

12. Bauska – 6 – 1

 

Elvi Sieviešu virslīga

Komanda, spēles, punkti

1. Ķekavas Bulldogs – 5 – 12

2. Rubene – 3 – 9

3. Rubene-1 – 4 – 8

4. FK Ķekava – 3 – 6

5. Līgatne – 3 – 6

6. Lekrings – 4 – 4

7. Irlava/Tukums – 3 – 0

8. NND/RJTC – 5 – 0

Kristaps Zaļkalns
Kristaps Zaļkalns