Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kristapa Bērziņa livonieša tituls

Latvijas regbija čempionu titulu pirmo reizi vēsturē izcīnījis klubs Garkalne/Livonia, kas finālturnīrā uzvarēja piecos no sešiem mačiem. Jauno čempionu rindās īpaši jāizceļ komandas jaunpienācējs Kristaps Bērziņš, kurš jau septīto reizi pēc kārtas kļuvis par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju. Šogad livoniešiem tas jau ir otrais tituls, jo vasarā Livonia triumfēja arī valsts meistarsacīkstēs regbijā 7.

Regbija klubs Livonia tikai ceturto gadu piedalās Latvijas čempionātā, iepriekšējās divas sezonas paliekot ceturtajā vietā, bet Kristaps Bērziņš bija vienīgais livoniešu rindās, kurš jau pirms tam bijis čempiona godā, divreiz izcīnot pirmo vietu kluba LMT/Eži sastāvā. Pirms šīs sezonas Bērziņš pārgāja no ežiem uz RK Livonia. Šosezon Bērziņa rēķinā ir 281 punkts, arī visvairāk piezemējumu čempionātā — 22.

Garkalne/Livoniauz citu komandu fona izcēlās arī ar plašu leģionāru piesaistīšanu — velsiešu trenera Marka Džeimsa Alena rīcībā bija ducis lietuviešu spēlētāju, kā arī pāris franču.

NOPIETNA ATTIEKSME

„Livonijas panākumu atslēga ir nopietna attieksme pret lietām. Jau ziemā daudz pastrādājām sagatavošanās posmā. Tam bija liela nozīme. Ja fiziski esi gatavs, tad arī laukumā ir vieglāk. Nozīmīgs faktors bija arī lietuviešu spēlētāji, jo bez viņiem būtu grūti kļūt par čempioniem. Labi strādāja treneru korpuss, vadība. Velsiešu treneris nāk no regbija lielvalsts, no regbija vides, pie viņa ir interesanti treniņi, kas neatkārtojas. Pie mums kaut ko līdzīgu varbūt dara vienīgi Uldis Bautris,” atzīst Kristaps Bērziņš. „Agrāk spēlēju klubā LMT/Eži, bet tur radās problēmas. Esmu jelgavnieks un negribēju braukāt uz treniņiem Rīgā tikai ķeksīša pēc. Ja kaut ko dara, tad — nopietni. Livonijā viss notiek profesionālāk. Jau agrāk spēlēju Livonia regbija 7 komandā, un šis klubs jau netieši bija kļuvis par savējo.”

Šogad Latvijas čempionātā piedalījās astoņas komandas, kas vispirms aizvadīja viena riņķa sacensības, bet pēc tam sadalījās divos četriniekos. Sudraba medaļas otro gadu pēc kārtas ieguva Kalve, bet par trešo vietu vēl spēlēs Miesnieki un LMT/Eži. Sezona nav beigusies arī livoniešiem, jo vēl gaidāma spēle par Prezidenta kausu, kur jaunajiem valsts čempioniem pretī stāsies Latvijas kausa ieguvēji Miesnieki.

„Čempionāts paliek interesantāks. Agrāk divas komandas cīnījās par zeltu, vēl pāris — par trešo vietu. Tagad ir četras līdzvērtīgas vienības, ka var viena otru apspēlēt. Starpība starp pirmo četrinieku un pārējiem ir liela. Ja viena komanda uzvar ar 70 punktiem, tad labums nav ne vieniem, ne otriem,” saka Bērziņš.

AMATIERU CĪŅA

Latvijā regbijs ir izteikts amatieru sports, kur sportošana jāapvieno ar citiem darbiem. „Mums treniņi ir trīs reizes nedēļā plus vēl pa kādai spēlei. Ja regbijā grib kļūt par profesionāli, tad līdz 20 gadiem ir jātiek prom, jo ārzemēs ir pavisam cits līmenis. Tur var spēlēt pusprofesionālās komandās, kur klubs nodrošina ar darbu, kā arī vēl maksā par spēlēšanu. Pats savulaik biju aizbraucis uz Franciju, bet nepaliku,” stāsta livoniešu līderis.

Kas tad ir tā regbija pievilcība, kas liek no darba brīvajā laikā doties laukumā?

„Regbijs ir izteikta komandas spēle, kur komandā ir visvairāk spēlētāju — 15. Tā ir spēle ar asumiņu, cīņas momentiem. Tas nav volejbols, kur visi ir savā tīkla pusē un nav nekāda kontakta. Tas gan ir stereotips, ka regbijs ir rupja spēle. Protams, tur varbūt ir vieglāk iegūt sasitumus nekā dažos citos sporta veidos, bet neviens jau brutāli nesit. Svarīga ir fiziskā sagatavotība, jābūt gatavam kontaktam. Slavenais trešais puslaiks ir neatņemama regbija sastāvdaļa, bet tas vairāk izpaužas izlasē vai starptautiskajos mačos. Latvijas čempionātā pēc katras spēles trešais puslaiks netiek rīkots,” skaidro Bērziņš. „Līdz devītajai klasei spēlēju basketbolu, bet tad sapratu, ka man nav paveicies ar auguma parametriem, un vēlāk sāku spēlēt regbiju klubā Jelgavas aļņi.”

DIVAS IZLASES

Kristaps Bērziņš veiksmīgi apvieno klasisko regbiju ar regbiju 7, abos veidos spēlējot Latvijas izlasē. Īstenībā Bērziņam varbūt pat īpaši piemērots ir septiņnieks, jo Kristaps ir viens no ātrākajiem mūsu regbistiem. Šovasar Latvijas regbija 7 izlase veiksmīgi startēja Eiropas čempionātā B divīzijā, kas risinājās Upesciemā, izcīnot ceļazīmi uz A divīziju, bet Bērziņš ar astoņiem piezemējumiem bija labākais komandā.

„Pasaulē vadošajās valstīs jau spēlē vai nu septiņnieku, vai lielo regbiju. Mums resursi nav tik lieli, tāpēc apvienojam. Regbijā 7 nav vajadzīgi lielie cīņas vīri, laukumā ir mazāk cilvēku, tāpēc ir vairāk vietas, kur skriet. Tur ir vajadzīga veiklība un ātrums. Ja spēlētājs ir liels un ātrs, tad tas ir ideāli. Laikam jau septiņnieks ir vairāk radīts man. Lielajā regbijā, kad pretī nāk nopietni pretinieki, uzreiz izpaužas fiziskie parametri. Septiņniekā mūsu izlasei šis bijis labs gads. Iespējams, ka septiņniekā mēs varam vairāk sasniegt, jo tur ir vajadzīgs mazāk spēlētāju, mazāk līdzekļu. Vadošās valstis gan tāpat ir ļoti stipras. Ja grib nopietni kaut ko sasniegt, tad ir jāveido profesionāla komanda — ja pretī nāk pusprofesionāla vienība, tad to uzreiz var just,” uzskata Bērziņš.

Šoruden vēl divas spēles jāaizvada Latvijas izlasei lielajā regbijā. Eiropas Nāciju kausa izcīņas 2B divīzijā Latvija pēc pirmā riņķa piecu komandu konkurencē ar divām uzvarām un diviem zaudējumiem ieņem otro vietu. 12. oktobrī pie mums viesosies Serbijas izlase, bet 26. oktobrī — Andora. Šajā turnīrā mūsu valstsvienību vada ārzemju speciālists — Sergejs Lisko no Krievijas.

„Pēdējos gados izlasē bija iestājusies tāda kā stagnācija, tāpēc pārmaiņas bija nepieciešamas. Ar jauno treneri situācija mainījusies uz labo pusi, treniņi kļuvuši interesantāki un daudzveidīgāki, arī spēlētājiem radusies lielāka interesi,” uzskata Bērziņš.

 

Kristaps BĒRZIŅŠ

Regbists

Dzimis: 1983. gada 10. martā Jelgavā

Augums, svars: 173 cm, 76 kg

Pirmais treneris: Igors Umeckis

Pozīcija: aizsargs

Klubs: Livonia

Pārstāvētie klubi:Jelgavas aļņi, LMT/Eži

Lielākie sasniegumi: trīskārtējs Latvijas čempions

 

LATVIJAS ČEMPIONĀTS. SUPER 4

Livonia           6 – 5 – 0 – 1 – 227:102 – 25

Kalve6 – 4 – 0 – 2 – 121:99 – 18

Miesnieki5 – 1 – 0 – 4 – 82:134 – 8

LMT/Eži5 – 1 – 0 – 4 – 67:162 – 5