Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kopakabanā ne sliktāk kā Londonā pie Dauningstrītas

Spēlēt pludmales volejbolu Kopakabanas smiltīs ir pat kaut kas vairāk, nekā uznest brūti Munameģī vai ieraudzīt Parīzi un…

TIKAI VIENS PĀRIS

Šāda iespēja būs 24 dāmu un kungu pāriem. Tieši tik ir ieguvuši tiesības piedalīties 2016. gada olimpiskajās spēlēs Rio. Latviju atšķirībā no Londonas pārstāvēs tikai viens duets — Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš. Sašam šīs būs jau trešās spēles (vispirms ar Mārtiņu Pļaviņu, tad ar Ruslanu Sorokinu un abos gadījumos 9. vieta), bet Jānim — otrās (2012. gadā kopā ar Mārtiņu Pļaviņu tika izcīnīta bronza). Latvijas kungu otrs duets cīnījās līdz pēdējai iespējai, taču pašu eksperimenti un arī pretinieku meistarība šoreiz pārvilka svītru cerībām. Dāmas šajā ciklā uz olimpisko ceļazīmi tā nopietni nemaz nepretendēja. Paaudžu maiņa. Toties pēc četriem gadiem jau ir pamats cerēt, ka olimpiskās smiltis mals arī talantīgā Tīna Graudiņa. Vai ar Paulu Ņečiporoku, ar kuru ieguva Eiropas U-18 čempionu titulu, vai kādu citu partneri, rādīs laiks. Un cerams, ka šoreiz treneru eksperimenti un meklējumi būs veiksmīgāki. Līdzīgi var teikt arī par vīru pāriem. Aiz līderu muguras ir kādi pieci seši labi pāri, taču pagaidām viņi tomēr nespēj sevi pa īstam pieteikt Pasaules kausa posmos. Līdz nākamajām spēlēm vēl ir četri gadi, un visiem ir visas iespējas.

Savukārt Samoilova/Šmēdiņa spēlēšana Rio šaubas neradīja jau kopš viņu pirmās kopējās sezonas. Tiesa, nelielu robu punktu krāšanā iecirta Jāņa pērnā gada savainojums, kura dēļ pāris bija spiests izlaist pasaules čempionātu un vairākus Grand Slam turnīrus. Būtu spēlējuši, būtu olimpiskajā reitingā maķenīt augstāk (kaut arī zem desmitnieka nekad nenolaidās), un tad būtu nedaudz pateicīgāka apakšgrupa.

VAI NĀVES GRUPA?

Ja vīru bīča turnīrā varam runāt par nāves grupu, tad visdrīzāk šo godu pelnījusi D grupa, kurā ir no pirmā izlozes groza brazīlieši Evandru Gansalešs un Pedru Solbergs, no otrā — Samoilovs/Šmēdiņš, no trešā — kanādieši Seims Šalks/Bens Sekstons un no ceturtā — kubieši Nivaldo Diazs/Serhio Gonzaless. Nāves grupas akcentu te piešķir tieši kubieši, kas Pasaules kausa posmos nepiedalās, tāpēc reitingā ir zemu, toties no sava reģiona pārliecinoši ieguva olimpisko ceļazīmi. Ja zinām Kubas volejbola tradīcijas, spēlētāju atlētismu, pludmaļu daudzumu, tad nu nemaz nav pamata šo it kā pastarīšu pāri nenovērtēt. Vienīgais viņu trūkums varētu būt pieredze, jo ar tāda līmeņa pretiniekiem tikties iznācis reti, un kubieši ir emocionāla tauta. Ja spēle iet no rokas, visus var ierakt dziļi smiltīs, ja neiet — paši paliek ar nolaistām rokām. Labi, ka ar viņiem nav pirmā spēle un gana labi varēs iepazīt Kastro bērnu stiprās puses un trūkumus. Pērn pasaules čempionātā viņi bija devītie un cīņā par olimpisko ceļazīmi apspēlēja Kanādas otro duetu Džošu Binstoku/Semu Šahteru, kas olimpiskajā reitingā bija krietni priekšā mūsu Pļaviņam/Regžam.

Mūsējo pirmie pretinieki Kopakabanā būs kanādieši Šalks/Sekstons. Pludmales volejbola duets, ko Saša un Jānis pazīst, iespējams, vislabāk (viņi mūsējos, protams, arī). Šie dueti ir kopā trenējušies, pirms pāris gadiem kanādieši spēlēja Saulkrastu kokteilī. Vieglas spēles ar ziemeļamerikāņiem nekad nav bijušas, un ir nācies arī zaudēt. Katrā ziņā šis nav tas parocīgākais pāris. Taču, ja kāro pēc olimpiskās medaļas, pretiniekus šādi dalīt nav jēgas. Jāspēj uzvarēt visus! Turklāt, kā izteicās Andris Šmēdiņš, ne jau pretinieku parocīgums vai neparocīgums, bet pašu noskaņošanās un komandas gars katrā mačā būs izšķirošais faktors. Samoilovs/Šmēdiņš mierīgi varēs iet arī atklāšanas parādē, jo nākamajā dienā nebūs jāspēlē, taču abiem duetiem zināmas problēmas var radīt fakts, ka spēle sāksies 24.00 pēc Rio laika (ja pirms tam spēles nebūs ievilkušās, jo pēc grafika katram mačam atvēlēta stunda).

Otrais mačs pēc divām dienām un gandrīz dienvidū (13.30) būs ar kubiešiem, bet tad jau būs lielāka skaidrība par spēku samēru grupā un pāru izredzēm.

Pirms spēles ar Pedru Solbergu/Evandro būs triju dienu pauze. Vai tā būs cīņa par 1. vietu grupā? Ar šo duetu mūsējie spēlējuši tikai reizi un pavisam nesen viņiem zaudēja. Kā izteicās puišu treneris Andris Šmēdiņš, nosacīti otrā brazīliešu pāra panākumi atkarīgi no tā, kā aiziet serve Evandro — vienu setu viņi var vinnēt ar 21:13 un otru tikpat pārliecinoši zaudēt. Protams, ka jārēķinās arī ar karnevālisko tribīņu atbalstu.

Izslēgšanas spēlēs iekļūs divas labākas katras grupas komandas, kā arī četras no sešām trešo vietu ieguvējām (būs t. s. lucky loosers mači). D grupā nebūs nekāds brīnums, ja kāds no favorītiem paliks trešajā (pat ceturtajā) vietā, bet starp divām labākajām komandām būs kubieši. Taču ļoti iespējams, ka meistarība, sportiskā forma, mobilizēšanās un pieredze visu saliks pareizajos plauktos.

BEZ STRESA

Latvijas duets ir gatavs spēlēt jebkuros laikapstākļos, taču liels karstums nav Samoilova sabiedrotais. Paldies rīkotājiem, ka šobrīd Rio ir ziema. Protams, turienes augusts nav mūsu februāris, taču lietus un +15 ir drīzāk iespējami nekā +30. Ja nu mačā pret kubiešiem. Bet lietus, vēsums un smaga bumba nav šķērslis, jo abi labi pieprot gan augšējo, gan apakšējo piespēli.

Skaļi par olimpiskajiem mērķiem mūsējie nerunā, taču ne jau tikai tāpēc, lai uzspēlētu Kopakabanā, šis pāris tika izveidots. Vismaz jāatkārto Jāņa paveiktais Londonā. Sezonas sākums daudzus darīja bažīgus, taču pēdējie trīs lielie turnīri tika aizvadīti lieliski — trīs pusfināli. Viena pirmā, viena trešā un viena ceturtā vieta.

Pirms došanās uz Brazīliju Samoilovs/Šmēdiņš piedalījās Latvijas čempionāta posmā un pārliecinoši uzvarēja. Visi pretinieki, ieskaitot Pļaviņu/Regžu, tika pārspēti divos setos. Abi gandrīz vienā balsī pēc turnīra atzina: „Tā bija ne tikai iespēja pēc treniņnometnes atgūt spēles sajūtu, bet arī pienākums. Latvijas pludmales volejbolam vajag attīstību, un mēs ar savu klātbūtni to arī varam veicināt.” „Pirmsolimpiskā stresa nav,” piebilda Jānis. „Jūtamies labi. Galvenais — lai ir fiziskā kondīcija, tad arī spēle iet no rokas un tehniski viss izdodas.”

 

Aleksandrs SAMOILOVS

Dzimis: 1985. g. 6. aprīlī Rīgā

Augums, svars 196 cm, 96 kg

Treneris: Genādijs Samoilovs

Pirmais treneris: Genādijs Samoilovs

OS: 2012. g. — 9. v. (ar Ruslanu Sorokinu), 2008. g. — 9. v. (ar Mārtiņu Pļaviņu)

: 2015. g. — 17. v. (ar Jāni Šmēdiņu)

EČ: 2015. g. — 1. v. (ar Jāni Šmēdiņu), 2015. g. — 2. v. (ar Jāni Šmēdiņu)

Pasaules reitingā: 2014. g. — 1. v. (ar Jāni Šmēdiņu), 2013. g. — 1. v. (ar Jāni Šmēdiņu)

Hobiji: literatūra, salsa

 

Jānis ŠMĒDIŅŠ

Dzimis: 1987. g. 31. jūlijā Kuldīgā

Augums, svars: 191 cm, 90 kg

Treneris: Andris Šmēdiņš

Pirmais treneris: Andris Šmēdiņš

OS: 2012. g. — 3. v. (ar Mārtiņu Pļaviņu)

: 2013. g. — 9. v. (ar Aleksandru Samoilovu)

EČ: 2015. g. — 1. v. (ar Aleksandru Samoilovu), 2014. g. — 2. v. (ar Aleksandru Samoilovu)

Pasaules reitingā: 2014. g. — 1. v. (ar Aleksandru Samoilovu), 2013. — 1. v. (ar Aleksandru Samoilovu)

Hobiji: makšķerēšana